neprihlásený Nedeľa, 1. decembra 2024, dnes má meniny Edmund
Intel sa vrátil na pozíciu najväčšieho výrobcu čipov, výrazne poskočila Nvidia

Značky: čipyIntelSamsungQualcommNvidiaAMDApple

DSL.sk, 17.1.2024


Spoločnosť Intel sa po dvoch rokoch na druhej pozícii opäť vrátila na pozíciu najväčšieho výrobcu čipov podľa príjmov, keď v roku 2023 predbehla Samsung.

Vo svojej predbežnej štatistike to avizuje analytická spoločnosť Gartner.

Prispelo k tomu najmä výrazné zníženie príjmov za DRAM a NAND čipy kvôli zníženiu dopytu aj výraznému poklesu ich cien, pričom Samsung je jedným z najväčších výrobcov takýchto čipov. Podľa Gartner príjmy z DRAM celkovo klesli o 38.5% na 48.4 miliardy a z NAND o 37.5% na 36.2 miliardy. Príjmy za ostatné typy čipov klesli o 3%.

Príjmy Intelu oproti roku 2022 klesli o 16.7% na 48.7 miliardy dolárov a mal tak 9.1% trhový podiel. Príjmy Samsungu klesli až o 37.5% na 39.9 miliardy a mal 7.5% podiel.

Štatistika Gartner zahŕňa spoločnosti, ktoré čipy navrhujú a buď ich vyrábajú sami alebo si ich nechávajú vyrábať u iných výrobcov ako napríklad TSMC. Na treťom mieste skončil Qualcomm s 29 miliardami a na štvrtom Broadcom s 25.6 miliardami.

Z dvanásteho až na piate miesto poskočila Nvidia, ktorej sa najmä vďaka zvýšeniu dopytu po čipoch pre umelú inteligenciu zvýšili príjmy o 56.4% na 24 miliárd dolárov.

Prvú desiatku dopĺňali SK hynix s príjmami 22.8 miliardy, AMD s 22.3 miliardy, STMicroelectronics so 17.1 miliardy, Apple so 17.1 miliardy a Texas Instruments s príjmami 16.5 miliardy dolárov.

Trh celkovo klesol o 11.1% na 533 miliárd dolárov.


      Zdieľaj na Twitteri



Najnovšie články:

Oficiálne uvedený prvý WiFi router od OpenWrt
Raketa Falcon 9 dosiahla 400 úspešných štartov
Facebook vybuduje vlastný podmorský kábel okolo celého sveta
Trh s humanoidnými robotmi má v najbližších rokoch výrazne rásť
Telekom má dnes 100 GB balík pre všetkých zákazníkov predplatených kariet
Priemerná cena smartfónov rastie a má ďalej rásť
NASA obnovila štandardnú komunikáciu so sondou Voyager 1
Austrália už schválila zákaz sociálnych sietí všetkým mladým do 16 rokov
Na Slovensko.sk sa nebude dať cez víkend platiť
Jedna stanica v DVB-T zmenila rozlíšenie na HD


Diskusia:
                               
 

AMDcko by uz malo kupit Intel... a aby zavreli hubu protimonompolnemu uradu (ked im da pičung o dominantnom postaveni), tak by X86-64 licencovali aj NVIDII zase by to bol suboj dvoch odvekych superov ATI vs NVIDIA tentokrat aj na poli CPU
Odpovedať Známka: -7.5 Hodnotiť:
 

nvidia x86 nepotrebuje
Odpovedať Hodnotiť:
 

V rámci dlhodobého výhľadu ale môže byť pre Intel v určitých krajných situáciách výhodnejšie vrátiť sa na pozíciu najväčšieho výrobcu čipov, ako sa na ňu nevrátiť, čo naznačujú aj niektoré zdanlivo nesúvisiace kroky, ktoré na prvý pohľad taký dojem priekazne budiť nemusia, no ak sa nad nimi hlbšie zamyslíme, tak nám umožnia nahliadať na celú situácia v kontexte širších kauzálnych súvislostí, čo môže byť mementom i pre ďalšie uvažovanie v podobných intenciách.
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Amdčko tak malá a nepodstatná spoločnosť, ktorá si ani nevyrába vlastné čipy, lebo to nedokáže, resp. nemajú na to technológiu. Vyrába im ich Taiwanská spoločnosť TSMC. No a mať teraz firmu v Taiwane je veľké riziko, lebo Číňancom prepne, tak ako Rusom, a obsadia Taiwan, na ktorý si už bez úspechu nárokujú 75 rokov. No a teraz je také obdobie konfliktov po celom svete, že by sa to medzi tým všetkým aj stratilo.
Američania práve zakazujú vývoz modernej technológie, a hlavne čipov, do číny, takže keď nie doteraz, tak práve teraz by im najviac vyhovovalo vojensky obsadiť Taiwan. A prečo tak chcú veľmi ten Taiwan? Odpoveď sú práve TSMC a podobne technologicky vyspelé spoločnosti. Oni nemajú záujem o územie, ale práve o tieto vyspelé technológie.
Tým pádom by AMD skončilo zo dňa na deň. U Intelu sa to nemôže stať, lebo sú síce technologicky pozadu ale aspoň výrobné technológie majú svoje.
Odpovedať Známka: -7.1 Hodnotiť:
 

Zaujimava analyza. Kedze cine nejde uz 75 rokov o uzemie ale technologie, mozes mi presnejsie vysvetlit ake technologie tam pred 75 rokmi boli?
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

pol bitové CPU z relátiek asi.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Hlavný technologický rozvoj Taiwanu začína približne koncom 70-rokov, povedzme 1980, pričom boom nastáva hlavne od roku 1985. Čo je povedzme že 40 rokov dozadu.
Motivácia obsadiť Taiwan sa samozrejme mohla meniť v priebehu rokov, a povedzme, že tých prvých 35 rokov zo 75 im išlo o niečo iné, ako im ide teraz, posledných 40 rokov. Každopádne to je len môj názor. Stačí také vysvetlenie?
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Len pre upresnenie... bolo to vo štvrtok o 13:24 pri juhovýchodnom vetre, ktorý mierne rozčeril priekazne i hladinu malej mláčky pri jednej z vedľajších tribún štadiónu na severnej strane ostrova.
Odpovedať Známka: -6.0 Hodnotiť:
 

Niekto asi nepostrehol:

AMD je tak mala a nepodstatna spolocnost, ze tzv. "technologicky lider" Intel sa od 2017 dostaval na poli CPU postupne do prdele ... sudruhovia v Inteli to zistili a priznali si to az v 2019, teraz je tento tzv. "technologicky lider" so svojim CPU portfoliom po technickej stranke tak hlboko v prdeli, ze Patovo spatne zrcatko je cele od hoven. V serveroch Intel drzi extremne dlha zotrvacnost, teda vlastne uz nedrzi: 2017 podiel AMD v serveroch 0,1%, koniec 2023 podiel AMD v serveroch 20,5% (!!!) v desktope intel drzi jedine OEM segment (v retaile su uz staty kde vedie AMD) a teda zelezne kosela, ci skor demencia, t.j. predava sa to iba preto ze je to intel, nie preto ze to ma nejake kvality alebo vyhody ....

O novej generacii NTB ani nehovorme: https://t.ly/3ENx6
Odpovedať Známka: -6.7 Hodnotiť:
 

Dalej: niekto asi tiez nepostrehol ze Intel-dementel moze mat plany do buducnosti len preto, lebo mu tiez TSMC vyraba (bude vyrabat) cipy ... porod 7 nm (fcul tomu nadavaju intel4) je/bol v 2023 (hehe jebol) extremne tazky a aj tak s nim intel vie vyrabat iba suche 60-64-jadrove serverovske xeony za 20 litrov (brutalna zmatkovost kriplov z waffera ale pri astronomickej cene za server CPU to ide) a dalej iba jednu z 5 kachlic v meteórickom jezere a to je vsetko ... buduce plany intelu su spate s TSMC: https://t.ly/9qcch, https://t.ly/LJNG6, pretoze bud tam pre sipkovom jazere v prvom URL vidim 4x TSMC a iba 2x intel, alebo mam selektivnu slepotu a Intel si bude vsetko vyrabat sam. No nebude. Chudacik Intel bez TSMC moze vydat VELKE HOVNO a nie sipkove jazero arrow lake.
Odpovedať Známka: -10.0 Hodnotiť:
 

Samozrejme nehovoriac o tom ze plany a roadmapy intelu edurovana a rozhladena IT obec uz davne neberie vazne. Intelovske roadmapy mozu sluzit jedine ako potlac hajzelpapiera. Nielen posledny rok dva, ale v podstate uz dve dekady co t oclovek sleduje. Zrejme v podstate furt. Je to taka pridrbana slubotechna. Daco slubia, potom zrusia, pripadne uvedu doj3bane.

Ved vidme zmenu strategia intelu (https://t.ly/_Xmt3): radsej uvedieme nacas nedorobeny skurveny kripelsky nedojebok (vidme meteoricke NTB jazero ako "uspesne ovocie" tejto strategie) ako uviest dokoncenu vec ale neskoro.
Odpovedať Známka: -10.0 Hodnotiť:
 

Ale ako teraz vazne, ty si bol posl. 7 rokov v kome ze mas o inteli take pekne a naivne predstavy?
Odpovedať Známka: -6.7 Hodnotiť:
 

Intel si od 2006 ked prislo kóóóóre 2 Duo a neskor aj Quad (ktore zadupali do zeme cely Athlon 64 K8 X2 a v posl. fazach X4 a X6 Phenomov K10 uz Intel nasadil 4-jadraky kóóóóre i7 miesto quad a vytvoril segment HEDT kde ponukal prve 6-jadro za astromionicku sumu), tak proste Intel od toho roku pana 2006 bol krasne na koni a cvalai si cvalali, ale zaspali na nom ...

mysleli si ze konik im pekne cvala a cvala ale v 2017 konik zastavil ale to este nepotrehli, lebo na nom spali
a v 2019 im uplne zdochol a zdrbali sa dole
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

Na margo malej a nepodstatnej spolocnosti AMD:

Advanced Micro Devices, Inc. (AMD)
158.74+12.18 (+8.31%)
At close: January 16 04:00PM EST
159.40 +0.66 (+0.42%)
Pre-Market: 5:14AM EST
Market Cap 258.341B
https://finance.yahoo.com/quote/AMD/

Intel Corporation (INTC)
47.06-0.06 (-0.13%)
At close: January 16 04:00PM EST
46.81 -0.25 (-0.53%)
Pre-Market: 5:14AM EST
Market Cap 196.981B
https://finance.yahoo.com/quote/INTC/

AMD je teda vacsi korporat ako Intel, ale co robi tych 100000 zamestnancov Intelu-dementelu, ktorych ma Intel naviac oproti AMD? Prevazaju sa po Faboch na golfovych vozikoch? Po Faboch, ktore uz daaaaaaaaaavno nevedia konkurovat TSMC?
Odpovedať Známka: -10.0 Hodnotiť:
 

Pjetrík, prestaň fetovať.
Veď Ty ani netušíš, čo tie čísla znamenajú...
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Tak nam to ozrejmi
Odpovedať Hodnotiť:
 

AMDcko nema peniaze na kupu intelu. To by museli mat nasobne vyssie prijmy. A ajtak by ten obchod neprebehol, prave kvoli riziku z monopolu. Rovnako ako intel neodkupil amd, ked bol este maly a bezvyznamny.
Odpovedať Hodnotiť:
 

A, všetky inštrukčné sady, ktoré potrebuješ na x86:
- vytvoril intel, a licencuje ich - napr. mmx, sse, avx, fma...
- vytvoril intel a boli mu ukradnuté - napr. x86...
- boli vytvorené spojených z technológií ukradnutých intelu (x86, mmx) a vykradnutej funkčnosti intel čipov (ia64) - napr. 3D!now, a64...

B, AMD nemá vlastné fabriky, bez cudzej pomoci nedokáže vyrobiť ani prd.

CPU divízia AMD je natoľko závislá od technológie intelu, že ju môžeš považovať za intel 2.0 pre projekty, ktoré chceš otestovať na zákazníkoch, ale nemôžeš si dovoliť v prípade neúspechu ohroziť vlastnú značku (viď. napr. ojeb s nm, compute cores, up to frekvenciami, prístupom k pamäti...).
Odpovedať Hodnotiť:
 

A)
- no lenze potom si sa pozrel na x64 a vytiahol ruku zo serblika, lebo intel by si na poli 64-bitovch cpu bez AMD ani neprdol ... ked je rec o 64, vsade je amd .... hmm aky to zazrak

- 3D!now? vazne? nikto nevie ako bolo 3D!now(+) pred 1/4 storocim vytvarane a co pouzili, rovnako ako novsie FMA4 ... vie sa jedine: sety sa neujali

B)
Intel ma sice vlastne fabriky ale je mu to na hovno, lebo uz davno nie je polivodicovy lider (co sa vyrobnych procesov tyka) a preto pri drzani kroku so spickovou dobou sub-10 nm a hlavne sub-7 nm ako napr. 5 nm (po novom tomu nadavaju inťel 20A/18A), musi vyuzivat TSMC ... svoje zbytky a pomyje ako 22/14/10 nm samozrejme indel-dementel moze ponukat inym
Odpovedať Hodnotiť:
 

Pjetrík, tárajko náš, ukľudni sa.

Intel mal dávno pred AMD 64bit architektúru, ktorú, ako vždy, AMD ukradlo a portlo na už ukradnutú x86.

PS: ak intel nie je líder, prečo sa jeho konkurencii len nedávno podarilo úspešne dorovnať hustotu tranzistorov 5 rokov starého intel cpu i3-8121u? Koľko si myslíš ze bude trvať kým konkurencia bude vôbec schopná vyrobiť chip s, dajme tomu, 10 funkčnými jadrami ako napr. 7900x?
Ale kľudne, šňupaj si ďalej copium.
Odpovedať Známka: 2.0 Hodnotiť:
 

>hustota tranzistorov
lol
>10 funkčnými jadrami ako napr. 7900x
preco to nerobi uz ani intel?

Odpovedať Hodnotiť:
 

Čoby nerobil?
13900k má napr. 24 jadier.
Xeon 9480 napr. 56.

Odpovedať Hodnotiť:
 

Co to trepas? Pozri sa na datum.

Intel tu mal celo-planetarnu telenovelu na margo svojho 10 nm procesu od 2015. Uvedene prve a jedine vzorky v podobe totalneho kripla CannonLake i3 pajkovaneho v NUCkach v 2018 bez grafiky a so znizenymi frekvenciami. Ozaj iba vzorky, niekde naskrabali zopar desiatok tisic CPU. V intervale 2015-2018 asi tucet oznameni o odkladoch a "uz uz to bude". Prvy realne dostupny (ale nie zmysluplny) 10 nm produkt Interlu bol v 2019 IceLake, ale prakticky zbytocny, kedze narast IPC o 21% takmer presne kompenzoval pokles frekvecnii, proces nebol vyzrety. O tom hovori aj fakt, ze vsetky 6C12T a 8C6T mobilne CPU boli vtedy 14 nm a 10nm IceLake bol max 4C8T. Prvy nielen dostupny, ale aj zmysluplny 10 nm pridukt Intrlu je z roku pana 2020, mobilne CPU TigerLake.


Odpovedať Hodnotiť:
 

Je samozrejme ze chudak intel-fan boy spomina tranzistorovu hustotu, lebo to je to jedine v com bol intel vzdy spicka. 10 nm a jeho uzasnych 100,8 MTr/mm^2 bolo kokurenciu TSMC takmer dohname so 7 nm (cca 67 MTr/mm^2 pre HighPerformence cipy a cca 91-97 MTr/mm^2 (podla zdroja) pre ULC SoC): https://t.ly/L9jXj.

Je vsak velka skoda ze niekto nepostrehol ze TSMC zacala velko kapacitnu/realnu 5nm vyrobu v H1 2020 a 3nm v Q4 2022. A tam su uz ine cisla: cca 172 MTr/mm^2 pre 5nm TSMC a 292 MTr/mm^2 pre 3nm TSMC.


Odpovedať Hodnotiť:
 

Intel a jeho 7 nm (prekrstili ho na intel4 aby nevyzerali blbo v tomto nanometrovo-zdevalvovanom prostredi) mal povodne vlkhe plany az na 242 MTr/mm^2, neskor su uvedomili ze nemozu ist nad 200 MTr/mm^2. Posledne spravy su, ze to ma iba okolo 180 MTr/mm^2. Teda opat prakticky porovnatelne s TSCM (7 nm intel = 5 nm TSMC). Lenze TSMC si uz rok veselo vyraba 3nm cipy pre Apple s hustotou 292 MTr/mm^2 a v Q1/Q2 2025 pride u TSMC na 2nm, ktory uplne iste prekroci 400 MTr/mm^2 a dostane sa mozno az na 450.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ak to niekto nepostrehol, Intel-dementel zvysoval tranzistorovu hustotu ultra-brutalnym koeficientom 2,4 ci az 2,45 ... pocitajuc s tymto koeficientom od 16,5 mame cca:

intel 22 nm: 16,5 Mtr/mm^2
intel 14 nm: 39,6 Mtr/mm^2
intel 10 nm: 99 Mtr/mm^2
intel 7 nm: 242 Mtr/mm^2

A potom pri 10 nm porode im chujom doslo ze uz to v ziadnom pripade nedavaju pokial chcu taku kadenciu procesov ... a musia ist na koeficient 2,0 a je toho 1,8
Odpovedať Hodnotiť:
 

a>>>klesli o 38.5% príjmy z DRAM celkovo
b>>>klesli o 37.5% z NAND
c>>>klesli o 16.7% Príjmy Intelu oproti 2022
d>>>klesli o 37.5% Príjmy Samsungu

e>>>klesol o 11.1% Trh celkovo

Mozem dve otazky?
Tu prvu som uz vycerpal.

Ta druha:
Kedze a, b, c, d su stratovejsi oproti e, tak potom kto to taha hore, aby priemer bolo e,

Da. 13|0 kuj448 )(e.,,M.,\:'..,dne's mi b~`lb;ne kl:;avesn{ica.:'od.|v:[cer}a}^#=.|?

Odpovedať Hodnotiť:
 

f>>> nVidia narástli o 56.4%, lebo AI
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

iaaa, iaaa...
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár