neprihlásený Sobota, 13. júla 2024, dnes má meniny Margita
Tretí let Starship zlyhal kvôli upchávaniu, štvrtý má stanovený dátum

Značky: StarshipSpaceX

DSL.sk, 28.5.2024


SpaceX aktuálne pred plánovaným štvrtým pokusom o orbitálny alebo takmer orbitálny let novej vyvíjanej rakety a lode Starship zverejnila detailnejší popis problémov, ktoré spôsobili zlyhanie oboch stupňov pri treťom lete v polovici marca.

Podľa popisu v prípade oboch stupňov je predpokladanou príčinou zlyhania upchávanie.

V prípade návratu prvého stupňa Super Heavy sa pri zostupe používa 13 z jeho 33 motorov Raptor. Všetky sa zapli, následne sa šesť ale predčasne vyplo a pri finálnej aktivácii motorov pri pristávaní sa už po prechádzajúcom predčasnom vypnutí nezapínali. Zo zostávajúcich siedmich sa úspešne zapli len dva, prvý stupeň nemal dostatočný ťah motorov a SpaceX s ním stratila kontakt vo výške približne 462 metrov.

SpaceX za najpravdepodobnejšiu príčinu zlyhania motorov považuje zablokovanie prívodu kvapalného kyslíka vo filtri.

V prípade druhého stupňa Starship niekoľko minút po vynesení na plánovanú trajektóriu stratil druhý stupeň schopnosť kontrolovať svoje natočenie. Automaticky tak neuskutočnil plánované zapnutie motora a pri následnom vstupe do atmosféry vstupoval pod zlým uhlom, výrazne sa prehrieval a SpaceX s ním stratila kontakt po 49 minútach misie, keď sa nachádzal vo výške približne 65 kilometrov.

Za najpravdepodobnejšiu príčinu problému SpaceX považuje upchatie ventilov trysiek pre kontrolu otáčania lode.

V reakcii na problémy SpaceX pridala do nádrží kyslíka na prvom stupni dodatočný bližšie nešpecifikovaný hardvér, ktorý má zlepšiť filtrovanie. Pracuje tiež na ďalších zmenách softvéru a hardvéru, ktoré bližšie nešpecifikuje. Pri štvrtom lete tiež zmení procedúru pristávania prvého stupňa a pre zníženie hmotnosti odhodí nový adaptér umožňujúci zapínať motory druhého stupňa ešte pred oddelením od prvého stupňa.

V prípade druhého stupňa spoločnosť pridala pre zvýšenie redundancie ďalšie trysky pre kontrolu otáčania a zlepšila hardvér pre zvýšenie odolnosti proti upchávaniu.

Cieľom pri štvrtom lete je už demonštrovať úspešný návrat oboch stupňov. SpaceX už stanovila aj plánovaný termín pre tento let, uskutočniť by sa mal budúcu stredu 5. júna. Podľa informácií spoločnosti tento let ale evidentne nemá zatiaľ ešte potrebné povolenia.


      Zdieľaj na TwitteriNajnovšie články:

Raketa SpaceX zlyhala prvýkrát po dlhých rokoch
Intel uvedie ešte nový CPU pre desktopy len s dvomi jadrami
Boeing zostane na ISS zrejme až do augusta, problémy spôsobilo prehriatie trysiek
V nových desktopových Intel CPU bude NPU, ale s pomerne nízkym výkonom
V Nemecku odstránia čínske komponenty z existujúcich mobilných 5G sietí


inzerciaDiskusia:
                               
 

toľko práce, testov, zničených rakiet ...a pritom stačilo pozrieť diskusie na dsl.sk, tu by sme im poradili, vysvetlili
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

top 10/10

stale nechápem prečo nie sú všetci odborníci z dsl.sk už zamestnaný v nasa
Odpovedať Známka: 6.9 Hodnotiť:
 

Ono nam to netreba. Stresovat sa raz za rok kvoli nejakemu terminu a planovanemu rozpoctu? Radsej si spokojne doma hovieť a rozdávať občas rozumy zadarmo na diskusii... Menej stresu, dlhší život...
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Neuviedli ste svoje meno, priezvisko, rodné číslo, výšku a obvod pásu na väzenskú rovnošatu.
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

Nakoľko by šlo o obrovkú ranu politike zamestnanosti a Odborový zväz vesmírnych zamestnancov tlačí na každého prezidenta USA, že jeden za všetkých a všetci za jedného by sa takom prípade priekazne kruto vypomstilo.
Odpovedať Známka: -2.5 Hodnotiť:
 

..lebo nas nikdo nechce, ani zadarmoo!
(..teda, zvlst mna )
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Nic v zlom, ale myslim si, ze keby si im aj platil, tak by si tam priekazne nemal sancu..
Odpovedať Hodnotiť:
 

Nemal šancu?! Vo vládnej agentúre!? Zamestnanec s takým mindsetom naplní kvóty strategických cieľov diverzity a inklúzie priekazne na dekády dopredu i na tretinový úväzok pri práci z domu.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Alebo stacilo kupit toaletnu kefu a skusit to upchatie precistit. Prip. aj zvon sa da pouzit.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

No ja by som sa pozastavil nad čistotou toho kvapalného kyslíka.. To tam akože nikto z dodávateľov nič negarantuje? To čo za bordel tam musí plávať, že to upcháva filtre? Ďalšia vec, spotreba toho kvapalného kyslíka je pri zapnutých motoroch taká veľká, že hasičská striekačka nedisponuje takým výkonom aby vedela dodávať tým raptorom dostatočné množstvo tekutého kyslíka.. Tu totiž neplatí pojem "vír v nádrži" ale " tornádo v nádrži". No a neviem si v tomto prípade predstaviť aké filtre tam pri tých objemových prietokoch vôbec používajú. Alebo.. Testovali vôbec tie filtre, či prepustia to objemové množstvo paliva, ktoré cez nich musí priekazne v pohode preletieť?
Odpovedať Známka: 8.2 Hodnotiť:
 

F-1 zo Saturnu V potreboval výkon 41 MW len na pohon pumpy. Pre Raptory to bude vychádzať podobne, sú síce menšie, ale je ich viac. Oproti tomu je hasičská striekačka dokonalé nič :-)
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

neni to trochu moc? a koľko tých F1 mal??
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Päť, takže asi 200 MW. Ale zase celkový výkon bol až zhruba 166 GW, toto je stále málo.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Netreba hneď pristupovať k tak drastickým návrhom. Možno len pri montáži prehodili filtre s tesneniami, takže to uniká, kde by malo tesniť a priekazne naopak.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

al.ocot,
abo nejaku tu gebuzinu na prepchavanie starych potrubi, uvolnovanie, precistovanie zanesenych odpadov
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

a uplny suhlas s @Tequilla (@birdz.sk ) - 1000% suhlas! mam na to ~stejny nazor

(..aj ked sice.. vyresili by to 99% problemu, - ale chybal by tam taky ten ..osobnejsi trest, ta ..priamejsia, OSOBNEJSIA ..taka jakoby pomstva, - a ta treba, vacsinou, aby bola ..osobnejsia, teda aj "na blizko", a - pomalsia, ne iba par sekund, zlomky vteriny, max zo-par sekund..
..to neni trest,
pomstva (taka klasicka, staro- zakonna, uz teprv ne

https://www.birdz.sk/ br4nisl4v/status /-bird-https-s10-gifyu-com- images-sfu4o-gif /1270178- status.html
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

To uz ani kyslik nechce opustat tuto zem a radsej sa upchava aby nebol spaleny na taku neuzitocnost ako nejaka raketa.
Ludia asi maju pocit, ze kyslik na zemi je nevycerpatelny navzdy, preto nim plytvaju pre nezmyselne spalovanie na nezmyselne projekty roznych rakiet a potom sa cuduju, ze sa zacina ohrievat planeta, lebo iny plyn sa tu zacina prevysovat.
Keby sa odmeralo a spocitalo kolko kysliku a energie sa minie na vytvorenie a vypustenie jednej rakety, tak kravy mozu nonstop prdiet a neohrozi to ani datelinu na ktorej stoja.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

do polovičky gutalax, zvyšok zaliať vodkou
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár