neprihlásený Sobota, 2. decembra 2023, dnes má meniny Bibiána
Prichádzajú lacnejšie dosky pre Ryzeny 7000, AMD uviedla čipset A620

Značky: AMDZen / Ryzen

DSL.sk, 4.4.2023


Spoločnosť AMD na konci uplynulého týždňa oficiálne uviedla očakávaný nový čipset A620 určený pre dosky s novou päticou AM5, ktoré sú nižšej triedy a majú byť lacnejšie ako doterajšie dosky.

Posledná generácia desktopových procesorov AMD Ryzen 7000 je určená pre novú päticu AM5 a vyžaduje tak novú dosku. Hoci spoločnosť pri uvedení novej generácie avizovala ceny dosiek od 125 dolárov, doterajšie dosky boli výrazne drahšie. Najlacnejšie dosky na Slovensku stáli výrazne nad 150 eur a väčšina modelov stojí nad 200 eur. Navyše procesory a dosky podporujú len najnovšie DDR5 pamäte, ktoré sú drahšie ako DDR4 pamäte.

V marci bola predstavená prvá lacnejšia doska ASRock B650M-HDV/M.2, ktorá má v USA stanovenú cenu 125 dolárov. Doska je postavená ešte na čipsete B650.

Nový čipset A620 umožní ešte lacnejšie dosky a predstavené už boli prvé modely s americkou cenou pod 100 dolárov.

A620 má ale oproti vyšším čipsetom viaceré nevýhody. Čipset vôbec nepodporuje PCI Express 5.0 a nepodporuje pretaktovanie procesorov.

Najmä ale dosky s týmto čipsetom nemusia plne podporovať procesory s vyššou TDP spotrebou ako 65 Wattov, teda nemusia plne podporovať modely 7000X a 7000X3D. V doskách s čipsetom A620 je totiž vyžadovaná plná podpora len procesorov s TDP do 65 Wattov.

Procesory s vyšším TDP sa budú dať v doskách plne nepodporujúcich vyššie TDP používať, ak ich bude podporovať BIOS. Nemusia ale kvôli nedostatočnému napájaniu dosahovať podľa AMD maximálny multivláknový výkon. Napríklad v prípade výkonu v hrách ale spoločnosť očakáva, že limity napájania budú mať minimálny dopad na výkon.

Výrobcovia dosiek budú môcť ponúkať aj dosky s A620 s dostatočným napájaním aj pre procesory s vyšším TDP, tieto budú predpokladane ale drahšie.


      Zdieľaj na TwitteriNajnovšie články:

Amazon si internetové satelity Kuiper nechá vyniesť aj od konkurenta SpaceX
Montane sa zatiaľ nepodarilo zakázať všetkým TikTok, zabránil tomu súd
V Česku zlepšili vnútorný príjem digitálneho rádia
Chyba v OpenZFS poškodzujúca dáta bola opravená, bola prítomná dlho
Orange kompletne vypne 3G sieť do troch mesiacov
Predaje PC začínajú rásť, už budúci rok má pomôcť AI a ARM
Aj Orange rozdáva zákazníkom predplatených kariet veľa dát, 25 GB
Hubblov vesmírny teleskop má opäť problémy s gyroskopmi
Vo Windows 11 pribudla nová podpora šetrenia spotreby a predĺženia výdrže na batériu
Štátne aplikácie pre koronavírus na konci roka skončia


Diskusia:
                               
 

Kde sú tie časy, keď sme skladali kamarátom desktopy z najlacnejších komponentov a rozdiel v cene si nechali na bublifuk a iné pochutiny. Dnes to už robia priamo v e-šope.
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

nostalgia Matsonic, Maxtor, A-data, Sempron, bestcena.sk, lacnyjozko.sk, halier.sk a odvoz po ujovi autobusárovi aby sa ušetrilo za dopravu :) a wifi od suseda ukradnuté a chleby z koša pred školou len raz zahryznuté
Odpovedať Známka: 6.4 Hodnotiť:
 

Nikdy som nikomu nedal šmejdy typu Matsonic, A-Data, Sempron, Samsung a obdobné nezmysly. A keď si neviete PC komponenty zohnať bez DPH, váš problém. A tých ojebov čo firm okolo roku 2000 páchali na neznalých ľuďoch, ešte včuleky je mi z toho zle...

Odpovedať Známka: -5.4 Hodnotiť:
 

Každý kto nadáva na Apple je čechomaďar a ide proti Slovensku.
Odpovedať Známka: -10.0 Hodnotiť:
 

Si mal ráno špenát v zadku?
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Ty si iny expert z 90tych rokov. Tam niekde konci tvoje HowKnow.
Samsung robi najlepsie consumer segment SSD, RAM, cipy do SSD a RAM, ktore pouzivaju ini vyrobci, monitory, telky, LCD panely pre inych vyrobcov.

A Sempron je low-ed verzia Athlonu ty re-štard.

Ináč aké máte počasie v Letanovciach? Ak fúka ako v BA, tak tam musia lietať DIGI paraboly ako šialené.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Kľudne si v tom 2000-om roku dávaj SAAMSUNGy a Semprony.
Odpovedať Hodnotiť:
 

A preto sú tie Samsungy SSD 980 a 990 spomínané v správach... A keďže sa podobným štýlom nespomína Kioxia ani Micron, očividne sú tieto menej kvalitné.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Samsung ani omylom...
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

No neviem co ma cipset s vyskou spotreby. Nie je to vlastnost zdroja?
Odpovedať Známka: -10.0 Hodnotiť:
 

Je to budget doska, a tie pičoviny, čo kŕmia procesor sú dizajnované na nejaký limit: amd tdp 65W, resp. max príkon 88W.

Zdroj len jebe teľo watty, koľko si komponenty pýtajú, zdroja kokot do toho, čo je do neho napojené.
Odpovedať Známka: 4.3 Hodnotiť:
 

S chipsetom to nemá nič ale low end chipsety sú spravidla dávané na dosky s menej výkonným VRM, obvykle nevybaveným dodatočnými pasívnymi chladičmi.
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

Zdroj má na CPU 12 voltovy výstup. Na doske su VRM, ktoré 12 V prevedú na to čo CPU zrovna potrebuje, napríklad 1,4 V. A práve VRM majú obmedzený vykon. Čím lacnejšie VRM, tým nižší výkon vie dodať CPU. Čím lacnejšia doska, tým lacnejšie VRM. S chipsetom to priamo nesúvisí.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Čo je to VRM???
Odpovedať Hodnotiť:
 

Voltage Regulator Module

v prípade napájania CPU je to VRM typu buck, resp. step-down, lebo meníš vstupné napätie vyššie na nižšie (12V na cca. 1.3V)

a ako tu píšu kolegovia, čipset nemá nič spoločné s VRM pre CPU. len býva pravidlom, že lacnejšia doska má lacnejšie súčiastky a teda slabšie (menej dimenzované) regulátory

záleží, ako máš vyriešené fázy na doske a koľko znesú prúdu a tepla. aj doska s 4 fázami a lacnými súčiastkami by mala zniesť CPU s TDP aspoň 120W. tie intelovské CPU žerú o dosť viac ako AMD, no súčiastky na doskách bývajú často spoločné pre obe platformy
Odpovedať Známka: 8.3 Hodnotiť:
 

100A tranzistorom, ktorých je na základovkách x je to viac-menej jedno, či CPU papá 1-5-50A. Dnešné MOSFETy majú odpor v zopnutom stave rádu miliohmy, tak ani moc chladiť nepotrebujú.
A či je lacná alebo drahá, však životnosť udávajú vždy kondenzátory, tie majú životnosť v hodinách.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Zvuk, ktorý nové autá po roku 2035 už priekazne neartificiálne nevydajú.
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Podľa podporovaných technológií ide o jeden z vrcholov marketingového targetovania zákazníckeho segmentu, nakoľko zákazník musí byť tak lenivý, že sa mu nechce ani vystružlikať AM4/AM5adaptér, ale nie tak lenivý, aby sa mu nechcelo stavať svojpomocne, čiže bol už na Vennov diagram vízie tohto majsterštuku priekazne použitý zverák.
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Zasa nebuďme ako v blobotechne, že do lacnej dosky budem pchať drahý CPU.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

vsak ale to plati vo vsetkych kokot-pc: drahy cpu + lacne vsetko ostatne...
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:

Pridať komentár