Hubblov vesmírny teleskop dnes oslavuje 35 rokov na orbite, keď bol vynesený 24. apríla 1990.
Americká vesmírna agentúra NASA pri príležitosti tohto výročia zverejnila niekoľko nových snímok vytvorených teleskopom a tiež video zhŕňajúce jeho prínosy.
Hubblov teleskop sa nachádza na orbite Zeme vo výške približne 540 km nad povrchom.
V minulosti NASA uskutočnila k teleskopu päť servisných misií, pri ktorých boli vymenené niektoré komponenty. Posledná misia sa uskutočnila ale už v máji 2009 a najmä v posledných rokoch na teleskope prichádza k hardvérovým problémom.
Najproblematickejšími komponentami sú gyroskopy, ktoré boli v minulosti pri servisných misiách všetky vymenené.
Na teleskope sa nachádza celkovo šesť gyroskopov, v štandardnom režime teleskop funguje s tromi a ďalšie slúžia ako záložné. Po pokazení viacerých gyroskopov sú aktuálne funkčné ale už iba dva.
Video NASA k 35. výročiu Hubblovho vesmírneho teleskopu (video: NASA)
Gyroskopy detekujúce otáčanie teleskopu okolo jeho osí sa používajú v spolupráci s viacerými ďalšími prístrojmi na zisťovanie nasmerovania teleskopu pri jeho natáčaní, čo ho umožňuje pri natáčaní nasmerovať s potrebnou vysokou presnosťou na pozorované ciele. NASA vyvinula režim umožňujúci využívať iba dva alebo jeden gyroskop namiesto troch pred viacerými rokmi po predchádzajúcich problémoch s gyroskopmi, chýbajúce gyroskopy nahrádza väčším využitím ďalších prístrojov pri natáčaní. To ale prináša obmedzenia.
Po viacerých problémoch v polovici minulého roka NASA prepla teleskop do režimu iba s jedným aktívnym gyroskopom a jeden ponecháva ako záložný.
NASA spolu so SpaceX začali v roku 2022 analyzovať možnosť ďalšej servisnej misie k teleskopu, pri ktorej sa zvažuje aj výmena gyroskopov. Nie je ale jasné, v akom stave je tento zámer.