neprihlásený Sobota, 23. septembra 2023, dnes má meniny Zdenka
Helikoptéra na Marse má za sebou 50 letov

Značky: MarsNASA

DSL.sk, 14.4.2023


Dron Ingenuity Mars Helicopter americkej vesmírnej agentúry NASA dosiahol okrúhlu hranicu 50 letov na Marse. Pôvodným cieľom misie bolo uskutočniť 5 letov.

NASA o tom informuje v tomto oznámení.

Dron pri 50. lete vytvoril nový rekord vo výške letu, keď dosiahol výšku 18 metrov. Doterajším rekordom vytvoreným pri predchádzajúcom lete bolo 16 metrov.

V poradí 50. let sa uskutočnil včera 13. apríla, dron pri ňom horizontálne preletel 322.2 metra, letel rýchlosťou 4.6 metra za sekundu a let trval 145.7 sekundy. Podľa skorších informácií cieľom letu bolo presunúť dron.

Z doterajších 50 letov bolo niekoľko testovacích, kedy sa dron horizontálne nepresúval alebo presúval maximálne o niekoľko metrov a iba vystúpil do výšky niekoľkých metrov. Pri doteraz najdlhšom lete v apríli minulého roka dron preletel 704 metrov a celkovo preletel viac ako 11.5 kilometra.

Dron mal od mája minulého roka problémy s nedostatkom slnečného žiarenia. Ako sme informovali, kvôli zimnému obdobiu na Marse a okrem iného viac prachu v atmosfére a tiež nižším nočným teplotám solárne panely Ingenuity vyrábali za deň menej elektrickej energie ako dron potreboval za jeden deň okrem iného na zohrievanie komponentov počas chladných nocí. Dron sa od začiatku týchto problémov tak každú noc vybíjal, nedokázal vyhriať batérie a elektroniku a teplota elektroniky klesala každú noc až na okolitú teplotu.

Vo februári NASA informovala, že tieto problémy trvali až do druhej polovice tohto januára. Podľa aktuálneho oznámenia problémy s vybíjaním v noci ale pokračujú naďalej.

Ku koncu minulého roka boli vylepšené možnosti dronu významnou aktualizáciou softvéru. Ako sme informovali v tomto článku, nový softvér umožňuje dronu letieť bezpečne aj nad strmým terénom s využitím výškovej mapy terénu a pri pristávaní si vie automaticky vybrať v blízkosti plánovaného miesta pristátia miesto bez prekážok v podobe skál a pristáť na tomto mieste.


      Zdieľaj na TwitteriNajnovšie články:

Nvidia sa stala najväčším výrobcom čipov bez vlastných tovární
Skylink bude mať anglickú ligu ďalšie tri roky
Predstavené WiFi 7 mesh routery, stoja tisíce
Nový iPhone 15 má niekoľko vylepšení batérie
Vývoj 5G modemov v Apple je zatiaľ veľkým zlyhaním, tvrdia noviny
Helikoptéra na Marse vyletela zatiaľ najvyššie
Sprístupnená beta verzia Fedory 39
Británia posunie zákaz spaľovacích áut na neskôr
Signal nasadil šifrovanie odolné kvantovým počítačom
VÚB sa umožňuje prihlasovať do IB pomocou občianskeho preukazu


Diskusia:
                               
 

a to nevedia, že všetky baterky po pol roku prevádzky začínajú zdochýnať aj na Zemi?
Odpovedať Hodnotiť:
 

Oni to vedia. Ale tie baterky o tom neboli informované.
Odpovedať Hodnotiť:
 

A kedy priletí na Zem?
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Z perspektívy premisy "Sláb jenom ten, kdo v sebe ztratil víru a malý ten, kdo zná jen malý cíl." bola misia priekazne úspešne ukončená deklaráciou cieľa uskutočniť 5 letov.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Minule oslavovali vo vedľajšom vchode takí milí manželia 50 rokov zlatú svadbu. Niekto tam hral na harmonike, spievalo sa a dali si doniesť pizzu. Videla som cez okno.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Cez okno vidím a sedím doma..
Odpovedať Hodnotiť:
 

kdeze, toto by nedali bez toho aby sa ta helikopterka aspon raz neprevratila... toto nie je mozne, je to vymysel... pičov*na jak traky
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár