neprihlásený Utorok, 16. apríla 2024, dnes má meniny Dana, Danica
Google v cloude tiež zdraží alebo spoplatní IPv4 adresy

Značky: GoogleIPv4

DSL.sk, 1.10.2023


Aj spoločnosť Google vo svojej cloudovej službe prenajímania virtuálnych serverov a ďalšej infraštruktúry Google Cloud zdraží alebo začne spoplatnovať používanie verejných IPv4 adries.

Služba o tom aktuálne informovala zákazníkov a zvýšenie cien avizuje aj v cenníku, nové ceny začnú platiť od februára budúceho roka.

Google v súčasnosti už spoplatňuje IPv4 adresy používané virtuálnymi servermi, v prípadne štandardných VM je to 0.4 amerického centu za hodinu a v prípade dočasných VM, ktoré môžu byť službou v prípade potreby ukončené, 0.2 centu.

Od 1. februára budúceho roka sa ceny zvýšia o štvrtinu, na 0.5 centu za hodinu u štandardných VM a 0.25 centu u dočasných VM.

Okrem toho služba spoplatní IPv4 adresy používané Cloud NAT, ktoré v súčasnosti nespoplatňuje. Od februára budú stáť tiež 0.5 centu za hodinu.

Služba k zdraženiu pristupuje od rovnakého termínu ako začne konkurenčná služba AWS od Amazonu, ktorá zatiaľ využívané IPv4 adresy nespoplatňuje, spoplatňovať IPv4 adresy tiež sumou 0.5 amerického centu za hodinu. Za 30 dní tak bude stáť jedna IPv4 adresa 3.6 doláru.

IP adresy protokolu IPv4 sú len 32-bitové, je ich k dispozícii o niečo viac ako 4 miliardy a okrem iného pre ich neefektívne prideľovanie v začiatkoch Internetu začali v predchádzajúcich rokoch dochádzať. Napríklad v Európe sa regionálnemu registrátorovi RIPE minuli zásoby voľných IPv4 adries pre prideľovanie organizáciám v tomto regióne už v roku 2019.

Nové IPv4 adresy sa dajú zohnať napríklad kúpou od existujúcich vlastníkov, podľa AWS sa cena IPv4 adries za posledných päť rokov ale zvýšila o viac ako 300%. Podľa oznámenia AWS je cieľom spoplatnenia v prípade tejto služby zohľadniť náklady AWS ale tiež zákazníkov motivovať k hospodárnejšiemu využívaniu verejných IPv4 adries a zvážiť rýchlejší prechod na IPv6.

Nie je jasné, ako zdôvodňuje zdražovanie IPv4 spoločnosť Google respektíve či už spoločnosť zverejnila nejaké zdôvodnenie.


      Zdieľaj na TwitteriNajnovšie články:

Nový CPU Apple M4 majú dostať všetky Macy, s výnimkou najvyšších najneskôr do jari
Samsung sa v predaji smartfónov vrátil pred Apple
Zatiaľ posledný Star Trek seriál bude mať ďalšiu sériu, ohlásený aj nový film
Nový Android 15 je k dispozícii v beta verzii
Samsung má spustiť výrobu takmer 300-vrstvovej flash tento mesiac, budúci rok dosiahnuť 430 vrstiev
SpaceX použila prvý stupeň Falcon 9 už 20-krát
Apple čoskoro uvedie ďalší sci-fi seriál
Populárna databáza Redis má po zmene licencie ďalší klon, už bol vydaný
Apple údajne už tento rok uvedie nový procesor M4, s podporou AI
Western Digital predstavil 4 TB pamäťovú SD kartu


Diskusia:
                               
 

ČO je VM?
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

Virtual machine, bežné u win server gui z kerého si rentovaný server vyladíš podľa predstáv, fantázií, fantasmagorií, vidín ale aj želaní, či priekazne prianí.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Aj mne telekom spoplatňuje IP. 5e/mes = 500c/(28*24) = 0,75c, teda v us doláčoch 0,79 za hodinu.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Niekomu uz fakt kape na karbit... za 2.90eur mesacne sa da zakupit virtualny server beziaci na KVM, s verejnou IP a 10TB prenosu a 20GB SSD.
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Napíš kde sa dá kúpiť za takú cenu.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Tu,tu a tu!
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Existuje ich vela, napriklad time4vps ma aj lacnejsie teraz.

Odpovedať Hodnotiť:
 

No ale v tom určo budú podmienky, ktoré je pre zachovanie zdravého psych. stavu a ako tak nadžganej péňažienky, priekazne nutno odmietnuť, inak si pomyslím že tu jide o konšpiračnú teóriu intergalaktického rozmeru.
Ale inu som chceli, a vlastne či dsl.sk robí googlu reklamu, a ak áno tak či zadarmo, lebo ja by googlu tento článok naúčtoval v miere euro za písmeno či 10 za slovo, bez obmedzenia na dĺžku slová a počtu slabík v ňom.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Prečo by v tom mali byť podmienky? Šak to tak môže ponúkať bársjaká garážová firma na konci dediny s plným dslamom a 2Mbps linkou s agregáciou 1:20 aj pri 1000TB prenosu priekazne na nejakom SATA QLC.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Agregacia typu 1:20 tu bola na prelome milénia, to by som považoval za podmienku č.1 garáž 2. No a qlc čipýky keré by som najradšej spolu s m.2 a samsungami zakázal je nono priekazne najväčšieho kalibru. 2mbps by ešte bolo oukej, ak od webu odrátame porno.
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár