neprihlásený Štvrtok, 28. septembra 2023, dnes má meniny Václav
O2 a Tesco mobile majú veľkú odstávku IT systémov a služieb, dni po IT incidente Tesca

Značky: TescobezpečnosťwebSSL / TLS

DSL.sk, 7.3.2023


Mobilný operátor O2 a virtuálny mobilný operátor Tesco mobile, prevádzkovaný v spolupráci O2 a obchodného reťazca Tesco, majú v noci z dnes na zajtra dlhú a rozsiahlu odstávku IT systémov a viacerých služieb.

Odstávka bude u oboch operátorov trvať oddnes 7. marca od 22:00 do zajtra 8. marca 8:00. V O2 počas odstávky nebude možné využívať služby aktivácia, deaktivácia a obnova balíčkov, spracovanie požiadaviek vytvorených prostredníctvom SMS správ, dobíjanie kreditu, SMS poskytovanie informácií, prémiové služby ako aj služby tretích strán, web www.o2.sk ani O2 aplikáciu.

Podobne v Tesco mobile sa nebude dať využívať eshop, aplikácia Môj Tesco mobile, dobíjanie kreditu, aktivácia, deaktivácia a obnova balíčkov, spracovanie požiadaviek vytvorených prostredníctvom SMS správ, SMS poskytovanie informácií a prémiové služby ako aj služby tretích strán ako napríklad MHD a parkovacie lístky, hlasovanie a pod.

Samotné telekomunikačné mobilné služby evidentne budú funkčné.

Dôvodom odstávky má byť aktualizácia systémov.

Nie je jasné, kedy presne O2 a Tesco mobile odstávku prvýkrát oznámili a či ide o náhlu odstávku.

K odstávke prichádza niekoľko dní po incidente Tesca s predčasným zneplatnením SSL certifikátu využívaného dôležitými webmi Tesca, kvôli ktorému boli jeho weby a služby viac ako dva dni neprístupné prehliadačmi korektne overujúcimi zneplatnenie certifikátov.

Ako sme upozornili v tomto článku, SSL certifikát používaný na hlavnej stránke tesco.sk a na stránke potravinydomov.itesco.sk, službe internetového nakupovania potravín, bol zneplatnený v sobotu 4. marca o 6:00 nášho času. Certifikát bol naďalej nasadený na stránkach Tesca a k nasadeniu nového platného certifikátu prišlo v pondelok zrejme medzi 10. a 11. hodinou.

Ukončenie používania certifikátu nie je dôvod na zneplatnenie a k zneplatneniu certifikátov sa typicky pristupuje iba z vážnych dôvodov. Ak certifikát zneplatnilo Tesco alebo niektorý z jeho IT dodávateľov, na strane používateľov certifikátov býva najčastejším dôvodom zneplatnenia kompromitácia privátneho kľúča k certifikátu alebo možná kompromitácia. K nej môže prísť napríklad po úspešnom hackerskom útoku ale samozrejme aj rozličnými inými spôsobmi.

V prípade zneplatnenia samotným Tescom alebo niektorým dodávateľom by sa ale zrejme očakávalo nasadenie nového platného certifikátu pred zneplatnením alebo krátko po zneplatnení doterajšieho certifikátu, navyše keďže nový platný nakoniec nasadený certifikát bol vytvorený už 1. februára. Certifikát bol ale nasadený až viac ako dva dni po zneplatnení doterajšieho.

Certifikáty môže z niektorých príčin zneplatniť aj certifikačná autorita, ktorá ich vydala. Certifikačná autorita Entrust, ktorá vydala tento certifikát, ale zrejme verejne cez štandardné komunikačné kanály neinformuje o žiadnom aktuálnom hromadnom zneplatnení certifikátov. Možné sú tiež ďalšie scenáre, ako mohol byť certifikát zneplatnený.

Tesco sme sa na incident a príčiny zneplatnenia certifikátu pýtali v nedeľu po 19. hodine. Mediálne zastúpenie dnes avizovalo prípravu stanoviska, zatiaľ ho ale neposkytlo.

Vyskytnutie sa uvedeného IT incidentu v službách Tesca a odstávky Tesco mobile krátko po sebe samozrejme vôbec nemusí znamenať, že medzi týmito udalosťami je súvis. Tesco mobile je virtuálnym operátorom prevádzkovaným v spolupráci Tesca a O2 a vzhľadom na odstávku O2 služieb evidentne ide aj prípadne najmä o odstávku systémov O2.

Tesca aj O2 sme sa dnes v popoludňajších hodinách pýtali či ide o náhlu odstávku, na bližšie príčiny odstávky a či existuje prípadný súvis medzi uvedeným IT incidentom a odstávkou. Do času publikovania článku odpovede a stanoviská neposkytli.


      Zdieľaj na TwitteriNajnovšie články:

Prekvapivo predstavený Raspberry Pi 5, má vyšší výkon, novinky aj vyššiu cenu
Vydaný nový LMDE 6, Linux Mint postavený na Debiane
7-nm Intel Meteor Lake procesory nakoniec zrejme pre desktopy nebudú
Microsoft sprístupnil veľkú aktualizáciu Windows 11, pripravuje novú hlavnú verziu
Debian oslávil 30 rokov
Súd zrejme zakázal Netflixu používať H.265, porušuje patent
Kuriózna kauza v Česku, ministra žiadajú odvolať za používanie šifrovanej komunikácie
Google o pár mesiacov zruší jednoduchú webovú HTML verziu Gmailu
Samsung vyvinul pamäťový modul nového menšieho formátu LPCAMM
Google si natiahne ďalší optický kábel medzi USA a Európou


Diskusia:
                               
 

Moja stara mama hovorila ze jedine co sa neda hacknut su dvierka od kurnika.
Odpovedať Známka: 1.1 Hodnotiť:
 

Tak logicky, že keď neboli akreditované konzultačné spoločnosti, pojedávali všetku múdrosť priekazne staré mamy.
Odpovedať Známka: -5.7 Hodnotiť:
 

https://dopice.sk/rDg
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Názorná ukážka, ako to končí, keď je niečo zadarmo. Keby nemuseli byť tiesňové volania na číslo 112 zo zákona bezplatné, boli by odstávky IT systémov operátorov spojené s nedostupnosťou aktivácie a obnovy balíčkov či dobíjaním kreditu vylúčené priekazne bez ohľadu na zástupné dôvody, ktoré na prvý pohľad vyzerajú veľmi dôveryhodne.
Odpovedať Známka: -8.8 Hodnotiť:
 

Ctenému auditóriu by nemalo uniknúť, že čo týždeň to nejaký incident.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Čím viac týždňov tým nebezpečnejšie !!!
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Čo týždeň, to sedem dní.
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

hmn.. toz, co ted?, co s nacatym, a rozbabranym dnom, - a zivotom ?

toz, jdem dat kvalitne vytlacit, a pofotit listy,-LV, LV-listy, k jej 8 bytom, domom v BA, a dalsim 8 v Prahe a Viedni
( a 5 ~ 6 v Tn, trnave)

- a pak jdem, pesi cez cele mesto, cez cele chotare, (skusit) dokoncit na-instalnut, a rozbehat tu wifi siet, zo vcerajsej zakazky, za 5 - 10 korun, za par euricok,
a pocuvat cely ten cas, nonstop bliakanie, hucanie, jak im to minule spravil ich sused zadarmilo, vsetjko strasne rychlo a sikovne, a uplne gratis..
tak proc si nezavolala ta tetka toho suseda, priekazne o5 ?
nj, vsetko, uplne vsetky veci, nejen dievci, a miiesta na parkovanie, sa delia na 2 kategorie:
- tie ozaj dobre, fest kvalitne, - a tie pre invalidov..
Odpovedať Známka: -7.8 Hodnotiť:
 

Mal si sa už dávno skamarátiť s teplým sociálnym demokratom a mohol si mať iné podlimitné zákazky.
Odpovedať Hodnotiť:
 

hmn.. teply socialny demokrat ?
(..krad..)

- kde je? ?!!

a tie zakázky, "malé domov" ? možno aj nadlimitné, velice velmi, víc jak nadlimitné..
Odpovedať Hodnotiť:
 

jak to ona robí ?
z čašníčky, - chyžnej, - recepčnej, ajž na.. ? back-end, Q-A.senior engineer, coder-dvloper ? ?!

a taký ..priam multi- milionársky (korunový, / abo €$.. to je už 1 ) lifestyle..

https://www.birdz.sk/ thunderstorm/album/ fotografie/0/0

https://www.birdz.sk/thunderstorm/statusy

https://www.birdz.sk/ thunderstorm/status/ este-sme-sa-nevratili-z- jedneho-tripu-a- dnes-bookujeme-letenky -na-dalsi-lt3 -when-i-was-a-smol-boi- it-was-my-sen- but-now-its-realita -unicorn-/ 1267025-status.html

nj, ešte za čias C-K_R-U, ba ešte aj I.Republiky, - kdo mal gymnasium, bol takmer král, president (nejmín velké, krajské pobočky velké banky.. financz.domu, abo velitel četníkov.. apod.) a kdo mal dokonca aj universitu - bol už aj ozaj aj president, minister, premiér.. CEO velkej firmy..
Odpovedať Známka: -7.1 Hodnotiť:
 

Školy nie sú všetko. Láske k starším ťa škola nenaučí. Pozri sa na Erika Kaliho to je gerontofil jak sa patrí. Tomu aj Jakubec závidí.
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár