neprihlásený Štvrtok, 10. októbra 2024, dnes má meniny Slavomíra
Nvidia sa stala najhodnotnejšou spoločnosťou sveta

Značky: NvidiaITbiznisumelá inteligencia

DSL.sk, 19.6.2024


Spoločnosť Nvidia po dosiahnutí trhovej kapitalizácie troch biliónov dolárov a predbehnutí spoločnosti Apple v tomto ukazovateli na začiatku júna v utorok svojou trhovou hodnotou prekonala aj Microsoft a stala sa aktuálne najhodnotnejšou spoločnosťou sveta.

Cena akcií Nvidie sa v utorňajšom obchodovaní na americkej burze zvýšila o 3.6% a spoločnosť dosiahla hodnotu 3.34 bilióna dolárov. Microsoft má hodnotu 3.32 bilióna a Apple 3.29 bilióna dolárov.

Cena akcií Nvidie rastie s pokračujúcim optimistickým prístupom k oblasti umelej inteligencie, keď jej výkonné GPU sa používajú na trénovanie neurónových sietí, a zároveň súvisiacimi dobrými finančnými výsledkami. Trhová kapitalizácia spoločnosti sa oproti začiatku minulého roka zvýšila už viac ako deväťnásobne.

Príjmy Nvidie v prvom štvrťroku tohto roka dosiahli 26 miliárd dolárov, v Q1 2023 to bolo 7.2 miliardy. Čistý zisk dosiahol 14.9 miliardy, pred rokom to boli 2 miliardy. Za rok 2023 príjmy dosiahli 60.9 miliardy, v roku 2022 to bolo 27 miliárd.

Metódy umelej inteligencie a strojového učenia, najmä neurónové siete, sa v IT používajú už mnoho rokov, doteraz najmä na špecifické účely. Na konci roka 2022 ale vzbudila pozornosť najmä laickej verejnosti tzv. generatívna umelá inteligencia v podobe chatovacích botov vďaka uvedeniu ChatGPT od OpenAI. Tento a podobné produkty sú postavené na type neurónových sietí označovanom veľký jazykový model.

Hoci súčasná generácia generatívnej AI má na prvý pohľad najmä pre laikov pôsobivé výsledky, informácie týchto technológií môžu byť aj nesprávne alebo nezmyselné, nedá sa na ne spoľahnúť a vo viacerých nasadeniach sa na špecifické účely už viacero rokov používajú metódy umelej inteligencie s lepšími výsledkami. Nie je tak definitívne jasné aký je výhľadový potenciál veľkých jazykových modelov a či nebudú v budúcnosti nahradené vo vývoji všeobecnej umelej inteligencie iným typom neurónových sietí.

V každom prípade generatívnu umelú inteligenciu postavenú na veľkých jazykových modeloch vyvíja viacero IT spoločností, pričom táto technológia potrebuje vysoký hardvérový výkon a to vedie k dopytu po produktoch Nvidie.


      Zdieľaj na Twitteri



Najnovšie články:

O2 mierne zlepšilo pokrytie 5G
Predaje PC poklesli, najmä Macov
Skladateľné smartfóny ovládli čínski výrobcovia, vedie Huawei
Aj Nobelova cena za chémiu udelená za umelú inteligenciu, na predpovedanie tvaru bielkovín
Slovensko.sk bude mať od večera odstávku, bude sa zväčšovať kapacita diskov
Samsung spustil výrobu SSD, ktorý je podľa neho najvýkonnejším SSD pre PC
Starlink satelity začali umožňovať posielať SMS z bežných smartfónov, na Floride
Dvom verziám Windows 11 dnes končí podpora
Nobelova cena za fyziku udelená pionierom počítačových neurónových sietí
Microsoft Word môže zmazať súbor namiesto jeho uloženia


Diskusia:
                               
 

bublinka sa zvacsuje az nepraskne :D
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

nVidia je "zahojená", dokým Taiwan existuje, resp. dokým TSMC existuje

stačí jedno zemetrasenie, záplavy, dopad čínskej rakety v blízkosti fabrík TSMC ... a bude po bubline. nVidia berie prachy za to, čo dodá zákazníkom až o 2 roky. TSMC je vybookované v rámci 3nm už aj na celý rok 2026, pričom 50% kapacity berie nVidia a stále sa usiluje získať ešte viac z koláča. druhým najväčším zákazníkom TSMC je Apple. nVidia a Apple stavili na TSMC a teda na Taiwan všetko. Intel sa snaží budovať svoje vlastné fabriky a AMD začína jednať so Samsungom o 3nm výrobe

ak chce Čína spôsobiť paniku v USA a spôsobiť ekonomickú nestabilitu, stačí jej urobiť poriadne bububu na Taiwane. až zhruba 25% podiel v S&P 500 (a 20% v TOP 10 S&P 500) tvoria spoločnosti bytostne závislé na Taiwane
Odpovedať Známka: 8.9 Hodnotiť:
 

džepeto má takýto nazor na to:

Komentár vystihuje skutočné riziká a závislosti, ktoré súvisia s polovodičovým priemyslom a geopolitikou. Zároveň však treba brať do úvahy, že technologické spoločnosti si tieto riziká uvedomujú a podnikajú kroky na zmiernenie potenciálnych problémov. Diverzifikácia výrobných kapacít, investície do nových technológií a strategické partnerstvá sú len niektoré z opatrení, ktoré môžu pomôcť znížiť závislosť na jednom regióne či výrobcovi.

V konečnom dôsledku, zatiaľ čo sú riziká reálne, technologický sektor má tendenciu rýchlo sa adaptovať a hľadať riešenia na zmiernenie týchto hrozieb.
Odpovedať Hodnotiť:
 

a preto sa intel uz roky natahuje s nemeckom o podu a dotacie na novu fabriku a TSMC v arizone buduje fabriku s vyraznym casovym sklzom a problemami

4-5 roky je rychle adaptovanie sa?

ukazkovu adaptaciu sme mohli vidiet aj vtedy, ked vyrobcov diskov zasiahli zaplavy. konkurencia sa okamzite adaptovala. cenami


Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Číne už dávno malo byť dané najavo, že ak niečo na Taiwane skúsi, skončí na zemi s krvavým rypákom. A možno už aj bolo.
Odpovedať Známka: -7.1 Hodnotiť:
 

nesprávny prístup. vždy musíš rátať s ruským postojom, teda že niečo podpíšu, ale reálne si s tým vytrú riť a nerešpektujú to

výroba mala byť už dávno geograficky diverzifikovaná. bodka

prečo sa nič nesústredilo do Indie?
alebo trebárs do Bosny alebo Srbska?
alebo do Magyarországa Hviezdoslava?
alebo do Slovakistanu?
alebo na Ukrajinu?
... do Turecka?

alebo aspoň tá Malajzia, ktorú kedysi Intel využíval
Odpovedať Známka: 2.5 Hodnotiť:
 

Problem je v celok ekosysteme, to nieje len fabrika ale aj kopec veci co ide do toho.

Dalej je to zevraj paradne narocne na vodu, takze to zasiera prostredie

Tretia vec je ze je to geopoliticky nastroj - preco su fabriki na tam a naprikald v izraeeli? (aby to dotlacili new york k akcii...)
Odpovedať Hodnotiť:
 

moja predpoved z pred 10tich rokov sa vyplnila. NVIDIA sa rozpina ako vesmir. Rozpinanie nespomaluje, ale zrychluje
Odpovedať Známka: 1.4 Hodnotiť:
 

Daj link na tu predpoved.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

nie som Major Zod, takže môžem hovoriť len za seba, ale pred 5 rokmi som to tvrdil aj ja: https://ibb.co/tmyNxTf

kúpil som 15 akcií po 144usd za kus (medzitým bol 2x stock split, ale zhruba polku som priebežne už predal keď mi prišli mega vysoko už aj pár rokov spätne)
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Skutočný prúser začne, keď si niektoré ďalšie spoločnosti všimnú, že sa najhodnotnejšie spoločnosti sveta priekazne v podstate vôbec nevenujú výrobe.
Odpovedať Známka: -1.1 Hodnotiť:
 

otrokarstvu, a to len preto ze v nazve maju NV a IA ... to je ako ked nemci vylievali mlieko do kanala ci z gasparovica a danka spravili mumlajucich idiotov a ako vieme urcite neboli jedini
Odpovedať Známka: -5.0 Hodnotiť:
 

Čo ide hore, pôjde aj dolu.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

To casom tvrdia aj muzi v pokrocilom veku. :o)
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

mne sa to deje každý deň :D

mal som pol šiestej a potom šup ho na dvanástu (Horkýže Slíže)
Odpovedať Hodnotiť:
 

Nechápem načo je komu náhražka detstva, v ktorej priekazne neulietavajú balóny.
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár