neprihlásený Štvrtok, 12. decembra 2024, dnes má meniny Otília
NASA má vysvetlenie havárie helikoptéry na Marse, naďalej komunikuje

Značky: MarsNASA

DSL.sk, 12.12.2024


Americká vesmírna agentúra NASA aktuálne zverejnila vysvetlenie predpokladanej príčiny januárového incidentu dronu Ingenuity Mars Helicopter, ktorý ukončil jeho lietanie na Marse.

Dronu sa stal osudným jednoduchý 72. let, pri ktorom mal dron 18. januára iba vystúpiť do výšky 12 metrov aby ho NASA po predchádzajúcom predčasnom pristátí lokalizovala a zostúpiť. Pri zostupovaní ale bola komunikáciu dronu s vozidlom Perseverance prerušená.

Na následnej snímke povrchu pod Ingenuity zaslanej dronom po obnovení komunikácie bolo na tieni dronu vidieť, že jedna z vrtúľ má ulomený koniec. Následné ďalšie informácie ukázali, že jedna vrtuľa je odtrhnutá úplne a všetky ostatné majú ulomené konce.

NASA má k dispozícii iba obmedzené množstvo dát o incidente, pričom v súlade s týmito dátami je viacero možných scenárov. Aktuálne zverejnené vysvetlenie je podľa oznámenia najpravdepodobnejším scenárom.

Už krátko po incidente NASA predpokladala, že problémy mohol spôsobiť terén náročný na navigáciu. V lokalite sa nenachádzali na povrchu skaly ani iné objekty, ktoré by navigačný systém mohol rozlišovať a orientovať sa podľa nich. Táto pôvodne avizovaná primárna príčina platí a je aktuálnym vysvetlením.

Zmenil sa ale predpokladaný spôsob poškodenia vrtúľ. Pôvodne NASA predpokladala, že konce vrtúť sa mohli odlomiť po naklonení a kontakte s povrchom. Podľa aktuálneho vysvetlenia kvôli nefunkčnej navigácii sa dron pri zostupe pohyboval vysokou horizontálnou rýchlosťou, narazil do svahu piesku a následne sa prudko naklonil. To spôsobilo nápor na vrtule, ktorých časti sa utrhli v najslabšom bode. Systém rotora začal následne vibrovať, čo jednu z vrtúľ úplne odtrhlo. Zvýšila sa tiež spotreba a prišlo k strate komunikácie.

Po obnovení komunikácie s dronom NASA v apríli oznámila nahratie softvérovej aktualizácie, po ktorej bude dron dlhodobo zbierať a ukladať dáta aj po definitívnej strate komunikácie so Zemou pre ich prípadné budúce vyzdvihnutie.

Dron sa každý deň zobudí a otestuje výkon solárnych panelov, batérií a elektronických komponentov. Vyfotí tiež povrch planéty farebnou kamerou a zozbiera dáta o teplote.

V súčasnosti podľa aktuálneho oznámenia je Ingenuity stále ale v komunikačnom dosahu vozidla Perseverance, s ktorým tak pravidelne komunikuje približne raz týždenne. Dron odosiela na vozidlo okrem iného dáta o počasí.

Okrem aktuálneho oznámenia NASA v najbližších týždňoch zverejní detailnú technickú správu o poslednom lete Ingenuity.


      Zdieľaj na Twitteri



Najnovšie články:

Ďalší významný výrobca končí s Blu-ray prehrávačmi
Google zlepšil v Androide ochranu proti sledovaniu Bluetooth značkami
Let’s Encrypt začne budúci rok poskytovať certifikáty platné iba 6 dní
Zákazníci Orangu sa čoskoro nepripoja na TCP port 25, operátor ho začne blokovať
Celoštátne DVB-T uskutočnilo dve zmeny
Uvedený SSD pre PCI Express 5.0 s cenou 100 dolárov
Na Amazone sa začali predávať už aj nové autá
Telekom začne poskytovať pripojenie cez sieť popri vedeniach aj tretieho distribútora elektriny
Let’s Encrypt čoskoro prestane podporovať OCSP, prvé kroky začnú už v januári
Slovanet vo vianočnej akcii sprístupní takmer sto TV staníc


Diskusia:
                               
 

keby v NASA neboli takí tupí, tak kúpia dron v Tescu, v akcii s Clubcard za 44.99 €, v balení sú aj náhradné vrtule

zase sa raz neprišli poradiť sem na dsl ... čuráci
Odpovedať Známka: 6.5 Hodnotiť:
 

V skutočnosti helikoptéra priekazne údajne neprispôsobila rýchlosť letu stavu atmosféry a svojim kerovacím schopnostiam.
Odpovedať Známka: 1.7 Hodnotiť:
 

a či tá helikoptéra počuje starý rock, plače a má v predstavách iné vrtulníky?
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Od januára pokazený helikoptér a oni stále neposlali niekoho opraviť ho?
Za čo tma berú platy?
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár