neprihlásený Piatok, 22. novembra 2024, dnes má meniny Cecília
Zlyhaná misia k Mesiacu už mala vstúpiť do atmosféry

Značky: Mesiacvesmír

DSL.sk, 18.1.2024


Loď Peregrine spoločnosti Astrobotic Technology, ktorá mala pristáť na Mesiaci ale zlyhala kvôli úniku paliva, mala vstúpiť do atmosféry Zeme približne vo štvrtok 18. januára o 22:00 nášho času.

Spoločnosť o tom informuje v aktualizácii stavu misie. Či k tomu už prišlo, zatiaľ nepotvrdila.

Loď úspešne vyniesla minulý pondelok raketa Vulcan, lodi ale začalo unikať palivo, mala problém s natočením solárnych panelov na Slnko a generovaním elektrickej energie.

Spoločnosť neskôr avizovala hypotézu, čo spôsobilo problémy. Pri prvotnom spustení trysiek pohonu sa zrejme neuzatvoril ventil medzi héliom a oxidantom, čo spôsobilo zvýšenie tlaku v nádrži s oxidantom vedúce k poškodeniu nádrže a úniku. Spoločnosť sťahovala z lode všetky dostupné dáta, aby túto hypotézu potvrdila.

Spoločnosť vyriešila problém s natočením panelov, palivo ale unikalo ďalej a loď podľa skoršieho oznámenia spoločnosti nemala žiadnu šancu pristáť na Mesiaci. Zároveň bolo palivo potrebné pre udržiavanie správneho natočenia, loď tak mala za krátky čas stratiť schopnosť natáčať solárne panely a následne nemať dostatok elektrickej energie.

Podľa neskorších informácií únik paliva výrazne spomalil a loď mala dostatok paliva na udržiavanie správneho natočenia na Slnko a malé manévre na niekoľko ďalších týždňov. Kvôli úniku mala ale zlý pomer paliva a oxidantu a nemohla aktivovať trysky na dlhší čas, nedokázala tak uskutočňovať väčšie manévre.

Loď bola na výrazne eliptickej orbite okolo Zeme pretínajúcej orbitu Mesiaca, po dosiahnutí orbity Mesiaca sa vracala k Zemi. Spoločnosť predpokladala, že by dokázala zvýšiť orbitu a minúť Zem. Aby loď následne nezostala nefunkčná ako odpad v priestore medzi Zemou a Mesiacom, Astrobotic sa rozhodla takýto manéver neuskutočniť a ukončiť misiu v atmosfére Zeme.

Podľa posledného oznámenia loď nasmerovala, aby vstúpila do atmosféry s miestom dopadu prípadných trosiek v južnom Pacifiku. Použila k tomu 23 malých aktivácií hlavného pohonu a zmenu otočenia lode, aby stále unikajúce palivo dodávalo lodi impulz potrebným smerom.


      Zdieľaj na Twitteri



Najnovšie články:

Nový trailer filmu Minecraft
Linux v ďalšej verzii vyradí súborový systém Reiser
Odštartovaná výroba flash pamäte s 321 vrstvami
Apple má prvýkrát použiť vlastný 5G modem v iPhone v marci
Linux dostáva podporu veľkokapacitných pamäťových SDUC kariet
USA požadujú, aby Google predal Chrome a potenciálne aj Android
ISS zvýšila orbitu, aby sa vyhla troskám zo satelitu
Vzniknú fyzické zábavné tematické Minecraft parky
Qualcomm chystá Snapdragon CPU pre lacnejšie PC, majú začínať na 600 dolárov
SpaceX nezachytávala prvý stupeň Starship kvôli problému na štartovacej veži


Diskusia:
                               
 

To sa nam to v tom pacifiku zbiera...Dufam, ze ryby boli informovane a stihli vyhladat vcas ukryt.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Ryby jedia ryby.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Kapitan Danko s dvoma atmosferami alkoholu vie dostaz bezpecne z orbitu aj semafor.
Odpovedať Hodnotiť:
 

tolko snahy postavit vesmirne lode, rovery a helikoptery sanitarne cisto, bez risku zavedenia nejakeho bakterialneho zivota niekde do vesmiru ked sa priekazdne pristava na mesiaci narazom kvoli unikom paliva. to tam za chvilu bude vyzerat ako na luniku ix
Odpovedať Hodnotiť:
 

Na Mesiaci by sa mali inštalovať stojany na dezinfekciu rúk, ale najprv musí prebehnúť transparentné výberové konanie na dodávateľa.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Mimozemšťanie si presrali šancu držať pysk už keď sa snažili ľudstvu nahovoriť, že je zodpovedné za globálne otepľovanie, takže čo sa mňa týka, môžu si nakúpiť vechte a drhnúť si ten svoj nekonečný vesmír od mojich sračiek kľudne priekazne do aleluja.
Odpovedať Známka: -2.0 Hodnotiť:
 

Od tvojich sraciek nevydrhne diskusie na dsl.sk uz nikto.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Takže Pellegrine dnes nič neoznámi, ale zhorí v atmosfére. Fajn.
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

Peregrine na hrad!
Odpovedať Hodnotiť:
 

Preco to nenasmeruju do Slnka? nah
Odpovedať Hodnotiť:
 

daleko.. co ked ho niekto ukradne po ceste?
Odpovedať Hodnotiť:
 

Zlyhanie misie zlyhalo
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár