NASA a SpaceX dnes úspešne vypustili na jej misiu sondu Psyche, ktorá poletí k asteroidu 16 Psyche.
Sondu s hmotnosťou 2.6 tony vynášala raketa Falcon Heavy spoločnosti SpaceX, odštartovala podľa plánu o 16:19 nášho času z Kennedyho vesmírneho strediska na Floride. Dva pomocné prvé stupne pristáli na plošine na pevnine, o pristátie centrálneho prvého stupňa sa SpaceX nepokúšala.
NASA o 17:50 úspešne nadviazala komunikáciu so sondou pomocou antén v austrálskej Canberre a už potvrdila, že sonda úspešne roztvorila jej obrovské solárne panely.
Na sonde sa používa viacero inovatívnych technológií. Sonda má na pomery vesmírnych lodí obrovské solárne panely s plochou až 75 metrov štvorcových. Tak veľké panely potrebuje okrem iného pre napájania svojho elektrického pohonu. Pri Zemi tieto panely generujú až 20 kW elektrickej energie, pri cieľovom asteroide vo väčšej vzdialenosti od Slnka to budú už iba 2 kW.
Sonda má Hallov iónový motor na xenón, ktorého NASA do sondy natankovala 1085 kg. V tomto type motorov sú vystreľované elektricky urýchlené atómy paliva. Tie sú najskôr ionizované, následne urýchlené elektrickým poľom na extrémnu rýchlosť a pre zachovanie náboja lode pri vyletovaní opäť elektricky neutralizované.
Štart misie Psyche (video: NASA)
Motor síce potrebuje ako palivo xenón, kinetickú energiu ale získava vďaka elektrickej energii. Tento typ motora má výrazne menší výkon ako chemické raketové motory, míňa ale len malé množstvo paliva, môže fungovať dlhodobo a lodi dodať postupne výraznú rýchlosť. Psyche dosiahne podľa NASA voči Zemi rýchlosť 200-tisíc km/h.
Iónové motory používalo už viacero misií, štandardnými pri vesmírnych misiách sú ale zatiaľ stále chemické motory.
Ďalšou inovatívnou technológiou je laserová komunikačná technológia DSOC, Deep Space Optical Communications. Sonda bude primárne komunikovať so Zemou zatiaľ štandardnou komunikáciou v rádiovom spektre, bude ale testovať aj výrazne rýchlejšiu laserovú komunikáciu.
Laserová komunikácia v rozličnej podobe sa testovala už viacerými misiami, Psyche otestuje laserovú komunikáciu na veľmi veľkú vzdialenosť.
Prvých 100 dní po štarte bude NASA podľa oznámenia kontrolovať jednotlivé systémy a až následne zapne prvýkrát pohon. Laserová komunikácia má byť prvýkrát otestovaná už približne po troch týždňoch, na vzdialenosť 7.5 milióna km. Najbližším významným míľnikom misie bude gravitačná asistencia preletom pri Marse, príde k nej o dva a pol roka.
Sonda mala letieť už minulý rok, vhodné okno pre štart trvalo od augusta do októbra. NASA ju ale nestihla na tento termín pripraviť, keď nestihla pripraviť a otestovať letový softvér, a štart zrušila. Následne rozhodla o štarte v tomto roku.
Posunutie štartu na tento rok bude mať na misiu ale pomerne významný vplyv a let sondy kvôli neskoršiemu štartu a iným pozíciám na obežnej dráhe bude trvať výrazne dlhšie. Kým pri minuloročnom štarte by sonda priletela k asteroidu v roku 2026, po tohtoročnom štarte priletí až v auguste 2029. Sonda pri svojom lete k asteroidu preletí 3.6 milióna km.
Asteroid 16 Psyche sa nachádza v tzv. hlavnom páse asteroidov medzi Marsom a Jupiterom. Asteroid je podľa NASA široký 279 kilometrov a pravdepodobne sa skladá zo železa a niklu. Asteroidy sú bežne buď z hornín alebo ľadu.
Hypotézou je, že 16 Psyche by mohol byť pozostatkom jadra bývalej planéty veľkosti približne Marsu zničenej kolíziami pred miliardami rokov. Misia tak má pomôcť analyzovať jadrá planét a pochopiť zloženie a vývoj planét.
Re: Vesmír je giganticko giganticky
Od reg.: ujo horar
|
Pridané:
14.10.2023 10:17
Tolko zeleza a niklu volne poletujuceho a dostupneho, ludstvo nikdy nikde vo vesmire nenajde... Predpokladam, ze ked ludstvo dostatocne kolonizuje slnecnu sustavu na sposob ktory sme videli v seriali "Expanse" tak kozmicke lode sa budu stavat prave na tomto kuse zeleza...
Jednou z podmienok úspešného fungovania astroturfingu je to, že z neho ako slama z topánok nebude vyčuhovať prihlúplý zamestnanec PR príslušnej neserióznej firmy, ktorá siahla po metódach guerilla marketingu.
Re: Vesmír je priekazne giganticko giganticky
Od reg.: ujo horar
|
Pridané:
14.10.2023 14:49
Cenu tazby by to neznizilo ani o cent.. zato by to mohlo znizit cenu prepravy vytazeneho materialu.. ale.. skus si vypocitat vahu zelezo-nikloveho telesa o priemere asi 280 kilometrov, a daj prosim ta vediet, akou silou by si ho chcel postrcit blizsie k zemi, a kolko by to stalo.. nezabudaj, ze blizsie k zemi by si ho zase musel stabilizovat na stabilnu drahu okolo slnka..
Osobne si myslim ze na sucastnej obeznej drahe bude lietat ten suter na veky.
ultraradikálny konsenzualizmus
Od: syntaxterrorXXX, . Y
|
Pridané:
14.10.2023 16:56
So samotným postrčením nie je žiadny problém a to ani ohľadom ceny. Všetky tie bujaré vízie dovážania materiálu ale úplne sprosto narážajú na realitu rovnováhy fyzikálnych pravidiel obežníc slnečnej sústavy, čo vnáša pri financovaní z rovnakého zdroja do snahy o udržateľnosť priekazne konflikt záujmov.
Akože všetko je to priekazne pekné ale nejako sme zabudli na rozdziganú atmosféru, tú chcú trubadúri za zelenú zem vykyňožiť hovädzie, bravčové kvôli ich prdom, nahradiť to syntetickým mäsom lebo metán zničí všetko, pália lesy lebo chcú aby ľudia verili v globálny var, freóny sú ale ok, aj ementál ozón tiež, si predstavme keby denne tam a späť vozili kokotiny x razy. Nezmysel. Zastaviť bájky a sústrediť sa na zem, a aspoň na pol storočia. Píjčoviny nech si riešia v simulátoroch hrách a na papieri.
Hej, priekazne takého ako prednedávnom odhalili, uhlíky preprastarej matere z pece zrúcaniny doby kamennej. Psycho ako vyšité. Že kovy. Aj ja si odlomim z kovu ako kit kat, veď čo, normálka.