neprihlásený Piatok, 1. novembra 2024, dnes má meniny Denis, Denisa
Sprístupnená prvá beta verzia Androidu 14, nebude podporovať staršie aplikácie

Značky: Android

DSL.sk, 12.4.2023


Spoločnosť Google aktuálne oznámila sprístupnenie prvej beta verzie novej pripravovanej hlavnej verzie mobilného operačného systému Android 14.

Prvá beta verzia bola vydaná po dvoch testovacích verziách pre vývojárov z februára a marca.

V aktuálnom oznámení prvej beta verzie spoločnosť popisuje len niektoré menšie novinky v tejto verzii z oblasti užívateľského rozhrania, grafiky, jazykových nastavení a ochrany súkromia.

Významnú zmenu v Androide 14 spoločnosť oznámila už pri vydaní prvej testovacej verzie. V novej verzii bude štandardne blokovaná inštalácia starších aplikácií, ktoré sú určené pre staršie verzie Androidu a neboli aktualizované pre novšie verzie. Konkrétne bude blokovaná inštalácia aplikácií pre staršie verzie ako Android 6.0, teda s targetSdkVersion menším ako 23.

Dôvodom je podľa Google využívanie kompatibility s aplikáciami pre staršie verzie Androidu a tým príslušnej staršej verzie API škodlivými aplikáciami, ktoré sa tým vyhýbajú lepším ochranám v novších verziách Androidu aplikovaným len na aplikácie určené pre novšie verzie. Google zvolil ako minimum Android 6.0, keď v tejto verzii boli zavedené povolenia pre aplikácie udeľované pri využití jednotlivých API za behu aplikácie.

Zmena sa bude týkať inštalovania aplikácií, na zariadeniach upgradovaných na Android 14 budú už inštalované staršie aplikácie naďalej funkčné.

Google tiež všeobecne avizuje zlepšenie ochrany súkromia, bezpečnosti, výkonu, produktivity vývojárov a podpory zariadení s väčšími displejmi, tabletov a tiež skladateľných zariadení.

Spoločnosť plánuje v máji, júni a júli vydať ešte tri beta verzie Androidu 14. Následne v zatiaľ neoznámenom termíne bude vydaná finálna verzia.


      Zdieľaj na Twitteri



Najnovšie články:

Microsoft predĺži podporu Windows 10 o rok, za poplatok
Nvidia má údajne predstaviť CPU pre PC v septembri 2025
Demonštrovaná elektrická verzia pôsobivého dvojnohého robota Atlas
Vydaný Thunderbird pre Android
Apple uviedla notebooky s procesormi M4
NASA sa vesmírna solárna plachta mierne ohla, test bude stále možný
Google používa na programovanie intenzívne AI, programuje viac ako štvrtinu nového kódu
Vydaná Fedora 41
Apple výrazne zmenšila Mac mini, pomerne výkonný desktop má 12.7 cm x 12.7 cm
Vydaný nový oficiálny OS pre Raspberry Pi, s podstatnou novinkou


Diskusia:
                               
 

AlžBeta
Odpovedať Známka: 2.0 Hodnotiť:
 

Ten Android sa toľko vyvíjal a vylepšoval, že sa úplne dodrbal.

Je na čase nasadiť na mobily nový, iný operačný systém.

Napríklad Windows CE.

Alebo Debian s Gnome 2.

Odpovedať Známka: -1.1 Hodnotiť:
 

Ako konkrétne sa dodrbal?
Odpovedať Známka: 0.9 Hodnotiť:
 

je z toho debilna animovana ****ina pre deti, ktora z 64G flashky zozere 28G na *sprostosti* ktore uzivatelia nepotrebuju a nechcu v prvom rade. hlavne ze tie uzasne "potrebnosti" nejdu vyhodit. a obcas ani vypnut.
predinstalovany neodstranitelny facebook? LOL?!?
to je mi teda pokrok. voooooooobec to nieje totalna regresia. cosi. mobil bootuje dlhsie nez stare kompy s windows 2000 na rotacnom disku. musi ****t uz nacisto.
kazda jedna "aplikacia" urobena tak, aby bola POMALA (rozumej, su v nej na****ane animacie len tak, lebo "manazer" je asi 12 rocne decko alebo co), nasierala ale *hlavne* aby z teba vytiahla mikrotransakciu.
dnesne "smart"fony su dost shit. a to najma zo softwaroveho pohladu, pretoze ten hw je dnes povacsinou fakt delo pri porovnani s PC z pred 15-20 rokov. zial, absolutni UX odbornici tomu zasadili smrtelnu ranu.
Odpovedať Známka: 4.7 Hodnotiť:
 

Môj prvý android mobil z roku 2011 (Android 2.3) mal predinštalovaný a "neodstranitelny" Facebook. Pravdepodobne to vzniklo ešte skôr, žiadna novinka to nie je.

Naopak moj aktuálny 5 ročný android mobil bootuje do 30 sekúnd. To je niekoľkonásobne rýchlejšie než PC z éry Windows 2000.
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Moj aktualnejsi nez 5 rokov bootuje vyse minutu a pol.
Odpovedať Hodnotiť:
 

mylis si pojmy a dojmy, ak je v mobile po rozbaleni dajme tomu 22 GB zaprataneho, jadro androidu ma cca 8 GB a zvysnych 14 GB je vyrobcovo UI (kazdy ma svoje) a bloatware appky z ktorych sa da vacsina odinstalovat

riesenie: uzivatel neni c0c0t a nebude v roku 2023 kupovat mobil s 64 GB internou pamatou, 128 GB je minimum aj pri pamatovke (tu si mozes dnes strcit do mobilu aj 1 terabajtovu) a ladovat tam multimedia + eventualne najvacsie appky, bez pamatoveho slotu treba ist min do 256 GB internej pamate
Odpovedať Známka: -2.7 Hodnotiť:
 

Ako vidim, tak si sucastou problemu.
Ak sa ti zda ze 14G na UI je vpohode, tak by si mal nastivit psychiatra. A aj terabajtovu si mozes strcit.
Odpovedať Známka: 0.9 Hodnotiť:
 

ako vidim niekto sa po dlhych rokoch zobudil z komy

narastajuca narocnost SW ide ruka v ruke s vykonnejsim a velkokapacitnejsim HW

ak si odmyslime specialne obrusene lite edicie (ako napr. najnovsiu lite win11), tak proste instalacka win11 sa nezmesti na 20 diskiet ako instalacka win95 a potrebuje viac jak 16 MB RAM a viac jak 200 MB miesta na disku

proste T602-jka ma ine naroky na HW, pretoze je to iny SW ako dnesny Ofis


Odpovedať Hodnotiť:
 

Jo, prajem ti 40TB instalacku minesweeperu, ty tupa obmedzenost.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

"debilna animovana ****ina pre deti"

ahaaaaa a co by si tak panko predstavovali, ake smartfony pre pospolity lud (pretoze pre ten je to urcene), cisty bash bez UI, kde by si kazda lama lavou zadnou srotila commandy?
Odpovedať Hodnotiť:
 

tajomtstvo pre neprebudenych: casy CLI skoncili v prvej polovici 80. rokov 20. storocia, pretoze odvtedy zacal pocitace pouzivat pospolity lud a bolo treba (G)UI
Odpovedať Hodnotiť:
 

No a to sa hlboko mylis; casy CLI trvaju dodnes.

Ale je pravda, ze tam, kde maju cvicene opice stlacat farebne gombiky CLI netreba.
Odpovedať Hodnotiť:
 

ne ty tupelo.
staci aby sa tie animacie dali vypnut
Odpovedať Hodnotiť:
 

Alebo MS-DOS.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Free DOS
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ale veď DOSov tam môže bežať naraz toľko, koľko je jadier. To stačí len ošetriť vo fw priekazne ako pri paralelnom zapájaní spínaných zdrojov, aby si neliezli do kapusty.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

14 pruzkov? to bude iny adidas (cim novsi tym horsi)
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Kedy konecne spravia Android tak, ze security updaty a patche nebudu zavisle od vyrobcov telefonov, ale od Google? Ktorykolvek OS sa aktualizuje od vyrobcu OS iba tento po*ebany Android sa musi aktualizovat v zavislosti od vyrobcov telefonov. Ved nech si daju kazdy svoje UI - ale instalovatelne zo store, stcia ak by mal Android jedno nejake defaultne UI a uz nech si launchery vyraba kazdy ake chce. Ale dpc updaty systemu nechavat na vyrobcovi telefonu?! Cele zle!
Odpovedať Známka: 8.3 Hodnotiť:
 

akoze ja by som tiez velmi rad mal vsetky updaty priamo od googlu problem nie je google ale pristup tvorby androidu
v inych operacnych systemoch je bud UI zviazane s jadrom (mrkvosoft, hruska) alebo komunita vie promptne reagovat na zmeny plus pouzivatel vie viac ci menej ovplyvnit a pripadne vratit nieco co robi problemy. v androide sa vsetko nejako vlecie a moznost vratit veci o krok spat neexistuje. tym padom google nemoze riesit security updaty lebo principialne kazdy update by mohol pokazit nieco v UI a kedze neexistuje krok spat a vyrobcovia ignoruju zaplaty na svoj bloatware .... cize sice by to uvitali vsetci pouzivatelia ale je len mala sanca ze to tak pojde
google sa snazi presadzovat co najviac cez updaty ale vela z nich proste nemoze .... minimalne kym sa android zasa nezmeni co sa podmienok tyka
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

to hovor vyrobcom, nie googlu
Odpovedať Hodnotiť:
 

Google je zodpovedny, lebo dal az prilis volne ruky v androide... System je to dobry ale az moc "slobodny".
Odpovedať Hodnotiť:
 

Vsak tu slobodu vyuzi pre seba. Nikto ti nekaze kupovat zariadenia od vyrobcov, co na updaty kaslu. Kludne si kup od vyrobcu, ktory zariadenia updatuje.
Odpovedať Hodnotiť:
 

slobodny? lol? nie.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Preco je custom rom typu .zip ale odin chce .gz alebo .tar... A pri konverzii cez 7zip sa odin na takom tare vyseka. Da sa to nejako vo win obist, ci len linuxy treba.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Existuje aj linux vo windowse.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Alebo aj priamo v cmd/powershelli

tar xzvf your-file-name.tar.gz
Odpovedať Hodnotiť:
 

tar -xvzf C:\PATH\TO\FILE\FILE-NAME.tar.gz -C C:\PATH\TO\FOLDER\EXTRACTION is the full syntax , you seem to omit/typo the dash in front of a parameter
Odpovedať Hodnotiť:
 

GNU tar nepotrebuje pomlcku pred parametrami.
Odpovedať Hodnotiť:
 

mas bod za tar vo widlach.
mas -2 body za retardaciu.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Rovnaká situácia je v GTK pri selecte list rowu, kde sa farba backdropu nastavuje na celle priekazne o level nižšie.
Odpovedať Hodnotiť:
 

zaroven je potrebne odsuhlasit podmienky pouzivania modulu pre zmenu farby pozadia dropu a poskytnut suhlas pre zber dat a udajov o pouzivani
Odpovedať Hodnotiť:
 

By ma zaumjimalo ci pred aktualizaciou na 14ku vyskoci systemove hlasenie so zoznamom aplikacii ktore nebudu po update funkcne. Alebo cloveka caka nemile prekvapenie.
Odpovedať Hodnotiť:
 

keby si precital clanok tak by si sa dozvedel
Odpovedať Hodnotiť:
 

Kolko TB RAM na to bude treba?
Odpovedať Hodnotiť:
 

vsetky TB ram. aj susedove.
musis ukradnut aj SRAMku z vytahu inak ti vycrashuje PIN dialog
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár