
neprihlásený
|
Streda, 2. apríla 2025, dnes má meniny Zita |
|
Ceny RAM klesli a majú klesnúť aj v druhom štvrťroku
Značky:
pamäťceny
DSL.sk, 1.4.2025
|
|
Ceny bežných typov DRAM pamätí klesli aj v prvom štvrťroku a k miernejšiemu poklesu má prísť aj v druhom štvrťroku.
Odhaduje to analytická spoločnosť TrendForce.
Ceny v posledných štvrťrokoch klesli podľa skorších informácií analytikov okrem iného pre slabší dopyt spotrebiteľov po zariadeniach a zvýšenie výrobných kapacít DRAM pamätí okrem iného čínskymi výrobcami a úlohu vo vývoji cien zohráva aj zvyšovanie amerických ciel.
TrendForce analyzuje a odhaduje zmluvné ceny medzi výrobcami DRAM pamätí ale tiež flash pamäte a flashových produktov a ich veľkými odberateľmi, premietnutie vývoja týchto cien do koncových cien produktov tak môže byť časovo posunuté.
V prvom štvrťroku podľa TrendForce klesli ceny všetkých typov bežných RAM pamätí, pamäte pre PC klesli celkovo o 10% až 15%, pre servery o 5% až 10%, mobilné RAM v prípade LPDDR4X o 8% až 13% a v prípade LPDDR5X o 3% až 8%, grafické RAM v prípade GDDR6 o 8% až 13% a v prípade GDDR7 o 0% až 5% a RAM pre spotrebiteľské zariadenia v prípade DDR3 o 3% až 8% a v prípade DDR4 o 10% až 15%.
Celkovo ceny bežných typov RAM klesli o 8% až 13%. Po započítaní HBM pamätí bol celkový pokles miernejší, o 0% až 5%.
Na druhý štvrťrok odhaduje TrendForce už miernejší celkový pokles cien bežných typov RAM o 0% až 5%, pričom niektoré typy pamätí majú aj zdražieť. Po započítaní HBM, ktorých podiel sa má zvýšiť z 8% na 9%, majú celkovo ceny narásť o 3% až 8%.
Ceny RAM pre PC aj servery majú v prípade DDR4 pamätí klesnúť o 3% až 8% a v prípade DDR5 majú zostať približne nezmenené. Ceny mobilných RAM majú v prípade LPDDR4X klesnúť o 0% až 5% a v prípade LPDDR5X sa majú zvýšiť o 0% až 5%, ceny grafických RAM majú klesnúť v prípade GDDR6 o 3% až 8% a v prípade GDDR7 o 0% až 5%. Ceny RAM pre spotrebiteľské zariadenia majú v prípade DDR3 zostať približne nezmenené a prípade DDR4 sa zvýšiť o 0% až 5%.
Najnovšie články:
Diskusia:
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Disclaimer: Nízka cena komponentov sa nemusí prejaviť na konečnej cene produktu
Od: Apple Fanboy
|
Pridané:
1.4.2025 10:52
Ceny RAM rapídne klesajú ale keď si chcem kúpiť nový MacBook Pro a pridať si +16GB RAM tak mi tam svieti krásnych +500 EUR
|
|
ultraradikálny fakticizmus
Od: syntaxterrorXXX, . Y
|
Pridané:
1.4.2025 12:40
A? Veď z tých 500 EUR tvorí cena RAM, ak tam vôbec je, úplne zanedbateľnú časť a zvyšok je za to, že si budeš chcieť kúpiť i novší a lepší MacBook Pro.
|
|
Re: Disclaimer: Nízka cena komponentov sa nemusí prejaviť na konečnej cene produktu
Od reg.: superE
|
Pridané:
1.4.2025 13:42
to je specialna jablcna ram. tam sa plati za ten odhryznuty kus.
|
|
Re: Disclaimer: Nízka cena komponentov sa nemusí prejaviť na konečnej cene produktu
Od: Berg
|
Pridané:
1.4.2025 17:12
Podla mna platis za Q&C, ci v tom jablku nie je cerv.
|
|
Re: Disclaimer: Nízka cena komponentov sa nemusí prejaviť na konečnej cene produktu
Od: ehjkhkjhjk
|
Pridané:
1.4.2025 18:27
v kazdom jablku cerv zarucene je, zarucilto patriot act
|
|
Re: Disclaimer: Nízka cena komponentov sa nemusí prejaviť na konečnej cene produktu
Od: OriginalnyKoumakSK
|
Pridané:
1.4.2025 13:53
vsetky customized riesenia su drahsie, lebo su usite na mieru. Cize ak chces vytrcat z radu ako cierna ovca medzi bielymi, musis si za to patricne aj zaplatit.
|
|
Re: Disclaimer: Nízka cena komponentov sa nemusí prejaviť na konečnej cene produktu
Od reg.: Pjetro de
|
Pridané:
2.4.2025 7:53
hmmmmmm: a nebude to tymto?
"Od: Apple Fanboy"
|
Pridať komentár
|
|
|
|