neprihlásený Piatok, 8. novembra 2024, dnes má meniny Bohumír
Šurany nakoniec schválili predaj pozemkov pre veľkú baterkáreň

Značky: Slovenskoelektromobilyživotné prostrediebiznis

DSL.sk, 8.11.2024


Mestské zastupiteľstvo mesta Šurany na svojom zasadaní 6. novembra nakoniec schválilo odpredaj pozemkov mesta pre štátnu spoločnosť MH Invest, ktoré budú určené pre vybudovanie priemyselného parku s veľkou továrňou na batérie.

Mesto vlastní iba časť pozemkov, na ktorých má byť baterkáreň. Proti projektu vznikol v tejto lokalite pomerne veľký odpor a na júlovom zasadaní mestské zastupiteľstvo najskôr predaj pozemkov neschválilo. Projekt má ale štatút strategickej investície a štát by tak mohol pozemky vyvlastniť.

Veľkú baterkáreň tu chce postaviť spoločnosť GIB EnergyX Slovakia, spoločný podnik slovenskej spoločnosti InoBat a čínskeho Gotion High-Tech, dodávateľa Volkswagenu. Zámer bol oznámený najskôr v minulom novembri, v júni vláda schválila projektu veľkú investičnú pomoc až vo výške 214 miliónov eur.

Kým ešte minulý rok ministerstvo hospodárstva avizovalo plánovanú kapacitu továrne, v detailnom materiáli o tejto investícii, na základe ktorého vláda schvaľovala štátnu pomoc, už kapacita z neznámych dôvodov zrejme nebola uvedená. Podľa minuloročných informácií ministerstva má byť továreň na ploche 65 hektárov, v prvej fáze má byť výrobná kapacita 20 GWh, evidentne ročne, a v budúcnosti by sa mohla zvýšiť na 40 GWh.

Finálnym produktom majú byť Li-ion batérie do elektromobilov typu LFP, lítium-železo-fosfátové. Vyrábať sa budú batérie z 24.8-mm a 32-mm článkov. Podľa popisu v materiáli sa tu budú evidentne vyrábať aj samotné články zo základných materiálov, nielen skladať batérie.

Proti projektu je v lokalite pomerne veľký odpor okrem iného v podobe iniciatívy Chránime si naše, ktorá upozorňuje najmä na riziká v oblasti dopadu na životné prostredie.


      Zdieľaj na Twitteri



Najnovšie články:

Lucasfilm chystá novú Star Wars trilógiu
Intel zažalovaný za problematické desktopové Raptor Lake procesory
FreeBSD skráti podporu o jeden rok
Austrália úplne zakáže sociálne siete mladým do 16 rokov, dokonca zrejme aj YouTube
O2 umožňuje na diaľku kúpiť paušál aj s eSIM, dá sa začať hneď používať
Ďalší let Starship má byť už o necelé dva týždne
OpenAI kúpila doménu chat.com, za mnoho miliónov
Dopyt po flash pamäti sa podľa významného výrobcu za pár rokov strojnásobí
EÚ vyšetruje výrobcu skla Gorilla kvôli možnému zneužitiu dominantného postavenia
Nvidia sa znovu stala najhodnotnejšou spoločnosťou sveta


Diskusia:
                               
 

S Čínskou ľudovodemokratickou republikou na večné časy a nikdy inak!
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

cina v tom maakurat investovane, inobat je ale slovenska firma s vyskumom a vsetkym co k tomu patri. ak sa vam a surancanom nepaci, tak im tam treba postavit novy cukrovar a nech zbieraju rucne repu na poli.
Odpovedať Známka: 4.3 Hodnotiť:
 

Ide o spolocny podnik. Technologia bude cinska. Skor mi to pride ako sikovny tah Inobat-u/statu, ktory je ciastocne vo vlastnictve statu. Takto bude mat nasa spolocnost pristup k najmodernejsim technologiam a pripade moznost sa podielat na dalsom vyvoji a ziskavani know how. Cinania robia presne to iste: ches u nas fabriku? Dobre ale len ako spolocny podnik, kde zamestnas nasich ludi, ktori budu mat moznost sa od teba ucit.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Aspoň budú mať kde Indovia pracovať..
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Pri argumentoch odporcov veľkých projektov si môžeme povšimnúť, že kto upozorňuje na riziká, už ako projektový menežér na plnej čiare zlyhal, nakoľko idiotom sa je priekazne efektívnejšie narodiť, ako ho zo seba robiť.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

tak bude sa tam stavat Baterkáreň alebo Baretkáreň ? To druhe by bolo lepšie, baretky typu Che Guevara by sa nám hodili, určite by si ich objednali Blanár Blaha aj Fico...
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár