neprihlásený Utorok, 17. septembra 2024, dnes má meniny Olympia
Musk znovu sľubuje veľmi skoré lety na Mars, týmto termínom by sa zrejme zatiaľ nemalo veriť

Značky: SpaceXMars

DSL.sk, 8.9.2024


Elon Musk opäť aktuálne oznámil plány SpaceX na skoré poslanie lodí aj ľudí na Mars, pričom veľmi skorý termín pre poslanie prvých lodí formuloval nie ako možný plán ale ako jasný fakt.

Vzhľadom na históriu vyjadrení Muska o termínoch okrem iného aj presne letov SpaceX na Mars je zrejme ale vhodné brať tieto tvrdenia a termíny Muska s veľkou rezervou a zatiaľ kým sa nepotvrdia nie ako už potvrdené fakty.

Musk konkrétne oznámil, že prvé lode Starship ešte bez posádky pošle SpaceX na Mars v nasledujúcom okne pre lety na Mars už o dva roky. A ak pristátie týchto lodí prebehne v poriadku, prvé lode s posádkou pošlú na Mars o štyri roky. Musk to jasne uviedol v tomto stručnom oznámení.

Musk v minulosti sľuboval prvé lety SpaceX na Mars bez posádky na rok 2018 a prvé lety s posádkou v roku 2024. Tieto lety sa mali uskutočniť ešte s loďou Dragon, následne plán letieť s touto loďou zrušil a oznámil zmenené plány letieť s loďou Starship. Pri nej avizoval ako optimistický termín pre poslanie lodí bez posádky v roku 2022 a následne aj s posádkou v roku 2024.

Tieto plány respektíve termíny sa nezrealizovali a teraz je už pomerne jasné, ako boli ďaleko od reality. SpaceX zatiaľ stále nemá ani dokončený vývoj Starship, ktorá ešte plne úspešne neuskutočnila ani orbitálny let okolo Zeme. Lety na Mars sú výrazne komplikovanejšie okrem iného aj kvôli komplikovanejšiemu pristávaniu v oveľa redšej atmosfére.

Ak bude mať SpaceX do dvoch rokov vyvinutú funkčnú Starship, samozrejme poslať lode na Mars by mohla stihnúť. Nezdá sa ale realistické, aby mala dostatok času vyvinúť a otestovať spoľahlivé pristávanie na Marse. A v súčasnosti sa zdá veľmi nerealistické, aby sa už o štyri roky SpaceX pokúšala poslať ľudskú posádku na Mars, ktorú predpokladane bude chcieť doviesť aj späť na Zem. A to napriek tomu, že technológia SpaceX je v súčasnosti najpokrokovejšou technológiou pre dopravu nákladu do vesmíru najmä vďaka znovupoužiteľnosti jej rakiet.

Musk už viackrát v prípade SpaceX aj ďalšej svojej pokrokovej spoločnosti Tesla prezentoval termíny pre významné technologické míľniky, ktoré sa pri oznámení zdali pomerne nerealistické a následne sa s uplynutím týchto termínov definitívne ukázali ako veľmi nerealistické.

V prípade SpaceX to okrem skorších avizovaných termínov letov na Mars bol napríklad termín obletu Mesiaca s ľudskou posádkou, ktorý SpaceX sľubovala na rok 2018. K tomu doteraz neprišlo a ani SpaceX nebola zatiaľ s ľudskou posádkou ďalej ako na nízkej orbite Zeme.

V prípade spoločnosti Tesla zase Musk sľuboval, že ich auto do konca 2017 bude schopné samé a prázdne prejsť naprieč celými USA. K tomu tiež doteraz neprišlo, progres samojazdiacich technológií zrejme spomalil a nie je jasné kedy by to malo byť možné.


      Zdieľaj na Twitteri



Najnovšie články:

Klon populárnej databázy Redis od Linux Foundation v novej verzii, trojnásobne zrýchlil
O2 oznámilo prekročenie 80% pokrytia 5G
Nový prevádzkovateľ mobilných sietí z vesmíru vypustil päť veľkých sateltov
Predstavená SD karta s rýchlosťou 1.7 GB/s
Súkromný let Polaris Dawn úspešne pristál na Zemi
NASA bude merať presný čas na Mesiaci viacerými atómovými hodinami, čas tam beží rýchlejšie
Nemecko finančne podporí vývoj Samby
Prototyp SSD pre PCI Express 5.0 s novým radičom s nižšou spotrebou vyzerá nádejne
Telekom dnes na Predplatenkách dáva 100% bonusový kredit, platí iba 30 dní
Android pridáva podporu okien pre aplikácie


Diskusia:
                               
 

Dalibor Janda to hovoril už dávno:

Všechno na Mars, všechno na Mars, všechno na Mars
2005 lidi pohrdli Taxisem,
2006 Chuchli potáhli nápisem:
Koně už jsou nadbytečný,
vstávejte z postelí,
lidi v noci vystřelí koně na Mars!

2005 všechny aleje káceli,
2006 náhle pařezy zmizely.
Lesy už jsou nadbytečný,
vstávejte z postelí,
lidi v noci vystřelí stromy na Mars!
Odpovedať Známka: 8.2 Hodnotiť:
 

Koniferku?
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

tento text, resp.zvlst tie posledne 2 - 3 riadky odspodu (kazdej) sloky,
ma kus zmrsene :/
nejak mi nesedia,
das nich stimmnt
a (urco aj (najma) preto, ani ta prislusna songa nebola a nenii zadny hit, ani singel

ked ma muza kopne,
opravim mu ich
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Tak logický, že bez zverejnenia podpísanej zmluvy o konzultačných službách s diskutérmi na dsl.sk by sa nemalo veriť termínom priekazne žiadneho smrteľníka.
Odpovedať Známka: 2.5 Hodnotiť:
 

Dostanú sa tam. Ako pohon použijú Pjetrove tepelné watty a do ucha wattové tyčinky.
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

Prebrali konštruktérov SATURN V?
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

mozno vyvolal, a znovu- povolal (duchov) Ciolkovskeho, W.v.Brauna & spol., Koroljieva & spol./ team,
( a Eugena Podkletnova (ziveho)
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Muskovi uz netreba verit vo vseobecnosti.
Odpovedať Známka: 3.7 Hodnotiť:
 

Globalisti majú plány. Musk avizuje ich plnenie. No keďže sa jedná o nové technológie, termíny sú nejasné. "Skoro" znamená že to má vysokú prioritu a k uskutočneniu dôjde samozrejme hneď ako to bude z technologického aj finančného hľadiska možné.
Odpovedať Známka: 1.4 Hodnotiť:
 

Podla mna vela veci co slubil splnil aj ked o nieco neskor. Dodnes je jediny z USA, co vie vyslat ludi do vesmiru a spat. Boeing ich vie poslat iba tam ;)
Odpovedať Známka: 7.8 Hodnotiť:
 

Praveze Musk splnil veci, ktorym nikto neveril, ze su mozne.
Uz sme si zvykli na Elon time. Ten je obvykle dlhsi ako ten realny.
Musk pouziva tieto optimisticke ciele ako sposob tlaku na svojich inzinierov aby sa nebali uvazovat nekonvecne a pracovali obzvlast tvrdo. Je to jeho taktika.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

jasne, South Park si z Muska robil 3,14 uz v 2016, takze teraz o 8 rokov neskor uz konecne pojdu? Nie, nepojdu nikam :)
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Sposob, ako pracuje Musk. Nastavi verejnym tlakom nerealne terminy a nasledne tlaci na zamestnancov, aby makali. Evidentne mu to zatial funguje, az kym si zamestnanci na to zvyknu :).

A dalej plati, ze Space X je uspesna firma. Samozrejme, berie dotacie, ale stale plati, ze vedia ponuknut spolahlive lacne lety do vesmiru. Kiez by sme mali aj na Slovensku nieco take. Namiesto toho mame astrobiologov, ktori sa zatvaraju na Zemi a hraju sa na astronautov. Robia nekonciaci vyskum s otaznou realnou hodnotou.
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

pekne to povedal Neil Degrasse Tyson - keby sme mali technologiu teraformovat Mars, aby sme odtialto utiekli pred znicenou planetou, tak by sme mali aj technologie nasu planetu obnovit - to je volny preklad ako si to pamatam, nie presny citat. Pointu vystihuje.
Odpovedať Známka: 8.3 Hodnotiť:
 

Presne tak. Je to ako keď niekto napríklad dokáže vymeniť brzdové platničky na aute, tak určite zvláda výmenu priekazne i za jazdy.
Odpovedať Známka: 4.3 Hodnotiť:
 

Ale pointov letov na Mars predsa nieje utek z planety Zem.
Ako povedal Sagan: Zem je koliskou ludstva ale clovek nemoze ostat cely zivot v koliske.

Takze Mars chceme skumat ako dalsie miesto kde ludia mozu zit. Dalsie miesto plne novych zdrojov, miesta, nove politicke zriadenie, nove druhy, nove ulohy ako Mars zabyvat.

Pointou je vytvorit Zem 2.0 a nie utiect zo Zeme.
Odpovedať Hodnotiť:
 

“If you have the technological capacity to turn Mars into Earth, and I would think you would surely have the technology to turn Earth back into Earth.”
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Ale pôjdu, len o kúsok nižšie.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Toto je ešte vo hviezdach, ale užívatelia si pochvaľujú pekné prezentácie hyperloopu z Bratislavy do Viedne. Keď idú na húsenkovú dráhu, zavrú oči a predstavujú si, že sú pasažieri.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Ale to nema nic z Muskom. On len nadhodil ideu ale nikdy nesluboval ziadny Hyperloop. Slubovali to nejake pofiderne spolocnosti, ktore sa o to pokusali ale nepodarilo sa im to priviest do uzitocnych prototypov.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Nikto vám nemôže dať toľko, koľko vám môže Musk sľúbiť.
Odpovedať Známka: 7.1 Hodnotiť:
 

Presne tak. Ale každý si toľko priekazne môže vziať.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Nahodou, slubil znovu-pouzitelne rakety a dorucil. Nedavno dosiahli 350 pristani a jeden booster letel cez 20x. To je doslova zhmotneny zazrak. Este v 2018 hovoril riaditel Europskej ESA, ze to je blbost a je to len idea, ktora sa neuskutocni.

Sluboval elektricke auta a nikto tomu neveril. Nova automobilka? A cisto elektricka? Blbost! Teraz je to najhodnotnejsia automobilka na svete. A este ide vyrabat aj roboty.

A to ani nespominam Neuralink, Boring co., XAI atd...
Odpovedať Hodnotiť:
 

Stale moc v ludi na marse v dohladnej dobe neverim.
Aj ked starship bude fungovat tak ako planuju, bude fungovat precerpavanie na orbite, poleti jedna nepilotovana starship na mars a aj sa zvladne vratit, tak aj potom je to minimalne 5rokov kym pripravia vsetko ostatne na ludsku misiu.
Ale verim ze cloveka ma marse sa dockame do 30 rokov(musi ale fungovat starship).
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ak sa bude desiatky rokov byvat na mesiaci, potom sa moze uvazovat o marse.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Mne sa paci koncept preletu cez obeznu drahu. Astronauti ostanu na orbite, zatial co nakladna verzia SS zleti dole na povrch. Potom sa naklad vylozi pomocou vzdialeneho ovladania Tesla robotov Optimus. Vsetko sa pripravi, vyskusa sa pobyt na orbite a po nejakom case sa vratia bezpecne domov.
Az potom bude ked bude na povrchu pripravena zakladna infrastruktura sa bude dat pristat a hned byvat v zakladni.
Toto dava podla mna najvacsi zmysel.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ja verim v Lidl na marse.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Asi tazko. Priekazne najdes Mars v zlidli predsa.
Odpovedať Hodnotiť:
 

SpaceX si najprv vyskusa ciste pristatie na mesiaci a az potom na Marse.. A ta ludska posadka... tak to budu priekazne tie Tesla roboty s nejakou tou umelou inteligenciou.. motoriku ruk maju dobru uz teraz, tak budu pre ludi na marse pripravovat nejake lacne ubytovanie..
Odpovedať Hodnotiť:
 

Presne tak. A mozu tie roboty dokonca na dialku ovladat z Martanskej orbity. Pristane len nakladna lod a astronauti ostanu pekne v pohodli StarShip na orbite. Ked vybalia naklad a postavia pomocou robotou habitaty, elektricke zdroje, najdu vodu a pod tak zapnu motory a vratia sa na Zem.
Az dalsia misia sa pokusi na Marse pristat a uz bude mat pripravene priestory na byvanie a zakladne zdroje na prezitie.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Pobyt na marsovom orbite je rovnako smrtelny ako vo vesmire, takze to co pises nedava zmysel.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Keďže už je pirotechnyka na ohňyStroj s uránom načasovaná..
Tag Logycky treba mať na ohňyStrojom zňyčenú planétu ten zprávni výhľad... šag samy nehcú biť sveťyelkujúcy...
Odpovedať Hodnotiť:
 

Možno má už dostatok robotov na produkciu robotov..
A následne sa mu to bude z nejakého bunkra dobre ovládať...

Síce menej vzduchu, ale podstatne menej radiácie...
Odpovedať Hodnotiť:
 

Na mesiac sa nedostane preto, lebo je to nerealne, o čom je krasne video na YT. Následne to že pristanu, zrušili. Zároveň sú tie sľuby sponzorované vládou USA.
Preto do SpaceX tečie toľko peňazí. Sám Musk sa na jednom podujatí so zamestnancami divil, že sa im niečo podarilo vypustiť do vesmíru a nebolo to CGI. Jeho slova. Keď pod tlakom pravdy o realizovateľnosti zrušili let na Mesiac, je celkom detinsky smiešne sľubovať Mars.

Jednak je tam sucho, skoro žiadna atmosfera, nízka gravitácia a je to stršne ďaleko. Nie je dosť zásob na dýchanie, konzumovanie a čo s odpadom ? Nie je sa ako od tiaľ dostať a s tým nakladom sa tam neda nie len dostať, ale ani pristáť, čo tam musi byť doručený aspoň pre 2 ľudí.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Zjavne si to nepochopil. Ked Musk hovoril o CGI, tak to bolo pri prilezitosti vypustenie novej rakety Falcon Heavy, kde bol nakladom Muskov Tesla Roadster aj z panakom. Vyzeralo to ako nejake CGI a tak o tom s Muskom vtipkovali.

Na Mesiaci nieje problem pristat, uz sa to vela krat podarilo ale nieje to tak uplne jednoduche. Let na Mesiac ale nebol zruseny. Prave naopak. Buduje sa infrastruktura aby sa to dalo znova urobit. StarShip je jedna z tych lodi. Takze bude sa tam coskoro pristavat.
Takisto na Marse je vsetko co treba len nie tak volen pripravene ako na Zemi. Treba si to pripravit.
Odpovedať Hodnotiť:
 

problem sveta je v tom ze existuje vela ludi s volebnym pravom a biednou informovanostou svihnutou naivitou. ale to sa casom upravi, slubujem, mal som to rovnako.
Odpovedať Hodnotiť:
 

autista zase bluzni, malo byt nie?
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Bluznil aj o pristavani znovupouzitelnych rakiet a urobili 350 pristati.
Bluznil aj o StarShip z ocele na com sa odbornici smiali a uz vyletela aj na oribitu a aj prezila vstup do atmosfery.
Bluznil aj o elektrickej automobilke a nikto neveril, ze by taka mohla vzniknut a prezit. A hybaj, Tesly vidiet vsade.
Bluznil o CyberTrucku a vsetci sa smiali, ze to nemoze byt skutocne ale ja som v nom uz sedel.
Bluznil o vrtani tunelov a uz vrta tunely pod Las Vegas.
Bluznil, ze bude implantovat do mozgu PC-Human interface a uz ho dvaja ludia maju v mozgu.
Takze nebluzni a cakaj. Vsetko bude.
Odpovedať Známka: -5.0 Hodnotiť:
 

A nespominal tak nahodou aj celosvetovy mier?
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár