neprihlásený Nedeľa, 24. novembra 2024, dnes má meniny Emília
Google radí firmám, aby po Windows 10 prešli na ChromeOS Flex

Značky: Windows 10GoogleChrome OS

DSL.sk, 15.2.2024


Spoločnosť Google vo svojom aktuálnom príspevku radí firmám, aby s blížiacim sa koncom podpory Windows 10 prešli na počítačoch nepodporujúcich kvôli vyšším hardvérovým požiadavkám Windows 11 na jeho operačný systém ChromeOS Flex.

Poukazuje pritom na odhad analytickej spoločnosti Canalys, podľa ktorého nebude v čase ukončenia bezplatnej podpory Windows 10 spĺňať až 240 miliónov používaných osobných počítačov s týmto operačným systémom hardvérové požiadavky pre upgrade na Windows 11. Operačnému systému Windows 10 skončí bezplatná podpora o menej ako dva roky v októbri 2025, o odhade sme informovali v tomto článku.

ChromeOS, v minulosti označovaný Chrome OS, bol predstavený v roku 2009, je postavený na jadre Linuxu a prehliadači Google Chrome a je určený primárne na prehliadanie webu a používanie webových aplikácií. S čoraz väčšou používanosťou webových služieb a cloudu je pre časť užívateľov dostačujúci a má niektoré výhody oproti plnohodnotným desktopovým operačným systémom. Okrem iného je ľahšie udržiavateľný, pričom sa sám aktualizuje a nie je vyžadovaná jeho údržba užívateľom. Má tiež architektúru zabezpečujúcu ochranu proti útokom a modifikáciám a spoľahlivosť upgradovania.

ChromeOS má na druhej strane samozrejme svoje nevýhody oproti plnohodnotným desktopovým operačným systémom pre PC a pre mnoho užívateľov je nedostačujúci.

ChromeOS bol donedávna oficiálne dostupný len na nových predávaných počítačoch a najmä notebookoch s označením Chromebooky, ktoré majú často v niektorých aspektoch slabšiu hardvérovú výbavu ako počítače pre plnohodnotné desktopové operačné systémy. Pred dvomi rokmi ale spoločnosť predstavila verziu ChromeOS Flex určenú pre ľubovoľné PC.

ChromeOS Flex sa na individuálne počítače dá zrejme inštalovať stále zdarma. Pre firmy a ďalšie organizácie Google tento produkt zahŕňajúci napríklad centrálne manažovanie evidentne predáva, nie je jasné ako je presne spoplatnený.

Na takýchto starších počítačoch je samozrejme možné úspešne použiť aj rozličné linuxové distribúcie, ktoré sú plnohodnotnými desktopovými operačnými systémami a pre individuálnych užívateľov prinášajú viacero výhod oproti ChromeOS. Pre väčšie organizácie môže zrejme ale správa počítačov s Linuxom vyžadovať viac zdrojov ako správa ChromeOS Flex.


      Zdieľaj na Twitteri



Najnovšie články:

Starship by mohla za najbližšie štyri roky uskutočniť až 400 štartov
Protimonopolný úrad začal prešetrovať, prečo v SR nie sú skutoční virtuálni mobilní operátori
Nový trailer filmu Minecraft
Linux v ďalšej verzii vyradí súborový systém Reiser
Odštartovaná výroba flash pamäte s 321 vrstvami
Apple má prvýkrát použiť vlastný 5G modem v iPhone v marci
Linux dostáva podporu veľkokapacitných pamäťových SDUC kariet
USA požadujú, aby Google predal Chrome a potenciálne aj Android
ISS zvýšila orbitu, aby sa vyhla troskám zo satelitu
Vzniknú fyzické zábavné tematické Minecraft parky


Diskusia:
                               
 

z hovna do sraciek...
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

install arch
Odpovedať Známka: 7.9 Hodnotiť:
 

Windows 10 Enterprise LTSC 2021 podpora do 01/2027
Windows 10 IoT Enterprise LTSC 2021 rozsirena do 01/2032
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

Ale bude to stačit soudruzi?
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

ked Enterprise LTSC a IoT Enterprise LTSC su prakticky rovnake systemy, tak preco pri jednom je o 5 rokov dlhsia podpora? mi to pripada, ze MS schvalne robi komplikacie...
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Veľké korporácie majú myslím ešte stále podporu aj na Windows XP a na W7 určite.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Velke korporacie co za 2 centy zenu vos cez 3 dediny budu platit za licenciu nasobne viac ako by mohli?
Odpovedať Hodnotiť:
 

Google: give us all your data tee hee
Odpovedať Známka: 5.4 Hodnotiť:
 

Mno u nas v praci mame na kompoch stale este windows 7 (32bitovy) a ked mi posledne vyhadzovala aplikacia, ktoru potrebujem ku praci, ze uz je podporovana len na win10 vyssich, tak mi ITckari povedali, ze nech si to pise, co chce, oni to spojazdnia.... a spojazdnili...
Odpovedať Známka: 8.9 Hodnotiť:
 

Sú to majstri svojho remesla, top of pops, takže tak som sa k tomu vyjadril. Môj otčím sa k tomu vyjadril, keď ma nehal pohodeného na lavičke. Nemám rád otčímy.
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

Daj firmu, nech sa na to pozrieme... Už nemusíš... Mam
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

ja radím prejst na linux a self hosting riešenia, samozrejme pokiaľ do dáva zmysel.

ale dosť ľudí prechádza na apple lebo vraj tam všetko funguje ;-)
Odpovedať Známka: 4.5 Hodnotiť:
 

Väčšina it prechádza na "funguje to a netreba sa s tým jebať" riešenia.
Odpovedať Známka: 8.5 Hodnotiť:
 

potom pridu na to ze data su niekde v prdeli v cloude, nemaju nad nimi kontrolu, uzivatelske podmienky a podpora sa menia podla nalady providera a cena je v konecnom dosledku 10x vyssia.
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

Až do momentu, kedy to fungovať prestane. Čo je len otázkou času.
Odpovedať Známka: 5.7 Hodnotiť:
 

V robote som vyfasoval MacBook pro 2019. Vobec nemozem povedat ze "funguje to" a ani "netreba sa s tym jebat". Teda, asi lepsie ako win10 s korporatnym malwerom, ale UI mac os mi pripada ako nedorobok, demo s "peknymi" ikonkami. O super rychlosti a spolahlivosti tiez nemoze byt rec. Viac krat zamrzol tak, ze pomohol az tvrdy restart s podrzanim ON/OFF tlacika. Niet nad stare dobre a shlavne svizne XP, Win10. Na domacom pc mam dualbot win7 a Kubuntu. Kedze na win7 uz prestavaju niektore veci fungovat, tak poslednych par rokov bootujem uz iba Kubuntu. Svizny a funkcny a "netreba sa s tým jebať" OS.
Odpovedať Známka: 2.0 Hodnotiť:
 

240 miliónov osobných počítačov s operačným systémom Windows 10 bez bezplatnej podpory predstavuje presne 240 miliónov osobných počítačov s operačným systémom Windows 10 bez bezplatnej podpory, s ktorých môžu viesť kybernetický útočníci DDoS útoky na infraštruktúru Spoločnosť Google, odčítaním osobných počítačov s operačným systémom Windows 10 s platenou podpory od ktorých získame presný počet osobných počítačov, pre ktoré môžu firmy využiť priekazne bezplatné odporúčanie spoločnosti Google.
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

To sú všetko nepriekazné manažérske taľafatky a priekazné bludy naháňajúce bezesné noci miliónom ustrachaných BFU...
Odpovedať Známka: -2.7 Hodnotiť:
 

A potom prides k bankomatu a tam win98
Odpovedať Známka: 8.2 Hodnotiť:
 

A načo by tam aj bolo niečo viac (vyšší OS)...? ;-)
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Neviem, ci by skor nemali utocit na sukromny sektor. Dost tazko si viem predstavit prechod firiem, ktorych vacsina ma M365 tenanta, ako prechadzaju na ChromeOS. Miliardy Excelov s makrami a VBA skriptami, software beziaci len na Windows...Dost nerealne pre vacsinu firiem.
Odpovedať Známka: 8.5 Hodnotiť:
 

V takom prípade by sme sa mali sústrediť na kontrapunkt kolidujúcich názorových spektier namiesto trivializácie ich potenciálne priekazne abundantnej tranpozície za iným účelom.
Odpovedať Známka: -4.4 Hodnotiť:
 

Prestaň tu spamovať, Ty kokot.
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

To je vinou vlády. Keby si mohol mať dve mamičky, zahŕňali by Ťa toľkou materinskou láskou, že by k takým epizodickým záchvatom, spôsobených z nedostatku citového porozumenia vyvierajúceho komplexu menejcennosti priekazne vôbec nedochádzalo.
Odpovedať Známka: -1.4 Hodnotiť:
 

To nie je o pocite menejcennosti. Kilometrove suvetia, ktore pisete, sa daju napisat aj zrozumitelnejsie. Aj s pouzitim cudzich vyrazov. Chapem, ze sa snazite trapit mozgove zavity miestneho osadenstva a chytat slabsie kusy. Ale obcas mi to pripada ako tie typy makacov z posilky, ktori chodia na diskoteky od pol pasa vyzleceni. Len aby sa pretrcali pred 15-rocnymi cickami. Nikoho ineho to nezaujima.
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

No a? Veď ani tie typy makacov z posilky okrem nich aj tak priekazne nikto iný nezaujima.
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

To máte pravdu.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

No a na tú jeden závit priekazne nestačí.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Presne toto si ti ludia neuvedomuju. Ze v mnohych firmach je poprepajanych x SW. Toto si mozes dovolit tak pri garazovych firmickach s 5 ludmi aj s upratovackou. Plny prechod na iny OS by znamenalo zastavit vyrobu na najmenej polroka kym by sa vsetko odladilo A nieco by nefungovalo aj tak a museli by sa hladat laternativen riesenia - to mozu byt v cislach kludne miliony az desiatky milionov €. Lacnejsie vyjde kupa noveho HW
Odpovedať Známka: 4.5 Hodnotiť:
 

Vendor lock je nebezpecny. Vzdy sa migruje postupne. 2 systemy a migrujes kus za kusom. Nesmie to byt bez alternativy.
Odpovedať Hodnotiť:
 

vendor lock samozrejme nebezpecny je, lenze niekedy nemas inu moznost. Resp mas, ale nikdy to nie je bezbolestne, bez komplikacii a uz vobec nie zadarmo. A cim viac automatizujes a hlbsie integrujes, tym viac si zavisly - treba si len vybrat mensich vypalnikov. Druha uchylnost je z mojho pohladu subscription. Ako vravim, tomuto sa vie uspesne vyhybat par clovekova firmicka, kde tych klucovych pouzivatelov mas 5 a pol. Akonahle ide o prenik viacerych oddeleni s desiatkami takychto ludi, tak vychodisko velmi nie je.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ale je; akurat povacsinou ludia co o tom rozhoduju, maju hlboko v 3,14ci, urobia to najpriamociarejsie a najpohodlnejsie, aj ked drahsie a zarobia problemy v buducnosti. Ved ked nastane problem, uz na ich stolicke bude sediet niekto iny, kto to bude musiet riesit.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ze Windows 10 :)
Nedavno v klucovej sluzbe na obrazovke blikal setric s logom Windows XP!
Odpovedať Známka: 8.0 Hodnotiť:
 

Ved ked mu tam fungovalo stare MRP a OE pre maily, tak naco by upgradoval? ;) Blocek ti vytlaci aj na ihlickovej tlacke a hotovo..
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

By si bol prekvapeny co stare Windows XP a Windows CE riadia v tejto krajine.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

no daj :)
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Donedávna v bankomatoch.
Vo firmách ovládanie strojov, určite ďaleko spoľahlivejšie a riešiteľnejšie ako nejaké W10
Odpovedať Známka: 6.4 Hodnotiť:
 

Napr. aj časť energetického dispečingu... ;-)
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

A u nas vo firme mame v dielni na 3D ohybacke drotov "je to USA stroj" este starucke Win XP.. kedze to nie je napichnute na net, nehrozi na tom stroji ziadne nebezpecenstvo zavirenia.. aj tak tam bezi iba soft na ovladanie stroja..
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Kvantun strojov vo vyrobe v automobilovom priemysle slape stale na xp. Uprimne si ani neviem predatavit, co by tam robil windows 11. Mame diagnosticke applikacie a este windows 10 ich ako tak drzal. Windows 11 si stale ide vlastny svet a tam to je furt boj. Rozbehat sa rozbeha, ale behat k vyrobnemu stroju ked na jeho produkciu caka 100+ ludi.... to nechces. Clovek by cakal istu kulturu aspon od enterprise verzie, ale to by sa velmi seredne splietol. Nevadi mi existencia samotnej 11ky, sam ju pouzivam, ale strasne ma irituje ich nasadzovat do produkcie. Dokazu rozhadzat nastavenia portov na lusknutie a nepotrebuje ani aktualizaciu.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

A čo tam malo byť? Komu čo vyhovuje. Kto by si kam dával ten grc W10!
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

To uz radsej poficim na telke na Plex-e ako na Flex-e.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Čo je to za OS, keď nemá takmer žiadnu podporu pre aplikácie...?
To akože kde ste niečo takéto videli? Napr. takmer všetko s čím robím beží výlučne na Windows, do verzie W7, W8 je pasé. Tie niektoré veci čo potrebujem, majú síce aj Linux verziu, ale tam to "funguje" príšerne! Proste sa s tým nedá robiť, najmä ak viete, ako perfektne to beží na W7. A niektoré programátori vedia ísť aj z príkazového riadku, ale to mi nepríde zrovna pohodlné, alebo alternatíva.
Odpovedať Známka: -2.0 Hodnotiť:
 

y
Odpovedať Hodnotiť:
 

To je dokonalý OS, nakoľko priekazne žiadne prílepky nepotrebuje.
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

Cena pre firmy je 50 USD/PC/rok:

https://dopice.sk/swM
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ako sa to pripaja do active directory? A vie to aj emulovat nejake win programi teda ma to v sebe nieco ako wine?
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár