neprihlásený Utorok, 10. decembra 2024, dnes má meniny Radúz
SpaceX chce posunúť Starlink satelity o 50 km nižšie, sľubuje gigabitové rýchlosti

Značky: Starlink

DSL.sk, 17.10.2024


Spoločnosť SpaceX chce posunúť satelity aktuálne budovanej druhej generácie konštelácie služby Starlink pre poskytovanie pripojenia k Internetu na orbity nižšie o približne 50 km.

Spolu s ďalšími požadovanými zmenami a povolením ďalších satelitov na ešte nižších orbitách to podľa SpaceX umožní zvýšiť rýchlosti Starlinku na gigabitovú úroveň.

SpaceX to uvádza v minulotýždňovom podaní pre americký telekomunikačný úrad FCC, v ktorom požaduje viacero zmien.

SpaceX postupne od oznámenia projektu Starlink z viacerých dôvodov viackrát zmenila svoje plány. Nakoniec získala povolenia na vynesenie takmer 12-tisíc satelitov prvej generácie, z ktorých v prvej fáze má byť 4.4-tisíc na orbitálnych výškach 540 až 570 km a ďalších viac ako 7.5-tisíc malo byť na výrazne nižších orbitálnych výškach medzi 335 až 345 km.

Pre dokončenie prvej fázy konštelácie chýba SpaceX vyniesť už iba niekoľko stoviek satelitov, plány na druhú fázu ale zrušila a nevyniesla žiadny satelit pre druhú fázu konštelácie.

Namiesto toho začala budovať druhú generáciu konštelácie postavenú najmä na satelitoch druhej generácie. V tejto druhej generácii plánuje celkom takmer 29.9-tisíc satelitov, z ktorých veľká časť má byť na nízkych orbitách 340 až 360 km. Spoločnosť ale zatiaľ dostala povolenia len na časť z týchto satelitov, 7.5-tisíc satelitov na orbitách 525 až 535 km.

Aktuálne zmeny požaduje práve pre týchto 7.5-tisíc už schválených satelitov na orbitách 525 až 535 km. Spoločnosť chce znížiť orbity týchto satelitov o približne 50 km na 475 km až 485 km. Konkrétne satelity na orbite 525 km chce premiestniť na orbitu 480 km, na orbite 530 km na 485 km a na orbite 535 km na orbitu 475 km.

Zároveň chce povoliť komunikáciu so satelitmi na orbitách 400 až 500 km aj pri nižšom uhle nad horizontom. Aktuálne Starlink komunikuje pri uhle minimálne 25 stupňov a SpaceX požaduje zníženie na možnosť komunikovať pri minimálne 20 stupňoch.

SpaceX tiež žiada o možnosť využívať frekvencie, ktoré už má povolené v pásmach Ka, V a E, flexibilnejšie.

SpaceX doteraz už celkovo vyniesla viac ako 7.1-tisíc Starlink satelitov, na orbite ich je aktuálne viac ako 6.45-tisíc, funkčných je viac ako 6.4-tisíc a na poskytovanie služieb sa aktuálne používa viac ako 6.1-tisíc z nich.


      Zdieľaj na Twitteri



Najnovšie články:

Prvý 5G modem od Apple v iPhone má mať slabšie parametre ako Qualcomm modemy
Arctic má nový výkonný ventilátor, chladí ho ďalším malým ventilátorom
Digi TV vo vianočnej akcii sprístupnila všetkým 9 staníc
Raspberry Pi uviedlo nový kompletný počítač Raspberry Pi 500, vlastný monitor
SpaceX dokončila konšteláciu satelitov pre poskytovanie mobilnej siete z vesmíru
Nový trailer nového Star Trek filmu, príde čoskoro
Pripravuje sa nová verzia systému pre routery OpenWrt 24.10, k dispozícii kandidát na vydanie
HAMR disky sa majú začať konečne masovo dodávať
Linuxové jadro 6.12 označené za LTS, piatim LTS verziám skončí podpora naraz
NASA opäť posunula termín pristátia posádky na Mesiaci


Diskusia:
                               
 

Kedze v tychto vyskach nemam ziadny majetok ktory by bol ohrozovany satelitmi od SpaceX tak davam Elonovi Muskovi osobne povolenie na prevadzkovanie jeho satelitov v tychto znizenych vyskach.
Odpovedať Známka: 8.0 Hodnotiť:
 

Povoľuj za seba, láskavo. Ja v týchto výškach majetok mám. Povoľujem Elóňovi môj majetok obísť (sprava).
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Nie je pekné byť necitlivý k niekomu, kto mal tak smutné detsvo. FCC určite udržiava kompletný zoznam všetkých balónov, ktoré cez jarmoky uleteli a povolenie priekazne nevydá, pokiaľ by tým mohol byť ohrozený súkromný majetok niekoho iného.
Odpovedať Známka: 5.6 Hodnotiť:
 

Kedze byvame na Slovensku, povolenie od obcanov si pytat nemusim. P.Fiko
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Nech sa s tym neondeju a kludne tie satelity nahodia 500m nad najvyssim mrakodrapom (aby to nepadlo na zem vdaka gravitacii, nech ho zavesia motuzikom na iny satelit, ktory bude na orbite) a moze poskytovat aj slnecnu clonu rovno.
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

Skor by som sa pozrel na nieco vyssie.. napriklad Himalaje.. tam postaci ked to bude nad nimi sumiet 500 metrov povyse..
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

tak to bude pekne padat za par rokov a pekny bordel z toho, este viac ako pri tych startoch.
Odpovedať Hodnotiť:
 

https://yastatic.net/s3/bro-bg-store/ 40b374e0-3627-4807-92a9-b34205b95dd4.jpg
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár