neprihlásený Pondelok, 20. januára 2025, dnes má meniny Dalibor
Testovali sme WinRK 3.0.3, najlepší komprimačný softvér planéty

Dnes si predstavíme špičku v komprimačných programoch, softvér WinRK, ktorý už dlhšiu dobu dominuje rebríčkom najefektívnejších komprimačných programov. Otestovali sme dosahovanú mieru kompresie a tiež rýchlosť, akou program komprimuje. Jeho výsledky kompresie sú pozoruhodné a pri neustále sa zvyšujúcom výkone procesorov by sa čoskoro mohol stať použiteľným aj v bežnom nasadení.

DSL.sk, 10.12.2006


Dnes sa pozrieme na špičku súčasných komprimačných algoritmov a programov, softvér WinRK od novozélandskej spoločnosti M Software.

Verzia WinRK 3.0.3 je poslednou dostupnou beta verziou, ktorú sme mali možnosť skôr tento rok otestovať.

Oproti predchádzajúcim verziám výrazne zlepšila dosahovaný kompresný pomer ale najmä rýchlosť kompresie.

Algoritmy

WinRK 3.0.3 podporuje tri kompresné algoritmy, všetky vyvinuté Malcolmom Taylorom, autorom softvéru. Každý je predurčený na iný typ použitia a všetky tri sú na špičke vo svojej kategórii.

WinRK je zároveň zrejme prvým a doteraz jediným softvérom s GUI rozhraním, ktorý prináša aktuálne experimentálne špičkové algoritmy aj pre bežné použitie.

Bohužial všetky tri algoritmy používané WinRK sú propietárne, k dispozícii je komerčná knižnica pre ich zakomponovanie do iných programov. V súčasnosti ich ale nepodporuje žiadny iný softvér okrem WinRK.

Algoritmus ROLZ3 je určený na čo najkvalitnejšie komprimovanie rýchlosťou porovnateľnou so štandardnými programami ako ZIP, RAR, 7-ZIP, ktoré poráža v kvalite komprimácie o zhruba 10 až 20%.

Algoritmus PWCM (PAQ weighted context mixing) je založený na rodine algoritmov PAQ, v súčasnosti najlepších verejne známych algoritmov pre komprimáciu ľubovoľných dát. Dosahuje najlepší komprimačný pomer na svete práve spolu s rodinou programov PAQ, vo väčšine testov zmiešaných druhov súborov dominuje PWCM a tiež v komprimácii väčšiny typov špecifických dát.

Najrozsiahlejšie pravidelne uverejňované testy je možné nájsť tu a tu, v druhom teste sú algoritmy PAQ použité s predspracovaním.

Algoritmy rodiny PAQ sú ale mimoriadne pomalé, podľa našich testov je PWCM o 60% rýchlejší ako posledný paq8jc pri jednom threade a 180% rýchlejší pri použití dvoch threadov u PWCM na dvojjadrovom procesore, keďže paq8jc viac threadov nepodporuje.

Tretím podporovaným algoritmom je FPW, kombinácia ROLZ3 a PWCM. Tieto dosahujú vynikajúce kompresné pomery a verzie FPW1 a FPW2 sa radia ešte medzi špičku komprimačných algoritmov, zároveň sú mnohonásobne rýchlejšie ako PWCM.

Výsledky

Výsledky dosiahnuté algoritmami podporovanými WinRK 3.0.3 beta sme porovnávali s najlepšou úrovňou kompresie nového WinRar 3.62, nového Winzip 11.0, aktuálneho 7-Zip 4.43 beta, nového paq8jc a najlepšou úrovňou kompresie interného ZIP u Total Commandera 7.0 beta 2.

Najmä u PWCM a FPW metód má rozhodujúci vplyv na kvalitu komprimácie nastavený pamäťový limit počas komprimácie, u týchto metód sa zároveň pri dekomprimácii používa približne rovnako veľa pamäte.

U PWCM bol nastavený limit na štandardných 800 MB u PAQ algoritmov, paq8jc -7 používa 900 MB. U FPW1 až FPW4 metód bol použitý limit 512 MB a u ROLZ3 256 MB.


Veľkosti vytvorených archívov v KB
a kompresný pomer



Účinnosť kompresie sme porovnávali u tzv. Calgary corpusu zvyčajne používaného na testovanie komprimačných algoritmov. Calgary corpus tvorí 14 súborov rozličného typu, textových, binárnych a multimediálnych, o veľkosti spolu 3 067 KB.


Veľkosti vytvorených archívov v KB



Porovnávali sme aj komprimáciu pri jednotlivých typoch súborov, spustiteľného súboru WinZip.exe s veľkosťou 4 060 KB, log súboru Apache web servera s veľkosťou 8 340 KB a mailboxu veľkosti 3 520 KB obsahujúceho textové emaily aj emaily s prílohami.

Rýchlosti

Rýchlosti algoritmov vyjadrené v množstve skomprimovaných respektíve rozkomprimovaných dát za sekundu sme testovali na nepretaktovanom v porovnaní so súčasnými novými Core 2 Duo procesormi relatívne slabom dvojjadrovom 2.8 GHz Pentium D 820 procesore.


Rýchlosti podľa benchmarkov v KB/s
(2 - dva thready, 1 - jeden thread)



WinRK podporuje pri komprimácii viacerých súborov viac threadov. Všetky podporované algoritmy sme tak otestovali pri použití dvoch threadov aj jedného najskôr zabudovanými benchmarkami. Paradoxom je zníženie rýchlosti dekompresie u dvoch threadov u algoritmov FPW3 a FPW4.


Rýchlosti pri komprimácii Calgary corpusu v KB/s
(dva thready)



Rýchlosti pri komprimácii reálnych dát sa mierne líšia, u niektorých typov súborov sú vyššie, u niektorých nižšie. Čím výraznejší je dosahovaný kompresný pomer, tým sú rýchlosti zvyčajne menšie.

Rýchlosti WinZip, WinRar, 7-Zip u najlepších metód komprimácie sa pohybujú na testovanom PC na úrovni 1 000 až 1 500 KB/s. ROLZ3 je tak vážnym kandidátom na ich náhradu, keď pri len o niečo pomalšej rýchlosti dosahuje podľa typu dát o 10% až 20% lepšie výsledky.

Softvér

Užívateľské rozhranie WinRK 3.0.3 umožňuje vytvoriť a mať súčasne otvorených viacero archívov, operácie komprimácie alebo dekomprimácie je možné naraz uskutočňovať len v jednom z otvorených archívov.

Zväčšiť
Užívateľské prostredie WinRK



Pri vytvorení archívu si užívateľ má možnosť vybrať niektorý z prednastavených alebo definovaných komprimačných profilov a napríklad množstvo použitých threadov.

Zväčšiť Zväčšiť
Vlastnosti archívu



V prípade jedného threadu zobrazuje WinRK detailný priebeh komprimácie, v prípade viacerých threadov iba celkový priebeh.

Zväčšiť Zväčšiť
Priebeh komprimácie



Užívateľ si môže nadefinovať okrem prednastavených aj vlastné komprimačné profily s použitím ľubovoľnej podporovanej komprimačného algoritmu.

Zväčšiť
Vlastnosti komprimačného profilu



WinRK podporuje aj samorozbaľovacie archívy, ktoré pridávajú na veľkosti 97 KB a v prípade, že sa komprimujú aj texty a WinRK použije zabudovaný slovník, 117 KB.

Bohužial v súčasnosti nová beta verzia WinRK 3.0.3 vydaná v marci už nie je k dispozícii na stiahnutie a zatiaľ nebola vydaná nová viackrát odložená finálna verzia trojkovej rady. Podľa dostupných neoficiálnych informácií by ale mala byť vydaná ešte do konca roka, nájsť ju bude možné na stránke M Software.

Príde čas špičkových algoritmov?

S ešte stále exponenciálne rastúcim výkonom procesorov dokáže ich potenciál naplno využiť čoraz menej softvéru, komprimačné programy sú jednou z výnimiek.

Naopak výkon procesorov a pamätí pre špičkové komprimačné algoritmy nie je dostatočný, keď rýchlosti tých najlepších algoritmov v súčasnosti nestačia na bežné použitie vo všetkých oblastiach.

V nasadeniach, kde rýchlosť nie je rozhodujúca, už v súčasnosti môže byť ekonomické nasadiť niektorý zo špičkových algoritmov, ktoré u niektorých typov dát dosahujú aj násobne lepšie komprimačné pomery ako doteraz bežne používané algoritmy.

To sa napríklad u zálohovania môže priamo prejaviť na nákladoch na zálohovacie médiá. V prípade textových log súborov je potrebná napríklad len približne tretina miesta.

So zvyšovaním rýchlostí algoritmov, u FPW algoritmov napríklad došlo za posledných cca 12 mesiacov k zvýšeniu rýchlosti na približne dvojnásobok, a zvyšovaním výkonu procesorov, by sa čoskoro napríklad FPW a neskôr aj PWCM mohli stať kandidátmi na bežné použitie.


      Zdieľaj na Twitteri


Aký nástroj používate na komprimáciu súborov? (hlasov: 861)

7-Zip      10%
Power Archiver      5%
Total Commander      10%
WinRar      58%
WinZip      5%
Iný      8%
Žiadny      5%


Najnovšie články:

TikTok prestal v USA fungovať, zatiaľ zrejme iba dočasne
Havárie Starship a New Glenn sa vyšetrujú, Starship mala poškodiť majetok v Karibiku
PCI Express 7.0 sa približuje dokončeniu, vydaná nová verzia návrhu špecifikácie
Celoštátne DVB-T pokračuje v prechode na H.265, platená ponuka má prejsť celá
Štart novej generácie Starship skončil neúspechom, vybuchla krátko po štarte
Predaje PC v minulom roku mierne narástli
Vydaný Linux Mint 22.1
Slovensko vyexportovalo v minulom roku 2.9 TWh elektrickej energie
O2 oznámilo ďalšie zlepšenie pokrytia 5G
Raketa New Glenn konkurujúca SpaceX úspešne odštartovala


Diskusia:
                               
 

No čo? Koľko Vám zaplatili za reklamu, keď tu spievate o nich reklamné chorály?
Odpovedať Hodnotiť:
 

s tvojim uhlom pohladu na svet by som sa radsej odstrelil ..
Odpovedať Hodnotiť:
 

Asta-killer, nemyl si pojmy s dojmamy :) aj ked ti musim dat za pravdu ze je to moc "ospevovane" na druhej strane je to aj efektivne, no predsa len je to najnovsi software. Vsetko treba s mierou.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ja si nic nemylim a to je este program s uzavretym kodom, takze nech sa taky soft strcia do zadku.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ide o komprimacny pomer, nie o otvorenost kodu.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Nech to ma komprimacny pomer aky chce, ked to nikdo neotvori tak je to nahovno.
Odpovedať Hodnotiť:
 

zase nebud radikalny open source a open standard fanatik, bez proprietarneho softwaru sa niekedy nezaobides.
Odpovedať Hodnotiť:
 

napriklad kedy?
Odpovedať Hodnotiť:
 

napr drivers ATI NVIDIA
Odpovedať Hodnotiť:
 

LOL LOL LOL
Bez proprietarneho sw sa zaobides... A pokial nechces ficat na XGL nepotrebujes ani ati ani nvidia closed source drivers. navyse Intel by mal mat open source plnohodnotne drivere podla mojich info...

Taktiez ATI snad pod vedenim AMD prejde na inteligentnejsiu formu. Tak ako vyrobcovia zistili ze maju dat zelenu OC fanusikom pre lepsi predaj, zistuju ze FSF Comunita stale rastie a stale rast bude!
Odpovedať Hodnotiť:
 

sam si powedal ak nechces ....
ale ja chcem a pouzivam XGL a 3d mesa mi je na trt
Odpovedať Hodnotiť:
 

Open source drivery na intel a radeon funguju s AIGLX, neviem ako nvidia
Odpovedať Hodnotiť:
 

napriklad strih videa(AVID)
Odpovedať Hodnotiť:
 

napr. taki Amish-ovia sa bez neho v pohode zaobidu.
Odpovedať Hodnotiť:
 

ako to,ze nik neotvori?vsetci co si ten soft zadovazia si ho otvoria.ak si ho niekto kupi,tak ho asi chce alebo potrebuje.ja ho nechcem,preto ma nechava chladnym,ale neamietam proti tomu aby si zan chlapik ktory ho vyvinul dal aj zaplatit ked chce.koniec koncov nebude makat zadarmo.zobudte sa komunisti,vy makate v robote zadara?
Odpovedať Hodnotiť:
 

Co furt kecate? Jake zadara? Ja chcem slobodny software nie zadarmo software.
Odpovedať Hodnotiť:
 

ANO! Chceme FREE SOFTWARE ci uz jeho distribicia bude zadarmo je jedno... Pri FSF su ine moznosti.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Rozumny dovod?
Odpovedať Hodnotiť:
 

ja som si myslel ze 7-zip ma najlepsiu komprimaciu, hmm asi nestiham s dobou :D
Odpovedať Hodnotiť:
 

ja zas ze WinRAR je lepsi ako WinZIP, sme dvaja ;)

Odpovedať Hodnotiť:
 

Aky algoritmus pouziva microsoft na komprimaciu win-u? asi nie obycajny winrar/winzip. Mohli by tym super algoritmom skomprimovat nejaky film, ci by ho dokazal zmensit.
Odpovedať Hodnotiť:
 

filmy uz su komprimovane :p donekonecna sa stlacat neda
Odpovedať Hodnotiť:
 

zo 700MB filmu by vzniklo najmenej 10GB a to len pri stratovej kompresii LOL
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

o com to hovoris?
Odpovedať Hodnotiť:
 

O Microsoft kompresii xD
Odpovedať Hodnotiť:
 

Mna by len zaujimalo, ako sa dostali k tomu WinRar 4.52 co viem (maju to na stranke) tak najnovsia verzia je WinRar 3.62, mam zle informacie?
Odpovedať Hodnotiť:
 

spravne... to sa aj mne nezdalo
Odpovedať Hodnotiť:
 

Je to samozrejme 3.62, ďakujeme za upozornenie na preklep.
Odpovedať Hodnotiť:
 

podla mna je super bz2 resp. tarovany gzip, komercia tu ani nemusi byt, ked existuje opensource :)
Odpovedať Hodnotiť:
 

Presne...
Odpovedať Hodnotiť:
 

izarc ????
Odpovedať Hodnotiť:
 

sa mi pacilo ako ste napisali "verejne známych" packerov. by ma zaujimalo aky soft ma armada :)
Odpovedať Hodnotiť:
 

Americania si packovali subory vo vietnamskej vojne winrarom 9.55 :-)
Odpovedať Hodnotiť:
 

u mna vyhrava tar + gzip
Odpovedať Hodnotiť:
 

gzip je dost stary, uz ked tak bz2
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

Blbé je to, že beta verzia 3.0.3 bola vydaná 6. marca 2006 (!) a aktuálne aj keď ju nájdete niekde na weboch, stiahnete a nainštalujete ju, vypíše že testovacie obdobie skončilo a neumožní program použiť. Samozrejme úplná verzia naďalej nie je k dispozícií, takže celý tento článok stráca zmysel, lebo je to test nedostupného 3/4 roka starého softu, ktorý už aktálne nemôžete použiť. Autor by sa mal zamyslieť nad tým, či je rozumné dávať na web recenziu niečoho takého čo si potom užívatelia nemôžu vyskúšať/kúpiť. Nabudúce by bolo lepšie ten test spraviť hneď potom, čo ten soft výjde (v marci), alebo až potom, keď bude dostupná plná verzia.
Odpovedať Hodnotiť:
 

ten clanok je ako informativny v pohode.nebudem nic skusat lebo ma kompresia neserrie,ale aspon som sa dozvedel,ze nejaky chlapik skusa vylepsovat kompresne pomery.ak budem mat malo miesta v kompe tak si kupim dalsi harddisk a nebudem stracat cas nejakym blbym komprimovanim.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Sa mi páči, že vždy keď zahlasujem na týchto stránkach tak môj hlas sa automaticky počíta za 2. Takže v skutočnosti treba počet hlasujúcich deliť dvomi.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Váš hlas sa v žiadnom prípade nemôže započítať dvakrát, zrejme za rovnakú možnosť zahlasoval medzi tým, ako ste si článok otvorili a kým ste odoslali svoj hlas, aj niekto iný.
Odpovedať Hodnotiť:
 

ja len poopravim ze spravne sa vyka zahlasovali i ked ma nesere kolko hlasov to tam prida :)

Odpovedať Hodnotiť:
 

ale ne no lol on pise ze viackrat a ne raz sa mu to stalo

Odpovedať Hodnotiť:
 

Pokiaľ sa nemýlim, je to napísané správne, to zahlasoval sa vzťahuje k "niekto iný".

Nie je to technicky možné, aby sa hlas pridal dvakrát. Dokonca ani pri opätovnom zahlasovaní.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Slota by mal z Teba radosť:
"....zrejme za rovnakú možnosť(niekto) zahlasovali medzitým...."
Odpovedať Hodnotiť:
 

A čo KGB?
Odpovedať Hodnotiť:
 

KGB je v porovaní s paq8jc a pwcm relatívne slabé v špičkovej kompresii, založené je ešte na paq6, pripravovaná verzia dva bude založená na paq7.

Budú tam zrejme aj vlastné optimalizácie, uvidíme. KGB 2 v testovacej verzii by malo byť vydané tiež ešte do konca roka, ale vyzerá to, že sa posunie.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Dobre vedieť, vďaka. Napriek tomu som ale videl výsledky, kde 7zip dosahoval horšie výsledky (o málo, ale predsa).
Odpovedať Hodnotiť:
 

http://www.winrk.com/pub/WinRK303b.exe verzia ta najnovšia
Odpovedať Hodnotiť:
 

Tak toto bl vycerpavajuci clanok. Musel zabrat dost casu :?

Pacil sa mi, mozno ho stiahnem z torrentu :D


j/k

:P
Odpovedať Hodnotiť:
 

preco v tych porovnaniach neni UHARC ?
Odpovedať Hodnotiť:
 

Nie je to článok porovnávajúci všetky komprimačné programy, ale článok o WinRK. Porovnávali sme ho preto v súčasnosti s jediným reálnym konkurentom na úplnú špičku (paq) a najbežnejšie používanými inými nástrojmi.
Odpovedať Hodnotiť:
 

myslim ze UHARC by vedel totmuto nastroju konkuirovat a je tu uz nejaku domu
pouzivany nie je preto lebo je trosku zlozitejsi :)
Odpovedať Hodnotiť:
 

So súbormi spakovanými UHARCOM som sa stretol iba raz, stiahol som si z rapidu hru, ktorá mala zhruba 1,35 GB a bola scucnutá na 350MB. No keď je hardwarovo nároční minimálne ako WinRK tak mám smolu, lebo pri najlepšej komprimácii mi WinRK vyhodil odhadovaní čas pakovania 7 MB pdf-ka ( chcel som vedieť, ako je maximálne možné stlačiť pdf) na 12 Hod. ( od P4 a 512MB Ram so čakal odosť menej – holt na profipakovanie môžem zabudnúť).
Odpovedať Hodnotiť:
 

Moj rekord bol, ked som si pred par rokmi stiahol hru monopoly 3d spakovane mali do 100MB po rozpakovani 1,34GB...som na to kukal jak puk
Odpovedať Hodnotiť:
 

Aby ten soft šiel, čiže nevypisoval, že uplynulo testovacie obdobie, je nutné nastaviť systémový dátum pred Máj 2006, napríklad Január 2006 a potom pôjde.
Odpovedať Hodnotiť:
 

ty kokšo to je riadny žrút pamäte pri max. mi nestačí ani jeden gigabajt..... a aj tak mi robilo na D945 16MB niečo vyše pol hodiny.... pls kde sa tam dajú nastaviť dve jadrá???
Odpovedať Hodnotiť:
 

pha este som v zivote poriadne nepouzil komprimaciu na nieco, iba ak poslat nejake foto mailom. No rozbalovanie to uz hej co stiahnem z netu potrebujem samozrejme rozbalit , ale potom si to drzim uz len v rozbalenej podobe, ako darceky co ste to za blaznov ked dostanete darcek rozbalite ho, pozriete nan a zabalite ci co??? Ja nie napr. darcek si odlozim do sekretara, data na disku zasa na HDD celkovo mam 3 ks 680 Gb, ako darceky pekne na policiach poukladane, ak sa chcem pozriet kuknem a vidim , nebudem to predsa znovu rozbalovat, aj zensku v posteli je lepsie mat celu noc nahu....
Odpovedať Hodnotiť:
 

Napríklad preto že máš malý sekretár a nezmestí sa tam všetko.
Odpovedať Hodnotiť:
 

ak mam plny sekretar tak si kupim dalsi, aby som mal kde ukladat.........

Odpovedať Hodnotiť:
 

ja pouzivam send to compresed (zipp) folder....

ak to fakt nejde.. alebo chcem gmailom poslat nieco tak to hodim do rarka...

inak pamatem tie casi ked este hry boli spakovane v arjcku (tusim) a rarkach :D (nemyslim nove co stiahnes s torrentov neviem preco zpakovane) spominam na dunu1 dooma :D ach jaj :D
Odpovedať Hodnotiť:
 

arj neni az tak davno,pred nedavnom som si pozical takym stylom zableny heroes3:))
Odpovedať Hodnotiť:
 

O UHARC by ste mali skor napisat clanok, lebo aj ja mam take skusenosti, ze to sialene kompresuje hehe, preco on nebol v teste a preco sa uz VOBEC nepouziva ???

dikeska heh
Odpovedať Hodnotiť:
 

skusal so mten winrk ale mam malo ramky takze ho ani pouzit nemozem :D
Odpovedať Hodnotiť:
 

Pisete tu skoro vsetci o probleme kompresneho pomeru akoby ste denne zalohovali stovky a stovky gigabytov dat. ja osobne komprimacne soft pouzivam iba na dekomprimaciu suborou o velkosti do 1GB a to aj len niekedy, a je mi srdecne jedno ci budem cakat o 5 sekund viac alebo nie.
Odpovedať Hodnotiť:
 

O UHARC by ste tu fakt mohli dat nejaky clanok, myslim ze by to zaujalo vela ludi. Ja som rozbaloval asi 700MB archiv cca 3 hodiny (mam 1,8Ghz procak a 512 ram) a vzniklo mi z toho 2GB image....ten uplynuty cas za to stoji, aspon si myslim. Tak dufam ze tu coskoro podiskutujeme o UHARCu :)
Odpovedať Hodnotiť:
 

pekny clanek - ale je to v postate o nicem. A proč ? Jednoduše - dobrych komprimatoru je na trhu uz dost a co se tyka stupne komprese - si myslim ze to je uplne fuk - dneska si uz koupite 320GB HDD za necelych 2.600Kc v.DPH - takze spis asi kazdy bude hleat spis rychlost nez max stupen komprese.
Odpovedať Hodnotiť:
 

P.S. - a pokud budu hledat komprimator s moznosti max. zabezpeceni, tak je tu jen jeden favorit - KGB ( bohuzel na tomto poli sifrovani maji ostatni programy tak velky odstup, ze neni nad cim polemizovat)
Odpovedať Hodnotiť:
 

Tak co sa tyka baliacich programov 7-zip je lepsi ako winrar a winzip ale najlepsi je winrk pozeral som testy ze ktory zabali lebsie a winrk vyhralo v testoch ale ja zostanem pri 7-zipe lebo winrk este nieje tak znama a nieje tak rozbehnuta ako ostatne baliace programy
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár