neprihlásený Pondelok, 15. apríla 2024, dnes má meniny Fedor
NASA posunula štart k asteroidu kvôli počasiu na piatok, väčšia šanca na štart je v sobotu

Značky: NASAasteroidy

DSL.sk, 12.10.2023


Sonda Psyche, ktorá bude letieť k asteroidu, dnes neodštartovala, keď NASA zrušila jej štart kvôli počasiu a presunula ho zatiaľ na piatok.

Podľa predpovede počasia je aj v piatok ale iba 40% šanca na vhodné počasie pre štart, informuje NASA v tomto oznámení. Hlavným rizikom sú mraky.

Počasie sa má zlepšiť v sobotu, kedy bude podľa aktuálnej predpovede 70% šanca na vhodné počasie.

Sondu vynesie raketa Falcon Heavy spoločnosti SpaceX z z Kennedyho vesmírneho strediska na Floride. Zajtrajší štart je naplánovaný na 16:19 nášho času, v sobotu začína vhodné okno pre štart o 16:24.

Sonda Psyche má letieť k asteroidu 16 Psyche nachádzajúcemu sa v tzv. hlavnom páse asteroidov medzi Marsom a Jupiterom. Asteroid má priemer asi 210 kilometrov a podľa NASA sa pravdepodobne skladá zo železa a niklu. Asteroidy sú bežne buď z hornín alebo ľadu.

Hypotézou je, že 16 Psyche by mohol byť pozostatkom jadra bývalej planéty veľkosti približne Marsu zničenej kolíziami pred miliardami rokov. Misia tak má pomôcť analyzovať jadrá planét a pochopiť zloženie a vývoj planét.

Sonda mala letieť už minulý rok, vhodné okno pre štart trvalo od augusta do októbra. NASA ju ale nestihla na tento termín pripraviť, keď nestihla pripraviť a otestovať letový softvér, a štart zrušila. Následne rozhodla o štarte v tomto roku.

Posunutie štartu na tento rok bude mať na misiu ale pomerne významný vplyv a let sondy kvôli neskoršiemu štartu a iným pozíciám na obežnej dráhe bude trvať výrazne dlhšie. Kým pri minuloročnom štarte by sonda priletela k asteroidu v roku 2026, pri štarte v októbri tohto roka priletí až v auguste 2029.

V tomto roku vhodné okno pre štart trvá od 5. októbra do 25. októbra. NASA pôvodne plánovala sondu vypustiť hneď 5. októbra, štart ale z technických príčin odložila o týždeň.

Posunutie malo slúžiť na dokončenie overovania parametrov ovládania trysiek na dusík, ktoré budú používané na natáčanie sondy. Parametre boli podľa oznámenia NASA nedávno zmenené na základe nových odhadov, podľa ktorých budú mať tieto trysky vyššie teploty. NASA tak potrebovala čas na opätovné spustenie simulácií a doladenie letových parametrov a procedúr.

Podľa informácií NASA z pôvodného oznámenia o odložení štartu o týždeň je vhodné okno pre štart k dispozícii v každý deň od 12. do 25. októbra. Ak sa ani v nasledujúcich dvoch dňoch štart kvôli počasiu neuskutoční, NASA tak bude mať k dispozícii ešte dostatok ďalších termínov.


      Zdieľaj na TwitteriNajnovšie články:

Nový CPU Apple M4 majú dostať všetky Macy, s výnimkou najvyšších najneskôr do jari
Samsung sa v predaji smartfónov vrátil pred Apple
Zatiaľ posledný Star Trek seriál bude mať ďalšiu sériu, ohlásený aj nový film
Nový Android 15 je k dispozícii v beta verzii
Samsung má spustiť výrobu takmer 300-vrstvovej flash tento mesiac, budúci rok dosiahnuť 430 vrstiev
SpaceX použila prvý stupeň Falcon 9 už 20-krát
Apple čoskoro uvedie ďalší sci-fi seriál
Populárna databáza Redis má po zmene licencie ďalší klon, už bol vydaný
Apple údajne už tento rok uvedie nový procesor M4, s podporou AI
Western Digital predstavil 4 TB pamäťovú SD kartu


Diskusia:
                               
 

Tak včera hovno, bude to dnes? Stávkovky by mohli zaradiť nové spektrum pre takých tých priekazne iných mentál šprtovcov. Takto denne prichádzať o peniaze, to nie je len tak, a už vôbec nie zadarmo.
Odpovedať Hodnotiť:
 

N tomto sa už popálili dynosauri...o tom rútiacom sa asteroide vedeli a pripravili si raketu a učili sa tlieskať a potľapkávať po pleciach( špeciálne kvôli tomu sa naučili stáť na zadných)...indický dokonca nacvičili i úplne novú choreografiu.. ale bolo zrovna zatiahnuté.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Si pozeral jurský park? Dinosauri, perfektný výkvet priekazne perfektizovaných docentov judo smithsonianského inštitútu. Dinosauri existovali, kosti majú z megalodona, ale mýtických drakov a gigantických ľudí zapierajú. Typické, jediný potomok dinosaurov je sliepka, asi tak je to aj s rozumom tých čo deťom od malička kupujú všemožné veci s touto nezmyselnou tématikou.
Odpovedať Hodnotiť:
 

V minulosti sa bača pozrel na nebo alebo sledoval akým spôsobom stúpa dym z vatry zvrchovanosti, potiahol si z fajky a povedal aké bude počasie.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Indiáni zas behali do kruhu, bubnovali pritom ako o život a hele, hele, do pár hodín začalo pršať. A že sa počasie dnes nedá ovládať keď už tisícročie primitívne kmene, síce bez tech, ale zato priekazne harmonicky súžitý s prírodou toho vedeli viac než čo učia v školách. Tomu sa učenie hovoriť nedá.
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár