neprihlásený Nedeľa, 5. mája 2024, dnes má meniny Lesana
Sprístupnený ďalší kandidát na vydanie nového OpenWrt 23.05

Značky: OpenWrtWi-Firoutery

DSL.sk, 23.8.2023


Tvorcovia populárneho open source operačného systému pre routery OpenWrt aktuálne oznámili sprístupnenie ďalšieho v poradí tretieho kandidáta na vydanie novej hlavnej verzie OpenWrt 23.05.

Nová hlavná verzia podľa doterajších informácií nebude obsahovať veľa veľkých noviniek, tvorcovia vyzdvihujú najmä pridanie podpory nových zariadení, zlepšenie podpory niektorých existujúcich zariadení a niektoré technické zmeny.

Samozrejme bol ale aktualizovaný na nové verzie rozličný zahrnutý softvér a nová verzia je postavená na linuxovom LTS jadre 5.15 oproti jadru 5.10 v OpenWrt 22.03.

V novej verzii 23.05.0-rc3 pribudla podpora ďalších zariadení, zlepšená bola podpora viacerých platforiem a aktualizované boli viaceré zahrnuté softvéry.

Nová verzia už celkovo pridala oproti OpenWrt 22.03 podporu viac ako 200 zariadení a podporuje celkovo takmer 1800 zariadení. Okrem iného bola pridaná podpora viacerých zariadení s 2.5-gigabitovým Ethernetom a pribudla aj nová platforma ipq807x určená pre zariadenia s WiFi 6 SoC Qualcomm IPQ807x.

Veľkou zmenou vo verzii 21.02 bol na viacerých platformách prechod z riešenia swconfig pre správu zabudovaných prepínačov na DSA, Distributed Switch Architecture. Vo verzii 22.03 na DSA prešli viaceré zariadenia na ďalších platformách a v novej verzii 23.05 zariadenia na ďalšej platforme ipq40xx.

Na AVM FRITZ!Box 7530 pribudla podpora VDSL a zlepšené boli DSL štatistiky prístupné cez ubus a LuCI.

Na routeroch so SoC MT7621 sa dvojnásobne zvýšil výkon routovania vďaka použitiu druhej linky na prepojenie CPU a WAN. Kým pri predchádzajúcej verzii sa dáta dali medzi CPU a WAN a LAN spolu prenášať maximálnou rýchlosťou 1 Gbps v každom smere, pri využití druhej linky je takáto rýchlosť k dispozícii v každom smere samostatne pre WAN a pre LAN.

OpenWrt 23.05 zmenila štandardnú SSL knižnicu z wolfssl na mbedtls. Dôvodom je podľa oznámenia vývojárov skutočnosť, že mbedtls poskytuje dlhú bezpečnostnú LTS podporu bez zmeny rozhrania ABI. wolfssl poskytuje stabilné ABI iba pre malú časť funkcií a po aktualizácii je potrebné prekompilovať softvéry používajúce túto knižnicu.

Inštalačné obrazy nového kandidáta na vydanie OpenWrt 23.05 je možné sťahovať z downloads.openwrt.org, užívatelia by ale mali zvážiť počkať na vydanie stabilnej verzie. Na verziu 23.05 je podporovaný upgrade z verzie 22.03 ale nie z predchádzajúcich verzií.

Minimálne pred inštaláciou na zaradenie ešte s pôvodným firmvérom je odporúčané prečítať si inštrukcie k danému zariadeniu.

Kedy by mala byť vydaná prvá stabilná verzia OpenWrt 23.05, nie je jasné. V prípade predchádzajúcej hlavnej verzie 22.03 bola finálna verzia vydaná ale až viac ako štyri mesiace od sprístupnenia prvého kandidáta na vydanie. Prvý kandidát na vydanie OpenWrt 23.05 bol sprístupnený v prvej polovici júna.


      Zdieľaj na Twitteri



Najnovšie články:

Prvý let vesmírneho Boeingu sa zrejme konečne uskutoční o tri dni
Spotify zrejme pripravuje uvedenie bezstratovej kvality audia
Seriál Fallout podľa počítačovej hry si za 2 týždne pozrelo 65 miliónov ľudí
Železnice opäť aktualizujú systémy, v noci na nedeľu nebude fungovať internetový predaj lístkov
Satelit so solárnou plachtou je úspešne na orbite
K Microsoft účtom sa už dá prihlasovať bez hesla pomocou passkeys
O2 zvýšilo pokrytie 5G, podiel 5G zariadení rastie len pomaly
Telekom začal ponúkať nové programy Swipe pre mladých s veľkým objemom dát
Avizovaná nová verzia distribuovaného súborového systému Ceph, je v ňom viac ako exabajt
iPhony majú aktuálne problém s budíkmi, nebudia


Diskusia:
                               
 

moj wg3526 sa potesi urcite
Odpovedať Hodnotiť:
 

Som zvedavý ako to vyrieši problém na TP-Link Archer C6 v3, na poslednej final verzii 22.03.5 dochádza k výpadkom Internetu akonáhle sa k routeru pripoja 2-3 notebooky a 1 PC s Win10/11 (každý si do netu vytvára stovky TCP/UDP spojení) a do toho 3 mobilné telefóny a 2x linux SAT STB. Celkovo sa občas počet spojení cez router vyšplhá na 2-3 tisíc a špičkovo až ku 5000 a v tom momente prestáva v celej mojej domácej sieti najprv fungovať DNS pričom prestane načítavať stránky a následne dochádza k výpadku vecí ktoré nepotrebujú DNS službu. Pomôže už len zníženie počtu pripojených zariadení (zníženie počtu routovaných spojení cez router) alebo reštart.
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

To otvorenie druhej linky k CPU pre MT7621 by toto mohlo poriešiť lebo s orig TP-Link FW sa toto neprejavovalo a predpokladám, že tam to išlo na full. A je čudné že to pri cca 5000 spojeniach haltuje celú sieť aj napriek tomu, že nainštalovaný OpenWRT reportuje podporu 15360. Starší Archer C2 s OpenWRT mi ukazoval max 8192 a tam sa tento problém s rovnakým počtom pripojených zariadení a nábehom cez 2-3tis neprejavoval.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

tak zahod kazdy pjaty paket a usetris 20%
Odpovedať Hodnotiť:
 

nechaj tak, je to vrtak..
Odpovedať Hodnotiť:
 

Tak zase keby bol loadbalancing dual-core robený na hulváta bohapustou duplikáciou pre CPU kvôli ponurému switchovaniu na lajny, tak by tých ku 5000 priekazne pri 8192 na single i sedelo.
Odpovedať Známka: -5.0 Hodnotiť:
 

Pozri, sam si za to mozes. Kto ti kazal instalovat nejaku somarinu na router. Cely OpenWrt je pre typka s bradou, co byva u mamky a nikto v domacnosti nepouziva internet. Maximalne hlavne spravy a podobne. Kup si normalny router a hlavne sa v tom nevrtaj.
Odpovedať Známka: -10.0 Hodnotiť:
 

Zabudol si na okuľáre, bradavice a priekazne pupáky.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Vravis uplne nezmysly. Ja mam na sieti pripojenych asi 10-20 zariadeni naraz, celkovo je ich 50 v DHCP. A funguje mi vsetko bez problemov. A s tym routerom robim ovela viac, ako by dokazal bezny router, vratane shaperov, otvorenych portov, vpn a dalsich veci.
A hlavne sa cela konfiguracia da prenasat bez problemov aj na novsie verzie openwrt vacsinou celkom lahko. Aj ked kupim novy router (uz som dva krat prechadzal na novsi HW za poslednych 12 rokov).

Odpovedať Hodnotiť:
 

DHCP nie je nič náročne, že.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Kým sa stane stabilnou verziou 2 bo 3 potom budem až upgrejdúvať svoj 15 ročný netgear :P.
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár