neprihlásený Sobota, 20. júla 2024, dnes má meniny Eliáš, Iľja
iPhony s novým iOS umožnia posielať správy užívateľom Androidu a cez satelity

Značky: AppleiOSiPhone

DSL.sk, 10.6.2024


Zabudovaná aplikácia iMessage pre textovú komunikáciu v operačnom systému iOS pre iPhony dostane v novej verzii iOS 18 dve podstatné vylepšenia, podporu internetovej komunikácie s užívateľmi Android smartfónov a podporu posielania správ cez satelity.

Apple to oznámila dnes pri predstavení noviniek v pripravovanom iOS 18 na konferencii pre vývojárov WWDC.

Internetová komunikácia s Androidom

Apple už na konci minulého roka oznámila, že do iOS pridá podporu protokolu RCS pre posielanie textových správ cez Internet. Apple zámer oznámila v čase, keď Google a niektorí operátori požiadali EÚ, aby klasifikovala iMessage podľa novej legislatívy Digital Markets Act ako základnú službu. Apple by tak musela zabezpečiť interoperabilitu tejto služby s Androidom. EÚ tak nakoniec iMessage neklasifikovala, Apple ale podporu RCS pridá v iOS 18.

Posielanie okamžitých textových správ cez Internet je možné zo smartfónov samozrejme dlhú dobu pomocou rozličných aplikácií tretích strán, čo ale vyžaduje aby obe komunikujúce strany používali rovnakú aplikáciu respektíve službu.

Už v dobe príchodu prvých moderných smartfónov mobilní operátori vyvinuli štandard RCS, Rich Communications Services, pre internetovú textovú komunikáciu, ktorý má byť nástupcom SMS a MMS. Jeho výhodou oproti SMS je podpora pokročilých možností a navyše vzhľadom na posielanie správ cez Internet operátori tieto správy nespoplatňujú.

Oproti rozličným aplikáciám je RCS ako štandard podporovaný mobilnými operátormi, užívatelia sú identifikovaní mobilnými číslami, RCS je štandardne podporovaný v Androide a užívatelia si tak nemusia inštalovať iné aplikácie a vyhľadávať ostatných užívateľov. iOS doteraz RCS ale nepodporoval a softvér iMessage pre posielanie textových správ v prípade komunikácie s užívateľom Androidu posiela správy ako SMS.

Textové správy cez satelity

Druhou veľkou novinkou je pridanie podpory pre posielanie a prijímanie textových správ cez satelitnú konektivitu.

iPhony od iPhonu 14 podporujú zatiaľ satelitnú konektivitu iba pre SOS komunikáciu so záchrannými zložkami v núdzových situáciách v lokalitách nepokrytých pozemnou mobilnou sieťou. Okrem toho umožňujú v lokalitách bez pripojenia na Internet cez satelity tiež užívateľovi aktualizovať jeho polohu cez aplikáciu Find My.

iPhony využívajú komunikáciu so štandardnými doteraz používanými komunikačnými satelitmi využívanými okrem iného pre satelitné telefóny, využívaná je konkrétne satelitná sieť Globalstar s 24 satelitmi. iPhony s nimi komunikujú v L a S pásmach.

Od iOS 18 bude možné satelitnú konektivitu využívať aj na bežnú komunikáciu textovými správami, iMessage správami posielanými cez Internet aj SMS.

Funkčnosť bude dostupná v lokalitách, kde nie je dostupná mobilná sieť ani pripojenie cez WiFi. Podporu doterajšej funkčnosti cez satelitnú konektivitu ale Apple spustila najskôr len v Severnej Amerike a odkedy bude v ktorých regiónoch dostupná textová komunikácia cez satelity nie je jasné.

Funkčnosť bude dostupná aj na existujúcich iPhonoch podporujúcich satelitnú konektivitu, teda od iPhonu 14. Za akých podmienok bude možné funkčnosť využívať, nie je jasné.


      Zdieľaj na TwitteriNajnovšie články:

K dispozícii aktualizácia operačného systému pre routery OpenWrt 23.05
Sci-fi seriál na základe hry Microsoftu zrušený
Windows BSOD kvôli aktualizácii bezpečnostného softvéru spôsobila IT výpadky, postihnutý je aj Telekom
Šurany neschválili predaj pozemkov pre veľkú baterkáreň, môžu byť vyvlastnené
Google definitívne ukončuje skracovač adries goo.gl, odkazy prestanú fungovať
Vydaná nová verzia emailového klienta Thunderbird 128
O2 oznámilo ďalšie zvýšenie pokrytia 5G, pridalo takmer 200 obcí
Pätica AMD AM5 bude používaná minimálne do roku 2027, možno dlhšie
Uvedený výkonný miniatúrny 2 TB SSD
V nomináciách na TV ceny Emmy vedie Netflix, výrazne uspela Apple. HBO je až tretia


Diskusia:
                               
 

RCS má byť nástupca SMS/MMS? A čo na to zaručenosť doručenia?
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

SMS ako štandard má v špecifikáciách parameter "zaručenosť doručenia"?
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár