neprihlásený Sobota, 2. decembra 2023, dnes má meniny Bibiána
Kvôli včerajším búrkam zostalo bez elektriny až 20-tisíc domácností

Značky: elektrická energiaSlovensko

DSL.sk, 18.7.2023


Kvôli včerajším búrkam prišlo na strednom Slovensku opäť k rozsiahlym výpadkom dodávok elektrickej energie a bez elektriny bolo až približne 20-tisíc odberných miest.

Agentúry o tom včera informovala spoločnosť Stredoslovenská distribučná.

Najzasiahnutejšími regiónmi boli Považie, Kysuce, Orava, Liptov, Horehronie a Hont.

Mimo prevádzky bolo celkovo až približne 400 distribučných trafostaníc, časť iba na kratší čas.

Podľa včerajších informácií sa očakávalo odstránenie viacerých porúch v priebehu hodín, u časti bol ale očakávaný dlhší výpadok. Či už boli odstránené všetky výpadky respektíve koľko odberných miest je ešte bez elektriny nie je jasné.

Výpadky dodávok elektrickej energie v rozsahu tisícok až desiatok tisíc domácností kvôli počasiu sa na Slovensku opakujú pomerne často, kvôli terénu a množstvu lesov a stromov bývajú často najväčšie práve na strednom Slovensku. "Príčinou porúch sú najmä stromy a konáre popadané na elektrické vedenia," uviedol k aktuálnym výpadkom pre agentúry hovorca Stredoslovenskej distribučnej Miroslav Gejdoš.

Zároveň aj pre náročnejší terén a prístup v niektorých prípadoch výpadky na strednom Slovensku trvajú dlhšie.


      Zdieľaj na TwitteriNajnovšie články:

Amazon si internetové satelity Kuiper nechá vyniesť aj od konkurenta SpaceX
Montane sa zatiaľ nepodarilo zakázať všetkým TikTok, zabránil tomu súd
V Česku zlepšili vnútorný príjem digitálneho rádia
Chyba v OpenZFS poškodzujúca dáta bola opravená, bola prítomná dlho
Orange kompletne vypne 3G sieť do troch mesiacov
Predaje PC začínajú rásť, už budúci rok má pomôcť AI a ARM
Aj Orange rozdáva zákazníkom predplatených kariet veľa dát, 25 GB
Hubblov vesmírny teleskop má opäť problémy s gyroskopmi
Vo Windows 11 pribudla nová podpora šetrenia spotreby a predĺženia výdrže na batériu
Štátne aplikácie pre koronavírus na konci roka skončia


Diskusia:
                               
 

Že tu stále musíme riešiť problémy minulého storočia...
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

ty si cele minule storočie trkvas :-D
Odpovedať Známka: -2.4 Hodnotiť:
 

trkvas = trstinový kvas?
Odpovedať Známka: 2.0 Hodnotiť:
 

prastará mater ti určite potvrdí, že v minuom storočí (takto pred sto rokmi) takéto niečo veru riešiť nemuseli ;) to sú práve problémy tohto storočia.. ale že si sa prihlásil na dsl.sk napísať príspevok, tan ty sa nemáš na čo sťažovať, tebe elektrika ide.
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Storočie
https://sk.wikipedia.org/wiki/Storo%C4%8Die

Odpovedať Hodnotiť:
 

Taliani majú v príšernom stave infraštruktúru.
Tí na Slovensku nebudú robiť nič.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Ach, ty budeš dozaista sto percentný mileniál keď tak super rozmýšľaš. Teší ma, že práve tvoja generácia bude mať zodpovednosť za dôchodok tej mojej, až k tomu dôjde. Radšej sa odstreliť lebo už teraz všetko smeruje priamo úmerne do prdele, lenže takú radosť vládam EÚ už teraz dotknuté generácie nespravia. Strieľať sa budú vinníci, predsa nie sme nejaký pripečený slniečkári. Bez urážky ale veď, že sú rómovia užitočnejší než tvoj druh. Paródia na ľudstvo, čo vás v tých školách dnes učia keď ani o storočí nemáš páru?
Odpovedať Známka: 1.4 Hodnotiť:
 

ano sto rokov dozadu bolo este minule storocie ale aj zaroven aj minule tisicrocie.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Pokiaľ búrky rozhodli, že elektrické vedenie má byť ťahané po stožiaroch a nie izolovanými káblami pekne uloženými v zemi, odškodnenie za nedodržanie SLA priekazne treba pýtať od nich.
Odpovedať Známka: 4.3 Hodnotiť:
 

Naveť, a práve v tom rusi vedú. Ak sa začne tretia svetová, začne práve emp a tam majú kápovia na vrch. Celá EÚ bude v sekunde späť v stredoveku. Kde všade EÚ pcha tie miliardy keď nič nerobia? Za čo platiť dane keď z tých peňazí môžu lokálne obvody zaručiť sebestačnosť bez zbytočných papalášov ktorí nás opäť vedú ku globálnemu konfliktu. Čas sa zamyslieť ako nás vstup do EÚ od sebestačnosti a suverenity pekne krásne odstrihol. Bez ich povolenia si už pomaly ani prdnúť nemôžme, a čoskoro si za to ešte budeme platiť v cO kvótach. Už teraz by ma zaujímal cenník na ktorom makajú kompetentný, asi majú dilemu ako zaviesť účtovanie 1 prd = 10 eurocentov I keď 25 by sa im páčilo viac, preháňadlo už s následkami zúčtovanymi vopred bude stáť priekazne jenom pouhých 47,831eur. Chorý svet.
Odpovedať Známka: -1.4 Hodnotiť:
 

Sak sa zober choď niekde na sibir a mozes robit kapa....a nevipisuj tu imperialistickym telefónom blbiny.
Odpovedať Známka: -5.0 Hodnotiť:
 

Já? A mám na to akože mať dôvod? Pokiaľ viem táto krajina dýcha ruskom kde sa len pozrieš, ani ruský plyn ti donedávna nevadil. Zvláštny si ty zjav. A povedz nám ty, prečo si není na ukrajinskom fronte? Som si myslel že hrdinovia tvojho druhu bojujú spolu s vašou panenkou zuzanenkou na čele už niekoľko mesiacov. Fakt ste divný, dajte sa vyšetriť a následne liečiť.
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

Myslíš tým imperialistickým telefónom ktorý bol kompletne vyrobený v komunistickej Číne?
Odpovedať Hodnotiť:
 

Problém je že pravidlá sú nastavené tak že majitelia lesov nemajú žiadnu motiváciu preventívne čistiť lesy okolo vedení. Naopak za to musia platiť extra a robiť to na vlastnú zodpovednosť.
Vyjadrenia distribučnej spoločnosti: nevadí, však poisťovňa to zaplatí ak sa niečo stane a aspoň máme prácu.
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

Stačí sa poďakovať tým, ktorí rozhodli, že to pôjde pomedzi stromy. V zemi takýto problém nie je.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Vedenie po stĺpoch nemusí byť problém. Len sa nesmie zabudnúť na pravidelnú údržbu ochranného pásma. Problém nastane až v momente, kedy stromy vyrastú vyššie než vedenie.

Máš nejaký príklad (krajinu) kde je vedenie v lese pod zemou? Príde mi to ako komplikovanejšie a drahšie riešenie.
Odpovedať Známka: 7.8 Hodnotiť:
 

To je síce pravda, ale na údržbu zjavne všetci kašlú, niečo to stojí a vždy bude. Proritpríklad nemám, ale to veľa neznamená. Veľa vecí sa vo svete rieši suboptimálne prakticky všade (a platí to špeciálne v IT). Zato vidím, že sa to rieši každý rok niekoľkokrát a zrejme to bude časom ešte horšie.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ak zdravotna poistovna rozhodne, ze nevyplati 2 000 000 eur za genovu terapiu pre dieta, pritom ocakavatelne naklady na liecbu pocas zivota dietata + vydavky socialnej positovne budu nasobne vacsie, tak ... tak nemaju dost penazi v danom case a radsej budu neskor platit viac.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Je možné tvrdiť, že hodnota ľudského života je nevyčísliteľná a je možné i stanovovať výšku odvodov na zdravotné poitenie. Pri pokuse o predaj oboch zároveň ale v reakcii akokoľvek jemne formulovanú zmienku o tom, že danú situáciu zdravotné poistenie v žiadnom prípade nepokrýva, už nie je možné považovať za vyhrážanie, nakoľko ide o priekazne objektívne hodnotenie faktického stavu.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Zdravotne poistenie pokryva aj svalovu atrofiu v danej forme. Diagnoza je znama a liecba kategorizovana. Len genova terapia nie je uznana ako standardna liecba uhradzana so zdravotnej poistovne.

Ak by slo poziadat o pozicku zo strany zdrav. poistovne, ktoru postupne bude splacat zdravotna poistovna za predpokladanu no neuplatnenu liecbu v dosledku podania genovej terapie cloveku, okamzity naklad mohol ist na poistovnu a zvysok aj s urokmi sa mohol platit zo strany zdrav. poistovne. Parametre by museli dohodnut.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Zásadným problémom snahy o takéto smerovanie diskusie je zrejme fakt, že necítim potrebu riešiť cudzie morálne dilemy, nakoľko mesiášskym komplexom netrpím, ale si ho priekazne užívam.
Odpovedať Hodnotiť:
 

O distribucnu siet sa ma starat vlastnik prenosovej sustavy, cize elektrarne. Lenze, aby to mali lahsie, tak to hadzu na majitelov lesov. Pritom by stacilo dat do zakona, ze majitel lesa na ktoreho pozemku idu stoziare ma zakonnu povinnost umoznit udrzbu a smitec. Lenze, zijeme na Slovensku a tu je taka pekna vlastnost robit vsetko strasne zlozito.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Elektrárne nevlastnia prenosovú sústavu. Elektrárne vlastnia "generátory" na výrobu elektriny, nie káble po celom Slovensku. V opačnom prípade ak by si mal doma FVE a posielal prebytky do siete tak tiež by si bol vlastníkom prenosovej sústavy do každej domácnosti?
Odpovedať Hodnotiť:
 

Keď má zákazník napľuté v polievke, je mu, či za to môže kuchár alebo čašník, úplne priekazne šumafuk.
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

Staci vyhlasit ze sa moze tu drevo tazit bezodplatne, alebo ze majitel lesa zaplati za kazdu odstavenu domacnost 1 eur/ den a problem vyrieseny.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Majitelia lesov by to radi riešili, teda aspoň s ktorými som hovoril. Veď oni žijú v dotknutých oblastiach. Blokujú ich blbé pravidlá správcu prenosovej sústavy a že spravcovi súčasný stav až tak nevadí.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Pri procesnej optimalizácii ale nemusí dávať zmysel mikromenežovať každý zaprdený deadlock pravidiel dotknutých vlastníkov, keď je brnkačka ich transformovať do jedného poriadneho s priekazne jednoduchším riešením.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Tak ale keď má táto krajina ešte trocha rozumu navíc, tak je elektrárňam hádam jasné, že ako vlastníci si musia svoje trate obstarávať, udržiavať sami. Véď za čo ich do cocota úž, platia koncoví užívatelia, zákazníci? Predstavme si teraz že na str. Slovensku je priekazne sto domácich pacientov pripútaných na lôžku z čoho pätina to bez elektriny za pár hodín nedá. Tomu sa hovorí žijeme síce v treťom tisícročí ale naši politici sa postarali o takú budúcnosť že kto vie kde v riti budeme o rok, kde to pomýšľať čo bude o takých 10 rokov, mne v hlave lieta už len scifi.
Odpovedať Hodnotiť:
 

third world country
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Náhradné súčiastky na transformátory, hľadajte darované u naších východných susedov a to je zároveň koreň celého problému.
Odpovedať Známka: 8.0 Hodnotiť:

Pridať komentár