neprihlásený Utorok, 15. októbra 2024, dnes má meniny Terézia, Tereza
Sonda k Európe úspešne odštartovala

Značky: NASAvesmír

DSL.sk, 14.10.2024


Raketa Falcon Heavy spoločnosti SpaceX dnes úspešne odštartovala a vyniesla na jej misiu sondu Europa Clipper americkej vesmírnej agentúry NASA, ktorá poletí k Jupiteru a bude analyzovať jeho mesiac Európa.

Raketa štartovala o 18:06 nášho času z Kennedyho vesmírneho strediska na Floride, vzhľadom na parametre letu sa SpaceX nepokúšala o pristátie so žiadnym z troch prvých stupňov. Pre SpaceX išlo v dvoch dňoch o druhý veľmi dôležitý štart, keď v nedeľu prvýkrát úspešne zachytila pri pristávaní prvý stupeň novej vyvíjanej rakety a lode Starship hneď pri prvom pokuse.

Europa Clipper je doteraz najväčšou sondou NASA spomedzi misií k iným planétam. Po roztiahnutí solárnych panelov má v najväčšom rozmere 30.5 metra a štartovacia hmotnosť dosahovala viac ako 6 ton, z čoho 2.75 tony tvorí palivo.

Európa, mesiac Jupitera o polomere 1561 km, sa považuje za jedno z najnádejnejších miest v slnečnej sústave okrem Zeme, kde by mohol existovať život.

Sonda sa k Jupiteru dostane v apríli 2030, pričom na to využije aj gravitačnú asistenciu blízkym preletom pri Marse v budúcom roku a Zemi v roku 2026. Jupiter bude obiehať po eliptickej orbite, pričom pri tom od roku 2031 uskutoční 49 blízkych preletov okolo Európy. Najbližšie sa k povrchu tohto mesiaca priblíži na 25 kilometrov.


Predstavenie misie Europa Clipper (video: NASA)



Na Európe sa podľa doterajších zistení pod ľadovým povrchom nachádza oceán, v ktorom by mohlo byť dvojnásobné množstvo vody ako v oceánoch na Zemi. Cieľom sondy bude zistiť hrúbku ľadového povrchu, pozorovať jeho interakciu s oceánom, zisťovať zloženie mesiaca a charakterizovať jeho geológiu. Okrem iného má zistiť, či sa na Európe nachádzajú organické zlúčeniny, a hľadať zdroje energie pod povrchom mesiaca.


      Zdieľaj na Twitteri



Najnovšie články:

Apple navrhuje skrátiť platnosť SSL certifikátov pre servery na maximálne 45 dní
Trailer druhej série postapokalyptického seriálu od Apple
Windows 10 má pred sebou posledný rok podpory
Český Turris výkonný prenosný router zrušil, kvôli zdraženiu komponentov
Vydaná nová verzia distribuovaného súborového systému Ceph 19
SpaceX úspešne zachytila prvý stupeň Starship na prvý pokus, video
Česi neuvedú nový Turris router ani tento rok
Ďalší let Starship má byť zajtra, SpaceX sa pokúsi rampou zachytiť prvý stupeň
Nové .sk domény budú opäť dočasne lacnejšie
Trailer poslednej série animovaného Star Trek seriálu


Diskusia:
                               
 

Posielam kvety.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Cize v roku 2030 uz budem moct odoslat dokument z velkeho kanclu cez wifi az do Europy?
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ano a v 2035 az do ur anus.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Osobne s myslim, ze bez fyzickeho pristatia sondy na tomto mesiaci Jupitera, tam tu inteligentnu formu zivota nemame sancu objavit.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Pre zaciatok by stacilo objavit aj neinteligentnu formu.
Odpovedať Hodnotiť:
 

A mozno tie formy inteligencie su take inteligentné ze preštia nasa sondy lavou zadnou. A mozne tiez je ze zem je plocha a všetko je to giga podvod len tak ze srandy ..
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ostatne, aj slnko js ploche aj mesiac je vraj plochy.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Keď je jediným cieľom vedeckého výskumu snaha poprieť, že Boh stvoril život iba na Zemi, vypovedá to nielen o jeho stave, ale i o neobmedzenej sile Božej tvorivosti a predovšetkým o tom, že tie zástupné dôvody sa musia i samé cítiť pri označovaní za primárne ciele priekazne neskutočne trápne.
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár