neprihlásený Utorok, 1. apríla 2025, dnes má meniny Hugo
Ďalšia zmena v dlhej podpore linuxového jadra, avizovaná podpora 6.1 zrazu predĺžená

Značky: linuxové jadropodpora

DSL.sk, 18.12.2024


Situácia s dĺžkou dlhodobej podpory jednotlivých LTS verzií linuxového jadra sa opäť mení, keď správcovia aktuálne oznámili predĺženie plánovanej podpory jadra 6.1.

Vyvojári jadra v poslednej dobe jednu verziu ročne označia za LTS verziu s dlhou podporou a následne ju podporujú niekoľko rokov.

Donedávna mali LTS jadrá štandardne podporu šesť rokov, týkalo sa to ešte aj verzie jadra 5.10 z decembra 2020. Od ďalšej verzie 5.15 začali vývojári avizovanú podporu skracovať, táto verzia má avizovanú podporu päť rokov a verzia 6.1 z decembra 2022 mala doteraz avizovanú podporu štyri roky.

Vývojári sa rozhodli postupne vrátiť v podpore LTS jadier späť na dvojročnú podporu ako v dávnejšej minulosti, túto zmenu ale dlhšie oficiálne verejne neoznámili a stalo sa tak až na jeseň minulého roka.

Ďalšia LTS verzia 6.6 z októbra 2023 má avizovanú podporu na tri roky a tohtoročná LTS verzia 6.12 už iba na dva roky. Pre toto postupné skracovanie tak malo päť posledných LTS verzií od verzie 5.10 avizovaný koniec podpory v rovnakom termíne v decembri 2026. Vývojári jadra ešte podporujú jednu staršiu verziu 5.4, tá má byť podporovaná do decembra 2025.

Greg Kroah-Hartman, hlavný správca LTS verzií, aktuálne ale oznámil zmenu v podpore už dvojročnej verzie 6.1 a vývojári predĺžili jej avizovanú podporu o rok do decembra 2027. Podľa Kroah-Hartmana to má uľahčiť prechod na kratšiu podporu LTS verzií.

Nie je jasné, prečo prišlo k predĺženiu podpory práve verzie 6.1. Dlhšia podpora je samozrejme v každom prípade pozitívnym krokom, na druhej strane projektom s dlhou podporou využívajúcim linuxové jadro môže táto zmena a súčasný stav komplikovať rozhodovanie o výbere verzie jadra. Okrem iného v súčasnosti má verzia 6.1 zostávajúcu o rok dlhšiu podporu ako novšie jadrá 6.6 a 6.12, v tomto aspekte je tak pre projekty s dlhou podporou atraktívnejšia ako novšie modernejšie LTS verzie.


      Zdieľaj na Twitteri



Najnovšie články:

V Prahe otvárajú nový študijný odbor kvantová informatika
Kataster spustil po hackerskom útoku aj mapu, zatiaľ v testovacej prevádzke
Ceny RAM klesli a majú klesnúť aj v druhom štvrťroku
Nový multiplex digitálneho rádia v Česku výrazne zvýšil pokrytie
T-Mobile začal v Česku v mobilnej sieti prideľovať IPv6 adresy
Apple už testuje iPad Pro s novým procesorom Apple M5
Ceny flash pamäte majú podľa analytikov v druhom štvrťroku začať rásť
1 MW nabíjanie od čínskeho BYD využíva vyššie napätie a dva káble
Výrobca ochranných skiel Gorilla uviedol keramické sklo, smartfóny majú prežiť pády na asfalt
Intel dokončil predaj flash divízie


Diskusia:
                               
 

8rokov dozadu som posledny krat slusal Linux a nevedel som si tam ani nastavit ovladanie otacok ventilatora, reps. bud to neslo vobec alebo som bol blby ja, ale o to nejde, ide o to ci sa za 8r vobec daco zmenilo alebo furt ma to je ta ista pesnicka, plna kompromisov, obmedzeni nastavovania cez prikazovy riadok a pod hluposti ktore uzivatel windowsu riesit nemusi resp. nevie ani nechce.
Odpovedať Známka: -6.7 Hodnotiť:
 

Zalezi ci mas uplne novy hw alebo nie. HW stary 1 rok a viac by mal byt plne bez problemov, uplne novy zavisi od jeho vyrobcu, ci je s linuxom kamarat. Vacisna beznych veci vsak funguje na prvy sup a ten zbytok sa na 90% vzdy podari nejak spojazdnit s pomocou ludi na internete. Treba to brta tak ze je to zadarmenko.

V poslednej dobe pouzivatel Win riesi take prkotiny ako samovolna zmena klavesovej skratky tucneho pisma vo Worde z Ctrl+B na Ctrl+N pre vsetky neanglicke verzie, pripadne zmena default formatu z A4 na Letter.
MS proste zalezi na zakaznikoch a postara sa o vyplnenie ich casu...
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

ja sa čudujem, že si to vôbec zvládol nainštalovať..ja používam linuxové distribúcie bežne a mnoho vecí nedokážeš urobiť inak ako v termináli a vyhovuje mi to..takisto sa mi páči na MacOS inštalácia linuxovej distribúcie zadaním jedného príkazu a hotovo..svet linuxu a unixu všeobecne má svoje čaro pre tých, ktorí mu rozumejú
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

> nastavit ovladanie otacok ventilatora

Vo Windowsoch sa to nastavuje kde?
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Nainstalujes jednu z tisic aplikacii ktore to vedia.
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Aha. Takže windowsy samotne na to nástroj nemajú. Ale dal si si tú námahu a nejaký nastroj si si našiel.
Linux ou-of-the-box ponúka prístup cez sysfs, ale nie je to gui. A ty gui chceš a preto si do hľadania gui nástroja pre Linux investoval toľko úsilia a energie, ako do hľadania nástroja pre Windows. A nič si nenašiel. Alebo to čo si našiel, nefungovalo?
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Ja na Linuxe používam fancontrol ...zistilo si to rozsah otáčok ventilátorov, priradil som ventráky čidlám teploty a nastavil si vlastnú mapu. Odvtedy to neriešim.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Spravne sa mate pytat - A v Oknach sa to nastavuje GDE?
Odpovedať Hodnotiť:
 

KONECNE!
Uz som sa par noci budil na to, ze 6.1 nebude mat predlzenu podporu
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

A naco chces nastavovat otacky? System to spravi za teba a urcite efektivnejsie.
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár