neprihlásený Piatok, 28. júna 2024, dnes má meniny Beáta
Klony Red Hatu úspešne sprístupnili zdrojové kódy RHEL

Značky: Linux

DSL.sk, 8.11.2023


Tvorcovia významných klonov linuxovej distribúcie RHEL, Red Hat Enterprise Linux, združení v asociácii OpenELA úspešne dosiahli svoj počiatočný cieľ a na konci minulého týždňa sprístupnili zdrojové kódy umožňujúce skompilovať a vytvárať klony RHEL 8 a RHEL 9.

Iniciatíva vznikla v auguste po predchádzajúcom zneprístupnení voľne dostupných zdrojových kódov distribúcie Red Hat Enterprise Linux spoločnosťou Red Hat. Zakladajúcimi členmi OpenELA sú IT gigant Oracle stojaci za klonom Oracle Linux, spoločnosť CIQ stojaca za populárnym klonom Rocky Linux a spoločnosť Suse, ktorá v reakcii na krok Red Hatu oznámila zámer investovať veľké prostriedky do vytvorenia nového klonu RHEL.

Podľa oznámenia budú nasledovať aj zdrojové kódy umožňujúce vytvárať klony RHEL 7, kedy majú byť sprístupnené oznámenie neuvádza.

Zdrojové kódy sú sprístupnené na GitHube vo formáte umožňujúcom vytvárať balíčky jednotlivých softvérov. Oznámenie neinformuje ako promptne ich bude iniciatíva aktualizovať po vydaní aktualizácií Red Hatom a ako rýchlo tak budú môcť klony postavené na týchto zdrojových kódoch vydávať vlastné aktualizácie.

Tiež nepopisuje, ako boli tieto zdrojové kódy vytvorené.

Distribúcia RHEL rovnako ako iné linuxové distribúcie využíva linuxové jadro a množstvo iného open source softvéru s licenciou GPL, pri ktorej musí sprístupňovať zdrojové kódy uskutočnených zmien v tomto softvéri, softvéru postaveného na tomto softvéri a celkovo celej distribúcie. Donedávna Red Hat sprístupňoval zdrojové kódy RHEL verejne a s ich využitím vznikli viaceré klony.

Red Hat dlhodobo klony RHEL podporoval, situácia sa zmenila po odkúpení spoločnosťou IBM. Najskôr v roku 2020 ukončil Red Hat vývoj najpopulárnejšieho klonu CentOS v doterajšej podobe a v druhej polovici júna tohto roka spoločnosť zrušila doterajší verejný prístup k zdrojovým kódom distribúcie RHEL. Red Hat poskytuje zdrojové kódy už iba zákazníkom a partnerom, pričom v podmienkach podľa informácií tvorcov klonov neumožňuje ďalej zverejňovať takto získané zdrojové kódy a tým ich ani používať pre tieto distribúcie.

Kvôli celkovému prístupu k open source princípom, predchádzajúcej podpore klonov RHEL aj spôsobu obhajovania aktuálnej zmeny, keď Red Hat zrazu tvrdo kritizuje klony aj ich užívateľov, je krok Red Hatu vnímaný pomerne kontroverzne.


      Zdieľaj na Twitteri



Najnovšie články:

V notebookoch bolo v minulom roku priemerne 10.5 GB RAM, do 2025 má kapacita výrazne narásť
Štát znovu rozbieha rozdávanie tabletov seniorom, predchádzajúce tablety sa podľa ministra dali použiť akurát ako dosky na krájanie
Samsung uviedol 200-megapixelový senzor pre zoom fotoaparáty v smartfónoch
ISS skončí navedením do atmosféry, pomocou lode od SpaceX
Intel vyvinul optickú komunikáciu integrovanú do CPU
iPhony začali umožňovať posielať správy užívateľom Androidu cez RCS
Internetové pripojenie sa bude dať prenášať k inému operátorovi podobne ako mobilné číslo
Oznámené termíny predstavenia nového Pixelu, Galaxy Z a možno Galaxy Ring - aktualizácia 1
Čína úspešne ako prvá priniesla vzorky z odvrátenej strany Mesiaca
Orange výrazne zvýši množstvo dát v študentskom paušále Yoxo


Diskusia:
                               
 

bude nadej na novy centos?
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

rocky linux
Odpovedať Hodnotiť:
 

Centos aj pesos a priekazne centavos tiež, čo len chceš.
Odpovedať Hodnotiť:
 

hmmm, this smells like a leek soup :P
Odpovedať Hodnotiť:
 

Nakolko v praci mame asi stovku centosov 7 a 8 stream, nebude to jednoduche. Ale vidim to na debian servre. Aj tak mame hypervizorov proxmox nad debianom. Cize to bude dobra volba. Prace sice ako na kostole, ale mozu si za to sami. Prsty prec od redhatu. Nejak historicke sme pouzivali centos. Nic nebrani prechodu na debian :)

Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

Nič? Firmy s certifikátom projektového riadenia si pre jeho udržanie nemôžu dovoliť repeating mistake čakaním na priekazne náhodné zmiznutie ďalšej linuxovej distribúcie.
Odpovedať Známka: -6.7 Hodnotiť:
 

Aha, a RedHat ako komercna firma je zodpovedna za vase rozhodnutie setrit na licenciach na system, na ktorom stoji produkt vases firmy?

Nechapem co tolko placu. Chces RH kup si licenciu. Nechces platit mas Debian, Ubuntu, Suse, Gentoo a 100 dalsich. Linux ako linux, len ono je take mile mat extra support zadarmo.
Odpovedať Hodnotiť:
 

RedHat ako komerčná firma využívajúca pre svoje produkty GPL licencie svojimi, resp. skôr krokmi IBM podmienky týchto licencií porušuje a vráti sa im to ako bumerang.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Zeby sa GNU premenovalo?
Odpovedať Hodnotiť:
 

Redhat: Dali sme svetu systemd a mnoho ďalších užitočných nástrojov. Klony nám kanibalizujú licencie.

Komunita: Áno dali ste nám nejaké užitočné veci to hej, ale vy ste dostali od nás napríklad kernel pod GPL a kopu iných super vecí, bez ktorého by ste si ani neškrtli!

Redhat vycucal open source, niečo vrátil a potom bohapuste porušuje princíp GPL.

Naser si RedHat! IBM je cholera IT sveta!
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

To je ti priekazne tak pekne napísané, až mi slza vybehla. Pekne si to zhrnul. Ale tak zas tu budú mecenáši pindať že sme lacný chudáci lebo nechceme platiť. Podľa mňa cholera nutnosti míňať všade kde sa pohneš a pozrieš. Sa pamätám na článok kde sa písalo ako iw špekuluje spoplatňovať čas hrania na multiplayer no proste lól.
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár