neprihlásený Pondelok, 27. mája 2024, dnes má meniny Iveta
Vydaný nový Tails 6.0

Značky: Internetochrana súkromiaTor

DSL.sk, 27.2.2024


Tvorcovia linuxovej distribúcie Tails zameranej na ochranu súkromia aktuálne oznámili vydanie novej hlavnej verzie Tails 6.0.

Verzia 6.0 je ako prvá postavená na poslednej verzii distribúcie Debian, Debian 12, vydanej v polovici minulého roka, čo je jej najväčšou novinkou. Množstvo softvéru tak je upgradovaného na nové verzie vrátane desktopového prostredia Gnome vo verzii 43.

Nová verzia obsahuje samozrejme aj viacero ďalších noviniek. Tails 6.0 detekuje a upozorňuje na chyby pri čítaní alebo zápise na USB kľúče, čo umožní užívateľom detekovať hardvérový problém a v prípade využívania trvalého úložiska včas zazálohovať dáta. Podporované je automatické pripojenie vložených USB zariadení, pre ochranu pred škodlivými zariadeniami sú USB zariadenia vložené pri zamknutej obrazovke ignorované.

V novej verzii sú podporované štyri rozličné vizuálne témy.

Popis ďalších noviniek je možné nájsť v oznámení vydania Tails 6.0, pričom v novej verzii boli zároveň odstránené niektoré funkčnosti nachádzajúce sa v doterajších verziách.

Tails je operačným systémom, ktorý okrem iného využíval Edward Snowden a novinári s ktorými komunikoval. Distribúcia využíva prehliadač Tor Browser, prehliadač vyvíjaný tvorcami klienta Tor a pristupujúci na web cez Tor. V novej verzii je Tor Browser vo verzii 13.0.10.

Tor je softvér a sieť vytvorená z uzlov komunikujúcich po bežnom Internete, ktorá komunikáciu medzi dvomi počítačmi zabezpečuje preposielaním cez viacero uzlov siete. A to pomocou šifrovania a zapúzdrenia tak, že jednotlivé uzly okrem iniciátora komunikácie nevedia kto komunikuje s kým keďže poznajú iba uzly s ktorými komunikujú bezprostredne. Vďaka tomu plní sieť anonymizačnú úlohu a tým aj pomáha chrániť súkromie.

Tor Browser vychádza z Firefoxu, sú v ňom doinštalované ale rozličné rozšírenia a uskutočnené viaceré zmeny v konfigurácii aj kóde s cieľom maximalizovať ochranu súkromia.


      Zdieľaj na TwitteriNajnovšie články:

Na Slovensku tento rok vznikne ďalšia väčšia sieť balíkoboxov
O2 výrazne zdražuje denné dáta, označuje to za vylepšenie ponuky
Kapacita dodaných magnetických pások dosiahla nový rekord
Konkurent Starlinku od Amazonu dokončuje testy, prototypy satelitov ide zničiť v atmosfére
Vo vesmírnom Boeingu objavený opäť ďalší problém, aj tak má ale odštartovať o týždeň
Legendárny instant messenger ICQ končí
Nový formát menších pamäťových modulov CAMM2 použitý už aj v desktopovej doske
Postkvantové šifrovanie by na Androide spomaľovalo, Google ho nezapol. Spomaľuje aj Chrome na PC
NASA po poškodení pamäte obnovila na sonde Voyager 1 už aj funkčnosť vedeckých prístrojov
Nová verzia Windows 11 sa blíži dokončeniu, už sa testuje


Diskusia:
                               
 

aj do mobilu namiesto androidu by do bolo dobré
Odpovedať Známka: -5.0 Hodnotiť:
 

To je veľmi zaujímavý postreh. Ďakujem Ti, mroco , že si si našiel čas na odoslanie tak inšpiratívneho príspevku, ktorý poukazuje na to, čo už dlhodobejšie trápi nielen marginalizované skupiny, a s ktorým sa môžu čitatelia priekazne i napriek opačnému názoru pri troche dobrej vôle bez výhrad stotožniť.
Odpovedať Známka: 0.8 Hodnotiť:
 

Skutocne pekne napisane, ta stavba a stylizacia vety je velmi prijemna a ponuka obsah vo velmi humorne steklivom zaobaleni. Do buducna, by si si mal vo svojich nastaveniach ulozit tento mod ako defaultny.
Odpovedať Známka: 2.0 Hodnotiť:
 

cako poznate skutocneho paranoidneho blbecka? na notbuku tails operacny system, na mobile grafen operacny system, sníva o tails na mobile lebo je tom krujs v mison imposibol v utajeni
Odpovedať Známka: -10.0 Hodnotiť:
 

Pozrel by som na Murena /e/OS, snazia sa o nieco take.
Odpovedať Hodnotiť:
 

A urcite tam niekto pribalil niekde do nejakeho komponentu nejaky zly zly kod ( / malver/ spajver/ trojanver / firmver )
ako to robia aj shitovi vyrobci mobilov uz prijamo v fabrike a mobil potom sam posielal SMS na spoplatnene cisla a niekdo na tom zarabal ale "experti" nevedeli prist na to ze kto niekto.
Odpovedať Hodnotiť:
 

TOR je blokovaný, tak neviem čo je na ňom...
Odpovedať Známka: -1.4 Hodnotiť:
 

Ty si studoval IT alebo telesnu vychovu omg?
Co ty o tom vies.
To takto na dialku vies? Bol si u operatora v tej miestnosti s kablami? Nebol? Bol si v ich kompjutri a nastavoval nastavenia? Tak co meles!
Pockajme si na nazor odbornikov od kyberpolicie.
Odpovedať Hodnotiť:
 

No daj ako ho doma v pohode používaš a napr. ako sa prihlásiš do Gmailu.
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár