neprihlásený Piatok, 21. júna 2024, dnes má meniny Alojz
V Česku sa sporia, či zrušiť z občianskych preukazov rodné čísla

Značky: Českoochrana údajov

DSL.sk, 27.11.2023


V susednej Českej republike sa v súčasnosti rozhoduje o tom, či v blízkej budúcnosti krajina prestane na občianskych preukazoch uvádzať rodné čísla občanov.

Aktuálne Úřad pro ochranu osobních údajů, ÚOOÚ, vyjadril nesúhlas s tým, že parlament zrušil plán prestať na občianskych uvádzať rodné čísla.

Podľa doterajšej legislatívy sa po viacerých posunoch termínu od začiatku roka 2025 mali rodné čísla prestať uvádzať, tento mesiac ale parlament schválil novelu rušiacu tento termín.

"Uvádění rodného čísla v občanském průkazu představuje závažná rizika z hlediska ochrany osobních údajů a soukromí, a to mj. v souvislosti s propojováním dat a možnosti jejich zneužití ve virtuálním prostoru, kde existují jen velmi obtížné možnosti kontroly a nápravy. Při dnešních schopnostech výpočetní techniky doplněné propojením jednotlivých zařízení globální datovou sítí je možné datové fondy nekontrolovaně spojovat a výsledné informace využívat k nejrůznějším komerčním, marketingovým či jiným účelům v neprospěch osoby jeho držitele," uvádza okrem iného vo svojej argumentácii úrad.

Česko vzhľadom na bývalý spoločný štát so Slovenskom používa rovnaký formát rodných čísel ako sa používa na Slovensku. Na rozdiel od Slovenska sa podľa ÚOOÚ interne úspešne prešlo respektíve prechádza na systém s viacerými identifikátormi. Rodné čislo bolo interne nahradené zdrojovým identifikátorom fyzickej osoby, ZIFO, a viacerými agendovými identifikátormi AIFO, ktoré používajú jednotlivé úrady.

Pre súkromný sektor sa od minulého roka zaviedli tzv. bezvýznamné smerové identifikátory, BSI, pričom jednotlivé firmy identifikujú občana inými BSI.

Ukončením uvádzania rodných čísel na občianskych preukazoch by sa rodné čísla nezrušili, ich neuvádzanie na občianskych preukazoch by ale zlepšilo ochranu údajov obyvateľov.

Na podobný systém identifikátorov ako Česko plánovalo prejsť aj Slovensko, pričom plán bol v posledných pätnástich rokoch ministerstvom vnútra opakovane avizovaný. Doteraz sa ale prechod v navrhovanej podobe nezrealizoval respektíve zásadnejšie zrejme ani nezačal realizovať.


      Zdieľaj na TwitteriNajnovšie články:

Starlink začal ponúkať výrazne menšiu prenosnú satelitnú anténu
USA zakázali ruský antivírus, aj existujúcim užívateľom
TSMC zvažuje čipy vyrábať na oveľa väčších obdĺžnikových plátoch
Vláda podporí veľkú továreň na batérie až 214 miliónmi, budú sa tu vyrábať aj články
Orange na Prime zlepšuje dáta ale zdražuje SMS a ruší balík výhodný pre nenáročnú telemetriu
Android 15 vydaný v novej beta verzii, vývojári môžu testovať svoje aplikácie
Samsung by konečne mohol uviesť SSD pre PCI Express 5.0, registroval si nové mená
Smartfóny v školách chce zakázať aj najväčší, najpokrokovejší a najliberálnejší americký štát
Známy výrobca uviedol SSD s extrémne vysokou TBW životnosťou
Nvidia sa stala najhodnotnejšou spoločnosťou sveta


Diskusia:
                               
 

IDčko nikam z ČR nezmizne. Rodné číslo je príliš krátke, Česi vďaka ich súčasnej vláde dostanú IDčko v novom formáte, niečo ako úchylne dlhý 24 znakový IBAN.
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

Celú situáciu by priekazne vyriešilo, keby sa pre astrálne telo vydával ešte jeden preukaz.
Odpovedať Známka: 8.2 Hodnotiť:
 

..ale čo si počat s identitou zachvílu, od takého cca r.2068, kedy sa začnú pri pokusoch s riadeným kvázi-alef-nulovým nespojitým homomorfným divergujúcím limitne nekonečným transferom, v rámci projektu Myranda 2, UAC,
od seba priekazne neparciálne- diferenciálne oddelovat astrálne, jemnohmotné, a fyzické telo, kedže astrálne formy nevie konvertor teans-nulového meta-fázického alef-limitne nulového prechodu správe konvergovat, a toto astrálne "telo" zotrváva, podla prechodového vzorca, v nelimitnom subpriestore, po dobu subjektívne pre túto astrálnu formu tela, asi kvadrilion krát dlhšiu, jako je potrebná na celkovú komprimáciu fyzického tela, teda asi nekolko milionov, - ajž stoviek milionov pozemských rokov, (ktoré subjektívne priekazne uplynú, pre astrálne telo, počas tých pár desatín - stotín sekundy, - max.jednotky sekúnd, počas ktorých dojde k úplnému sprocesovaniu supra- transpozičného, limitne nulového prechodu
Odpovedať Známka: 2.0 Hodnotiť:
 

Najprv pocas ockovania ich dobrovolne poslali googlu a teraz vyplakavaju ze ich zrrekombinuje.

No sak pockaj az ca cetka po telefene vyzve zadaj identifikator.potom uvidzaaa
Odpovedať Známka: 1.7 Hodnotiť:
 

Vyjadrenie ako tak OK, len začiatok vety:
"Uvádění rodného čísla v občanském průkazu představuje závažná rizika z hlediska ochrany osobních údajů a soukromí.." by mali spojenie "závažná rizika" nahradiť mierne až zanedbatelné rizika". Ale to by nemali senzáciu s chvílkou slávy, po ktorej tak prahnú.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

A cela tato agenda je len preto ze v rc vies rozlisit muza a zenu. Neuveritelne ake veci je potrebne riesit.
Odpovedať Známka: 3.6 Hodnotiť:
 

No, zrejme z toho UOOU nik doteraz tú ĉeskú občanku nevidel, pretože hneď pri fotke je písmenko M resp. F :-) . A podľa mena v ČR tak ako aj v SR na 99% vieme určiť, či má (mal) držiteľ cikáč alebo cikalku ... :-)
Odpovedať Známka: 8.9 Hodnotiť:
 

A dalsich 150 je kde ?
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Myslíš 15% ? Ako vždy pre JUDr. RF
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

pozor.. u libtardov LGBT TransTerroristov a ľavicových boľševických kolektivistov nehľadaj konzistenciu pretoźe oni rozdeľujú biologické pohlavie od rodu (gender)... a teda oni chcú zmeniť občianske lebo tam je biologické pohlavia ale pritom sami tvrdia že to je niečo iné ako gender.... to sú proste komunisti, progresívci Šimečkovci, Čaputovci, a táto pliaga dúhová ktorá si lgbt ľudí zobrala za rukojemníkov na nastolenie nového svetového poriadku komunistického Klaus Schwábovského WEF typu kde budeš žrať chrobáky, nevlastniť nič, žiť v kapsuli a budeš šťastný...
Odpovedať Známka: -0.9 Hodnotiť:
 

Nechcem ťa nijako rozrušovať, len technická: Ty si akého biologického pohlavia a rodu ? Fakt, len pre súkromné info ...
Odpovedať Známka: -0.8 Hodnotiť:
 

Ja som to najlepšie a najnormálnejšie, ohrozený druh, biely, heterosexuálny biologický muž rovnakého pohlavia/rodu... Ja som normálny a príčetný mentálne zdravý takže ja nerozlišujem pohlavie a rod ako niečo separátne...
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Nie, ak si toto myslíš a k tomu máš potrebu toto verejne vypisovať, si obmedzený a nepríliš rozhľadený. Pohlavie je niečo objektívne merateľné a dané v rámci nejakej zmysluplnej definície. Rod je čisto vec spoločenská a kultúrna. Že si na tom všelijaké pochybné existencie stavajú živobytie alebo nútia ostatných akceptovať ich vyšinutosť sa ti nemusí páčiť, ale to nemení nič na tom, že pohlavie a rod sú úplne odlišné kategórie.
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Sam si obmedzeny Ty blazon. Rod (zensky/muzsky) priamo vyplyva z pohlavia. Pohlavia su muzske a zenske, cize aj rody pouzivane pre ludi su len zenske a muzske, pretoze tak je to prirodzene a logicke. Len magor si mysli opak a len este vacsi magor v tom chce nastolit zmatok, aby mohol presadit zlocinecku agendu chaosu a choru ideologiu LGBT+dalsiuchylaci.
Odpovedať Známka: 0.9 Hodnotiť:
 

tento hoax šíria komunisti neo-marxisti neo-boľševici ktorý tu dekády subvertovali západ takýmito podobnými chorými zhubnými teroristickými ideológiami...

Ak je to tak ako to píšeš (čo tak nie je) tak prečo chcú Rodné Čísla títo komunisti aby sa z toho nedalo vyčítať pohlavie ???

pozri si dokumentárny film "Čo je to žena" "What is a Woman" od Matta Walsha... títo lgbti teroristi a lgbti nacisti ani v takýchto jednoduchých pojmoch nemajú jasno...
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

Keby to bolo normálne, tak by sme sa tu o tom nebavili
Odpovedať Hodnotiť:
 

A ty sa mi priekazne ako identifikuješ môj? Prasnica z rodu svíň? A akých, anglických, peruánskych, divých či len klasika obyč. amerických? Mi dačo praví že tys taková ta americká vypasená svíňá pžed porážkú, chojď pred palác zuzhanne za živú figúrku bethlehema. Na štyroch ta urobíš radosť nejedenému úchylovi a nétvrď že né bo by ses mýlil, a i keď Víš že plkáš blbiny trepeš dve na tri dál.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Jediný otvorení komunisti na Slovensku sú v Smer-SD a v KSS.

BTW a to že Smer-SD bol XY rokov v Európskom parlamente v PES, ktorý je otvorene za LGBTI práva asi ficovoličom nevadí.
Odpovedať Známka: 4.0 Hodnotiť:
 

Jediní

hrubka se vloudila
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Jediní

hrubka se vloudila
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Podľa mňa nejde ani tak o sporenie, ako skôr o to, že zatiaľ čo jedna strana používa zásadné argumenty, druhá strana nepovažuje za hodné priekazne sa o takých pičovinách vôbec baviť.
Odpovedať Známka: 8.0 Hodnotiť:
 

Zrusit uvadzanie RC v OP chce len neomarxisticky debil. Tento udaj jasne definuje, ci osoba je MUZ alebo ZENA a nemusite tu osobu ani fyZicky vidiet. Z RC jasne vyplyva pohlavie.
A pohlavia existuju len dve - MUZ a ZENA. Vsetko dalsie su len psychicke poruchy, ktore su zaradene pod diagnozy. Uchylov treba liecit a nie im ustupovat a tvarit sa ze su normalni a zdravi.
Odpovedať Známka: 1.7 Hodnotiť:
 

Mojeno, počúvaj ma sem, tutok. Ešte väčšia úchyláčina je, keď niekto rieši úchylov ako to tu prezentuješ ty na dsl.sk .

Založ si nejaký ultras-anti-pupuš -flatearth-brutal-libtard-náci-komoušký web a my ti tam prídeme diskutovať na tému helikoptérky na Marse, telekom predplatenky a libreoffice.

OK ?

PS: Podľa mňa máš nejaký problém. Tipujem niečo so sexom, nepostaví sa ti, alebo predčasné výrony a tým pádom neukojenie partnerky, ktorá si to potom rozdáva s tvojim najlepším kámom, s ktorým si ale rozumiete po politickej linke. Možno predpokladať v tvojom prípade nejakú latentnú homosexualitu so sklonom k masturbácii ... ale to je len na úvod. A podľa mňa hrozne smrdíš ;-)
Odpovedať Známka: -1.4 Hodnotiť:
 

real bukva detegted
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ty priekazne moc veľa dužo porn ezoteriky konzumuješ počúvaj. Neškodí ti to tak trošku? Si to celé vytetuj de chcéš a čítaj o deset rokú, pak ďalších deset atd. ChuyDeFuňíš ale že kvalita chuyovinami. Kdes na toť pžišl?
Odpovedať Hodnotiť:
 

ono mas pravdu, ale tento system uz davno stratil sudnost..
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

situácia, nekde v CR, 2028

autobus.mhd.žel. -letisková zona
policajt: kontrola dokladov, poprosím občiansky, ukážte mi váš OP, pane

ah, zabudli ste ho doma, v druhej taške,/bunde,

well, guud, tak o dobre, tak mi nadiktujte vaše rodné číslo, preveríme si vás,
je to 25-miestny kód, kvási-náhodný retazec znakov, písmen, číslic, znakov, case-sensitive,
určo si ho pamatáte, z fleku, z hlavy

(..medzitým mluví do vysielačky: tu Libela-23, tu libela.23, prosím o lustráciu osoby, r.č.: )
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

^^lustraciu, resp.preverenie osoby, totožnosti
Odpovedať Hodnotiť:
 

Prdlajs. Podľa návodu na https://youtu.be/2vjPBrBU-TM?start=0h0m44s je pod lustráciou priekazne potrebné rozumieť pavúčiu nirvánu.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Vlastne meno a prislusnost k statu je ten najosobnejsi udaj, ktory je bezne vyzradzovany a evidovany, vratane tvare, ci podpisu a telefonneho cisla .. e-mailu. Na LinkedIn je to ako otvorena kniha. Ten kto to chce zneuzit, si cestu najde, a ten zvysok nema potrebu patrat. Ved uz len taky kataster, je plny usobnych udajov. A kde sa asi tak beru zoznamy volicov ? Kto vsetko ma k identifikacnym udajom pristup a k comu mu to je ? Nuz realne ? K nicomu. Tych udajov je totiz tak vela, ze je to gulas v ktorom sa stratite len ako jedna z poloziek statistiky. Zial je to tak, ako jednotlivci, sme nezaujimavy zdroj potencionalneho primu pre ostatnych, horsie je nas k tomu dobrovolne prinutit, tak sme zdanovany alebo nuteny platit povinne poplatky za nieco, ked nieco chceme, bez moznosti alternativ. To je jediny problem.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:

Pridať komentár