neprihlásený Utorok, 15. októbra 2024, dnes má meniny Terézia, Tereza
SpaceX úspešne zachytila prvý stupeň Starship na prvý pokus, video

Značky: Starship

DSL.sk, 14.10.2024


Spoločnosť SpaceX sa výrazne posunula vo vývoji svojej novej rakety a lode Starship, keď pri jej nedeľňajšom ďalšom lete hneď pri prvom pokuse úspešne zachytila prvý stupeň Super Heavy pomocou ramien štartovacej rampy.

SpaceX v súčasnosti pomocou svojej rakety Falcon 9 dominuje vynášaniu nákladu do vesmíru, najmä vďaka znovupoužiteľnosti prvého stupňa. Náklady na lety sú tak nižšie a zároveň môže lety uskutočňovať častejšie.

Prvý stupeň Falcon 9 má v aktuálnej verzii výšku 41.2 metrov a 9 motorov, dokáže pristáť a udržať stabilitu po pristátí sám na plošine na pevnine a dokonca na lodi v oceáne. Prvý stupeň Starship s označením Super Heavy je ale oveľa väčší, má mať výšku 71 metrov a má 33 motorov. Pristávať tak bude s pomocou ramien štartovacej rampy.

SpaceX sa o prvé takéto pristátie pokúsila v nedeľu pri celkovo piatom pokuse o orbitálny respektíve suborbitálny let Starship. Hneď na prvý pokus sa pristátie a zachytenie prvého stupňa podarilo, vidieť je ho možné na tomto videu.

S loďou sa pri nedeľňajšom lete SpaceX nepokúšala pristáť a po štarte v americkom Texase s ňou zostúpila do Indického oceánu neďaleko Austrálie. Kým pri štvrtom lete prišlo k vážnemu poškodeniu tepelného štítu a lode, dostupné zábery pri piatom lete neukazovali tak výrazné poškodenie. V záverečných fázach zostupu SpaceX ale nevysielala širší záber na loď, iba jeden detailný záber.

O pristátí druhého stupňa spoločnosť zatiaľ nezverejnila detailné informácie, loď ale pred pádom do oceánu úspešne spomalila. Zároveň zrejme pristála pomerne presne, keď SpaceX mala v mieste pristátia v oceáne kameru.


      Zdieľaj na Twitteri



Najnovšie články:

Apple navrhuje skrátiť platnosť SSL certifikátov pre servery na maximálne 45 dní
Trailer druhej série postapokalyptického seriálu od Apple
Windows 10 má pred sebou posledný rok podpory
Sonda k Európe úspešne odštartovala
Český Turris výkonný prenosný router zrušil, kvôli zdraženiu komponentov
Vydaná nová verzia distribuovaného súborového systému Ceph 19
Česi neuvedú nový Turris router ani tento rok
Ďalší let Starship má byť zajtra, SpaceX sa pokúsi rampou zachytiť prvý stupeň
Nové .sk domény budú opäť dočasne lacnejšie
Trailer poslednej série animovaného Star Trek seriálu


Diskusia:
                               
 

malokto si uvedomuje, aka prevratna je tato technologia.

Odpovedať Známka: 7.3 Hodnotiť:
 

ale hej, len ten smrad okolo z toho
Odpovedať Známka: 0.8 Hodnotiť:
 

páli sa metán, výsledok je voda a CO2. čiže po štarte rakety je na svete menej smradu, ako pred.

Reakciu je možné aj otočiť, tj. s použitím elektriny vyrobiť z vody a CO2 metán.
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

ale vieš o tom, že metán je bez zápachu, že?
Odpovedať Známka: -2.0 Hodnotiť:
 

Veď to si ani nemá hocikto uvedomovať. Keby mal, bolo by k tomu nejaké usmernenie či rezolúcia priekazne príslušného orgánu.
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

Nuz, je to tak. Este vcera som short zo zachytenia boosteru rozposielal rodine. Sestrina reakcia bola, ze co to je? Po naslednom vysvetleni a spomenuti faktu, ze sa tym usetria desiatky milionov, dala iba poznamku: "Dufam, ze sa za tie usetrene miliony nakrmia hladujuce deti." Chcelo sa mi grcat...
Odpovedať Známka: 4.7 Hodnotiť:
 

Taketo skusenosti mame asi vsetci, co citame dsl.sk.
Bohuzial.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Mne sa teda ešte nestalo, aby bol od mňa niekto priekazne múdrejší.
Odpovedať Známka: 8.0 Hodnotiť:
 

Tak to sa ti v živote stanú ešte veľké veci :-))))
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

No tak potom priekazne vitaj v klube..
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

cim viac hladujucich deti nakrmis, tym viac hladujucich deti vznikne: perpetuum mobile / pozitivna spatna vazba
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

spiegel.de/international/spiegel/0,1518,363663,00

https://blog.sme.sk/vacko/ekonomika/ africky-expert-preboha-prosim-zastavte-pomoc

www.tyzden.sk/casopis/2532/zastavte-pomoc-prosim/

https://rozpad.cz/viewtopic.php?t=826

Taka "pomoc" africanom pomaha asi tak, ako slovakom/cechom/madarom... eurofondy. A polnohospodarom (a aj ich zakaznikom) dotacie. Atd. , atd. ...
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Lenze nie je pomoc ako pomoc. To co robia staty stoji za prd. To je pravda. Ale pomoci napr. cirkevnych organizacii je adresna a zamerana na zapojenie miestnych. A velmi napomaha rozvoju vzdelania a podnikania. Taze sa vonkoncom neda povedat ze pomahat netreba. Urcite treba. Ale treba si vybrat cez koho.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Cirkev a vzdelavanie? Hahah. Ten bol dobry. Taky Galileo by vedel rozpravat.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Myslim ze urobila o dost viac pre vzdelavanie v afrike ako duhove jednorozce po skolach na celom svete.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Cirkev ako taká vzdeláva ľudí ako takých. Galileo tvrdil, že na vzdelávanie je potrebný prístroj, ergo ak vstúpi do ringu s brokovnicou, tak vyhrá. V takých prípadoch rozhodcovia priekazne podľa pravidiel nemajú inú možnosť ako diskvalifikáciu.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ma prekvapila ta spontanna radost ktora tam vypukla, bud to bol komparz, alebo to priekazne vobec necakali.
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

Jasne, ze to necakali. Kto by bol cakal, ze sa podri nieco co ludstvo nikdy predtym ani len neskusilo a podari sa to na prvy pokus! Tomu sa hovori: Quite an achievement!
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

Minuli 40 rakiet na vyvoj jednej opakovacej aby pri 40 naozajstnych vesmirnych misiach s aj nejakou pridanou hodnotou pocas 50tich rokov nemuseli minut 40 jednorazovych rakiet. Obcas aj 3 clenka staci...
Odpovedať Známka: -6.0 Hodnotiť:
 

Kapitalista to ma asi tiez zratane, a cina kopiruje lebo asi tiez.
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Cina kopiruje aj elektroauta a gaypridey
Odpovedať Hodnotiť:
 

To skôr mi kopirujeme od číňanov elektroauta. Čo sa týka technológie výroby batérií, sú 10+ rokov pred západom. 60% všetkých elektromobilov na svete sa predá v Číne.
Volkswagen je v pekných srackach.
Odpovedať Hodnotiť:
 

aano aano, matematik. EV su davno mrtve ;)
Odpovedať Hodnotiť:
 

Na vyvoj jednej opakovacej minuli presne 4 kusy.. na piatu uz nemali peniaze.. Tam bol vtedy Elon Musk velmi blizko bankrotu.. Tak trosku ho zachranila NASA ze v nom videli potencial a dali mu zakazku pre tie jeho opakovacie raketky..
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

keby si pred 70 ci 100 rokmi ci kedy to bolo povedali astronauti na Mesiaci, ze dnes tu budeme pozerat na horiace odpadky ako pristavaju na Zemi do rampy a maju 0 % pouzitelnost dalej, tak tam rovno ostanu :D :D , unreal.
Odpovedať Známka: -8.2 Hodnotiť:
 

Akoze viem co sa snazis povedat, ale nemas pravdu. To o com vravis stacilo na uspesny vyvoj rakety Falcon 1 ako takej. Nasledovalo este vela boosterov ktore boli odhodene, kym prislo k prvemu uspesnemu pristatiu. Ani prve boostery sa nepouzili na opakovany start, ak si dobre spominam. Opaknovanie ako ho pozname prislo v podstate az s booster block 5. Z celkovych 400+ misii (zahrnajuce F1, F9, F95, FH, Staship test) bolo reusnutych 324 boostrov. Odpovedas vsak na filozoficku otazku cloveku, ktory spomina Starship, nie Falcon. Takze tam naozaj minuli viac rakiet na vyvoj. Avsak dotycny si neuvedomuje, ze vacsina z tych ktore pouzili na vyvoj boli zosrotovane a nie odhodene do mora, ci ponechane na orbite. Navyse nie na vsetkych boli motory atd. Cize to sa samozrejme neda porovnat. A prinos ma byt aspon podla planov business planu SpaceX uplne iny, kde sa nepocita s 30 raketami, ale stovkami rocne.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

prve opakovacie boli Falcony.. na tie som mu odpovedal.. ale chlapec ma asi 13 rokov, alebo je uplne mimo reality.. skoda sa s nim o tom bavit.. vsak on si mysli ze ludia pristali na mesiaci pre sedemdesiatimi alebo sto rokmi.. takze tak..
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

zaokruhluje sa to na stovku pan Dyskalkúl
Odpovedať Hodnotiť:
 

dotycny ovlada zakladnu matiku a vie ze doterajsi prinos pre spolocnost je presne 0, a minute prostriedky, odjebane rakety + material su uz dnes nekonecne, kdezto akykolvek historicky a dnes uz archaicky pristup k cestovaniu do vesmiru a na Mesiac z minulosti mal vzdy prinos a menil vedu. GPT odhaduje, ze za +50rokov a viac je mozne spravit infrastrukturu na chytanie tych ohorkov na Mesiaci a aj to musi na tom robit cely svet. Na Zemi ich chytat je nam odborne povedane na picu a material ktory to malo usetrit je uz dnes minuty/skonzumovany ale krat 150.
Odpovedať Hodnotiť:
 

To čo za kokotinu si tu vygrcal? Ani jedna veta nedáva žiaden zmysel, gratulujem.
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár