neprihlásený Streda, 24. apríla 2024, dnes má meniny Juraj
Helikoptéra na Marse vytvorila dva rekordy, v rýchlosti a výške letu

Značky: MarsNASA

DSL.sk, 4.4.2023


Dron Ingenuity Mars Helicopter americkej vesmírnej agentúry NASA pri svojom ďalšom lete vytvoril dva rekordy, v maximálnej rýchlosti a najväčšej výške letu.

NASA o tom informuje v stručnom oznámení.

Pri lete 2. apríla dron letel najvyššou rýchlosťou 6.5 metra za sekundu. Doterajším rekordom vytvoreným vo februári bolo 6 metrov za sekundu, predtým dron lietal maximálnou rýchlosťou 5.5 metra za sekundu.

Dron pri tomto lete zároveň zvýšil maximálnu výšku, v ktorej doteraz letel, na 16 metrov. Doteraz bolo maximom 14 metrov pri lete v decembri minulého roka, pri posledných letoch dron lieta vo výške 12 metrov. Podľa skorších informácií NASA dron ale pri tomto lete neletel celý čas vo výške 16 metrov. Počas letu letel vo výške 12 metrov a až na jeho konci vystúpil do výšky 16 metrov.

Let bol 49. letom dronu na Marse, dron pri ňom horizontálne preletel 282 metrov a let trval 142.7 sekundy.

Podľa skorších informácií cieľom tohto letu bolo rovnako ako pri predchádzajúcom lete presunúť dron a zároveň pri lete odfotiť ciele vedeckého skúmania.

Dron mal od mája minulého roka problémy s nedostatkom slnečného žiarenia. Ako sme informovali, kvôli zimnému obdobiu na Marse a okrem iného viac prachu v atmosfére a tiež nižším nočným teplotám solárne panely Ingenuity vyrábali za deň menej elektrickej energie ako dron potreboval za jeden deň okrem iného na zohrievanie komponentov počas chladných nocí. Dron sa od začiatku týchto problémov tak každú noc vybíjal, nedokázal vyhriať batérie a elektroniku a teplota elektroniky klesala každú noc až na okolitú teplotu.

Vo februári NASA informovala, že tieto problémy trvali až do druhej polovice tohto januára. Bližšie sme o tom informovali v tomto článku.

Ku koncu minulého roka boli vylepšené možnosti dronu významnou aktualizáciou softvéru. Ako sme informovali v tomto článku, nový softvér umožňuje dronu letieť bezpečne aj nad strmým terénom s využitím výškovej mapy terénu a pri pristávaní si vie automaticky vybrať v blízkosti plánovaného miesta pristátia miesto bez prekážok v podobe skál a pristáť na tomto mieste.


      Zdieľaj na Twitteri



Najnovšie články:

HDD zdražia, Western Digital a Seagate to už oznámili veľkým zákazníkom
Po oprave zariadení v EÚ sa predĺži záruka a výrobcovia budú povinní opravovať aj po záruke
Japonská sonda nebola skonštruovaná aby prežila noc na Mesiaci, funguje aj po tretej
Železnice opäť aktualizujú systémy, v noci nebude fungovať internetový predaj lístkov - aktualizácia 1
Vydaná Fedora 40
Samsung spustil výrobu takmer 300-vrstvovej flash pamäte
NASA opravila sondu Voyager 1, aktualizovala softvér aby nevyužíval poškodenú pamäť
Telekom má nové programy Swipe pre mladých, aj s neobmedzenými dátami
Dánsko chce vybudovať minimálne 6 GW veterných elektrární, v mori
Dnes pribudne ďalší vysielač digitálneho rádia


Diskusia:
                               
 

a vyrába rekordy, ked tam nikto nikdy žiadny rekord v rýchlosti neurobil :-))
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

čoby nie, už v 1997 sojourner spravil rekord 0,01 m/s
Odpovedať Hodnotiť:
 

Takže NASA získala dôkaz, že na Marse život nebol, alebo že tamojšia civilizácia dokázala stavať len helikoptéry s výškovým doletom priekazne maximálne najmenej 16 metrov?
Odpovedať Známka: -1.4 Hodnotiť:
 

Všimnime si, že od istého času prestali zverejňovať otáčky vrtule. Môžme sa iba dohadovať prečo to zasekrétili.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Miestni na lietanie pouzivaju technologiu zalozenu na antigravitacii. Proste sa len dohodli s miestnymi na uprave helikoptery. Neudavaju otacky vrtule pretoze to uz technicky nie je helikoptera, ale vedecke misie plni a to je hlavne :-)
Odpovedať Hodnotiť:
 

to je tak elektrina baterie.. mali tam hodit dizel.. alebo espom benzin...
Odpovedať Hodnotiť:
 

Helikoptéra je pôvodný názov pre vrtuľník, slovo prevzaté z cudzích jazykov a bežne používané na celom svete. Názov helikoptéra pochádza z gréčtiny. Skladá sa zo slov „helix“, čo znamená špirála alebo skrutka, a „pteron“, čo znamená krídlo.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Minule som tak videl nad mestom letiet vrtulnik, a za 5 minut letela tym istym smerom aj helikoptera. Ej bistu.. zrejme mali niekde nablizku hniezdo... potvory...
Odpovedať Hodnotiť:
 

tiez som ich videl, leteli horehronom do vecne zasnezenej budapesti
Odpovedať Hodnotiť:
 

Holt, poriadnu stíhačku na vrtulnik priekazne navábiť nejde.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ľudia tak kvalitný kontent a vy si z toho robíte srandu.
Odpovedať Hodnotiť:
 

ozaj velmi kvalitny... vela rekordov spravila tato helikoptera... aj taky, ze asi 50 clankov tu na dsl uz o nej mame... to je také popi*i
Odpovedať Hodnotiť:
 

"cieľom tohto letu bolo rovnako ako pri predchádzajúcom lete presunúť dron"... rovnako ako pri predpredchádzajúcom lete, rovnako ako pri predpredpredchádzajúcom lete, rovnako ako pri predpredpredpredchádzajúcom lete, rovnako ako pri predpredpredpredpredchádzajúcom lete, rovnako ako pri predpredpredpredpredpredchádzajúcom lete...
Odpovedať Hodnotiť:
 

Len či niečo vôbec lietalo alebo bolo na tom Marse oni sú špecialisti na klamstvá.Kto vie v ktorej púšti to akože skúšali.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ja by som im len odkazal, nech sa poponahlaju... Mozno zanedlho nebude dost slnka opat, ako v maju minuleho pozemskeho roka... I ked martansky rok je dlhy 687 a tak asi maju rezervu cca 330 dni nahrubo...
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár