neprihlásený Sobota, 23. novembra 2024, dnes má meniny Klement
NASA nahrala aktualizáciu softvéru na sondu Voyager, ide ju otestovať

Značky: NASAvesmír

DSL.sk, 26.10.2023


Americká vesmírna agentúra NASA nahrala aktualizáciu softvéru na jej 46-ročnú sondu Voyager 2 nachádzajúcu sa vo vzdialenosti viac ako 20.1 miliardy km od Zeme a túto sobotu by mala otestovať jej funkčnosť.

NASA o tom informuje v tomto oznámení.

Aktualizácie softvéru u vesmírnych misií sú samozrejme potenciálne nebezpečné, keď prípadné vážnejšie problémy môžu znefunkčniť systémy lodí bez možnosti napraviť chybu zo Zeme. Aktualizácia je ale potrebná, keď minulý rok NASA identifikovala na identickej sonde Voyager 1 problém v dôležitom systéme AACS, systéme pre natáčanie antény sondy smerom na Zem.

Systém posielal na Zem chybnú správu o svojom stave, hoci fungoval. NASA následne zistila, že systém sa prepol do nesprávneho režimu a príkazy mohol namiesto vykonania zapísať do pamäte. Jeden z takých nevykonaných príkazov spôsobil poškodenie dát o stave systému.

Sonda Voyager 1 sa nachádza ďalej, vo vzdialenosti viac ako 24.2 miliardy km, a je z vedeckého hľadiska dôležitejšia. NASA preto aktualizáciu najskôr nasadzuje na Voyager 2.

Podľa oznámenia aktualizáciu mala nahrať a skontrolovať jej umiestnenie v pamäti systému AACS minulý piatok 20. októbra. Následne túto sobotu 28. októbra plánuje spustiť príkaz, ktorý má otestovať funkčnosť aktualizácie.


70-metrová anténa DSS43 v austrálskej Canberre, kliknite pre zväčšenie (foto: NASA / Canberra Deep Space Communication Complex)



V predchádzajúcich týždňoch NASA vyriešila aj ďalší problém so sondami Voyager. NASA zistila, že v tenkých prívodových trubiciach trysiek používaných na natáčanie antény sa hromadia zbytky paliva. To by mohlo vyústiť až do upchatia prívodov.

NASA tak predĺžila životnosť tým, že sondy bude pri jednom otočení natáčať viac a bude ich otáčať menším počtom dlhších aktivácií trysiek. Zmena konkrétne umožní otočiť loď a anténu o takmer jeden stupeň ďalej ako doteraz, čo sa môže ale prejaviť na zhoršení signálu. Sondy by mali byť vďaka tomu schopné v budúcnosti natáčať svoje antény a komunikovať so Zemou dlhšie a za zostávajúcu životnosť odoslať celkovo viac dát aj napriek strate časti dát pri jednotlivých odosielaniach kvôli horšiemu signálu.

Na túto zmenu NASA evidentne nepotrebovala nahrať aktualizáciu softvéru a dosiahla ju iba zaslaním príkazov, ktoré boli poslané na sondy v septembri a októbri.

V tejto súvislosti je potrebné pripomenúť, že NASA nedávno vlastnou vinou stratila komunikáciu so sondou Voyager 2. Ako sme informovali napríklad v tomto článku, NASA chybným príkazom zle natočila komunikačnú anténu na sonde a následne tak so sondou nedokázala komunikovať.

Príkazy poslané na sondu v druhej polovici júla spôsobili, že anténa sondy zmenila natočenie a už nesmerovala na Zem, bola zle natočená o 2 stupne a sonda tak podľa NASA neposielala dáta na Zem ani neprijímala príkazy zo Zeme. NASA sa na začiatku augusta ale podarilo poslať nové príkazy, ktorá sonda napriek mierne zle natočenej anténe prijala, pomocou najsilnejšieho 100 kW vysielača v pásme S a 70-metrovej antény DSS43 v austrálskej Canberre.

Ak by sa jej natočenie nepodarilo obnoviť, zrejme by to koniec misie ale neznamenalo. Podľa NASA totiž sonda pre takéto prípady viackrát ročne resetuje nasmerovanie antény na Zem, pričom k najbližšiemu takémuto resetu malo prísť 15. októbra.


      Zdieľaj na Twitteri



Najnovšie články:

Starship by mohla za najbližšie štyri roky uskutočniť až 400 štartov
Protimonopolný úrad začal prešetrovať, prečo v SR nie sú skutoční virtuálni mobilní operátori
Nový trailer filmu Minecraft
Linux v ďalšej verzii vyradí súborový systém Reiser
Odštartovaná výroba flash pamäte s 321 vrstvami
Apple má prvýkrát použiť vlastný 5G modem v iPhone v marci
Linux dostáva podporu veľkokapacitných pamäťových SDUC kariet
USA požadujú, aby Google predal Chrome a potenciálne aj Android
ISS zvýšila orbitu, aby sa vyhla troskám zo satelitu
Vzniknú fyzické zábavné tematické Minecraft parky


Diskusia:
                               
 

Nahrala aktualizáciu softvéru??? To čo je to tam za techniku spred takmer 50-tich rokov(návrh)?? A že nahrať program... Do čoho vtedy, sotva boli EPROM.
Odpovedať Známka: -2.7 Hodnotiť:
 

Normálne na diernu pásku.
Odpovedať Známka: 6.9 Hodnotiť:
 

Dezolát! Veď cestuje v čase takže predbehla dobu a je to pre nás ultra futuristický objekt z budúcnosti. Okrem paliva pri krútení antény nadobudla posádku.
https://m.youtube.com/watch?v=86J-bffNGEE
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ty si myslis, ze vtedy neboli napr. feritove pamate?
kapacitu nema ako dnesne pocitace gigabajty, ale takmer 70kbit
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Nema feritovu pamat, ale droty potiahnute magnetickou zliatinou permalloy.. rovnaku pamat pouzival riadiaci pocitac motorov raketoplanu (SSME).
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

A načo jej je vlastne pamäť? Keby jej normálne dali lístok, že mlieko, pol chleba, šesť rožkov, tak by priekazne nezabudla.
Odpovedať Známka: -1.7 Hodnotiť:
 

Samotná pamäť je jedna vec, ale to dekódovanie a zapisovanie a prepnutie do čítania, no za 50 rokov im to ešte funguje...
Odpovedať Známka: 6.4 Hodnotiť:
 

tak tak, klobuk dole pred nimi
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Ako to mozem overit ja? Ostava mi len verit. NASA.. :D
Odpovedať Známka: -5.0 Hodnotiť:
 

Ničomu never. Zem je plochá, planéty neexistujú, Mesiac sa premieta na kupolu a Slnko je silná žiarovka.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Snáď žiarivka, nie? Zloženie ani architektúra priekazne predsa nie je tajomstvom.
Odpovedať Známka: -6.0 Hodnotiť:
 

Veď hoď debatu s priekazne lgbtq+ podporujúcim inženýrem neil de grassem, potym zajdi k eric dubayovi a pochopíš čo je väčšia píjčovina. Ale ty nepújdeš, bo chobotiny od nasy predsa musia byť stopro real, už len z princípu.
Keď si ale vezmeš že grasse stojí za dúhyčkármi, nemilo pochopíš že si mal celý život za idola iba uchylného buzerantského pedofila, nie je náhoda že vyzerá ako klaun aj bez makeupu.
Choď vyfajčiť sarošové péro hnisavé.
Odpovedať Známka: -10.0 Hodnotiť:
 

Akože obrovský rešpekt konštruktérom ktorých zariadenie funguje skoro 50 rokov v podmienkach vesmíru!
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Keby mal vesmír podmienky, astronómovia by namiesto čumenia doň mohli za finančnej spoluúčasti štátu priekazne z nich ho len počítať.
Odpovedať Známka: -6.4 Hodnotiť:
 

Update letiaci rychlostou svetla by k blizsej sonde mal dojst za cca 20 hodin. Ak by sonda bezala pod windowsom tak by doletela tak za mesiac a konec
Odpovedať Hodnotiť:
 

Rád by som niekde videl a trochu lepšie pochopil ten ich vtedajší elektronický systém sondy. Integrované obvody tam zrejme ešte neboli použité žiadne, alebo ak, tak nejaké zákaznícke veľké, z klasických súčiastok. A ešte že niekoľko krát ročne sa resetuje nastavenie antény. Dosť honosné a súčasné názvoslovie na tú dobu... Ktovie čo to tam kde robí tá "aktualizácia" softvéru...
Odpovedať Hodnotiť:
 

Na nete je dosť snímok s konštrukcie sond. A vyzera to fakt na kúsok dobrej práce mikroelektronikov.
Odpovedať Hodnotiť:
 

No elektroniku som nenašiel. Máš čosi viac?
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár