neprihlásený Piatok, 22. novembra 2024, dnes má meniny Cecília
Japonská sonda pri pristávaní na Mesiac zlyhala, aj tak pristála presne

Značky: MesiacvesmírJaponsko

DSL.sk, 25.1.2024


Problémy japonskej sondy SLIM pri piatkovom pristátí na Mesiaci spôsobila nefungujúca tryska a hoci sonda pristála kvôli nej zrejme prevrátená, presnosť pristátia bola dokonca lepšia ako plánovaná.

Vyplýva to z dnešného oznámenia japonskej vesmírnej agentúry JAXA o ďalších zistených informáciách o misii.

Ako sme informovali v tomto článku, sonda v piatok o 16:20 nášho času pristála mäkko na povrchu Mesiaca. Japonsko sa tak stalo piatou krajinou, ktorej sa to podarilo. Solárne články ale nevyrábali elektrickú energiu a po minutí energie z batérií musela JAXA sondu po niekoľkých hodinách vypnúť.

Podľa oznámenia k vypnutiu prišlo už o 18:57, podľa skorších informácií mala byť sonda vypnutá pri poklese nabitia batérií na úroveň 12%.

SLIM, Smart Lander for Investigating Moon, je zaujímavá presným pristávaním na základe optickej navigácie, presnosť mala dosahovať 100 metrov. Až do finálnej fázy pristávania bola podľa aktuálnych informácií presnosť oveľa vyššia. Do začatia manévrovania za účelom vyhýbania sa prekážkam na povrchu vo výške približne 50 metrov nad povrchom mala sonda podľa JAXA presnosť od určeného miesta pristátia 10 metrov alebo menej, možno iba 3 až 4 metre.

Tesne pred spustením manévrovania podľa zistených informácií zrejme jedna z dvoch trysiek hlavného motora ale prestala fungovať. Letový softvér problém detekoval a snažil sa udržiavať horizontálnu pozíciu sondy, tá začala popri vertikálnom zostupe zároveň ale letieť smerom na východ. Nakoniec pristála približne 55 metrov východne od cieľového miesta.

Pristátie bolo mäkké pri rýchlosti približne 1.4 metra za sekundu, nižšej ako bolo plánované.

Rýchlosť pohybu do strany a natočenie sondy boli ale mimo plánovaného rozsahu a sonda pristála v inej pozícii ako bolo plánované. Oznámenie predpokladanú pozíciu, v akej je sonda na povrchu, nepopisuje, zrejme je ale prevrátená na bočnú stranu. Jej solárne panely sú totiž na hornej strane a podľa JAXA sú teraz orientované smerom na západ.

Zo sondy sa pred pristátím úspešne oddelili rovery LEV-1 a LEV-2, pričom LEV-1 mal odfotiť sondu na povrchu. LEV-1 úspešne uskutočnil viaceré úlohy vrátane vlastnej komunikácie so Zemou, či sa mu podarilo vytvoriť snímku ale nie je jasné. Podľa dnešného oznámenia JAXA to zatiaľ nebolo potvrdené.

JAXA podobne ako v predchádzajúcich dňoch aj v oznámení avizuje možnosť, že panely by mohli začať neskôr generovať elektrickú energiu a činnosť sondy by sa mohla obnoviť. Slnko bude svietiť smerom zo západu na konci mesačných dní, pričom deň a následne noc na Mesiaci majú dva týždne.

V každom prípade bude podľa oznámenia JAXA pokračovať analýza získaných dát aj zisťovanie príčiny problému.


      Zdieľaj na Twitteri



Najnovšie články:

Odštartovaná výroba flash pamäte s 321 vrstvami
Apple má prvýkrát použiť vlastný 5G modem v iPhone v marci
Linux dostáva podporu veľkokapacitných pamäťových SDUC kariet
USA požadujú, aby Google predal Chrome a potenciálne aj Android
ISS zvýšila orbitu, aby sa vyhla troskám zo satelitu
Vzniknú fyzické zábavné tematické Minecraft parky
Qualcomm chystá Snapdragon CPU pre lacnejšie PC, majú začínať na 600 dolárov
SpaceX nezachytávala prvý stupeň Starship kvôli problému na štartovacej veži
Sprístupnená prvá testovacia verzia už Androidu 16
Starship má dnes uskutočniť ďalší let, video


Diskusia:
                               
 

Japonci zlyhajú a aj tak pristanú presne, našinec nikdy nezlyhá a aj tak nepristane ...
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

našinec nepristane, ale zato nepresne!
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

To lebo našinec má optimalizáciu presnosti pristátia pre pohon, perspektíva ktorého siaha už v galaktickom meradle zhruba ku susedovej predzáhradke, úplne u prdele, čo je z projektového hľadiska priekazne výrazne erudovaný postoj.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Problém máme rovnaký, tiež ideme (so) smerom na východ.
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

A kam chceš ísť? Obyčajný človek by nevyhadzoval stovky miliárd za tvrdohlavosť jedného zeleného mužíčka. Nikam táto cesta nevedie. Mali spoločnú minulosť e zrejme sú tam nedoriešené problémy.
Odpovedať Známka: -5.6 Hodnotiť:
 

O čom?
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Spolocnu maju aj nami...
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Japonci opat sklamali...
Odpovedať Známka: -4.3 Hodnotiť:
 

Takže len pre upresnenie... Japonská sonda pristála približne 55 metrov východne od miesta, o ktorom sme pred pristáním nedostali žiadne informácie, že by tam pristáť vôbec mala a nebolo to tým, že ju tam len priekazne náhodne zanieslo kvôli nefungujúcej tryske.
Odpovedať Známka: -6.0 Hodnotiť:
 

detegoval
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

tu ma bolí pán dogtor
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

ale notág
Odpovedať Známka: 7.5 Hodnotiť:
 

Píše správne, detekcia sa skloňuje aj ako: detegoval. Slovo detekoval v slovenčine neexistuje. Prelistuj si slovník slovenského jazyka.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Pravopisný rozdiel podstatného mena detekcia a slovesa detegovať súvisí s tým, že nie sú utvorené z rovnakého odvodzovacieho základu. Podobne je to napríklad aj pri dvojiciach slov absorpcia – absorbovať, transkripcia – transkribovať, reakcia – reagovať, funkcia – fungovať.
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

Ftip je aj v tom, že nemôžu niektorí uniesť "čechizmy" v lovenčine.
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

...pristala presne na mesiaci?
Odpovedať Známka: 8.3 Hodnotiť:

Pridať komentár