neprihlásený Pondelok, 15. apríla 2024, dnes má meniny Fedor
SpaceX ide vypustiť prvé satelity pre mobilnú sieť z vesmíru

Značky: Starlink

DSL.sk, 23.12.2023


Spoločnosť SpaceX plánuje budúci týždeň vypustiť na obežnú dráhu prvé satelity Starlink, ktoré podporujú poskytovanie mobilnej siete pre smartfóny na Zemi z vesmíru.

Mobilnú sieť z vesmíru budú poskytovať Starlink satelity druhej generácie vďaka novej veľkej anténe typu phased array, ktorá bude mať stranu o dĺžke až 5 alebo 6 metrov a plochu 25 metrov štvorcových. Plnohodnotné satelity druhej generácie bude SpaceX vynášať až pomocou novej rakety a lode Starship, pomocou Falcon 9 zatiaľ vynáša ich menšiu verziu V2 Mini.

Tieto satelity spoločnosť začala vynášať vo februári a spočiatku nebolo jasné, či táto menšia verzia má novú anténu a bude podporovať mobilné siete. Potvrdilo to až nedávne povolenie pre testovanie tejto siete od FCC, keď SpaceX plánovala podľa žiadosti začať testovanie už v tomto mesiaci.

Podľa aktuálnych informácií ale doteraz vypúšťané satelity druhej generácie poskytovanie mobilnej siete ešte nepodporovali. Podľa popisu plánovaného budúcotýždňového štartu Falcon 9 od SpaceX budú totiž prvé satelity s podporou tejto funkcionality vynesené až týmto štartom.

Raketa Falcon 9 vynesie celkovo 21 Starlink satelitov druhej generácie, podporovať mobilné siete bude šesť z nich. Štart je plánovaný na 31. decembra o 4:17 nášho času.

Podľa žiadosti pre FCC počas 180-dňového testovania SpaceX očakáva používanie 840 satelitov podporujúcich mobilné siete, pričom naraz bude mobilnú sieť pre USA vytvárať 60 z nich.

Starlink bude v USA poskytovať 4G LTE sieť v pásme 1900 MHz na frekvenciách patriacich operátorovi T-Mobile, pričom bude využívať iba 5 MHz pásma pre downlink a 5 MHz pre uplink. Podľa skorších informácií 5 MHz bude využívať ako jeden 5 MHz kanál alebo tri alebo štyri 1.4 MHz kanály.

Z jedného satelitu bude pomocou viacerých lúčov poskytovať viacero buniek, pričom podľa popisu budú napriek rýchlemu pohybu satelitu bunky na povrchu Zeme statické. Sieť bude podporovať prechod smartfónu medzi bunkami zrejme so zachovaním spojenia. Ako veľké budú bunky, nie je jasné.

V prípade využívania 5 MHz kanálu bude maximálna teoretická rýchlosť downloadu poskytovaná jedným lúčom 18.3 Mbps a uploadu 7.2 Mbps. V prípade využívania 1.4 MHz kanálov to bude pri downloade zrejme spolu 4.4 Mbps a pri uploade 3 Mbps.

Službu SpaceX samozrejme plánuje poskytovať aj v ďalších krajinách. Spoločnosť na svojich stránkach informuje už o viacerých mobilných operátoroch, ktorí budú službu podporovať. Okrem amerického T-Mobile sú to zatiaľ Rogers v Kanade, KDDI v Japonsku, Optus v Austrálii, One NZ na Novom Zélande a Salt vo Švajčiarsku.

Poskytovať štandardné mobilné siete zo satelitov plánuje aj startup AST SpaceMobile, ktorý už tento rok úspešne otestoval pripojenie štandardného smartfónu na 4G aj 5G sieť poskytovanú z jej veľkého testovacieho satelitu BlueWalker 3 s anténou s plochou 64 metrov štvorcových. V prvom štvrťroku budúceho roka plánuje vypustiť už prvých päť komerčných satelitov, pričom celkovo má plánovať viac ako sto satelitov.


      Zdieľaj na TwitteriNajnovšie články:

Nový CPU Apple M4 majú dostať všetky Macy, s výnimkou najvyšších najneskôr do jari
Samsung sa v predaji smartfónov vrátil pred Apple
Zatiaľ posledný Star Trek seriál bude mať ďalšiu sériu, ohlásený aj nový film
Nový Android 15 je k dispozícii v beta verzii
Samsung má spustiť výrobu takmer 300-vrstvovej flash tento mesiac, budúci rok dosiahnuť 430 vrstiev
SpaceX použila prvý stupeň Falcon 9 už 20-krát
Apple čoskoro uvedie ďalší sci-fi seriál
Populárna databáza Redis má po zmene licencie ďalší klon, už bol vydaný
Apple údajne už tento rok uvedie nový procesor M4, s podporou AI
Western Digital predstavil 4 TB pamäťovú SD kartu


Diskusia:
                               
 

konečne bude signál všade, jupí
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Možno aj pod mrakom...
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ak podľa súčasných dogiem, ak existuje nejaká obežná dráha, potom počet satelitov je hustejší než poriadny roj múch v okolí hovníčka. Ale miesto priesvitných krídel majú vraj dlhé solárne panely! Potom, ak by sme si predstavili muchy so solárnymi panelmi v okolí hovníčka, nebolo by vidieť ani hovno!
Ten takzvaný satelitný internet sú najskôr pozemné vysielače a možno niekoľko balónov. Minule po vypustení satelitu nebol signál na mori...
Armstrong na 25. výročí začína svoj prejav slovami "Papagáj, čo moc dobre neletel!":
youtu.be/gCsYwgxZVHo
Čo ak je to tak so všetkými kozmonautami a raketami? Čo ak sú všetky lety do vesmíru podvod? Lebo hovoria to aj ostatní astronotnauti:
youtu.be/E0g2jPuN2Kg


Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

Ešte dobre, že si ich prekukol a pri tom 70 rokov sa pripravujú na to ako ťa oklamú.
Odpovedať Známka: -5.0 Hodnotiť:
 

V každom človeku je kus zla s ktorým musí bojovať, aby sa z neho nestal aktívny strelec. Mne príde, že teórie o plochých nohách a plochej zeme sú neškodná zábava.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ak ale aktívny strelec náhodne triafa zásadne len nevinných, ide o štatistický dôkaz existencie Boha, čo v skúškovom období zo zákona priekazne nezavdáva dôvod na vstup polície na akademickú pôdu.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Mne to tiez tak vychadza, ale predsa len neockovanych dezolatov, iq pod 100, plochozemcov , alternativcov a dalsich pacientov ambulantneho psychiatra by bolo spravne zrusit z riadenia jadrovych elektrarni, lietadiel, zrusit vlastnictvo zbrani, pracovat v armade a policii.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Áno, všetky lety do vesmíru sú podvod. Popravde, my do vesmíru nelietame, lebo tam stále sme ;-)
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

dalsi novy monopol za peniaze US danovych poplatnikov?
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Protože se jaro žene
rád se každý zapomene
I ten starý kocour zabloudí
To neznáte Hadimršku děvčata,
ten když se rozjede, co dovede

Malá, velká, tlustá, tenká, vokatá
kterou si vezme do hlavy tu vojede

Ví, že všechno dojde,
co se vleče neuteče
Ví, že mu to projde tak si dovolí
To neznáte Hadimršku děvčata,
ten když se rozjede, nepovolí
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár