neprihlásený Nedeľa, 28. júna 2026, dnes má meniny Beáta
Boeing zostane na ISS zrejme až do augusta, problémy spôsobilo prehriatie trysiek

Značky: NASAvesmírISS

DSL.sk, 12.7.2024


Nová loď Boeing CST-100 Starliner, ktorá sa mala z medzinárodnej vesmírnej stanice ISS vrátiť už v prvej polovici júna, zostane po problémoch na ISS zrejme až do augusta.

Vyplýva to z informácií predstaviteľov NASA a Boeingu na tohtotýždňovej tlačovej konferencii.

Už z informácií o pripravovaných ďalších testoch na konci júna vyplývalo, že Starliner zostane na ISS minimálne niekoľko ďalších týždňov. Aktuálne z informácií predstaviteľov NASA vyplýva, že loď zostane na ISS minimálne do konca júla a zrejme ešte dlhšie.

NASA totiž avizovala, že loď chce mať na Zemi do polovice augusta a ako optimistický termín návratu označila návrat do konca júla. Port, ktorý Starliner využíva na ISS, bude potrebovať misia Crew-9 plánovaná na august a zabezpečovaná SpaceX.

Pri vývoji a testovaní novej lode Starliner sa vyskytlo už viacero problémov a prišlo k viacerým odkladom. Prvý štart s posádkou s dvojicou astronautov sa nakoniec uskutočnil 5. júna, astronauti mali pôvodne stráviť na ISS približne týždeň.

Loď štartovala už s jedným známym problémom, malým únikom hélia v servisnom module. Hélium unikalo cez jednu z prírub systému pohonu RCS, Reaction Control System, určeného pre menšie manévre. Po štarte začalo hélium unikať z dvoch ďalších prívodov k tryskám. Hélium slúži na tlakovanie paliva a jeho únik môže podľa okolností spôsobiť nefunkčnosť trysiek.

Keď sa loď začala približovať k ISS, prestalo fungovať až päť trysiek systému RCS, ktoré sa používajú aj na manévrovanie pri približovaní a spájaní s ISS. RCS má celkovo 28 trysiek. Kvôli nefunkčným tryskám loď zmeškala prvé časové okno na priblíženie k ISS, následne sa tímu podarilo sfunkčniť testovacím zapínaním štyri z nefunkčných trysiek a loď sa spojila s ISS.

Už informácie z konca júna naznačovali, že problémy s nefunkčnosťou trysiek nemusia byť spôsobené iba únikom hélia a môžu mať aj inú príčinu. Podľa aktuálnych informácií nefunkčnosť trysiek zrejme spôsobilo ich prehriatie.

NASA a Boeing sa pokúsili na Zemi nasimulovať ako sa trysky používali pri lete na ISS. Pri testoch na Zemi ale zatiaľ neboli dosiahnuté tak vysoké teploty trysiek, aké sa vyskytli pri lete na ISS, a tím tak plánuje zlepšiť simuláciu, aby dosiahli teplotné podmienky aké boli pri lete Starlineru.



Najnovšie články:

SpaceX plánuje byť mobilným operátorom z vesmíru
Železnice v SR kvôli extrémnemu teplu obmedzujú rýchlosť vlakov, rozťahuje koľajnice
4ka oznámila mierne zlepšenie 5G pokrytia, pridala viacero lokalít
Španielske mobilné siete budú musieť fungovať aj pri výpadku elektriny, 4 hodiny
Podpora Windows 10 bola predĺžená o ďalší rok
Po extrémne nízkych záporných cenách stojí elektrina tento týždeň extrémne veľa
Exspirujú Secure Boot certifikáty, PC bez nových môžu mať čoskoro problémy
Zverejnený trailer komediálneho sci-fi spin-offu The Big Bang Theory
OpenAI ukázala hotový vlastný AI akcelerátor
Výrobcovia zariadení prechádzajú na starú DDR2 pamäť, aj tá zdražuje


Diskusia:
                               
 

Asi by tam mali zostať pricucnutý nastálo.
Tých problémov čo má posledne boeing s lietadlami...
Odpovedať Známka: 8.8 Hodnotiť:
 

Tak zas keď sa namiesto nitovania šróbuje, lebo je už pri návrhu plánované, že bude treba patchovať nedorobky, je štrukturálna integrita moskviča priekazne nedosiahnuteľná.
Odpovedať Známka: 4.5 Hodnotiť:
 

tých dolu zoberie nejaká ruSSká loď!
Odpovedať Známka: 2.0 Hodnotiť:
 

to skor spaceX
Odpovedať Známka: 1.4 Hodnotiť:
 

prave im FAA zakazali lety lol lebo jedna raketa so satelitmi vybuchla. takze asi naozaj len rusi
Odpovedať Hodnotiť:
 

Nechaj si tieto agresívne protiruské postoje na reddit alebo topky.sk. Tu si na DSL.sk a politika sem nepatrí
Odpovedať Hodnotiť:
 

keď uSSácke šroty stoja za hov.no, tak musia Rusi!
Odpovedať Hodnotiť:
 

RCS je ako protokol super, ale prvé nasadenie sprevádzalo naozaj dosť problémov.
Odpovedať Hodnotiť:
 

az na to ze vobec
Odpovedať Hodnotiť:
 

Sú situácie, kedy je najoptimálnejším riešením začať priekazne úplne odznova.
Odpovedať Známka: 2.5 Hodnotiť:
 

Kvalitná práca boeingu, namiesto testovania v náročnejších podmienkach ako budú pri prevádzke to spravili presne naopak.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

uz tam zostane navzdy, resp.sa budu len nabalovat, pripajat, na seba, tie moduly, jako ich tam budu postupne posielat, ~ ale uz ziadny sa odtial priekazne nevrati! lebo sa im vzdy zasekne navratova matica, a zlomi dzindzik!
Odpovedať Známka: 7.5 Hodnotiť:
 

my tomu hovoríme "testovanie na produkci" :⁠-⁠)
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár