neprihlásený Sobota, 27. apríla 2024, dnes má meniny Jaroslav
Galileo je už vhodný pre navigáciu lietadiel

Značky: Galileo

DSL.sk, 31.1.2024


Európsky satelitný navigačný systém Galileo už spĺňa podmienky a je vhodný pre navigáciu civilných lietadiel, okrem niektorých fáz letu.

Európska vesmírna agentúra ESA oznámila vhodnosť Galilea pre civilné letectvo v tomto oznámení. Zároveň o systéme tvrdí, že je najpresnejšou satelitnou navigáciou na svete.

Použitie na navigáciu lietadiel vyžaduje najmä extrémnu spoľahlivosť a požiadavky na navigačný systém na tento účel definuje ICAO, International Civil Aviation Organization.

Podmienky v Európe spĺňa navigačný systém GPS dopĺňaný európskym systémom EGNOS merajúcim aktuálne nepresnosti GPS a spresňujúcim GPS dáta. Galileo pôvodne nebol navrhnutý, aby podmienky ICAO spĺňal.

ESA tak pracovala na zlepšení Galilea. ESA nemohla hardvérovo samozrejme modifikovať už vypustené satelity a nakoniec zlepšenie parametrov dosiahla podľa oznámenia aj bez hardvérových zmien pozemných staníc. Parametre zlepšila zlepšením detekovania nepresných dát a upozorňovaním prijímačov aby ich ignorovali pomocou zlepšenia softvéru pozemných staníc.

Galileo v súčasnosti podľa oznámenia už spĺňa požiadavky pre nekritické časti letu vrátane stúpania a klesania. Pre kritické fázy vrátane štartu a pristávania zrejme ale nie, keď ich bude spĺňať až pomocou využitia novej verzie EGNOS dopĺňajúcej aj dáta Galilea.

ICAO schválila vylepšenia ako dostačujúce už v marci 2023, v tom čase zrejme neboli implementované. Kedy boli zlepšenia dokončené a prečo ESA informuje o zlepšení Galilea teraz, keď systém ešte nie je vhodný pre použitie pri štarte a pristávaní, nie je jasné.

Galileo po viacerých posunoch, predražení a incidentoch zďaleka nie je v optimálnom technickom stave a stále nie je v plnej finálnej konštelácii. Plne finálna konštelácia pre maximálnu kvalitu navigácie a presnosť počíta s 24 funkčnými satelitmi. Na orbitu boli nové satelity vypustené naposledy v roku 2021 a hoci doteraz bolo vynesených 28 satelitov, kvôli technickým problémom a vyneseniu dvoch satelitov na nesprávnu orbitu bolo podľa dostupných informácií použiteľných v poslednom čase zrejme iba 23 satelitov.

ESA v oznámení tvrdí, že v histórii Galilea prišlo iba k šiestim udalostiam, keď nespĺňal požiadavky ICAO pre navigáciu v leteckej doprave, a žiadna sa netýkala naraz viac ako jedného satelitu.

Nie je ale jasné, odkedy ESA vyhodnocovala históriu Galilea. V júli 2019 totiž systém zaznamenal katastrofický takmer týždňový výpadok. K problému prišlo v stanici PTF, Precise Timing Facility, blízko Ríma, kde sú umiestnené presné atómové hodiny používané na synchronizáciu presného času na atómových hodinách na satelitoch. Podľa stanoviska prevádzkovateľa, organizácie GSA, vznikli na pozemnej infraštruktúre problémy ovplyvňujúce výpočet času a orbít satelitov. Systém by mal byť redundantný a druhá PTF stanica je v Nemecku. Tá podľa informácií prevádzkovateľa ale nemohla slúžiť ako záloha kvôli "aktualizácii bezpečnostného softvéru".

Satelity systému Galileo mali tiež problémy s vysokým počtom pokazených atómových hodín.


      Zdieľaj na Twitteri



Najnovšie články:

Operačný systém Proxmox pre virtualizáciu vydaný v novej verzii 8.2
České železnice idú testovať WiFi vo vlakoch cez satelitný Starlink
V bezplatnom DVB-T bude počas MS v hokeji aj Joj Šport
NASA komunikovala laserom na stovky miliónov km rýchlosťou 25 Mbps
Let vesmírneho Boeingu by sa už mal uskutočniť, o menej ako dva týždne
Vydané Ubuntu 24.04 s dlhou podporou
Uvedený notebook používajúci nový formát menších pamäťových modulov CAMM2
Nová verzia Windows 11 bude vyžadovať CPU s podporou ďalších inštrukcií, nepobeží na starších CPU
Google opäť odložil vypnutie cookies tretích strán v Chrome
HDD zdražia, Western Digital a Seagate to už oznámili veľkým zákazníkom


Diskusia:
                               
 

EU coraz viac zaostava za zvyskom sveta.
Tlaci na nezmyselne dohody o klime, CO, vypla si atomky, nema vlastny plyn, minimum ropy ma len jedna krahina, nema lithium ani ine vzacne kovy. 80% vyroby je outscorovanej do ciny alebo inych krajin.
EU olrem holandskej asml nic nevynasla, nic lrelemove nevyraba nepredava

Z EU sa stava nieco ako krajina tretieho sveta zatial s vysokou kulnou silou...
Poclat uz ani to nie, euro kleslo a inflacia valcuje vsetko, a bude este viac.
Odpovedať Známka: -2.6 Hodnotiť:
 

Zaostáva?! S vlastným satelitným navigačným systémom už môže EU konečne Rusku, USA a Číne vyhlásiť vojnu priekazne naraz!
Odpovedať Známka: 5.6 Hodnotiť:
 

:D
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

To polofunkcne, predrazene, oneskorene, haprujuce Galileo ?
A z coho a kde by EU vyrabala municiu ked ani slubenu pomoc UA nestiaha dodavat...
Nehovoriac o zbraniach, raketach, technike...
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

Tak tá finta, ako všetkých presvedčila, že nemá muníciu len tým, že neplnila plán dodávok, ešte vstúpi do vojenských dejín, kde sa zaradí priekazne po boku vozovej hradby a zovretia do klieští.
Odpovedať Známka: 8.0 Hodnotiť:
 

USA a EU dodáva na Ukrajinu, len toľko zbraní, aby Ukrajina neprehrala. Volájú to variť žabu. Všetkým to vyhovuje.
Keby vojna rýchlo skončila, bolo by po kšefte.
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

ach, tieto kecy dezole konspiratorov, ach. a potom si sa zobudil s rukou na displeji ako od rana skrolujes tiktok. ty mas nejake dokazy, alebo si studoval vojencinu alebo si nebodaj ten cinsky wi-fon umeni valky osobne? tipujem, skola zivota a policajti v akcii. aaahhh!
Odpovedať Známka: -1.7 Hodnotiť:
 

To bolo reci ze do mesiaca v 08/2022 rusi uz nebudu mat municiu a aktualne rusi maju municiu 10:1. Hra je zaujimava len dovtedy, pokym mas sancu na vitazstvo. Takze to ze je to moderovane zacina byt jasne uz aj amaterom. A to ze vojna bude bolo jasne obom stranam 8 rokov.
Odpovedať Známka: -2.5 Hodnotiť:
 

Lol, ze 10:1 a pan zerie rusky telegram rano, na obed aj vecer, ci iba 2x nalacno?
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Spomienkovy optimizmus nie je na mieste. Treba si zobrat priklad od poliakov a zacat stavat armadu.
Odpovedať Hodnotiť:
 

na ukrainu ide tolko zbrani aby neprehrala, a ak by nahodou prehrala nebolo tych zbrani dost aby stacili rusku na ohrozovanie eu a nato. tieto dezole kecy o vareni zaby si nechajte pre hlavne spravy a plochozemcov.
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

môžeš používať Glonass alebo Beidou ak sa ti zdajú lepšie...dokonca ani v Európe nemusíš žiť
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Haha, tradičné popieranie reality. Chalan má len otvorené oči a nebojí sa povedať pravdu nahlas a hneď tradičný primitívny slniečkarsky hate...
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

A tu je uzasna prednaska od Breta Huberta, o tom, v akom stave boli naozaj jednotlive navigacne systemy v 2022. Dozviete sa tam aj to, co ste nechceli, a bude vas to bavit. :)

https://dopice.sk/stU
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Neda sa to pretocit a nehovorit po slouensky. A nevyzera dobre ako michal hudak. Cele zle.
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár