neprihlásený Pondelok, 24. júna 2024, dnes má meniny Ján
Helikoptéra na Marse má za sebou 50 letov

Značky: MarsNASA

DSL.sk, 14.4.2023


Dron Ingenuity Mars Helicopter americkej vesmírnej agentúry NASA dosiahol okrúhlu hranicu 50 letov na Marse. Pôvodným cieľom misie bolo uskutočniť 5 letov.

NASA o tom informuje v tomto oznámení.

Dron pri 50. lete vytvoril nový rekord vo výške letu, keď dosiahol výšku 18 metrov. Doterajším rekordom vytvoreným pri predchádzajúcom lete bolo 16 metrov.

V poradí 50. let sa uskutočnil včera 13. apríla, dron pri ňom horizontálne preletel 322.2 metra, letel rýchlosťou 4.6 metra za sekundu a let trval 145.7 sekundy. Podľa skorších informácií cieľom letu bolo presunúť dron.

Z doterajších 50 letov bolo niekoľko testovacích, kedy sa dron horizontálne nepresúval alebo presúval maximálne o niekoľko metrov a iba vystúpil do výšky niekoľkých metrov. Pri doteraz najdlhšom lete v apríli minulého roka dron preletel 704 metrov a celkovo preletel viac ako 11.5 kilometra.

Dron mal od mája minulého roka problémy s nedostatkom slnečného žiarenia. Ako sme informovali, kvôli zimnému obdobiu na Marse a okrem iného viac prachu v atmosfére a tiež nižším nočným teplotám solárne panely Ingenuity vyrábali za deň menej elektrickej energie ako dron potreboval za jeden deň okrem iného na zohrievanie komponentov počas chladných nocí. Dron sa od začiatku týchto problémov tak každú noc vybíjal, nedokázal vyhriať batérie a elektroniku a teplota elektroniky klesala každú noc až na okolitú teplotu.

Vo februári NASA informovala, že tieto problémy trvali až do druhej polovice tohto januára. Podľa aktuálneho oznámenia problémy s vybíjaním v noci ale pokračujú naďalej.

Ku koncu minulého roka boli vylepšené možnosti dronu významnou aktualizáciou softvéru. Ako sme informovali v tomto článku, nový softvér umožňuje dronu letieť bezpečne aj nad strmým terénom s využitím výškovej mapy terénu a pri pristávaní si vie automaticky vybrať v blízkosti plánovaného miesta pristátia miesto bez prekážok v podobe skál a pristáť na tomto mieste.


      Zdieľaj na TwitteriNajnovšie články:

Telekom zvýšil pokrytie 5G aj 4G, má novú mapu s pokrytím v budovách
Odlet Boeingu z ISS bol pre problémy odložený na neurčito
Telekom zlepšil dáta pre dovolenkujúcich a cestovateľov, má použiteľné balíčky až pre 115 krajín
Amazon v balíkoch prestáva používať plastové vzduchové vankúše, v USA
Starlink začal ponúkať výrazne menšiu prenosnú satelitnú anténu
USA zakázali ruský antivírus, aj existujúcim užívateľom
TSMC zvažuje čipy vyrábať na oveľa väčších obdĺžnikových plátoch
Vláda podporí veľkú továreň na batérie až 214 miliónmi, budú sa tu vyrábať aj články
Orange na Prime zlepšuje dáta ale zdražuje SMS a ruší balík výhodný pre nenáročnú telemetriu
Android 15 vydaný v novej beta verzii, vývojári môžu testovať svoje aplikácie


Diskusia:
                               
 

a to nevedia, že všetky baterky po pol roku prevádzky začínajú zdochýnať aj na Zemi?
Odpovedať Hodnotiť:
 

Oni to vedia. Ale tie baterky o tom neboli informované.
Odpovedať Hodnotiť:
 

A kedy priletí na Zem?
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Z perspektívy premisy "Sláb jenom ten, kdo v sebe ztratil víru a malý ten, kdo zná jen malý cíl." bola misia priekazne úspešne ukončená deklaráciou cieľa uskutočniť 5 letov.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Minule oslavovali vo vedľajšom vchode takí milí manželia 50 rokov zlatú svadbu. Niekto tam hral na harmonike, spievalo sa a dali si doniesť pizzu. Videla som cez okno.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Cez okno vidím a sedím doma..
Odpovedať Hodnotiť:
 

kdeze, toto by nedali bez toho aby sa ta helikopterka aspon raz neprevratila... toto nie je mozne, je to vymysel... pičov*na jak traky
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár