neprihlásený Piatok, 22. novembra 2024, dnes má meniny Cecília
NASA opäť výrazne posunula termín pristátia na Mesiaci

Značky: NASAMesiac

DSL.sk, 10.1.2024


Americká vesmírna agentúra NASA opäť oznámila výrazné posunutie plánovaných termínov ďalších misií Artemis k Mesiacu.

Kým misia Artemis III, pri ktorej má ľudská posádka pristáť na povrchu Mesiaca, bola pri oznámení programu plánovaná na rok 2024, NASA aktuálne oznámila jej posunutie na september 2026. Ide minimálne o tretie posunutie termínov misií Artemis.

Artemis III sa posúva, keďže NASA posunula Artemis II naposledy plánovanú na november 2024. Pri tejto misii posádka v lodi Orion obletí Mesiac a nepristane na ňom. Túto misiu, ktorá bola pôvodne plánovaná už na rok 2023, teraz plánuje NASA uskutočniť v septembri 2025.

Primárnym dôvodom posunutia misie Artemis II je podľa NASA zabezpečenie bezpečnosti posádky, keď testy odhalili niektoré problémy s loďou Orion. Tímy podľa NASA riešia problémy s batériami a komponentom obehového systému zodpovedným za ventiláciu vzduchu a udržiavanie teploty. NASA tiež prešetruje poškodenie tepelného štítu pri pristávaní misie Artemis I.

Misia Artemis IV, pri ktorej má ľudská posádka letieť na vesmírnu stanicu Gateway pri Mesiaci, je plánovaná naďalej na rok 2028. NASA ale pracuje na zmene harmonogramu misie, ktorá má vyniesť prvé časti Gateway a ktorá bola plánovaná na október 2025.

Program Artemis má za sebou prvú úspešnú misiu Artemis I, pri ktorej nová výkonná raketa SLS pri svojom prvom štarte 16. novembra 2022 vyniesla loď Orion a tá bez posádky letela k Mesiacu, uskutočnila približne len pol obehu na vzdialenej tzv. DRO, Distant Retrograde Orbit, orbite, vrátila sa k Zemi a 11. decembra pristála na Zemi.


      Zdieľaj na Twitteri



Najnovšie články:

Nový trailer filmu Minecraft
Linux v ďalšej verzii vyradí súborový systém Reiser
Odštartovaná výroba flash pamäte s 321 vrstvami
Apple má prvýkrát použiť vlastný 5G modem v iPhone v marci
Linux dostáva podporu veľkokapacitných pamäťových SDUC kariet
USA požadujú, aby Google predal Chrome a potenciálne aj Android
ISS zvýšila orbitu, aby sa vyhla troskám zo satelitu
Vzniknú fyzické zábavné tematické Minecraft parky
Qualcomm chystá Snapdragon CPU pre lacnejšie PC, majú začínať na 600 dolárov
SpaceX nezachytávala prvý stupeň Starship kvôli problému na štartovacej veži


Diskusia:
                               
 

šušká sa, že Čína už poslala taikonautov na Mesiac, žial neúspešne, tak to taja, objavili sa nejake kratery po dopade niečoho čínskeho
Odpovedať Hodnotiť:
 

nejake detaily pls?
Odpovedať Hodnotiť:
 

Šušká sa to priekazne takmer celkom potichu.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Ako sa tam dostali pred 55 rokmi, keď teraz to nevedia :-)
Odpovedať Známka: 7.8 Hodnotiť:
 

nepoznáš najznámejšiu odpoveď? "peniaze"
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

urcite by som to nezvaloval na peniaze. vtedy nemali pocitace, resp ten jeden co mali zaberal pol hangaru a obsluhoval ho tucet ludi. cokolvek vtedy pocitali sa da dnes pocitat rychlejsie (prakticky realtime), akekolvek materialy vtedy pouzili vedia pouzit tiez + medzicasom sa na scene objavilo kopec novych materialov, cokolvek vtedy vyrabali ci uz strojovo alebo rucne vedia dnes automatizovane vyrobit velmi rychlo a presne. vsetko vyssie spomenute setri cas a pracovnu silu natolko, ze o peniazoch nemoze byt ani rec. ale co ja o tom viem, priekazne nic :)
Odpovedať Známka: 7.5 Hodnotiť:
 

Na zaciatok si musime uvedomit rozdiel medzi realtime a rychlym systemom.
Odpovedať Hodnotiť:
 

V rámci diskusie pri určitých témach je to ešte celkom v pohode, ale koľkokrát sa stane, že i politikom, ktorý neraz už roky hlasujú o zákonoch, ktoré tvarujú budúcnosť krajiny, priekazne znedazdajky dôjde, že si tiež musia niečo uvedomiť.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Haha a preto nevedia ani poriadne vyrobit tepelny stit, ktory vydrzi teploty pri navrate druhou kozmickou rychlostou vyse 11 km/s z Mesiaca.. ludia z Avco, co kedysi vyrabali rucne tepelny stit Apolla (striekali epoxidovu zivicu do komorok), su uz na druhom svete, recept a know-how uz poslo.. tolko ku kecom "akekolvek materialy vedia pouzit tiez".

Ked uz aj sudruhovia z NASA priznali problemy s tepelnym stitom na Artemis 1..
Odpovedať Hodnotiť:
 

chces povedat, ze je nezreprodukovatelne co sa robilo pred vyse pol storocim? ze sa nenasiel nikto, kto by to ci fyzicky alebo mentalne zvladol? absurdita. zas netvarme sa, ze su to technologie a postupy od mimozemstanov. vtedy mali ludia vsetko horsie, pristup k informaciam/datam, modelom, materialom, pracovnym nastrojom, vzdelaniu, moznosti celosvetovej komunikacie, vypoctovej technike ako takej... a my sa ideme bavit o tom, ze nieco sa neda, lebo ludia co to vedeli uz nie su medzi nami... uplny joke
Odpovedať Hodnotiť:
 

Mohli by sa na to uz vykaslat a poslat tam Mickey Mouse-a. Spravit o tom pekny film ako MM leti na mesiac a tym to cele ukoncit... Uz to neni ani vtipne ani nic... Trapne.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Chcem live stream od startu po cely cas letu od všetkých camier ktore budu dostupne. Len tak pre istotu aby sa vyvratili vsetky tie zle zle konšpiračné teórie a nasa si ocistila meno nasho velkeho scifi brata loool
Odpovedať Hodnotiť:
 

bla bla.. chcem si ich ja sám pozrieť s ďalekohľadom... na moje vlastné očiská!
Odpovedať Hodnotiť:
 

Takze zena a farebny na mesiaci az v roku 2026. Len aby vtedy este nejake zeny a farebni boli.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Tak staci aby cernan sa identifikoval ako cernoska a splnene.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Cernoska ceskeho povodu.
Odpovedať Hodnotiť:
 

..alejo, - tak tej "Druhej Strane" - zas nejdú totie počítače, IT/v7po4tov8 technika, mikrolektronika, - ale takmer vôbec, vôbec im nejdú, to ELE, mikro-Eln vůbec nevedia.. (sú ešte ledva na úrovni Mark IV, (zhruba na úrovni ~~2.polka 40tíých rokov, ~ 1955 )
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár