neprihlásený Pondelok, 15. apríla 2024, dnes má meniny Fedor
SpaceX vypustila prvé satelity pre mobilnú sieť z vesmíru

Značky: Starlink

DSL.sk, 3.1.2024


Spoločnosť SpaceX v noci na dnes úspešne vypustila na obežnú dráhu prvé satelity Starlink, ktoré podporujú poskytovanie mobilnej siete pre smartfóny na Zemi z vesmíru.

Spoločnosť o tom informuje v popise dnešnej misie. Raketa Falcon 9 odštartovala o 4:44 nášho času z Vandenbergovej základne amerických vesmírnych síl v Kalifornii a vyniesla 21 Starlink satelitov druhej generácie. Šesť z nich podľa oznámenia podporuje poskytovanie mobilnej siete z vesmíru.

Mobilnú sieť z vesmíru budú poskytovať Starlink satelity druhej generácie vďaka novej veľkej anténe typu phased array, ktorá má mať stranu o dĺžke až 5 alebo 6 metrov a plochu 25 metrov štvorcových. Plnohodnotné satelity druhej generácie bude SpaceX vynášať až pomocou novej rakety a lode Starship, pomocou Falcon 9 zatiaľ vynáša ich menšiu verziu V2 Mini.

Tieto satelity spoločnosť začala vynášať vo februári uplynulého roka a spočiatku nebolo jasné, či táto menšia verzia má novú anténu a bude podporovať mobilné siete. Potvrdilo to až nedávne povolenie pre testovanie tejto siete od FCC, keď SpaceX plánovala podľa žiadosti začať testovanie už v decembri uplynulého roka.

Doteraz vypúšťané satelity druhej generácie poskytovanie mobilnej siete ešte ale evidentne nepodporovali, keď podľa aktuálnych informácií SpaceX prvých šesť satelitov s takouto podporou vyniesla dnešná misia.

Podľa žiadosti pre FCC počas 180-dňového testovania SpaceX očakáva používanie 840 satelitov podporujúcich mobilné siete, pričom naraz bude mobilnú sieť pre USA vytvárať 60 z nich.

Starlink bude v USA poskytovať 4G LTE sieť v pásme 1900 MHz na frekvenciách patriacich operátorovi T-Mobile, pričom bude využívať iba 5 MHz pásma pre downlink a 5 MHz pre uplink. Podľa skorších informácií 5 MHz bude využívať ako jeden 5 MHz kanál alebo tri alebo štyri 1.4 MHz kanály.

Z jedného satelitu bude pomocou viacerých lúčov poskytovať viacero buniek, pričom podľa popisu budú napriek rýchlemu pohybu satelitu bunky na povrchu Zeme statické. Sieť bude podporovať prechod smartfónu medzi bunkami zrejme so zachovaním spojenia. Ako veľké budú bunky, nie je jasné.

V prípade využívania 5 MHz kanálu bude maximálna teoretická rýchlosť downloadu poskytovaná jedným lúčom 18.3 Mbps a uploadu 7.2 Mbps. V prípade využívania 1.4 MHz kanálov to bude pri downloade zrejme spolu 4.4 Mbps a pri uploade 3 Mbps.

Službu SpaceX samozrejme plánuje poskytovať aj v ďalších krajinách. Spoločnosť na svojich stránkach informuje už o viacerých mobilných operátoroch, ktorí budú službu podporovať. Okrem amerického T-Mobile sú to zatiaľ Rogers v Kanade, KDDI v Japonsku, Optus v Austrálii, One NZ na Novom Zélande, Salt vo Švajčiarsku a Entel v Čile a Peru.

Poskytovať štandardné mobilné siete zo satelitov plánuje aj startup AST SpaceMobile, ktorý už uplynulý rok úspešne otestoval pripojenie štandardného smartfónu na 4G aj 5G sieť poskytovanú z jej veľkého testovacieho satelitu BlueWalker 3 s anténou s plochou 64 metrov štvorcových. V prvom štvrťroku tohto roka plánuje vypustiť už prvých päť komerčných satelitov, pričom celkovo má plánovať viac ako sto satelitov.


      Zdieľaj na TwitteriNajnovšie články:

Nový CPU Apple M4 majú dostať všetky Macy, s výnimkou najvyšších najneskôr do jari
Samsung sa v predaji smartfónov vrátil pred Apple
Zatiaľ posledný Star Trek seriál bude mať ďalšiu sériu, ohlásený aj nový film
Nový Android 15 je k dispozícii v beta verzii
Samsung má spustiť výrobu takmer 300-vrstvovej flash tento mesiac, budúci rok dosiahnuť 430 vrstiev
SpaceX použila prvý stupeň Falcon 9 už 20-krát
Apple čoskoro uvedie ďalší sci-fi seriál
Populárna databáza Redis má po zmene licencie ďalší klon, už bol vydaný
Apple údajne už tento rok uvedie nový procesor M4, s podporou AI
Western Digital predstavil 4 TB pamäťovú SD kartu


Diskusia:
                               
 

Hlásim, že v BA nie je zatial dostupná žiadna nová mobilná sieť :-))
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

ked zaplnia celu oblohu prepnu na rezim - dysonova sfera :-)
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

Mne príde optimálnejšie budovať mobilnú sieť z vesmíru bez satelitov, nakoľko tie sa môžu kaziť, čo potenciálnou nedostupnosťou priekazne vedie až ku zníženiu aspektu použivateľskej skúsenosti.
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

oH! nEW! iTS PROGRESSIVE!

Väznice nefungujú a mali by byť zrušené, hlása americká profesorka.

https://www.aktuality.sk/clanok/2rY6c3W/vaznice- nefunguju-a-mali-by-byt- zrusene-hlasa-americka-profesorka- slovensko-by-sa-malo-inspirovat-vo-finsku/
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

SpaceX mi pripomina potencionalnu buducnost, ktory presdstavil napriklad serial Expanze. Vsetci tam su iba vrazdiaci sociopati, neschopni spoluprace v spinavych hadrach, bez idealov. Na konci druhej serie sa na to uz nedalo ani pozerat. Proste, ludia ako totalni blbci si zasluzia len vyhynutie. Tak SpaceX tymto zelam maximalny neuspech.
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár