neprihlásený Piatok, 22. novembra 2024, dnes má meniny Cecília
Red Hat po odkúpení spoločnosťou IBM aktuálne výrazne obmedzil klony

Značky: Red HatLinux

DSL.sk, 23.6.2023


Spoločnosť Red Hat, tvorca jednej z historicky najdôležitejších linuxových distribúcií aktuálne označenej RHEL, uskutočňuje ďalší kontroverzný krok týkajúci sa voľne dostupných klonov tejto distribúcie, ktorý ich výrazne obmedzuje.

Distribúcia RHEL, Red Hat Enterprise Linux, rovnako ako iné linuxové distribúcie využíva linuxové jadro a množstvo iného open source softvéru s licenciou GPL, pri ktorej musí sprístupňovať zdrojové kódy uskutočnených zmien v tomto softvéri, softvéru postaveného na tomto softvéri a celkovo celej distribúcie.

Hoci distribúcia RHEL je už dlho platená, vďaka zverejňovaniu týchto zdrojových kódov vznikli jej voľne dostupné klony. Najznámejší CentOS bol nakoniec začlenený do Red Hatu, naďalej bol ale vydávaný.

K výraznej zmene ale prišlo v roku 2020. Po tom, ako bol Red Hat v roku 2019 odkúpený spoločnosťou IBM, v nasledujúcom roku Red Hat oznámil ukončenie vývoja CentOS v doterajšej podobe a predčasne ukončil podporu verzie CentOS 8. Do budúceho júna bude ešte podporovať staršiu verziu CentOS 7, následne už bude dostupná len distribúcia CentOS Stream. CentOS Stream nie je klonom stabilnej distribúcie RHEL ale verziou, v ktorej sa testujú zmeny pre RHEL.

V reakcii na túto zmenu vzniklo niekoľko nových distribúcií, ktoré sú klonmi RHEL, najmä AlmaLinux a Rocky Linux.

Red Hat ďalej zverejňoval zdrojové kódy RHEL vo voľne dostupnom Git repozitári. Aktuálne ale tento týždeň oznámil, že zdrojové kódy prestáva takto voľne sprístupňovať a evidentne ich už aj prestal sprístupňovať.

Licencia GPL neurčuje ako majú byť zdrojové kódy sprístupňované. Red Hat ju tak zrejme neporušuje, zdrojové kódy ďalej sprístupňuje ale iba zákazníkom a partnerom po prihlásení.

Pre klony to ale neznamená len technickú zmenu. Podľa oznámenia tvorcov jedného z najznámejších nových klonov AlmaLinux podmienky Red Hatu podľa analýzy AlmaLinux neumožňujú klonom ďalej zverejňovať takto získané zdrojové kódy a tým ani ich používať pre tieto distribúcie.

Podľa informácií AlmaLinux im spoločnosť Red Hat túto zmenu evidentne dopredu nedala vedieť a klony efektívne týmto krokom náhle odrezala od aktualizácií. Napríklad AlmaLinux má plán ako aktuálne zabezpečiť aktualizácie s využitím aktualizácií CentOS Stream a Oracle Linux postaveného tiež na RHEL. Dlhodobejšie riešenie tvorcovia distribúcie hľadajú.

Red Hat v oznámení zmeny ako jej dôvod uvádza, že udržovať doterajší verejný repozitár zdrojových kódov RHEL bolo neefektívne. Tvorcovia AlmaLinux v oznámení nastolujú otázku, či sa Red Hat týmto krokom pokúša zabiť klony RHEL. Tvorcovia AlmaLinux to netvrdia a nekomentujú zámery alebo možné zámery Red Hatu, doterajšia spolupráca s Red Hatom bola podľa nich dobrá.


      Zdieľaj na Twitteri



Najnovšie články:

Nový trailer filmu Minecraft
Linux v ďalšej verzii vyradí súborový systém Reiser
Odštartovaná výroba flash pamäte s 321 vrstvami
Apple má prvýkrát použiť vlastný 5G modem v iPhone v marci
Linux dostáva podporu veľkokapacitných pamäťových SDUC kariet
USA požadujú, aby Google predal Chrome a potenciálne aj Android
ISS zvýšila orbitu, aby sa vyhla troskám zo satelitu
Vzniknú fyzické zábavné tematické Minecraft parky
Qualcomm chystá Snapdragon CPU pre lacnejšie PC, majú začínať na 600 dolárov
SpaceX nezachytávala prvý stupeň Starship kvôli problému na štartovacej veži


Diskusia:
                               
 

Červené haty... Klony by mal každý zakázať.
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Záleží koľko vodky si na ráno vypil.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Au, to bolelo ako facka od IT-čkara.
Odpovedať Hodnotiť:
 

My rokovací poriadok neznásilňujeme
a ústavu netýrame.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ak facka, tak iba od Kollara
Odpovedať Hodnotiť:
 

Vekslovať počitače v ČSSR sa oplatí.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

aj xeroxy, kopírky, a skenery
Odpovedať Hodnotiť:
 

V roku 1990 stála 1 MB SIMM 30 pin 9980 Kčs.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Kladenie kalkulovanej váhy na optimalizáciu pre abecedne zoraďované rebríčky pri voľbe názvu môže určitým spôsobom redukovať kredibilitu pri vyvolávaní súcitu nad priekazne strašnou nespravodlivosťou.
Odpovedať Známka: -7.5 Hodnotiť:
 

Každý etický hacker by mal nosiť červený klobúk!
Odpovedať Hodnotiť:
 

Licencie su v dnesnej dobe hroza. Na dodrzanie licencovania su potrebne dedikovane servery na dohlad vyuzivania I/O operations, aby bolo mozne vobec uctovanie podla zmluvy. Ta kreativita je uz velmi vysoka.
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

I bábätká majú odjakživa dedikované zdroje na dohľad využívania I/O operations, vybavené špeciálnymi senzormi na detekovanie potenciálnych pretečení.
Odpovedať Známka: -7.1 Hodnotiť:
 

I/O operacia podla licencie je nieco ine, ako I/O v DB ci na sietovom rozhrani.
Mozu to byt napr dopyty na token s obmedzenou platnostou, pocet aktivnych konkurencnych spojeni unikatnych pouzivatelov na nejaky zdroj v casovom intervale a dalsie kreativne metriky.
Odpovedať Hodnotiť:
 

pracoval som keedysi pre IBM a povieem vam ze sk*rvenejsiu firmu som este nezazil ... kto sa nepcha manazeerovi do zadku je odpisany pre karieristov a ritolezov a LGBT je to fajn podnik normalny clovek tam ale nevydzi ... IBM je peklo satan zlo
Odpovedať Známka: 7.9 Hodnotiť:
 

LGBT ta tam nakladali?
Odpovedať Známka: -5.0 Hodnotiť:
 

Tak lgbt snad zahrna do 50 pohlavi a na nakladanie musis mat uhorky...
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Na nakladanie samozrejme musis mat v prvom rade nakladac
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Nepostacuje riadna kláda, alebo nakladač?
Odpovedať Hodnotiť:
 

Normálny človek tam práveže v pohode vydrží, akurát pre karieristov a ritolezov a LGBT, čo ani len to poriadne nezvládajú, je to priekazne vyššia liga.
Odpovedať Známka: -8.0 Hodnotiť:
 

Retardivany transvestita z Letanoviec budujuci virtualnu karieru sa opat hra na priekazneho ITckara.
To uz aj skutocny syntaxerror sa ti rehoce do xichtu. Musis vyzobrat par eur od mamky na ziletky na ukoncenie agonie.
Ty vies o IBM 3 pismena.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Asi v kazdej vacsej firme to presne takto funguje.

Sefovci chodia fajcit cigarety so zamestnancami, ktori nevedia ani rozlisit PowerShell od Bash, objektove programovanie od proceduralneho, no su lepsi a pracovitejsi, ako ostatni.

Preco: lebo pocas cigaretky sa stazuju, ako tazko pracuju. Sice im jeden ukon trva 10 az 30-nasobne dlhsie, ako sikovnemu nefajciarovi, ale pchaju sa do zadku, a "ti se maji". Potom sa niet co cudovat, ak riaditelom IT je clovek, ktory nema ani zakladne znalosti IT, no "vyzna sa v high level diagramoch" :).
Tak sup, podnikat, alebo sa pchat do zadku.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

To je vec nízkej úrovne vzdelania interiérových dizajnérov a tvorcov BOZP predpisov, nakoľko keby mali kancelárske budovy namiesto kdejakých samozatváracích záprdkov dvere, ktorými sa dá pri odchode zo schôdze poriadne jebnúť, tak by tie cigaretky na ukľudnenie priekazne medziľudské vzťahy na pracovisku nenaštrbovali, riešenie čoho je ale zodpovednosťou oddelenia HR.
Odpovedať Známka: 2.0 Hodnotiť:
 

mhmm, obmedzili, skoda
Odpovedať Hodnotiť:
 

Debian je pan, na ktorom zakladam :).
Odkedy to zobrali IBM do ruky ... kazdej firme ide primarne o svoj zisk
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár