neprihlásený Štvrtok, 12. septembra 2024, dnes má meniny Mária
x86 má byť v PC aj po nástupe ARM stále silnejšia, ARM má získať ale 30%

Značky: PCumelá inteligencia

DSL.sk, 21.8.2024


Aj po razantnom vstupe architektúry ARM do osobných počítačov od iných výrobcov ako Apple vďaka novej platforme Qualcomm Snapdragon X si jasnú vedúcu pozíciu udrží procesorová architektúra x86, ARM má ale postupne v kategórii Windows notebookov podporujúcich AI získať podiel presahujúci 30%.

Odhaduje to analytická spoločnosť Omdia, na odhad ktorej upozornil Wccftech.

V júni boli na trh uvedené prvé notebooky tzv. kategórie Copilot+ PC s Windows s intenzívnou podporou funkčnosti umelej inteligencie, ktoré podľa hardvérových požiadaviek Microsoftu musia mať AI akcelerátor s výkonom aspoň 40 teraops / s.

Túto požiadavku zatiaľ spĺňali iba nové ARM procesory Qualcomm Snapdragon X, už ju spĺňa aj nová generácia mobilných AMD Ryzenov s kódovým označením Strix Point a bude ju spĺňať tohtoročná nová generácia procesorov Intel pre notebooky s označením Lunar Lake.

Pre neskorší príchod x86 procesorov spĺňajúcich požiadavky Copilot+ PC bude mať v tejto kategórii notebookov tento rok podľa odhadu Omdia silnejšiu pozíciu ARM, Copilot+ PC notebookov tejto platformy sa má dodať 0.8 milióna a notebookov x86 platformy 0.2 milióna.

Počet dodávaných Copilot+ PC notebookov má v ďalších rokoch výrazne rásť a v roku 2029 dosiahnuť 179.8 milióna kusov. V budúcom roku má už jasne viesť x86, keď ARM má mať v týchto notebookoch podiel 13.2% z celkovo 39.4 milióna kusov.

Podiel ARM sa má podľa odhadu Omdia ale postupne zvyšovať, v roku 2028 dosiahnuť 30.7% a v roku 2029 takmer tretinu, 32.7%.


      Zdieľaj na Twitteri



Najnovšie články:

4ka spustila 5G v niekoľkých ďalších mestách, pokrytie vôbec neudáva
Samsung spustil výrobu QLC čipov takmer 300-vrstvovej flash pamäte
T-Mobile už otestoval použitie Starlink satelitov ako svojich základňových staníc
Aj Toshiba sa priblížila v kapacite HDD k 30 TB
NASA uskutočnila na sonde Voyager 1 ďalší komplikovaný zásah, upchali sa jej trubky s palivom
Veľká väčšina Slovákov pretáča reklamu
Súkromný let Polaris Dawn úspešne dostal ľudí najďalej od misií Apollo
Ďalšia generácia desktopových Intel CPU má byť uvedená v druhej polovici októbra
Súkromný let Polaris Dawn úspešne odštartoval, dostane ľudí najďalej od misií Apollo
CrowdStrike zatiaľ nebola za globálny IT incident zažalovaná žiadnym zákazníkom


Diskusia:
                               
 

no keby mal tak clovek krystalovu gulu a videl ci sa z Copilot+ bubliny a vykonu NPU 10-13-16-40-50 TOPS a teoretickej pripravenosti na teoretický W12 (a v buducnosti iste aj viac ako 100 TOPS) vykluje v buducnosti (2030) nejaka totalna chujina, slepa ulica, nepotrebnost - alebo nie
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Vždy ide len o peniaze. ako ich z ľudí pod všakovakými zámienkami vytrieskať. A mladým už dávno hrabe, lebo načo sa snažiť porozumieť programovaniu, keď to nejako, hoc aj s "Božou" pomocou upláca to pochybné IA...
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

keby mal tak clovek krystalovu gulu, nemohol by byť vizionár ani doer a nemožnosť naplno rozvíjať svoj potenciál je pre ľuského ducha takmer sa rovnajúca smrti, ako je odnepamäti priekazne jasne uvádzané v prísloví kto je zvedavý, bude skoro starý.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Tradičné vedmy skôr preferujú rekondičný pobyt v Smrdákoch, nakoľko sírne výpary im pomáhajú veštiť spolupacientom za mierny poplatok.
Odpovedať Hodnotiť:
 

V princípe môže byť dobrá vec.

AI rendre máš už pomaly všade, či už Photoshop alebo lokálne Stable Diffusion...

Tých 40 tops môže byť cca v okolí rtx4060, tým pádom môžeš dostať v reálnom čase transcript z porady s prekladom (titulkami), ktorý nevyzerá, ako keby ho nejaký zhúlený Jamaican s Indom diktoval Nigerijčanovi, ktorý nevie slovenčinu...
Alebo mrte rýchly render referenčných návrhov...

Samozrejme, zvýši to tlak na ľudí, kde sa začne viac uplatňovať známe: git gud or get rekt.
Odpovedať Hodnotiť:
 

teraz vysiel benchmark na AI - Geekbench AI. Len to spravili blbo a vystup nieje v TOPS, takze sa to neda priamo porovnat.. ale je to prva lastovicka, ktora casom ukaze, ci to AI na doskach ma nejaky vyznam, alebo nie.
Odpovedať Hodnotiť:
 

ARM zabij(aj)u cenami! Na cele ARM sa ludia vykaslu ak to bude stat tolko co macbook a naviac stale problemy s kompatibilitou, appkami, emulaciou x86. Pritom RyZEN to vykonovo rozdrvi a vydrz je o trosku horsia oproti ARM, a cena viditelne nizsia. Holt ak mal niekto velke oci, ze s ARM a cenovou politikou Applu spravi dieru do sveta, tak nespravi! MS o chvilku stiahne chvost a cele ARM v PC skonci ako 3D TV s okuliarmi v obyvacke.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

ARM už ovláda trh s PC ... podľa prognóz už asi od roku 2010.
Odpovedať Hodnotiť:
 

je jedno kde chces spustat appky, ajtak ich kompilujes na x86 platforme. takze preto bude dopyt po x86 pokracovat a kym je dopyt, platforma bude silna. dnes ma kazdy mobil a kazdy mobil ma arm architekturu. presadilo sa to aj v inych sferach? snazi sa, ale v konecnom dosledku to taha za kratsi koniec.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

ak spravia vacsi poriadok s sw ako m$, co je viac ako pravdepodobne, udrzia ho dlhodobo za nejaky pausal a budu ho vyladovat, m$ to neustoji
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár