neprihlásený Nedeľa, 23. júna 2024, dnes má meniny Sidónia
Sprístupnená beta verzia Fedory 39

Značky: Linux

DSL.sk, 21.9.2023


Tvorcovia populárnej linuxovej distribúcie Fedora tento týždeň oznámili sprístupnenie beta verzie novej verzie tejto distribúcie Fedora Linux 39.

V novej verzii neavizujú žiadne veľké novinky, keď sa viaceré novinky nestihli dokončiť a nebudú prítomné v novej verzii.

Najväčšou novinkou je tak použitie novej verzie desktopového prostredia Gnome 45, ktoré je v beta verzii distribúcie ešte v beta verzii. Tvorcovia tiež avizujú upgrade kancelárskeho balíka LibreOffice na verziu 7.6.

Dvomi väčšími novinkami, ktoré sa nakoniec v novej verzii neobjavili, mal byť upgrade manažéra balíčkov DNF na novú rýchlejšiu verziu a prepracované užívateľské rozhranie inštalátora Anaconda.

Vydanie finálnej verzie Fedory 39 je v súčasnosti plánované na 17. október.

Distribúcia Fedora je populárna aj medzi niektorými pokročilými užívateľmi, podľa informácií z minulého roka ju používa napríklad aj Linus Torvalds. Distribúciu aktuálne začína používať aj projekt Asahi Linux pracujúci na podpore Linuxu na Apple počítačoch postavených na Apple procesoroch architektúry ARM.

Projekt sprístupňuje aj vlastnú linuxové distribúciu, do ktorej zapracováva túto podporu. Doteraz bola distribúcia projektu postavená na ARM verzii distribúcie Arch Linux. Projekt s distribúciou ale nespolupracuje na zapracovávaní zmien do oficiálnej Arch Linux distribúcie a v auguste oznámil zmenu použitej distribúcie. Jeho oficiálnou distribúciou, v ktorej bude integrovať vyvíjanú podporu pre Apple ARM Macy, sa stáva distribúcia postavená na Fedore. Distribúcia nesie označenie Fedora Asahi Remix.


      Zdieľaj na Twitteri



Najnovšie články:

Telekom zvýšil pokrytie 5G aj 4G, má novú mapu s pokrytím v budovách
Odlet Boeingu z ISS bol pre problémy odložený na neurčito
Telekom zlepšil dáta pre dovolenkujúcich a cestovateľov, má použiteľné balíčky až pre 115 krajín
Amazon v balíkoch prestáva používať plastové vzduchové vankúše, v USA
Starlink začal ponúkať výrazne menšiu prenosnú satelitnú anténu
USA zakázali ruský antivírus, aj existujúcim užívateľom
TSMC zvažuje čipy vyrábať na oveľa väčších obdĺžnikových plátoch
Vláda podporí veľkú továreň na batérie až 214 miliónmi, budú sa tu vyrábať aj články
Orange na Prime zlepšuje dáta ale zdražuje SMS a ruší balík výhodný pre nenáročnú telemetriu
Android 15 vydaný v novej beta verzii, vývojári môžu testovať svoje aplikácie


Diskusia:
                               
 

Ó áno. Blíží sa október, čas vydávania nových verzíí mnohých populárnych linuxových distribúcií. Takže keď na ulici zbadáte niekoho, o kom si pomyslíte, že má epileptický záchvat, netreba panikáriť. S vysokou pravdepodobnosťou je to bugzilla aasignee, ktorého už trasie, ako bude zúrivo zatvárať častokrát i ročné tickety, s ktorými priekazne už niekoľko mesiacov nikto nepohol s Won't fix. Upgrade to new version.
Odpovedať Známka: 2.3 Hodnotiť:
 

Kamarat presviedcal, ze vyskusaj Fedoru, snad nechces podporovat Gatesa satanistu a masoveho vraha. Technik tu daval vzdy Win gratis, ale podpora Gatesa satanistu a masoveho vraha je aj pouzivanie Windowsu. Nabootovala sa z flashky Fedora 38 Live verzia s Gnome a nakolko to chodi uplne perfektne, rychlo a updatuje sa to tiez rychlo a kazdy den, zmazali sa vsetky Win particie a dnes je Fedora s Gnome uplne spolahlivy, rychly jednoduchy OS. Migracia z MS Office na LibreOffice chcela trochu ucenia, ale ak ste zvyknuti sa ustavicne vzdelavat, ide to. Ina kava bola ucit sa GIMP navyknutemu Photoshoperovi, ale trochu namahy stalo za to. Ak ste sa s Linuxom kedysi obcas hrali, dnes je Linux uplne inde, urobil kvantovy skok a kto sa chce nieco nove naucit a pritom sa odstrihnut od Gatesa satanistu a masoveho vraha, Fedora je urcite dobra volba, mozno i najlepsia!
Odpovedať Známka: 5.3 Hodnotiť:
 

Neviem či to myslíš vážne alebo si robíš srandu.
Odpovedať Známka: -5.0 Hodnotiť:
 

bolo by to vtipné keby nemal pravdu
Odpovedať Známka: 6.5 Hodnotiť:
 

Presne tak. A keby ani to náhodou niekoho ešte priekazne úplne nepresvedčilo, stačí mu pod plazmou či unity spustiť vodotrysk.
Odpovedať Známka: -2.5 Hodnotiť:
 

okrem toho ze je gates satanista je aj eugenik. Preto sa zaobera "vakcinami" a sponzoruje WHO ze je v podstate jeho sef
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

Ja som kvôli pokazenému Windowsu používal asi 4 dni live verziu PCLinuxOS. Používať sa to dalo vcelku v pohode, nemal som žiadny problém s hardvérom a dokonca to spolupracovalo aj s projektorom. Ale s úľavou som sa vrátil späť k Windowsu - na Linuxe by mi nešlo PowerBI plus celé prostredie je škaredšie. Ale ako núdzové riešenie je to v pohode :)
Odpovedať Známka: -10.0 Hodnotiť:
 

> na Linuxe by mi nešlo PowerBI plus

And nothing of value was lost.
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

Veď si daj dualboot a windows použi priekazne nevyhnutne. Pre pohodlnosť sa wine nevyhneš ale bez snahy sa človek ani do misy netrafí.
Odpovedať Hodnotiť:
 

1. funguje tam hibernacia out of box?
2. kde taskbar?
3. v com spravili linuxove distr. skok konkretne?
Odpovedať Hodnotiť:
 

A čo tak si to nainštalovať a dumať, prečo s Gnome už nie je tlačidlo minimize? :) Aj na to by sa dalo opýtať :D Je to dobre tak ako to je! Asi aj rýchlejšie a pohodlnejšie.
Kvantový skok sú jednoduchosť už aj pre BFU (napr. Gnome, alebo pre milovníkov detailnej customizácie KDE Plasma - tak si vlastne každý urobí svoj systém aký chce)
Ďalej kus práce odviedli, už sú built-in ovládače, na nových mašinách by nemalo byť treba nič inštalovať a chodí to super.
Kôli asi 6-sekundovému bootu už nie je dôvod používať hibernáciu, neviem ako Fedora, ale o Debiane píšu toto:
"How is Debian 12 suspend/resume/hibernation for 12th Gen Intel? Hi all. I tested Debian 12 on my T480s (8th Gen Intel i5 8350u ) and things work well out of the box" Napr. aj na reddite píšu, s ktorými distrami im to funguje.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

1. minimize som si ani nevsimol, ze zmizlo. odkedy nepouzivam gnome, kvoli neschopnemu skalovaniu rozlisenia/velkosti obrazu. chces 125%. v x11 ti extremne zvacsi rozlisenie a potom ti zmensi obraz na tvoj display. mrhanie vykonom. notebook vydrzal o 30 percent menej na baterku. pri waylande zase zmensi rozlisenie a zvacsi obraz, co sposobi taku skaredu kostrbatost obrazu :D KDE to robi vyborne, neviem ako...
2. ovladace - v tych davnych rokoch boli tie ovladace na podobnej urovni. nemal som problem so ziadnym HW.
3. 6 sekundovy boot mi je u prdele, o to nejde. mas nieco rozrobene, hibernujes, nebojis sa ze ti umrie baterka a stratis pracu. mala by to byt zakladna vec na laptopoch. vysperkovane to je na MasOX, ktory najprv sleep a potom hibernacia. neriesis nic. neviem kde zaspal dobu Win, ale malo to byt takto uz davno...
4. dobry vtip :D pytas sa na 12-tu, linuxaci vyskusali maximalne 8. :D :D :D tiez si myslim, ze to je ulet, lebo 90% developerov linuxu pouziva tak dekadu stare pocitace.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ja používam výlučne Sinclair Basic.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Na Macoch je tiež úžasná fičúra, nieviem, či všetky, ale necháš to pár dní vypnuté a vymláti sa baterka (kolega spomínal teóriu, či to vypnuté nezbiera všetky okolité APčka) Základom bezpečnosti je vypnutie Wi-Fi a BT v BIOSE, schválne to niektorí výrobcovia dnes nerobia, taký HW treba vrátiť! Ťažko si dnes predstaviť, že človek má gule alebo hlavu pri zapnutom Wi-Fi či Bluetoothe, zdravé to určite nie je!
V default Gnome na Fedore 38 škálovanie 125% nie je. Možnosti sú 100, 200 a 300%. Vo FF 120% zoom pri 200% škálovaní pre niektoré displeje akurát.
Štastie na drivere si mal, lebo pred 6stkou kernelom mohol byť problém aj s inštaláciou systému, na niektorých strojoch nenašiel nič, teraz nájde všetko! A installer Debianu až do v11 by určite nezvládol hocikto, aj Torvalds povedal, že je to príliš zložité :D Potom tu bol článok, že Torvalds nakoniec ešte z KDE prešiel na Gnome, v jednoduchosti je krása.

Odpovedať Hodnotiť:
 

Linux dávajú technici u nás na nový HW, lebo majú toľko klientov, že nechú aby ich k tomu volali, s linuxom všetko beží a časom po akt. a SW install sa nespomaľuje nič!
SW centrum dnes na Linuxe tonami kvalitného bezplatného softu a vo Fedore s ratingom (hodí sa na rýchly prehľad) je to určite lepšie než primitívne dlaždice a násilné žmýkanie peňazí a kadejaké prihlasovanie.
Od Win 8 sa celý Windows stal násilnícky, každý chcel k tomu 1.) Classic shell 2.) Antivír 3.) nutnosť personal FireWall -toto je základ a v interaktívnom FW mode sa môže každý diviť, čo to vlastne robí! (v poodstate spyware je aj každý antivír) S Windowsom tam, kde chodí dobre Linux viac ľudia nechcú mať nič spoločné a Linux je dnes úplne inde a dokonca aj pre BFU oveľa blbuvzdorenjší, jednoduchší obvykle na novom HW aj rýchlejší! Linux dnes oveľa viac spĺňa kritériá "duchovne pokročilého systému". Linux nič nevnucuje a Fedora má niečo také v sebe, že je z toho cítiť, že je to vyvíjané pre ľudí.
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Ak ti vadi LibreOffice a GIMP tak vyskusaj Photopea a Office365 v browseri.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Naco pouzivat beta RHEL?
hlavne ta kratka podpora. ked tak nieco stabilne, Debian, v pripade masochistu aj Windows 11

Odpovedať Hodnotiť:
 

Záver diskusie by mohol vyzerať takto:
"Ak chceš niečo vyčítať Fedore, väčšinou rýchlo zistíš, že Fedora vyčíta tebe!" :D
Encrypt disku je dobre nastaviť hneď na začiatku pri inštalácii, dáta sú takto zabezpečené aj v prípade reklamácie disku alebo v prípade straty či krádeže.
Ďalej, aby nejaký expert nezabudol nastaviť hneď na začiatku user password, aby sa potom nečudoval, že má prakticky nepohnuteľný user account
Treba si nejaké vám sympatické distro Linuxu vyskúšať aspoň Live inštaláciu, aby ľudia vedeli, že život je aj bez Windowsu krásny.
Ak Linux používate, môžete podporovať vývojárov.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:

Pridať komentár