neprihlásený Štvrtok, 18. júla 2024, dnes má meniny Kamila
Helikoptéra na Marse uskutočnila ďalší dlhý let

Značky: MarsNASA

DSL.sk, 13.3.2023


Dron Ingenuity Mars Helicopter uskutočnil na Marse ďalší dlhý let, pri ktorom opäť preletel viac ako štyristo metrov.

Let bol 47. letom dronu na Marse, dron pri ňom horizontálne preletel 440 metrov, letel v maximálnej výške 12 metrov rýchlosťou 5.3 metra za sekundu a let trval 146.1 sekundy.

Let sa uskutočnil 9. marca, NASA o jeho úspešnom uskutočnení informovala aktuálne v stručnom oznámení.

Podľa skorších informácií cieľom tohto letu bolo presunúť dron a zároveň pri lete odfotiť ciele vedeckého skúmania.

Dron mal od mája minulého roka problémy s nedostatkom slnečného žiarenia. Ako sme informovali, kvôli zimnému obdobiu na Marse a okrem iného viac prachu v atmosfére a tiež nižším nočným teplotám solárne panely Ingenuity vyrábali za deň menej elektrickej energie ako dron potreboval za jeden deň okrem iného na zohrievanie komponentov počas chladných nocí. Dron sa od začiatku týchto problémov tak každú noc vybíjal, nedokázal vyhriať batérie a elektroniku a teplota elektroniky klesala každú noc až na okolitú teplotu.

Vo februári NASA informovala, že tieto problémy trvali až do druhej polovice tohto januára. Bližšie sme o tom informovali v tomto článku.

Ku koncu minulého roka boli vylepšené možnosti dronu významnou aktualizáciou softvéru. Ako sme informovali v tomto článku, nový softvér umožňuje dronu letieť bezpečne aj nad strmým terénom s využitím výškovej mapy terénu a pri pristávaní si vie automaticky vybrať v blízkosti plánovaného miesta pristátia miesto bez prekážok v podobe skál a pristáť na tomto mieste.


      Zdieľaj na TwitteriNajnovšie články:

O2 oznámilo ďalšie zvýšenie pokrytia 5G, pridalo takmer 200 obcí
Pätica AMD AM5 bude používaná minimálne do roku 2027, možno dlhšie
Uvedený výkonný miniatúrny 2 TB SSD
V nomináciách na TV ceny Emmy vedie Netflix, výrazne uspela Apple. HBO je až tretia
FBI sa dostala do mobilu útočníka na exprezidenta za 40 minút
Ďalšie búrky spôsobili výpadky elektriny pre desiatky tisíc ľudí
Ponuka vysokokapacitných SSD pre PC sa rozširuje, pribudol ďalší 8 TB model
FFmpeg už podporuje hardvérové dekódovanie H.266
Packeta ide na Slovensku stavať až 1000 ďalších balíkoboxov
Apple sprístupnila verejné beta verzie iOS 18 a macOS 15


Diskusia:
                               
 

Netreba bedakat ze malo slnka lebo zima. Staci upgradnut sw a vrtulnicek moze migrovat za slnkom ako lastovicka.
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

Veď presne to riešenie vývojári nasadili. Akurát analytici namiesto dôkladnej analýzy, za ktorú sú platený, evidentne len použili prvý dostupný zdroj s otáznou dôveryhodnosťou, nakoľko lastovičky v skutočnosti migrujú zo slnka do miernejšieho podnebia, aby sa pri starostlivosťou o potomstvo priekazne zvýšenej námahe nepotili.
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

dnes rano, predtym ako som vyslapal lomnicak na skialpe-sedlo. som vykakal krasne tvarovo nestále kúlo, zajtra vam o tom istom (sraní) opat napisem, tiez pojdem hore aj ked sneh je uplne napicu , presne ako clanky tejto digitalnej lupy, ci rychleho pripojenia adsl
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

nas tvoje sranie narozdiel od Ingenuity nezaujima
Odpovedať Hodnotiť:
 

Pardón za odbočku...
Čo furt niekto chce silou mocou niekoho odsudzovať, viniť, obviňovať v prípade kadetky?
Odpovedať Hodnotiť:
 

Čo viem, mali najlepšieho a dokonca jediného, čo sa na také miesto prihlásil a ešte aj toho chcú spacifikovať?
Odpovedať Hodnotiť:
 

To je presne ako s tými mediálnymi radami. Ako si môžem odinštalovať tiktok keď som takú srágoru pre tiktokotkov nikdy ani nainštalovanú nemal ? Pritom boli to tie isté médiá cez ktoré sa decká o tej srágore dozvedeli. Takisto aj helikoptéra, kebyže nie je DSL tak pokojne spím. Teraz musím stále myslieť na moju hellikoptérku maľučkú, jak sa má a či je živá.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Prosíme, prestaňte čitateľov, už pomaly každý týždeň otravovať s helikoptérov na Marse. Koľko metrov preletela je predsa nepodstatná a zbytočná informácia. Tí, ktorých to zaujíma, nečítajú váš web. Ďakujeme za pochopenie.
Odpovedať Hodnotiť:
 

tak to mas namiesto mexicko - taliansko - brazilskej telenovely,
toto je taka romanticko- -dramaticka soap-opera, pre technikov a zkrachovalych eletrikarov a chudobnych, nesikovnych, neschopnych IT-ckarov, a chudobnych bankarov, a neuspesnych poistovakov, obchodnikov s investicnym, bankovym, trezorovym zlatom, - Zepter- GoldKontom, a obchodnych zastupcov, a marketingovych manazerov..
Odpovedať Hodnotiť:
 

Helikoptéra Ingenuity na Marsi uskutočnila ďalší dlhý let a tento úspech je ohromujúci. Celý proces prebehol veľmi presne a technicky dokonalým spôsobom.

Potom Ingenuity vyletela na výšku asi 5 metrov a preletela vzdialenosť asi 50 metrov. To je podstatne viac ako v minulých letoch, keď preletela iba niekoľko metrov.

Všetko sa dialo s maximálnou presnosťou. Helikoptéra musela byť ovládaná z veľkej vzdialenosti, pretože signál musel prejsť až 200 miliónov kilometrov medzi Zemou a Marsom.

Celá misia trvala niekoľko hodín, ale výsledky boli fantastické. Helikoptéra Ingenuity dokázala preletieť viac ako dvojnásobok vzdialenosti, ktorú preletela v jej minulých letoch. Tento úspech predstavuje dôležitý krok v skúmaní Marsu a otvára dvere pre ďalšie výskumy a možnosti, ako využiť technológie na ďalšie lety a prieskumy.
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár