neprihlásený Štvrtok, 3. apríla 2025, dnes má meniny Richard
Pätica AMD AM5 bude používaná minimálne do roku 2027, možno dlhšie

Značky: AMDPC

DSL.sk, 18.7.2024


Spoločnosť AMD bude u svojich desktpových procesorov využívať súčasnú päticu AM5 minimálne do roku 2027, potenciálne dlhšie.

Spoločnosť to oznámila najskôr na Computexe a aktuálne potvrdila v stanovisku, pričom avizuje podporu AM5 do 2027+.

Predstavitelia spoločnosti ale zároveň počas prezentácie na nedávnej akcii Tech Day avizovali, že by AMD mohla zostať na AM5 až štyri generácie procesorov, upozornil ComputerBase. AMD následne tieto informácie korigovala, informácie označila za hypotetické a oficiálne avizuje podporu do 2027+.

AMD zostáva na svojich päticiach pre desktopové procesory dlhšie ako Intel, ktorý ich mení častejšie. Aktuálnu päticu AM5 začala spoločnosť používať v roku 2022 s príchodom nových Ryzenov 7000 postavených na novom jadre Zen 4 uvedených v septembri 2022.

Predchádzajúcu päticu AM4 používala spoločnosť od príchodu prvej generácie Ryzenov, ktoré boli uvedené v marci 2017. AM5 oproti AM4 zvýšila počet pinov z 1331 na 1718, podporuje DDR5 oproti DDR4 a napríklad vyššie TDP 170 Wattov oproti 105 W.

Päticu AM5 budú využívať samozrejme aj procesory Ryzen 9000 s jadrom Zen 5, ktoré budú dostupné neskôr tento mesiac.

Vzhľadom na používanie minimálne do roku 2027 bude päticu využívať zrejme aj minimálne ďalšia generácia procesorov s jadrami Zen 6.

Dlhšie zostávanie na jednej pätici umožňuje využívať nové procesory aj na existujúcich starších doskách, nové procesory musia byť ale podporované BIOS-om, podpora tak nie je univerzálna a môže byť limitovaná najmä v prípadne výrazne starších čipsetov a dosiek ako nové procesory.


      Zdieľaj na Twitteri



Najnovšie články:

Nová ukážka tretej série populárneho Star Trek seriálu
Kataster dostane 18.8 milióna na riešenie hackerského útoku a zvýšenie bezpečnosti
Arm očakáva, že jej podiel v serveroch tento rok vyskočí na 50%
Intel odštartoval tzv. rizikovú výrobu čipov novým procesom 18A
Vydaný Firefox 137 s podporou skupín kariet


Diskusia:
                               
 

Je to možné, lebo potom už príde šestica.
Odpovedať Známka: 8.6 Hodnotiť:
 

Hej, predtym bola štvorica a dnes je to pätica a od 2027+ to uz bude šestica.

Zatialco inde maju len ten socket.

Aky portal, take divotvorne nazvy. Vase ZOMRI.
Odpovedať Hodnotiť:
 

No dlho zostali na sockete pre drôtové vývody CPU, ako bol napr. socket LGA1331(AM4)
Odpovedať Hodnotiť:
 

ďakujeme AMD za rozumný prínos v oblasti IT, ktorý má aj ekologický význam

v priebehu 8 rokov je to 148 CPU pre AM4, posledné 2 vydané tento rok. toto už zrejme AM5 neprekoná, ale ak tu bude aspoň 5 rokov, tak fajn. Intel by sa mal nad sebou zamyslieť. čo generácia CPU, to nový socket a AMD jasne dokázalo, že robiť generačné zmeny sa dá aj bez nutnosti nového socketu

práve pre tieto praktickosti a lepšiu spotrebu preferujem AMD. zároveň všetky vyvinuté technológie pre grafiky (naposledy FSR 3.1) vydávajú ako open source a podporujú linux. aj nenažraná nvidia sa má čo učiť
Odpovedať Hodnotiť:
 

No tak si mladez zopakuje kompilovanie BIOSov cez extrakcie modulov s CPU firmware a socket info a ich importovanim (zamenou) do starsich BIOSov, ako sa to robievalo u starych dosiek, aby sa pridala podpora novsich procesorov pre Slot1, Socket370, FCPGA atd..
Odpovedať Hodnotiť:
 

Bola to zaujimavá doba, napr. dosky so Socketom 7 podporovali rôzne procesory - AMD, Intel, Cyrix, IDT, RT a možno aj nejaké ďalšie.
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár