neprihlásený Streda, 1. júla 2026, dnes má meniny Diana
Arm očakáva, že jej podiel v serveroch tento rok vyskočí na 50%

Značky: ARMservery

DSL.sk, 2.4.2025


Spoločnosť Arm Holdings licencujúca ARM architektúru očakáva, že podiel tejto architektúry v nových dodávaných procesoroch pre servery respektíve dátové centrá dosiahne do konca tohto roka až 50%.

Pre agentúru Reuters to uviedol Mohamed Awad, šéf Arm pre infraštruktúru.

V minulom roku mala ARM podiel v CPU pre servery iba 15%. Tento rok sa má podľa spoločnosti výrazne zvýšiť vďaka výraznému rastu umelej inteligencie, vďaka ktorým CPU konkrétne by sa mal podiel ARM výrazne zvýšiť nie je jasné.

Pre serverovú infraštruktúru pre umelú inteligenciu sa v súčasnosti využívajú najmä GPU od Nvidie, ktoré je možné použiť v rozličných serveroch. Nvidia ale v poslednej dobe uviedla aj niekoľko generácií SoC kombinujúcich výkonnú GPU a ARM procesor, pričom zároveň ponúka aj servery postavené na týchto SoC.

Kým ponuka bežných serverov architektúry ARM pre koncových zákazníkov je stále pomerne obmedzená, takéto servery nasadzujú okrem iného najväčší prevádzkovatelia dátových centier a cloudových služieb. Tri spoločnosti prevádzkujúce najväčšie cloudové serverové služby, Amazon, Google a Microsoft, si navyše vyvinuli vlastné serverové ARM procesory a nasadzujú aj servery s týmito procesormi.



Najnovšie články:

IBM vyvinula výrobu 0.7-nm čipov
Stanice STVR prejdú čoskoro do DVB-T2, zostanú bezplatné
Štandardné bezdrôtové nabíjanie smartfónov zrýchli na 50 Wattov
NASA zvažuje poslať na Mesiac testovaciu kópiu robotického vozidla pre Mars
Vo Veľkom hadrónovom urýchľovači sa zvýši množstvo zrážok, bude odstavený štyri roky
WhatsApp spúšťa používateľské mená namiesto zdieľania čísla, dajú sa rezervovať
Elektrárne začali štvrtý blok Mochoviec napĺňať jadrovým palivom
Na Slovensku namerané historické teploty, Slovenský hydrometeorologický ústav má rozsiahly IT výpadok
Cena elektriny v SR zajtra prekročí 75 centov za kWh
Telekom vypne 2G sieť, alarmy budú mať smolu


Diskusia:
                               
 

ARM?
Odpovedať Známka: -10.0 Hodnotiť:
 

rameno
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

jaj presnejšie 0.5 až 5 %
Odpovedať Hodnotiť:
 

Kto to tu vyplakaval ze ARM je mrtve a je to vhodne tak do mobilu?
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

a neni?
Odpovedať Známka: 1.1 Hodnotiť:
 

nie. Intel ani po 5 rokoch nevie dobehnúť pomer výkonu a spotreby Apple čipov.
Odpovedať Známka: -5.0 Hodnotiť:
 

Čo tu aké jbmnt argumenty máte?? Každý CPU je na diametrálne odlišné veci dobrý. To je ako kritizovať ríbezle, že kedy budú chutiť ako jahody.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Neviem, neviem.
i3-1215u zerie vo vyvazenom rezime tak ako dobova M2.
A vykonnostne su v realnom zivote na tom rovnako.
Teda ak clovek aplikacia nepouziva instrukcie, ktore ARMv8 nema. Tam uz je to ina komedia.

Rozdiel je v tom, ze i3-1215u bol v case release lowend kdezto M2 marketeri Crapple predstavovali ako super spica bingo LGBTIHIV highend.
Odpovedať Hodnotiť:
 

ramenu vyskočí akurát platnička
Odpovedať Hodnotiť:
 

Tak zas bez špecifikovania či v kusoch, či výkone, či v čom, môže podiel vyskočiť na 50% priekazne kdekomu.
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:

Pridať komentár