neprihlásený Streda, 17. júla 2024, dnes má meniny Bohuslav
Prekvapivo predstavený Raspberry Pi 5, má vyšší výkon, novinky aj vyššiu cenu

Tvorcovia známeho ARM minipočítača Raspberry Pi dnes prekvapivo predstavili novú generáciu Raspberry Pi 5 s viacerými významnými novinkami. Pribudli viaceré funkčné novinky, ktoré v predchádzajúcich generáciách chýbali. Výrazne sa podľa tvorcov zvýšil výkon, nová generácia je postavená na štvorjadrovom 2.4 GHz Cortex-A76 procesore. Zároveň sa ale zvýšila cena a najlacnejšia verzia bude oficiálne stáť 60 dolárov. Raspberry Pi 5 sa začna dodávať od konca októbra.

Značky: Raspberry Pi

DSL.sk, 28.9.2023


Tvorcovia známeho ARM minipočítača Raspberry Pi dnes prekvapivo predstavili novú generáciu Raspberry Pi 5 s viacerými významnými novinkami.

Na rozdiel od predchádzajúcich generácií nová generácia nie je dostupná s predstavením, Raspberry Pi 5 bude dostupný o mesiac na konci októbra. Zároveň bola zvýšená cena a k dispozícii už nie je model za 35 dolárov, najlacnejšia verzia bude stáť 60 dolárov.

Tvorcovia tiež o vývoji Raspberry Pi 5 evidentne úmyselne zavádzali a v posledných rokoch opakovali, že Raspberry Pi 5 ešte ani nevyvíjajú. Na konci minulého roka jasne avizovali, že v tomto roku nepríde, a naposledy len pred niekoľkými týždňami avizovali, že len teraz majú čas začať rozmýšlať ako bude Raspberry Pi 5 vyzerať.

V skutočnosti podľa aktuálneho oznámenia boli niektoré časti Raspberry Pi 5 v tichosti vo vývoji už od roku 2016 a okrem iného používa nové čipy, ktoré tvorcovia Raspberry Pi sami navrhli alebo na návrhu ktorých spolupracovali.

Funkčné novinky

Nová generácia má viacero noviniek, ktoré neboli prítomné v predchádzajúcich generáciách.

K dispozícii na pripojenie periférií je PCI Express 2.0 x1 rozhranie. Rozhranie nie je vyvedené do štandardného slotu, k dispozícíí je vo forme FPC konektoru a využiť ho budú môcť napríklad rozširujúce HAT dosky pre Raspberry Pi, tvorcovia budú ponúkať napríklad M.2 HAT pre osadenie M.2 SSD.


Raspberry Pi 5, kliknite pre zväčšenie (foto: Raspberry Pi)Pribudli tiež real-time hodiny, Raspberry Pi 5 si tak bude pamätať čas aj po vypnutí. V ponuke bude batéria pripojiteľná k počítaču, ktorá bude hodiny napájať pri odpojenom zdroji.

Na doske je tiež vypínač.

Okrem zlepšení parametrov jednotlivých rozhraní boli zmenené konektory na doske, odstránený bol doterajší konektor pre kompozitné video a audio, k dispozícii sú dva FPC konektory pre pripojenie kamery alebo displeja a spomínaný menší FPC konektor pre PCI Express 2.0.

Špecifikácia

Raspberry Pi 5 je postavený na novom SoC procesore BCM2712 od Broadcomu, ktorý má štyri 2.4 GHz jadrá Cortex-A76 a podľa tvorcov dva až trikrát vyšší CPU výkon ako CPU v Raspberry Pi 4. Čip je vyrábaný 16-nm procesom oproti 28-nm.

Integrovaná je rýchlejšia GPU Broadcom VideoCore VII, pričom na vývoji niektorých jej častí sa podieľali tvorcovia Raspberry Pi. GPU výkon sa zvýšil dvojnásobne.


Predstavenie Raspberry Pi 5 (video: Raspberry Pi)Zo SoC bola oddelená podpora viacerých I/O rozhraní do nového čipu RP1 vyvinutého tvorcami Raspberry Pi, ktorý komunikuje so SoC cez štyri linky PCI Express 2.0. Vyrábaný je procesom TSMC 40LP.

Novým čipom je aj PMIC Renesas DA9091, ktorý z napájania generuje rozličné napätia potrebné minipočítačom. Aj na vývoji tohto čipu sa podieľali tvorcovia Raspberry Pi.

Raspberry Pi 5 má gigabitový Ethernet s podporou PoE+, pre ktorú bude potrebná PoE+ HAT doska, dva USB 3.0 porty podporujúce 5 Gbps, dva USB 2.0 porty, podporuje dvojpásmové WiFi 802.11ac, Bluetooth 5.0 a LE, má dva HDMI porty podporujúce naraz 4Kp60.

Podporované sú rýchle microSD karty s podporou režimu SDR104.

Pri rovnakom výkone sa oproti Raspberry Pi 4 podľa tvorcov znížila spotreba, vzhľadom na vyšší maximálny výkon môže byť najväčšia spotreba vyššia, 12 Wattov oproti 8 Wattov pri predchádzajúcej generácii.

Bez krytu sa dá Raspberry Pi 5 používať bez aktívneho chladenia, pri trvalej vysokej záťaži je možné osadiť aktívny chladič. Chladič s ventilátorom je tiež integrovaný v oficiálnej krabičke pre Raspberry Pi 5.

Raspberry Pi 5 bude k dispozícii v konfigurácii so 4 GB pamäte za oficiálnu cenu 60 dolárov a s 8 GB pamäte za 80 dolárov.


      Zdieľaj na TwitteriNajnovšie články:

FBI sa dostala do mobilu útočníka na exprezidenta za 40 minút
Ďalšie búrky spôsobili výpadky elektriny pre desiatky tisíc ľudí
Ponuka vysokokapacitných SSD pre PC sa rozširuje, pribudol ďalší 8 TB model
FFmpeg už podporuje hardvérové dekódovanie H.266
Packeta ide na Slovensku stavať až 1000 ďalších balíkoboxov
Apple sprístupnila verejné beta verzie iOS 18 a macOS 15
FBI sa dostala do mobilu útočníka na exprezidenta
Predaje smartfónov narástli, stredná trieda ustupuje a Xiaomi sa doťahuje na Apple
Mestá a obce chcú rozšíriť optiku pri elektrických vedeniach, podpísali memorandum s distribučkami
Vydaný Linux 6.10


Diskusia:
                               
 

Len 8GB RAM? Skoda.
Odpovedať Známka: -4.4 Hodnotiť:
 

Kedy sa to bude dať kúpiť?
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

Keď to bude v predaji.
Odpovedať Známka: 9.2 Hodnotiť:
 

Lol!
Odpovedať Známka: -2.9 Hodnotiť:
 

Windows Vista je tu, povedze LOL!
Odpovedať Známka: 1.4 Hodnotiť:
 

Kedy sa to bude dať kúpiť kde a za koľko? Neskĺzavajme do politickej diskusie a klaďme otázky priekazne slušne.
Odpovedať Známka: -2.6 Hodnotiť:
 

Tak tak, to sebe necháme priekazne na zajtra.
Odpovedať Známka: -6.0 Hodnotiť:
 

tento mesac, tu … rpishop.cz
Odpovedať Známka: 7.1 Hodnotiť:
 

Čo Škoda, tá mala len 1000MB!
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Nečítal som tu nedávno, že nová verzia nebude ani v 2024? :D
Odpovedať Známka: -5.2 Hodnotiť:
 

Tretí odstavec článku.
Odpovedať Známka: 9.4 Hodnotiť:
 

No ved nebude lebo bude v roku 2023. A nebola ani v roku 2022 a ani v 2021 atd takze preto to "ani". Vsetko cize ta veta je logicky spravna.
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

Čo si má človek myslieť o výrobcoch, ktorí tvrdia, že nevyrábajú a ani v blízkej budúcnosti vyrábať nebudú a pritom vyrábajú?
Odpovedať Známka: 4.5 Hodnotiť:
 

Mysli si o nich, ze si nic nemyslis, no budes si mysliet.
Odpovedať Známka: 8.0 Hodnotiť:
 

Si chceš upgradnuť živočíšny druh? Na to môže byť treba začať priekazne novú kampaň.
Odpovedať Známka: -5.4 Hodnotiť:
 

Nic moc, ale stale lepsie ako ti, co to maju opacne...
Odpovedať Známka: 7.1 Hodnotiť:
 

No neviem, nerobil by som predčasné závery priekazne tým, že ich vyjadrenie o vydaní na trh koncom októbra už tohto roku je v momente definitívne keďže okrem NEdostupnosti nič iné negarantovali. Inu, jasne dali najavo že za na ničom nepracuje. Buď si z nás robia bláznov alebo hej. Som z toho síce kokot ale čo dnes skutočne dáva zmysel? Jedine lgbtqplus agenda a ich dúhový pochod, tam bolo všetko jasné v zlomku sekundy spatrenia tej idily.
Odpovedať Známka: -6.7 Hodnotiť:
 

Zdá sa, že pre nový RP5 sa bude dať použiť existujúci Argon ONE M.2 Case. I keď asi výhodnejšie by bolo použiť rozširujúci M2.HAT a zanechať Argon.
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

dobre
Odpovedať Známka: 6.9 Hodnotiť:
 

predstavili novú generáciu Raspberry Pi 5 s viacerými významnými novinkami a síce nová generácia nie je dostupná s predstavením a už nie je model za 35 dolárov, najlacnejšia verzia bude stáť 60 dolárov.
Inu, vskutku priekazne menej či množstvo zbytočne hnusnej muziky v danom žánri za viac peňazí, takmer dvojnásobok!
Rozširujúce HAT dosky s poe a prepopularizovaným m.2 či strata analog videa a audia mnoho prívržencov ocení rovnako ako aj cenu proprietárnych dosák.
Neposledne ale stojí za zmienku fakt že zo soc bola oddelená podpora viacerých I/O rozhraní do nového čipu RP1.
Ak sa nad týmto zhrnutím zamyslím, starý dobrý raspberry vonia fialky odspodu a spoločnosť očakáva náročnejšiu hlavne novú klientelu.
Nerozumiem prečo pri všetkých tých kvázi vylepšeniach komplet zabudli na starú známu zlatú str. cestu a ani jej nedali možnosť. #kokockisvet

Odpovedať Známka: -3.8 Hodnotiť:
 

tak a teraz nechajme dolare a podme na slovenske ceny:
Pi5 4GB - 73€
Pi5 8GB - 96€
adapter original (5A) - 15€
krabicka original - 12€
nejak sa nam vytraca efekt lacneho minipocitaca :-/
Odpovedať Známka: 9.0 Hodnotiť:
 

keď sa budú ludia hnať za pi5 a pi4 predajú tak ten efekt pekne splnia :) možno bude pi4 stáť menej ako pôvodnú výrobnú cenu keď vyrobia dosť pi5
nabíjačku zobereš z mobilu alebo notebooku a krabicu kupovať nemusíš :)
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

A to priekazne preto že si soudruzi myslia že trblietka z toho urobia roky očakávaný quantumPi pre také to domáce žúvanie naivných. Za tú cenu to nie je ono i keď využitie by sa našlo nie jedno. Podľa mňa, keď, tak raspberry Píjčovina.
Odpovedať Hodnotiť:
 

A kde sa vytráca? Nároky máte každý jak hovado a toto je zadarmo.
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Presne, starsie NUCko mi da 5x tolko a tych par Wattov je total zanedbatelne.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Spotreba 12W , teda dost vela.CPU Intel N100 s mini boardom ma 5x taky vykon pri rovnakej spotrebe

Odpovedať Známka: 4.7 Hodnotiť:
 

Ale netrep. Z elektrického hľadiska by si tie šváby uvaril. Ani jeden z nich neunesie 3W. Tie malé max. do 1W, vňčšie tak max. 1.5W a to budú horúce a ten s chladičíkom možno tie 3W prežije, leda že by naň patril chladič, potom áno.. Tie mrňavé tak do 0.6W.
Odpovedať Známka: 2.5 Hodnotiť:
 

Naveť práve preto to riešili vyňatím radiča von z cpu. Imho to bude piecť jak prdele, celá platforma hlave poe bude kľudne papať pri ptz aj 60watt. Ale aj bare system pochybujem pri bežnej slow smartfón nabíjačke nedodá dostatok šťavy, si myslím že aj 3amp pri 5v nebude dosť. Celé zle. Nerozumiem kde to mieria, no hlavne že to má podporu pár liniek pcie, m.2 .
Odpovedať Známka: -6.7 Hodnotiť:
 

a vykon intel n100 podobny ako pentium 4 pred 20 rokmi
Odpovedať Známka: -5.0 Hodnotiť:
 

https://i.imgur.com/cO4unji.png

Vykon n100 je na urovni i5-6500
A nie je to U alebo T verzia procaka, ale plnohodnotna 65W desktopovej verzia
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

N100 boardy nekupis pod 3kKc + este do toho musis kupit separatne RAMku + je to velke jak svina a do robota to nezmestim a to uz vobec nie do lietajuceho...

N100 ma proste iny use case.. dobre tak akorat na homopc a podobne, nie na robotiku a ine bastlenia na co Raspi je od zaciatku urcena.
Odpovedať Známka: 7.8 Hodnotiť:
 

It's Saturday my dudes!
https://m.youtube.com/watch?v=qFSJ6gyiffE
Bežíme vonliť lebo dnes je ten Deň!
Odpovedať Známka: -5.0 Hodnotiť:
 

Že pribudli RTC... si robia srandu? na to si zmysleli včuleky?
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

ja neviem na čo by my to bolo, možno ruský bratia by to mohly využit v kindžaloch, ale tam by sa im hodilo skor programové relé PLC Simatic S7-1200
Odpovedať Hodnotiť:
 

ja chodím na elektroniku na zberný dvor, ony ma odtial vždy vyhodá,ale ja sa tam vždy vrátim
Odpovedať Hodnotiť:
 

Seriózna a spoľahlivá ponuka pôžičiek
Mám kapitál, ktorý používam na poskytovanie individuálnych krátkodobých a dlhodobých pôžičiek od 5 000 EUR do 1 000 000 EUR akejkoľvek vážnej osobe, ktorá chce túto pôžičku s úrokovou sadzbou 3%.
Pre viac informácií ma kontaktujte e-mailom: isabellemonica9@gmail.com
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár