neprihlásený Sobota, 14. septembra 2024, dnes má meniny Ľudomil
Austrálski zamestnanci môžu ignorovať emaily zamestnávateľa po pracovnom čase

Značky: emailzaujímavosti

DSL.sk, 29.8.2024


V pondelok vstúpila v Austrálii do platnosti nová legislatíva, ktorej cieľom je zabrániť zamestnávateľom aby zamestnancov nútili pracovať aj po pracovnom čase.

Informuje o tom agentúra Reuters.

Po nástupe mobilných telefónov a následne najmä rozličných internetových komunikačných platforiem je kontaktovanie zamestnanca pre zamestnávateľa aj po pracovnom čase výrazne jednoduchšie, keď je napríklad v komunikačných aplikáciách vidieť že zamestnanec je dostupný. Zároveň v dobe pandémie veľká časť zamestnancov začala pracovať flexibilnejšie a kontaktovanie zamestnancov mimo prácu a aj po pracovnom čase sa stalo bežné.

To samozrejme môže viesť ale tiež k preťažovaniu zamestnancov. Podľa informácií Reuters napríklad podľa minuloročného prieskumu zamestnanci v Austrálii priemerne za rok odpracovali až 281 hodín neplatených nadčasov.

Austrálska legislatíva sa situáciu pokúša riešiť tak, že zamestnancovi dáva právo ignorovať kontaktovanie od zamestnávateľa po pracovnej dobe emailom, volaním a zrejme aj ďalšími formami. Legislatívu s cieľom riešiť tento problém má už viacero krajín, úprava legislatívy v jednotlivých krajinách sa samozrejme odlišuje.

Austrálska legislatíva zamestnávateľom kontaktovanie po pracovnej dobe nezakazuje, iba zamestnancom dáva právo kontakt ignorovať a zároveň samozrejme zamestnanec za to nemôže byť trestaný. Právo nie je ale univerzálne a zamestnanec môže kontakt a požiadavku ignorovať iba ak je to primerané.

Legislatíva samozrejme nestanovuje pre jednotlivé profesie a situácie, kedy je akú požiadavku primerané odmietnuť, a podľa Reuters tak napríklad zamestnávateľský zväz Australian Industry Group považuje legislatívu za nejednoznačnú. Legislatíva tak podľa zväzu spôsobí zmätky a zároveň pracovníci budú kvôli nej menej flexibilní.

Legislatíva myslí aj na sporné situácie, kedy sa zamestnávateľ a zamestnanec nevedia dohodnúť a legislatívu si vykladajú odlišne. Takéto prípady bude riešiť úrad FWC, Fair Work Commission, ktorý má právo posúdiť primeranosť požiadavky a následne zamestnávateľovi a zamestnancovi prikázať dodržiavanie legislatívy a tiež udeľovať pokuty. V prípade zamestnanca môžu byť udelené pokuty do maximálne 19-tisíc austrálskych dolárov, v prepočte cca 11.7-tisíc eur, a v prípade zamestnávateľa do 94-tisíc dolárov, v prepočte cca 57.8-tisíc eur.


      Zdieľaj na Twitteri



Najnovšie články:

Nemecko finančne podporí vývoj Samby
Prototyp SSD pre PCI Express 5.0 s novým radičom s nižšou spotrebou vyzerá nádejne
Telekom dnes na Predplatenkách dáva 100% bonusový kredit, platí iba 30 dní
Android pridáva podporu okien pre aplikácie
Slovenská sporiteľňa bude mať dlhšiu odstávku služieb, v oba víkendové dni
4ka spustila 5G v niekoľkých ďalších mestách, pokrytie vôbec neudáva
Samsung spustil výrobu QLC čipov takmer 300-vrstvovej flash pamäte
T-Mobile už otestoval použitie Starlink satelitov ako svojich základňových staníc
Aj Toshiba sa priblížila v kapacite HDD k 30 TB
NASA uskutočnila na sonde Voyager 1 ďalší komplikovaný zásah, upchali sa jej trubky s palivom


Diskusia:
                               
 

Nastastie na slovensku sa takeho dacoho nemusime obavat lebo sme tak mizerne plateni ze nikoho ani nenapadne dvihnut telefon po praci :) Prinajhorsiom ta vyrazia a najdes si este horsie platenu pracu
Odpovedať Známka: 9.6 Hodnotiť:
 

Najväčšie Čínska bane na lítium sa budú volať Bachmut a
Avdijivka.
Môžeš ignorovať emaily aj telefonáty, ale nemôžeš ignorovať delostrelectvo RF a plány najväčšieho zamestnávateľa na svete CHN so sídlom v Pekingu.

Odpovedať Známka: -6.2 Hodnotiť:
 

Zasa tento zbytočný nárek.
Odpovedať Známka: 2.7 Hodnotiť:
 

Mamička ti navarí.
Odpovedať Známka: -1.4 Hodnotiť:
 

Tato legislativa je bic na zamestnancov, ziadna ochrana zamestnancov to nie je. "zamestnanec môže kontakt a požiadavku ignorovať iba ak je to primerané" - cielom tejto pravnej upravy je vyvolat u zamestnancov strach, kazdy sa bude bat ako bude predmetne ustanovenie interpretovat zamestnavatel, a v prospech zamestnanca to urcite nebude. Zamestnanec sa bude bat, ze mu bude udelena pokuta 19 000,- AU$ a kazdy zdvihne telefon. "nová legislatíva, ktorej cieľom je zabrániť zamestnávateľom aby zamestnancov nútili pracovať aj po pracovnom čase" - najhorsie veci sa vzdy prezentuju pozitivne. Ak povedia, ze nieco je dobre pre obcanov, tak opak je pravda.
Odpovedať Známka: 5.8 Hodnotiť:
 

Skôr ani nie tak na zamestnancov ako na nadriadených. Stačí jeden taký mail a letí, lebo šak načo je komu menežér, čo hodí všetku zodpovednosť za to, čo treba robiť, na vo firemnej hierarchii priekazne nižšie postaveného zamestnanca.
Odpovedať Známka: -5.6 Hodnotiť:
 

To vidíš, ako pracujem mimo pracovnej doby. Keď padla, tak padla a ani náznakom sa netvarim, že moj život sa točí okolo práce, ako napr. v USA kde im to teda z workoholizmu pekne j$b$. Ľahko sa povie, aby každý urobil hrubú čiaru medzi osobnym životom a prácou, hlavne ked väčšina ľudí je dosrata z možnej straty zamestnania, ale to už nie je môj problém.
Odpovedať Známka: 6.4 Hodnotiť:
 

Workoholizmus Slovákom nehrozí. Ja si počkám na ďalšiu vlnu arizácie, kolektivizácie alebo privatizácie ako každý nakazený soviet.
Odpovedať Známka: -5.6 Hodnotiť:
 

slovaci by mali workoholizmus obdivovat, je to novy slovensky system
Odpovedať Známka: -4.3 Hodnotiť:
 

Vidíš, ja mimo pracovnej doby vykonám hádam aj väčšinu práce.
Odpovedať Známka: -5.0 Hodnotiť:
 

Ja tiez, ale pre seba a nie pre druheho.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Mal som takého minulého šéfa... workoholik bez kamarátov a záľub, ktorý posielal emaily s robotou aj o 1:00 hodine ráno, lebo sa nudil a nemal čo robiť...
Už tam ale nerobím, a hlášky typu - však v pohode, aktualizuj to cez víkend alebo v noci, keď tam nikto nebude ...nemusím ani počúvať :D
Odpovedať Známka: 8.3 Hodnotiť:
 

A pred tým si musel? By ma zaujímalo či si sa voči tomu vyhranil, alebo "jedným uchom dnu, druhým von"?
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Nemusel, ignoroval som to, zasmial som sa... iba skúšal či vychová rovnakého workoholika.
Už tam ale nerobím a masíruje si nového nováčika
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Ďakujeme ti, že si sa s nami o túto informáciu z tvojho života podelil.
Odpovedať Známka: -1.4 Hodnotiť:
 

kto sa v dnesnej dobe boji zamestnavatela musi byt velmi hlupy.. fluktuacii zdar
Odpovedať Známka: 4.8 Hodnotiť:
 

Nie je to celkom tak. Skus to napriklad povedat ludom pred dochodkom, ktorych z roznych dubioznych dovodov vyhodili z prace (bohuzial v sulade s pravnymi predpismi) a teraz si dost tazko hladaju novu pracu.
Odpovedať Známka: 7.9 Hodnotiť:
 

Povedz im, ze za komancov bolo lepsie :-D
Odpovedať Známka: -6.0 Hodnotiť:
 

Ty si to vobec nepochopil.
Odpovedať Známka: 7.6 Hodnotiť:
 

Ja som vôbec nečítal.
Odpovedať Známka: -5.7 Hodnotiť:
 

Tým je splnená základná podmienka priekazne nezávislého objektívneho hodnotenia.
Odpovedať Známka: 2.9 Hodnotiť:
 

Nastastie nam robo vybavil ze budes makat do 80-tky. Raz darmo, istoty su istoty.
Odpovedať Známka: -5.3 Hodnotiť:
 

To je vízia Bruselu, on len splní zadanie.
Odpovedať Známka: 1.4 Hodnotiť:
 

Presne tak, robko vzdy posluchal co mu nakazali. Dokonca ani rentu nechcel, ale prikazu z bruselu sa neda odporovat.
Odpovedať Známka: -2.7 Hodnotiť:
 

Tak zas v Brusely sa tiež môžu prijímať priekazne jednoznačné direktívy namiesto alibisticky mnohoznačných odporúčaní či usmernení, nakoľko nie je to zrovna úcta a rešpekt, čo priekazne kynie z ponechania si zodpovednosti externého konzultanta pri uzmutí právomocí nadriadeného.
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Matelko by sa urcite vzoprel, vsakze.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Ty budeš platiť miliónové pokuty zo svojho debilko? Za neprijatie schválených zákonov EÚ sú sankcie.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

nemusis platit. ono to funguje tak, poliaci zvolili Tuska a EU zrazu vsetky pokuty odpustila. skvele nie :P
Odpovedať Hodnotiť:
 

Aspon mozem priekazne nieco urobit pre stat.
Odpovedať Známka: -6.0 Hodnotiť:
 

To je cast problemu z jednej strany. My teraz takeho ideme poslat kadelahsie. Problemovy chlap, robotu nedotiahne nikto zo spolupracovnikov na neho nepovie nic dobre a len vytvara konflikty. Dostal moznost najst si uplatnenie na inom oddeleni a odvtedy sice seka dobrotu, ale keby sa spraval normalne a nie ako majster zemegule, nebol by dnes v tejto situacii.
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Casto take tvrdia homosi co prisli po nom , a on bol prvy ktory biznis vybudoval, teraz ked uz biznis zaraba prachy ho chcu odkopnut a novucky homosi su mudry a cokolvek on spravi je pre nich zle (ochcavaju ho pred manazermi), po par rokoch to ide vsetko do sraciek, ale to uz su majitelia zahojeny a uz su v rokoch takze sa o firmu uz nestaraju...
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Urcite to budes vediet lepsie, ked o tom vies hovno.
Odpovedať Hodnotiť:
 

fluktuacii zdar - to moze povedat iba 30 rocny imbecilny fluktuant, ktory nikde na ziadnom mieste nic nedokazal, po skusobnej dobe ho uz stipala rit, prispevok zamestnavatela na dovolenku si neuzije nikdy/nikde, lebo 2 roky na jednom mieste je sci-fi, nicomu a nikomu tam neprospel a bolo by lepsie keby jeho pracovna pozicia ani neexistovala

nehovorim ze je treba byt cely zivot na 2-3 miestach - ale vsetkeho vela skodi
Odpovedať Známka: 3.1 Hodnotiť:
 

Každý na dĺžku pracovného pomeru viazaný príspevok je v rozpore s politikou EU o mobilite pracovnej sily a jeho poskytovanie priekazne ako také spadá pod legislatívu o poškodzovaní finančných záujmov Európskych spoločenstiev.

Odpovedať Známka: -5.7 Hodnotiť:
 

Takto to bolo u teba? Dnes je ina doba a ja lutujem tych, co musia sediet na jednom fleku. Je to kazdeho vec.
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

Ľutovanie iných je zaznávaním karmickej spravodlivosti priekazne šírením náboženskej neznášanlivosti.
Odpovedať Známka: -2.5 Hodnotiť:
 

Cize ty pracujes na dvoch, troch poziciach naraz? Dnes je ina doba v com? Nikto samozrejme nemusi pracovat len na jednej pozicii / u jedneho zamestnavatela, ale asi je to lepsie ako pracovat v 3 zamestnaniach. Samozrejme pokial si neni influencer, youtuber a kameraman v jednom.

Verím tomu, že by sa našiel niekto kto by ľutoval aj teba.
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Nie, 5 in 1. Aj mikrofonista a strihač.
Odpovedať Hodnotiť:
 

dnes kuchar zajtra lekar, i tak se da
Odpovedať Hodnotiť:
 

Aky si zaostaly. Tu si precitaj: https://dopice.sk/sZD
Odpovedať Hodnotiť:
 

Potom narazis na ekonomicku realitu. Firmy kupia cinania a budes vdacny ze mozes vo vecierke 24x7 dokladat tovar.
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

Nerozumiem tomuto imbecilnemu argumentu. Ak sa zamestnavatel nestara tak nech nech zdochne.

Ked ma zamestnavatel milionove zisky tak sa stebou o ne nepodeli...

Ak sa ti naskytne lepsia prilezitost, tak je na tvojom povodnom zamestnavatelovi aby ti dorovnal ponuku alebo ju este prekonal, ak nie , dovi dopo

Stat sa ma iba starat o to aby sa trh pravidelne cistil od vychcanych podnikatelov...


U nas je zakonik napisany tak zle, ze inak ako na zivnost sa neoplati pracovat...
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Nehnevaj sa na mňa ale ty si toho asi veľa z pohľadu zamestanec <> zamestnávateľ nezažil.

Všetci nariekajú, že je málo pracovníkov ale firmy sa zdráhajú zamestnať ľudí 45+. Nie len u nás, ale aj v Nemecku. To znamená, že situácia na trhu práce až taká strašná nie je.

Onoho času v HP tiež vyhodili xyz ľudí a nikoho to netrápilo ... teda až pokiaľ ich znova nezačali prenajímať cez tretie strany ... ale to je už iná nákladová položka ako vlastný zamestnanec.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

V tejto spojitosti treba preskúmať, či by sa toto usmernenie vzťahovalo aj na prípadných, uviaznutých na ISS, astronautov z Austrálie. Či by ich po uplynutí plánovaného pobytu na ISS bolo možné beztrestne kontaktovať.

Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Kto sa bojí zamestnávateľa, musí byť zaostalý.
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:

Pridať komentár