neprihlásený Utorok, 21. mája 2024, dnes má meniny Zina
NASA z technických príčin posunula štart sondy, ktorý už minulý rok nestihla

Značky: NASA

DSL.sk, 30.9.2023


Americká vesmírna agentúra NASA posunula z technických príčin plánovaný termín štartu jej sondy Psyche, ktorej štart v minuloročnom vhodnom okne pre štart vôbec nestihla a misiu musela preložiť na tento rok.

Vhodné okno pre štart tento rok začína 5. októbra a NASA plánovala štart hneď na 5. októbra. Teraz štart ale odložila zatiaľ o týždeň na 12. októbra, odštartovať by mala o 16:16 nášho času. Sondu bude vynášať raketa Falcon Heavy spoločnosti SpaceX.

NASA o posunutí štartu informuje v tomto oznámení.

Posunutie má slúžiť na dokončenie overovania parametrov ovládania trysiek na dusík, ktoré budú používané na natáčanie sondy. Parametre boli podľa oznámenia nedávno zmenené na základe nových odhadov, podľa ktorých budú mať tieto trysky vyššie teploty.

NASA tak potrebuje čas na opätovné spustenie simulácií a doladenie letových parametrov a procedúr.

Vhodné okno pre štart trvá v tomto roku do 25. októbra a podľa aktuálneho oznámenia je možné odštartovať v každý deň od 12. do 25. októbra.

Sonda Psyche má letieť k asteroidu 16 Psyche nachádzajúcemu sa v tzv. hlavnom páse asteroidov medzi Marsom a Jupiterom. Asteroid má priemer asi 210 kilometrov a podľa NASA sa pravdepodobne skladá zo železa a niklu. Asteroidy sú bežne buď z hornín alebo ľadu.

Hypotézou je, že 16 Psyche by mohol byť pozostatkom jadra bývalej planéty veľkosti približne Marsu zničenej kolíziami pred miliardami rokov. Misia tak má pomôcť analyzovať jadrá planét a pochopiť zloženie a vývoj planét.

Sonda mala letieť už minulý rok, vhodné okno pre štart trvalo od augusta do októbra. NASA ju ale nestihla na tento termín pripraviť, keď nestihla pripraviť a otestovať letový softvér, a štart zrušila. Následne rozhodla o štarte v tomto roku.

Posunutie štartu bude mať na misiu ale pomerne významný vplyv a let sondy kvôli neskoršiemu štartu a iným pozíciám na obežnej dráhe bude trvať výrazne dlhšie. Kým pri minuloročnom štarte by sonda priletela k asteroidu v roku 2026, pri štarte v októbri tohto roka priletí až v auguste 2029.

Zároveň NASA zrušila menšiu misiu Janus, ktorá pozostáva z dvoch sond, mala štartovať spolu s Psyche a tiež letieť k iným asteroidom. Misia Janus nie je podľa NASA v tomto termíne zrealizovateľná, keď sa sondy nevedia dostať k plánovaným cieľom. Podľa dostupných informácií by sondy museli letieť príliš ďaleko od Slnka, kde by ich solárne panely negenerovali dostatok elektrickej energie.


      Zdieľaj na TwitteriNajnovšie články:

Na iPhonoch sa začali objavovať staré zmazané fotky, podľa Apple to spôsobilo poškodenie databázy
Windows 11 pridal podporu vytvárania 7-Zip a ďalších formátov archívov
ARM razantne vstupuje do PC iných ako Apple
Android 15 predĺži výdrž smartfónov na batériu
Nové .sk domény sú oddnes dočasne lacnejšie
NASA oznámila ďalšie posunutie prvého letu vesmírneho Boeingu
Starlink zdvojnásobuje cenu globálneho programu pripojenia
Apple pripravuje výrazne tenší iPhone, má prísť budúci rok
Android smartfóny na základe pohybu rozpoznajú, že sú kradnuté, a zamknú sa
Slovenská sporiteľňa bude mať opäť viachodinovú odstávku služieb


Diskusia:
                               
 

Čisto technicky, overovanie nie je technická príčina. Ale menežment s legislatívou si môžu v prípade nekonsenzu v rozložení zodpovednosti priekazne napríklad strihnúť.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Oni by sa tam imho mali priekazne fackať po plešinách, než iba si stríhať. Sa stavím že do toho ich vysl. okna, sa opäť niečo dosere a bude treba čakať rok, čum jak poslali janus do zabudnutia, veľmi ďaleko od slnka, júj, a solárne panely by nedobíjali no blá blaá, toto je normálne bežné u toľkých soudruhov inžinierov, stále sa neustále prerátavať s technikou čo majú dnes po ruke. Keď sú tak sprostý nech to dajú za úlohu ai a uvidíme či aj to nie len centralizované svinstvo na štýl filmu minority report.
Pre nasa o moc reálnejšie než čokoľvek je hlavne ale toť https://m.youtube.com/watch?v=YvHPMkrxIdg
Odpovedať Známka: -5.0 Hodnotiť:

Pridať komentár