neprihlásený Utorok, 23. júla 2024, dnes má meniny Oľga
Všetky 3-nm čipy vyrobené TSMC sú údajne prvý rok iba pre Apple

Značky: TSMCApplečipy

DSL.sk, 10.8.2023


Spoločnosť TSMC, najväčší nezávislý výrobca čipov, údajne zatiaľ vyrába 3-nm čipy stále iba pre Apple a tak to má byť približne celý prvý rok od spustenia výroby čipov novým výrobným procesom N3 na konci minulého roka.

Tvrdí to The Information.

Informácie o výrobe 3-nm čipov zatiaľ iba pre Apple sa objavili už skôr, bolo to ale ešte v prvých mesiacoch roka a nebolo jasné ako dlho má tento stav trvať.

Spoločnosť TSMC potvrdila spustenie masovej výroby 3-nm čipov na konci decembra minulého roka. Hustota prvkov na čipe je pri novom procese 1.6-násobná oproti doterajšiemu 5-nm procesu N5. N3 umožňuje oproti N5 zvýšiť výkon čipov o 10% až 15% a pri rovnakej rýchlosti umožňuje znížiť spotrebu o 30% až 35%.

Apple si ako prvé čipy necháva vyrábať N3 procesom novú generáciu procesorov pre jej osobné počítače Apple M3 a novú generáciu procesorov pre iPhony Apple A17 Bionic. Spoločnosť zatiaľ nepredstavila žiadne produkty s týmito čipmi, predstavenie nových iPhone 15 Pro s A17 sa očakáva v septembri a prvých Macov s procesormi M3 v októbri.

Dohoda Apple a TSMC má mať údajne tiež ďalší neštandardný parameter. Podľa The Information spoločnosti typicky platia výrobcovi aj za čipy, ktoré nie sú bezchybné. Všetky chybné čipy nemusia byť nepoužiteľné, spoločnosti môžu niektoré z týchto čipov použiť v nižšej konfigurácii napríklad s vypnutými chybnými jadrami alebo časťami cache pamäte. Pri nových výrobných procesoch býva pri výrobe komplikovanejších čipov ako sú výkonné procesory chybné nezanedbateľné percento čipov.

Podľa The Information údajne ale náklady na chybné čipy znáša TSMC a Apple za vyrobené chybné nepoužiteľné čipy neplatí.


      Zdieľaj na TwitteriNajnovšie články:

Boeing a NASA na Zemi nasimulovali zlyhanie trysiek vesmírneho Boeingu
Nové Ryzeny 9000 budú možno drahšie ako doterajšie modely
Smartfón útočníka na exprezidenta, do ktorého sa dostala FBI, bol Android od Samsungu
Do Linuxu pribúda podpora viacerých konkrétnych notebookov s novým ARM CPU
Piatkový IT incident kvôli Windows BSoD postihol 8.5 milióna počítačov


inzerciaDiskusia:
                               
 

rodinkarstvo aj mimo Slovenska? , uuuulala...
Odpovedať Známka: 8.0 Hodnotiť:
 

žiadne rodinkárstvo.
čistá evolúcia, silnejší berie všetko.
Odpovedať Známka: -2.5 Hodnotiť:
 

Majú vysoké marže, marketing nastavený na "ja som najlepšejšejší".
Tak si prvenstvo vedia preplatiť a súčasne ho marketingovo potrebujú.
Odpovedať Hodnotiť:
 

TSMC zobralo krabicu od vína :)
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

To sa robí iba u nás na dedine.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Takže Apple vychytá muchy počas prvého roka. Ďakujeme ;-)
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

To je vec výrobcu, či v rámci programu early adopters uprednostní zákazníka s vyladeným operačným systémom alebo takého, čo vychytáva muchy priekazne u seba.
Odpovedať Známka: 2.0 Hodnotiť:
 

Sranda že si to s tým zákazníkom trafil po hlavičke a rovno do čierneho. Ešte by to chcelo priekazne upresniť a síce Koncový zákazník. Zlízne si pravdepodobne viac než len cenovku hodnú prinajmenšom psychiatrického ústavu a zbavenia svojvoľnosti. Koľko bude stáť Basic model? 1500? A max? Tipujem 2200. DSL by mohlo hodiť anketu.
Odpovedať Hodnotiť:
 

A vieš o tom, že peniaze v skutočnosti vznikli primárne ako deita zúfalcov, čo pre svoj kvázinázor priekazne iný argument nemajú?
Odpovedať Hodnotiť:
 

Paráda, práve si sundal Rothschildovcov do absolútneho smútku spolu s celou perepuťou Bavorskej monarchie. Mal som za to že boli hlavne pre zotročenie, skorumpovanie a neposlednej podriadenie ľudstva totalitným režimom, no certificate of vaccination ID ma z toho vykoľajil, teraz to dáva viac priekazne šťavnatučchnučkého zmyslu. Díky Broňa za zmysluplne perfektného smiechu hneď tak z rána!
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár