neprihlásený Utorok, 17. septembra 2024, dnes má meniny Olympia
Súkromný let Polaris Dawn úspešne dostal ľudí najďalej od misií Apollo

Značky: SpaceX

DSL.sk, 11.9.2024


Po úspešňom pondelňajšom štarte súkromnej vesmírnej misie Polaris Dawn zabezpečovanej spoločnosťou SpaceX sa loď Crew Dragon s posádkou už dostala aj do avizovanej výšky 1400 km nad povrchom. Misia tak dopravila ľudí najďalej od misií Apollo z minulého storočia.

Loď Crew Dragon vyniesla raketa Falcon 9 z Kennedyho vesmírneho strediska na Floride, štart sa uskutočnil včera o 11:23 nášho času. Prvý stupeň následne úspešne pristál na lodi v Atlantickom oceáne.

Už pri prvej orbite dosiahla loď výšku 1216 km nad povrchom, informoval tím misie.

Následne mala byť orbita upravená na eliptickú s najnižším bodom 190 km a najvyšším 1400 km, pričom SpaceX v noci na dnes oznámila dosiahnutie maximálnej výšky 1400.7 km.

Síce nejde o rádovo vyššiu orbitu ako v prípade medzinárodnej vesmírnej stanice ISS, misií k ISS a ďalších podobných misií, ľudia sa pri tejto misii ale dostali najďalej od zemského povrchu od poslednej americkej misie Apollo 17 z roku 1972. Táto misia letela úspešne k Mesiacu a dvaja členovia posádky pristáli na povrchu Mesiaca.

Misia Polaris Dawn sa opakovane posúvala, pôvodne bola plánovaná ešte v roku 2022. Ide o piatu súkromnú misiu realizovanú SpaceX pomocou lode Crew Dragon, po misiách Inspiration4 a Axiom-1 až Axiom-3. Pri misii Inspiration4 loď vyniesla posádku na orbitu 585 km, pri misiách Axiom-1 až Axiom-3 na medzinárodnú vesmírnu stanicu ISS.

Pri misii Polaris Dawn má posádka uskutočniť prvý súkromný výstup do vesmíru. Má k nemu prísť zajtra vo výške približne 700 km nad povrchom Zeme.

Okrem toho má podľa SpaceX uskutočniť celkovo až 36 štúdií a experimentov a tiež otestovať komunikáciu cez Starlink ale pomocou laserovej komunikácie a nie bežnej rádiovej komunikácie využívanej pozemnými terminálmi.

Misia má trvať päť dní.


      Zdieľaj na Twitteri



Najnovšie články:

Vydané nové verzie iOS 18 a macOS 15
SpaceX vynesie ďalšie navigačné Galileo satelity
Ubuntu pracuje na podpore notebookov s novými Snapdragonmi X
Klon populárnej databázy Redis od Linux Foundation v novej verzii, trojnásobne zrýchlil
O2 oznámilo prekročenie 80% pokrytia 5G
Nový prevádzkovateľ mobilných sietí z vesmíru vypustil päť veľkých satelitov
Predstavená SD karta s rýchlosťou 1.7 GB/s
Súkromný let Polaris Dawn úspešne pristál na Zemi
NASA bude merať presný čas na Mesiaci viacerými atómovými hodinami, čas tam beží rýchlejšie
Nemecko finančne podporí vývoj Samby


Diskusia:
                               
 

"Síce nejde o rádovo vyššiu orbitu ako v prípade medzinárodnej vesmírnej stanice ISS, misií k ISS a ďalších podobných misií, ľudia sa pri tejto misii ale dostali najďalej od zemského povrchu od poslednej americkej misie Apollo 17 z roku 1972."

zvlastna veta :)

ISS: 420km
Polaris: 1400km

Odpovedať Známka: 1.2 Hodnotiť:
 

"radovo" viac je pri 400 km 10nasobok, teda 4000 km. 1400km != 4000km. kde je problem?
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

Vychadzajuc z toh co napisal MDL:
ISS: 420km
Polaris: 1400km

ISS je teda vo vyske v radoch stoviek km a Polaris v radoch tisicov km. Mate tu spravny priklad ako pouzivat slovo radovo. Tak ako to pouzil autor clanku je nespravne, co sa tvaru tyka a aj korektnosti vyroku. Mam za to ze rozdiel vysok je v radoch km.
Ale co cakat od DSL, ked naucit sa spravny tvar slova exspiracia mu trvalo niekolko rokov, a ked ho clovek slusne upozorni na chybu, tak ho zmaze, bez toho aby chybu opravil.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Iss 0 tisicok, polaris 1 tisicka.
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

moreee..slovickarenie.. mna by zaujimalo ako tam kakašia a pipišia za tych 5 dni ... a aj tak .. isli tam trtkať podla mna... pol na pol su ... aj ked.... hmmm... musi to tam poriadne smrdiet uz teraz po 4 dnoch ... Muskonauti ... ja len pozeram na tie prilby a nejde my do hlavy ako to vedia utesnit a ako to vydrzi 1Atm ked je to natlakovane ...
Odpovedať Hodnotiť:
 

Nie je dovod domnievat sa, ze sa misia nepodari, ale za mna to bude uspech az ked sa vratia z toho "nie viac ako o rad vzdialeneho miesta" naspat na Zem v zdraví...
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

milardy triliony na balony, a dole nech to zkape , hlavne ze si Hainz pusti balon.
Odpovedať Známka: -10.0 Hodnotiť:
 

takze pokrocili na 0,364% vzdialenosti Zem - Mesiac. Gratulujem. Uz len par metrov.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Vzdialenost mesiaca od zeme je konstantna?
Odpovedať Hodnotiť:
 

minuly spln bol najblizsie
Odpovedať Hodnotiť:
 

Starlink povazujem za jeden podstatny uspech ktory zda sa mi sa stale nedocenil. Chyba mu ale realna komunikacia pre udrzanie nizkych cien, takze sa casom "pokazi".
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár