neprihlásený Streda, 15. januára 2025, dnes má meniny Dobroslav
Kataster má poslednú zálohu z 3. januára, útočníci žiadali za odšifrovanie 12 miliónov dolárov

Značky: Slovenskoe-government

DSL.sk, 14.1.2025


O stave katastra nehnuteľností, ktorého systémy boli podľa štátu napadnuté kybernetickým útokom 5. januára, je známych viacero ďalších oficiálnych informácií, ktoré odpovedajú na niektoré doteraz nezodpovedané otázky.

Nové informácie dnes avizoval riaditeľ Národného bezpečnostného úradu Roman Konečný a poslanci parlamentu na základe informácií, ktoré odzneli na dnešnom zasadaní výboru na kontrolu NBÚ.

Oficiálne zasadnutie výboru sa neuskutočnilo, keďže nebol uznášaniaschopný. Uskutočnilo sa ale jeho neoficiálne zasadanie, na ktorom poskytli poslancom informácie riaditeľ NBÚ Roman Konečný a riaditeľ Úradu geodézie, kartografie a katastra SR Juraj Celler.

Doteraz známe informácie sme zhrnuli v tomto článku. Podľa informácií zamestnanca súkromnej spoločnosti, ktorá sa evidentne podieľa na riešení situácie, z minulého štvrtka mal úrad viacvrstvové zálohy a dáta sa majú obnovovať zo sekundárnych záloh. Podľa jeho vyjadrení vďaka zálohovaniu bude možné obnoviť "veľkú časť dát".

Doteraz oficiálne predstavitelia štátu naznačovali, že útok bol typu ransomvérového útoku, zrejme to až dodnes oficiálne verejne nepotvrdili. Po dnešnom zasadaní výboru riaditeľ NBÚ explicitne potvrdil, že išlo o ransomvérový útok a útočníci zašifrovali dáta. Ransomvérový útok je v poslednej dobe bežný typ útoku, kedy sú zašifrované súbory na počítačových systémoch vrátane potenciálne dát a útočníci žiadajú za odšifrovanie respektíve poskytnutie kľúča na dešifrovanie výkupné.

Ďalšie konkrétne informácie zazneli po zasadnutí výboru od poslancov, ktorí až na výnimky nie sú odborníci v oblasti informačných technológií a nie je jasné nakoľko sú ich interpretácie informácií z výboru presné a nakoľko boli presné zdrojové informácie.

V každom prípade podľa informácií poslanca Jána Horeckého mal úrad viacnásobné zálohy a mal konkrétne štyri zálohy, nie je jasné či sa tým myslia rozličné typy záloh. Kompromitovaná mala byť ale iba jedna a dáta sa majú dať obnoviť a overiť z ostatných.

Podľa poslanca Jána Hargaša sú najnovšie zálohy z piatka 3. januára, teda dva dni pred odstavením systémov katastra 5. januára. Na jeho informácie upozornila agentúra TASR. Piatok 3. januára bol posledným pracovným dňom pred 5. januárom a nie je jasné z akého presne času je posledná záloha, či sú dáta v zálohe úplné respektíve ako je náročné ich doplniť na posledný aktuálny stav.

Poslanec Horecký informoval aj o výške výkupného, ktoré požadovali útočníci. Podľa jeho vyjadrení požadovali 12 miliónov dolárov a štát ich nezaplatil.

Napriek týmto novým čiastočným informáciám aspoň verejne nie je jasné, či spomínané dostupné zálohy umožňujú bezproblémovo obnoviť zaručene autentické aktuálne dáta alebo nejaké faktory obnovu komplikujú. Podľa poslancov nedostali informáciu, kedy by mala byť činnosť systémov katastra a jeho elektronické služby plne obnovené.


      Zdieľaj na Twitteri



Najnovšie články:

Vydané OpenZFS 2.3 s podporou pridania ďalších diskov do RAID-Z
Otvorených ďalších 6 katastrálnych úradov, nie je jasné v akom režime
Najpredávanejšou značkou smartfónov bol v minulom roku iPhone
Spustené katastrálne úrady v skutočnosti elektronicky nefungujú, iba prijímajú písomné podania
Štart rakety New Glenn konkurujúcej SpaceX zrušený pre technický problém
Kataster začína fungovať lokálne na tretine úradov. Presný stav dát stále neznámy
Nokia smartfóny skončili
Prvý štart rakety New Glenn konkurujúcej SpaceX sa má uskutočniť v pondelok
Nvidia a MediaTek spolu vyvinuli CPU pre PC, Nvidia ho chce masovo presadiť
Notebook s rozťahovacím displejom má OLED od Samsungu, zverejnil ďalšie parametre


Diskusia:
                               
 

Nehovorili na zaciatku o 7 cifernej sume? Idu dva miliony do vacku?
Odpovedať Známka: 2.5 Hodnotiť:
 

Plano spočítali cifry...
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

To iba posilnil Bitcoin. Alebo oslabil dolár?
Odpovedať Hodnotiť:
 

O bicocoin zatiaľ banky nemajú záujem. Veď prečo aj.
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

O Bicocoin nemá záujem nikto, ale dnes si najväčšia Talianska banka kúpila Intesa Sanpaolo kúpila Bitcoiny na spotovom trhu. Takže o ten banky záujem majú. Ale je to jedno, to nie je premiérska téma.
Odpovedať Známka: -10.0 Hodnotiť:
 

snažil som sa vygooglit zdroj o 7 cifernej sume a nasiel som len slova ako udajne, zevraj atd. Ziadna citacia konkrétneho cloveka ktory by to povedal. Takze znova len novinarske vykaly ako to ze nie su ziadne zalohy
Odpovedať Známka: 6.4 Hodnotiť:
 

A tak aspon, ze tak. Dvojdnova strata dat z vikendu a navyse ze zaciatku roka ked predpokladam moc ludi na kataster nechodi je sice neprijemna, ale nic hrozne. :)
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

Len aby to nebola záloha z 3. januára 2024.
Odpovedať Známka: 7.1 Hodnotiť:
 

Len otázkou je nielen finančná, ale i celková efektívnosť zálohovacej politiky, pri ktorej trvá obnova dlhšie, ako keby sa údaje nahadzovali manuálne priekazne komplet odznova.
Odpovedať Známka: -7.8 Hodnotiť:
 

Koľko TB dát môže mať taký kataster? 10TB? 20TB? Viac?
Odpovedať Hodnotiť:
 

je to jeden velky par stoviek MB json subor
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Ked odstrania whitespacy tak ani tolko
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

Ak na toto používajú JSON, aj by som im doprial, aby sa to už nedalo obnoviť.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Uz si niekedy videl pouzit json na datove zalohy?
Odpovedať Hodnotiť:
 

Cize na jedno napalovacie CD by to mohlo vojst? Ci treba najprv spakovat winrarom?
kataster_msdb_20250103.rar
Odpovedať Hodnotiť:
 

Pri pakovani nezbudnut na heslo za 12 mega
Odpovedať Hodnotiť:
 

Koľko chce. Kľudne i miliardy quadriliárd exabytov. Normalny databázista by len podotkol, koľko z nich pri stávajúcich lehotách nemôže byť read-only z dôvodu objektívnej potreby online meniť hranice krajiny zamestnancom katastrálneho úradu v Hornej Potôni na čiastočný úväzok.
Odpovedať Známka: -7.1 Hodnotiť:
 

Typicky par desiatok MB, je to mnoho malych pure-TXT súborov ktore sa skladajú z pismenok (malych aj velkych), číslic, bielych medzier a inych tlacitelnych znakov. A je to nalozene v UseTheFuckin8.
Odpovedať Hodnotiť:
 

dnes denne vraj pribudne 50 GB dat

ak by sme pocitali ze:
v roku 2001 to bolo denne 2 GB
v roku 2002 to bolo denne 4 GB
v roku 2003 to bolo denne 6 GB
v roku 2004 to bolo denne 8 GB
....
v roku 2025 denne 50 GB
tak to mame 365*2 + 365*3 + 365*4 + .... + 365*50
= 365*(2+3+4+....25) = 365*((25*26) - 1) = 236885 GB = 236,885 TB

v realne to moze byt aj 2- 3-nasobok (t.j. 1/2 ci 3/4 PB), kedze na takych nizkych cislach sa asi nezacinalo
Odpovedať Hodnotiť:
 

Pre server postaveny na malina-pi s led diodami je to no problem.
Odpovedať Hodnotiť:
 

sifrovanie tam urcite nepustili medzi 3. a 5. januarom, akoze 2 dni, to tam urcite pustali po mensich davkach mesiace a sifrovali to postupne cele, ak boli zalohy online pripojene, tak pomoc tma. Mozno zacali prave tymi zalohami :) A zalohy nerobili urcite celkove ale len rozdielove. 486ka ako server by to nezvladla pretlacit po sieti cele kazdy den/tyzden/mesiac. Statna sprava je katastrofa cista.
Odpovedať Známka: -10.0 Hodnotiť:
 

A prečo by 486ka ako server vôbec riešila pretlacanie zaloh za SAN kdesi v tramtárii? Šak taký mikromenežment priekazne ani nie je jej záležitosť.
Odpovedať Hodnotiť:
 

ransomware zacne postupne transparentne sifrovat daka a zaroven ich pri citani odsifruje clovek si nic nevsimne az do momentu kedy je vsetko zasifrovane a zrazu sa pyta vypalne, dovtedy sa ransomware snazi maskovat. Polemizujem ze pokial teda zalohy nerobili na urovni "skopiruje subory z DB servera" ale ze pouzivali nejaku formu replikacie, resp. si nejaky nezavireny system priebezne tahal data a napriklad raz za den pozrel a stiahol zaznamy cez DB API. Tak pri pytani dat cez to API bolo uplne jedno ci je disk sifrovany original microsoftom ako ochrana, ransomwarom alebo nie je sifrovany vobec. Problem nastal az ked sa to cele preplo do rezimu "dajte cash, vsetko je zasifrovane" ... vtedy sa uz DB server nevedel dostat k svojim suborom na disku.
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár