neprihlásený Nedeľa, 7. júla 2024, dnes má meniny Oliver
Medzinárodný fúzny reaktor sa opäť posúva o viacero rokov

Značky: elektrická energiaveda a výskum

DSL.sk, 4.7.2024


Medzinárodný projekt fúzneho termonukleárneho reaktora ITER naberie ďalšie výrazné oneskorenie oproti poslednému plánu.

Projekt to oznámil včera.

Úplne pôvodný plán pri štarte projektu v roku 2006 počítal s vytvorením prvej plazmy v roku 2016, neskôr bol tento termín posunutý na 2019 a v roku 2016 bol oficiálne posunutý na rok 2025.

Teraz projekt posunul termín vytvorenia prvej plazmy až na rok 2034. Zároveň ale zmenil plán a pri vytvorení prvej plazmy bude reaktor vo výrazne kompletnejšom stave ako sa plánovalo doteraz, umožní hneď začať s výskumnou prevádzkou a prvá fúzna reakcia má byť dosiahnutá po výrazne kratšom čase od vytvorenia prvej plazmy.

Kým doterajší plán počítal s dosiahnutím plazmy s plnou energiou v roku 2033 a prvou fúznou reakciou v roku 2035, podľa nového plánu by plná energia mala byť dosiahnutá v roku 2036 a prvú fúzna reakcia v roku 2039. Napriek posunu vytvorenia prvej plazmy o deväť rokov sa tak prvá fúzna reakcia má posunúť iba o štyri roky.

Dôvodom aktuálneho posunu sú najmä oneskorenia spôsobené pandémiou nového koronavírusu ale tiež väčšia náročnosť ako sa predpokladalo a problémy s kvalitou. Podľa oznámenia sa o nestihnuteľnosti termínu na vytvorenie prvej plazmy v roku 2025 vedelo už od konca roka 2020.

Projekt ITER, International Thermonuclear Experimental Reactor, je projektom experimentálneho fúzneho reaktora, ktorý má potvrdiť realizovateľnosť priemyselného generovania elektrickej energie fúznou reakciou. Stojí za ním konzorcium siedmich členov, EÚ, USA, Japonsko, Čína, Rusko, India a Južná Kórea, a reaktor sa buduje v južnom Francúzsku.

Pri fúznej termonukleárnej reakcii prebiehajúcej napríklad vo hviezdach sa spájajú jadrá prvkov za vytvárania vyšších prvkov a uvoľňovania veľkého množstva energie. Na rozdiel od súčasných jadrových elektrární, kde prichádza k štiepeniu väčších jadier na menšie, treba ale najskôr dodať výraznú energiu na odštartovanie fúznej reakcie vytvorením dostatočne zohriatej a energetickej plazmy, hustej zmesi atómov rozložených na ióny a elektróny.

ITER mal byť aspoň pôvodne prvým fúznym reaktorom, ktorý zrealizuje prvú praktickú kontrolovanú fúziu generujúcu dostatočné množstvo energie po nezanedbateľne krátky čas a pritom generujúcim viac energie ako spotrebováva. Konkrétne by mal reaktor generovať 500 MW energie, pričom na svoju prevádzku, tvorbu a udržiavanie plazmy bude potrebovať 50 MW. Fúzna reakcia by mala trvať 400 sekúnd.

ITER je reaktorom typu tokamak, v ktorom je plazma udržiavaná magnetickým poľom v komore tvaru deravej šišky. Vákuová komora ITER má objem 840 m3, naraz v nej bude ale maximálne niekoľko gramov plazmy.

Palivom bude deutérium a trícium, teda ťažké formy vodíka s jedným a dvomi neutrónmi v jadre. Pri fúzii vznikne hélium a vysokoenergetické neutróny, ktorých zachytávaním sa podobne ako v súčasných atómových elektrárňach bude zohrievať voda následne použiteľná na poháňanie parných turbín. Plazma sa bude zahrievať prechodom elektrického prúdu cez ňu, pričom teplota by mala dosiahnuť 150 miliónov stupňov.


      Zdieľaj na Twitteri



Najnovšie články:

Ďalší let Starship sa mierne posúva, SpaceX sa zrejme pokúsi rampou zachytiť prvý stupeň
Samsung uviedol 61 TB SSD
Ministerstvo školstva zvažuje zavedenie povinnej maturity z matematiky
Digitálne rádio bude čoskoro vysielané z ďalšieho vysielača
Alza mieša medzi nové produkty aj rozbalené použité, hovorí že kvôli obľúbenosti zákazníkmi
Sony končí so zapisovateľnými Blu-ray aj ďalšími optickými médiami
Pixely 6 majú problém, po uvedení do továrenských nastavení sú nefunkčné
Tesla opäť vyrobila menej vozidiel, dosiahla rekord v batériových úložiskách
Flash čipy dosiahli kapacitu 256 GB, balíček z nich 4 TB
Intel pripravuje podporu hardvérového dekódovania H.266


Diskusia:
                               
 

Takze stale plati ze fuzia bude o 20 rokov a plati to od 60tich rokov 20. storocia.
Odpovedať Známka: 9.4 Hodnotiť:
 

ale teraz už naozaj!
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

jo, vystiznejsie sa to napisat neda ...

uz iba 20 rokov, ale plati to uz prinajmensom 1/2 storocia
Odpovedať Hodnotiť:
 

to je rovnako ako s liekmi na rakovinu, tiez taraju, ako ju budeme o 2 roky vediet vsetku vyliecit... bez takychto vyhlaseni nie su granty pre spolocnosti
Odpovedať Hodnotiť:
 

Bohvie, kde na to predĺženie vzali peniaze. EU to určite platiť nemôže, nakoľko na tých pár mesiacov, čo by to fungovalo, kým bude v súlade s vlastnými záväzkami kompletne sebestačná z bezemisných obnoviteľných zdrojov sa to už pri zodpovednej fiškálnej politike priekazne ani zďaleka nevyplatí.
Odpovedať Známka: -0.7 Hodnotiť:
 

Pred vytvorením fúzneho reaktoru dôjde najskôr k fúzii štátov EÚ do megaštátu. A potom budú i peniaze.
Odpovedať Známka: -5.6 Hodnotiť:
 

Len aby sa to tu dovtedy celé nerozpadlo.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Fúzny reaktor do každej domácnosti!
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

aj bradný
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Zacal som si stavat jeden v pivnici....
Odpovedať Hodnotiť:
 

Pri presnosti, ktorú vyžaduje fúzna reakcia, vzbuduje posúvanie odhadovaných termínov ukončenia priekazne presne určité pochybnosti.
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

Podobný prípad ako lietajúce auto a revolučný slovenský kvantový počítač, ktorý existuje len v snoch vynálezcu po vypití 1 litra borovičky.
Odpovedať Známka: 7.1 Hodnotiť:
 

Tak po litri borovičky, nankvantá počíta každý aj bez počítača.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Vysvetlí niekto prečo sa energia uvolňuje aj pri štiepení jadier aj pri ich fúzii?
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

"In fusion, two light nuclei merge to form a single heavier nucleus. The process releases energy because the total mass of the resulting single nucleus is less than the mass of the two original nuclei."

https://dopice.sk/sRX
Odpovedať Hodnotiť:
 

https://en.m.wikipedia.org/wiki/
List_of_most_expensive_buildings

https://dopice.sk/sS0

Pozerám si kvôli ITERu na wiki zoznam najdrahších stavieb a ... - na desiatom mieste svietia Mochovce??
No nič, stálo to za to, sme svetoví. :-)
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár