neprihlásený Sobota, 27. apríla 2024, dnes má meniny Jaroslav
Red Hat priznal zámer odstaviť klony, tvrdo kritizuje klony a ich užívateľov

Značky: Red HatLinux

DSL.sk, 27.6.2023


Spoločnosť Red Hat ústami svojho vysokého predstaviteľa aktuálne po kritike spoločnosti za jej odrezanie klonov distribúcie RHEL od zdrojových kódov zverejnila stanovisko, kde fakticky priznala zámer Red Hatu odrezať klony a zároveň tvrdo kritizuje tieto klony a ich užívateľov.

Stanovisko zverejnil Mike McGrath, viceprezident spoločnosti.

Stanovisko vyznieva ale veľmi zvláštne, keď pomerne tvrdo kritizuje klony aj užívateľov klonov len donedávna aktívne podporovaných Red Hatom. Zároveň klony a užívateľov kritizuje vlastne za správanie, ktoré je základom open source hnutia a ktoré využíva aj samotný Red Hat.

Ako sme upozornili minulý týždeň, spoločnosť zrušila doterajší verejný prístup k zdrojovým kódom jej distribúcie RHEL, Red Hat Enterprise Linux. Tým výrazne sťažila až znemožnila fungovanie populárnym klonom tejto distribúcie.

Distribúcia RHEL rovnako ako iné linuxové distribúcie využíva linuxové jadro a množstvo iného open source softvéru s licenciou GPL, pri ktorej musí sprístupňovať zdrojové kódy uskutočnených zmien v tomto softvéri, softvéru postaveného na tomto softvéri a celkovo celej distribúcie. Hoci distribúcia RHEL je už dlho platená, vďaka zverejňovaniu týchto zdrojových kódov vznikli jej voľne dostupné klony. Najznámejší bol CentOS, ktorý v doterajšej podobne už neexistuje.

Red Hat klony RHEL donedávna aktívne podporoval, čo aktuálne potvrdzuje aj oznámenie. Okrem iného zverejňovaním zdrojových kódov už s odstránenými značkami Red Hatu, ktoré klony nemôžu používať a nahrádzajú ich prípadne vlastnými značkami. Spoločnosť zároveň začala spolupracovať s tvorcami najpopulárnejšieho klonu CentOS a začala zastrešovať jeho vývoj.

Prístup ku klonom sa ale zásadne zmenil po odkúpení Red Hatu spoločnosťou IBM v roku 2019. Už v roku 2020 oznámil Red Hat ukončenie vývoja CentOS v doterajšej podobe a predčasne ukončil podporu verzie CentOS 8. Do budúceho júna bude ešte podporovať staršiu verziu CentOS 7, následne už bude dostupná len distribúcia CentOS Stream. CentOS Stream nie je klonom stabilnej distribúcie RHEL ale verziou, v ktorej sa testujú zmeny pre RHEL.

V reakcii na túto zmenu vzniklo niekoľko nových distribúcií, ktoré sú klonmi RHEL, najmä AlmaLinux a Rocky Linux.

Minulý týždeň ale prestal Red Hat zverejňovať zdrojové kódy RHEL vo voľne dostupnom Git repozitári. Red Hat licenciu GPL zrejme neporušuje, zdrojové kódy ďalej sprístupňuje ale iba zákazníkom a partnerom po prihlásení. Podľa oznámenia tvorcov jedného z najznámejších nových klonov AlmaLinux podmienky Red Hatu podľa analýzy AlmaLinux neumožňujú klonom ale ďalej zverejňovať takto získané zdrojové kódy a tým ani ich používať pre tieto distribúcie.

V pôvodnom oznámení zmeny, o ktorej vopred spoločnosť evidentne tvorcov klonov neinformovala, spoločnosť ako dôvod uvádzala, že udržovať doterajší verejný repozitár zdrojových kódov RHEL bolo neefektívne.

V aktuálnom oznámení síce tiež Red Hat neuvádza, že dôvodom bola snaha zakročiť voči klonom. Z oznámenia to ale vyplýva, keď spoločnosť priznáva, že donedávna videla hodnotu v týchto klonoch, ale nedávno zmenila názor a rozhodla, že mať takéto klony neprináša hodnotu. A podľa spoločnosti je iba na jej rozhodnutí, či uľahčí prácu tvorcom klonov.

Napriek tomu, že klony donedávna aktívne podporovala, zrazu ich v oznámení kritizuje ako projekty bez hodnoty ťažiace z práce Red Hatu. Klony dokonca v oznámení označuje za skutočnú hrozbu pre open source a open source spoločnosti.

Dokonca kritizuje aj užívateľov týchto klonov, ktorých označuje ako užívateľov ktorí chcú využívať vlastnosti RHEL a nevybrali si úplne inú distribúciu ale nechcú platiť za prácu tvorcov RHEL. Podľa Red Hatu vo veľa prípadoch ide o veľké alebo veľmi veľké IT organizácie.

Samozrejme je pravda, že Red Hat významne prispieva k vývoju Linux a open source a užívatelia klonov neplatia spoločnosti Red Hat. To je ale samozrejme aplikácia základného princípu open source licencií typu GPL, ktorú využíva aj samotný Red Hat, tiež neplatí tvorcom jednotlivých použitých open source softvérov a tiež ani neprispieva všetkým použitým softvérom vývojom a vylepšovaním týchto softvérov svojim kódom.


      Zdieľaj na Twitteri



Najnovšie články:

Operačný systém Proxmox pre virtualizáciu vydaný v novej verzii 8.2
České železnice idú testovať WiFi vo vlakoch cez satelitný Starlink
V bezplatnom DVB-T bude počas MS v hokeji aj Joj Šport
NASA komunikovala laserom na stovky miliónov km rýchlosťou 25 Mbps
Let vesmírneho Boeingu by sa už mal uskutočniť, o menej ako dva týždne
Vydané Ubuntu 24.04 s dlhou podporou
Uvedený notebook používajúci nový formát menších pamäťových modulov CAMM2
Nová verzia Windows 11 bude vyžadovať CPU s podporou ďalších inštrukcií, nepobeží na starších CPU
Google opäť odložil vypnutie cookies tretích strán v Chrome
HDD zdražia, Western Digital a Seagate to už oznámili veľkým zákazníkom


Diskusia:
                               
 

Super, tak si to zhrňme...

RH si urobí biznis nad open sourcom tým, že urobí svoje nadstavby a predáva ich ako RHEL. Bežne pri tom používa opensouce.
Podľa GPL musí zverejniť všetky svoje nadstavbové zdrojáky, ak pri nich použil GPL. To sa však nevzťahuje na samostatné SW komponenty (vyrobené bez GPL súčastí napriek tomu, že s GPL komponentami spolupracuje).
Donedávna bolo pre RH výhodou zverejňovať všetko s tým, že tak podnecoval aj iných contribútorov k novému SW.
Medzičasom si to ale rozmyslel a hovorí, že tí, ktorí čerpajú z jeho komponentov a neplatia mu, sú hajzli.
Ale oni pritom samozrejme hajzli nie sú, lebo síce tiež využívajú softvér vytvorený niekým iným bez toho, aby mu platili, ale zasa o to viac pýtajú $$$ za svoj RHEL.

Niečo mi ušlo?
Odpovedať Známka: 9.3 Hodnotiť:
 

Možno ti ušla zmena majitela/investora redhatu--- Aktualne to je IBM, preslávená (dávno) kvalitným vývojom, riťolízačstvom a korporátizmom... Možno tam má aj toto nejaký vplyv.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

No a? Akože týpkom, ktorý si robia, čo chcú, vadí, že si i niekto iný začal robiť, čo chce? Predsa nie je správne niekomu brániť priekazne skúsiť vlastnú medicínu.
Odpovedať Známka: -3.7 Hodnotiť:
 

Kapitalizmus funguje.
Na rozdiel od Ficovej kleptokracie postavenej na socialistickej mentalite v štýle kto nekradne okráda seba.
Preto sme druhá najchudobnejšia krajina v EU.
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Pozri robim pre korporat, ktoreho vedenie zverilo automatizaciu do ruk prave IBM... A skus si tipnut, co sme po 5 rokoch vyvoja dostali ;) Trdelnik s makom sme dostali...mame hypermega superpomalu automatizaciu s takmer 60% chybovostou. Zacali sa nam kvalitne kopit eskalacie, takze vedenie sa rozhodlo pre plan B. Takze teraz v Indii sedi 50 agentov, ktori cely den riesia chyby, ktore paradoxne pacha automatizacia.
Odpovedať Známka: 7.9 Hodnotiť:
 

Ono pri tej automatizácii je imperatívom dodávateľa neojebávať a nezavádzať. To nie je ako nejaký audit, že šak toto je taká prkotina, že sa skoro nič nestane, ak sa to priekazne nespomenie.
Odpovedať Známka: -6.4 Hodnotiť:
 

Jo a aby sme boli ako firma za totalnych karov, tak IBM sa za toto plati rocne par mega..
Odpovedať Známka: 7.8 Hodnotiť:
 

Vcelku mi to pripomina mojho davnejsieho klienta, tiez vacsia firma zvucnejsieho mena a sirsieho posobenia bola zdimana dokonalymi rieseniami, ktore spomalovali vykonnost exponencialne a kazde nove riesenie a opravy od nemenovaneho zvucneho dodavatela okrem kozmickej ceny priniesol len dalsie utrapy...
Ked ma uz omrzelo generovanie poziadaviek a dokazov z analyz problemov, tak som svoju spolupracu ukoncil a omladol o 10 rokov.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

to znie zaujimavo, o aku automatizaciu sa jedna?
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ano:
Je to table:
autor robí - užívateľ používa -> result:

zadarka - zadarka -> ok, robíme svet lepším
zadarka - za love -> ten, kto to predáva je kokot
za love - zadarka -> užívateľ je zlodejská kurva
za love - za love -> všetko fajn, profit
Odpovedať Známka: 9.0 Hodnotiť:
 

Tak kvôli tomuto som si nechala roztrhať vagínu až po anál, zničiť prsia a postavu? 18 rokov som čakala, že bude normálny a nič.
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Podľa GPL musí zverejniť všetky svoje nadstavbové zdrojáky, ak pri nich použil GPL.

- to nie je celkom presne. Ak pouzil GPL kod, musi dodat zdrojak kazdemu, kto dostal binarku.
inym ten zdrojak uz dodat nemusi.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Pre Rocky&Alma staci, ak si spolocne kupia jedinu licku RHEL a dostanu vsetky GPL zdrojaky. RH im nemoze branit v ich dalsom sireni. Podla GPL si tie zdrojaky mozu kludne aj pomenit a distribuovat dalej. Horsie bude to, ze tie zdojaky asi nedostanu pekne otagovane rovno s git-u. Lebo novy RH je gentleman, tak im asi naserviruje hromadu zipov a vybavene. Nakoniec to sposobi odliv odbornikov, ktory budu preferovat otvorenejsi pristup a komercny RHEL sa bude predavat horsie. Ak budu robit zbierku na tie zdrojaky, tiez im prispejem dve eura.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Problém je asi v tom, že RHEL im tú jednu licku odmietne predať.
Odpovedať Hodnotiť:
 

> Ale oni pritom samozrejme hajzli nie sú...

To nikde netvrdíme. Sme hajzli. Bohatí hajzli. Bwahahaha...
Odpovedať Hodnotiť:
 

Co? nejaky star wars serial zrusili?
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

Sithovia "Červené klobúky" napadli jediov.
Odpovedať Známka: 6.9 Hodnotiť:
 

Potom, čo stvára IBM, sme sa rozhodli ako spoločnosť s veľkým počtom zákazníkov, prejsť na Debian. Zrejme im pár stoviek zákazníkov nechýba, lebo sme pre nich odpad.
Odpovedať Známka: 8.9 Hodnotiť:
 

Velka spolocnost sa moze rozhodnut hned, ale konat moze az za mesiac, ci 5... Tkz neverim...
Odpovedať Známka: 7.8 Hodnotiť:
 

Optimista, vacsinou sa velke migracie rataju od polroka pre kriticke az na rok pre bezne...
Predsalen treba toho castokrat viac otestovat a odladit.
Inak rozmyslam, kedy zacnu ubudat na profesii v poziadavkach adminov RHEL a zacnu sa objavovat Debian/Suse/etc. :)

Odpovedať Hodnotiť:
 

Nuz korporatny svet je nelutostny, manageris sleduju tvrdo zisk a ostatne ide bokom. Takto dopadli aj herne studia, ktore kupili korporaty a tie z toho spravili milking contentu dokial to ide. Lootboxy, rozne predrazene DLC, ktore maximalne obsahuju jednu mapu a podobne smakociny. Je to smutne, velmi smutne, ze takto to konci..
Odpovedať Známka: 8.7 Hodnotiť:
 

Mnohým by zrejme vyhovovalo, keby to takto končilo, ale peklo je inheritne večné, takže priekazne až do dna.
Odpovedať Známka: -2.7 Hodnotiť:
 

a tak sa začal rozvíjať svet indie hier, ktoré su už aj priekazne lešpie ako AAA tituly
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Neviem, indicke hry moc nehram.
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

tak pekne si zacal pisat hore, tak zo seba nerob kokota. Toto nie je ani vtipne, ani zabavne, je to nudne ako vyplnovanie excelovskych tabuliek.
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

hmm, skoda ze to smeruje tymto smerom
Odpovedať Známka: 8.2 Hodnotiť:
 

Celkom ich chapem.

Redhat hodne opensource projektom vracia.
Kopec ich vyvojarov priamo pracuje na upstream opensource projektoch ci aspon bugy a vylepsenia zaslu uptream projektu.

Tie ciste redhat klony nic nove neprinesu len prebuilduju
Spec baliky z redhatu a predaju vlastnu podporu v uvodzovkach ci bez nich.

Z hladiska zverejnenia zdrojakov je centos stream forma dostatocne fer aspon z mojho pohladu.

Ubuntu je len o trochu lepsia varianta tohoto klon pristupu. Vycucnu debian ale trochu vlastneho doprplu a maju par vyvojarov co pracuju s upstream projektami. Aj ked oproti rh je to minimum.
Odpovedať Známka: -6.0 Hodnotiť:
 

IBM sa snazi mat vsetko maximalne ziskove a doji svoje zlate kravy na hranicu unostnosti. A nejaky akcionar si asi spravil nejaky posudok, ktory hovori, ze redhat moze predavat viac vlastnych verzii ak zabiju ine verzie klonu linuxu, ktore zakaznici pouzivaju. Tak zabili klony a coskoro urcite zvysia poplatky za svoj. Najskor sa zmenil sef REDHATu.
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár